שר החוץ הצרפתי פתח את ועידת פריז, שמטרתה להניע את תהליך פתרון שתי המדינות לשני עמים - ללא נוכחות ישראלית. "המטרה היא לשים קץ לסכסוך כדי שהאזור יוכל לחיות בשלום ובשגשוג" • נתניהו: "הוועידה הזאת היא בין הפרפורים האחרונים של עולם האתמול"

ועידת השלום הבינלאומית בפריז נפתחה הבוקר בהשתתפות שרי חוץ ודיפלומטים בכירים מכ-70 מדינות וארגונים בינלאומיים. שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק-איירו ציין בנאומו בפתח הכינוס כי הוא מודע להסתייגויות בישראל לגבי הוועידה, אך הדגיש כי על הקהילה הבינלאומית להבהיר שאין פתרון אחר לסכסוך מלבד פתרון שתי המדינות. איירו ציין כי הוא מוכן לצאת לאזור מיד אחרי הוועידה כדי להציג את תוצאותיה לישראלים ולפלסטינים.

"כולנו כאן כי אנחנו מודעים לעד כמה המצב דחוף ועד כמה צריך לדחוף מחדש את תהליך השלום", אמר איירו. "אני מודע להסתייגויות לגבי הוועידה הזו ולגבי הספקות האם היא בכלל צריכה להתקיים. אבל צרפת חושבת שזה חשוב לחדש את הדחיפה להשגת שלום. עבור צרפת ומשתתפי הוועידה אין מטרה אחרת זולת השגת שלום, והמצב בשטח מלמד שאין יותר מדי זמן לאבד".

איירו הודה לשר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי על מאמציו הבלתי פוסקים לקידום תהליך השלום, אך הדגיש כי יוזמת השלום הצרפתית העלתה מחדש לסדר היום הבינלאומי את הנושא הישראלי-פלסטיני אחרי שנתיים שבהן הוא לא טופל. "החלטת מועצת הביטחון 2334 הדגישה מחדש את הצורך בפתרון שתי המדינות. עכשיו זה לא הזמן לעצור", הוא אמר.

שר החוץ הצרפתי ציין כי המטרה היא להחזיר את ישראל והפלסטינים לשולחן המשא ומתן. הוא הוסיף כי הודעת הסיכום של הוועידה תדגיש כי אין פתרון אחר מלבד פתרון שתי המדינות וכי הקהילה הבינלאומית מעוניינת לבחון כיצד היא יכולה לסייע לחידוש שיחות השלום. "המטרה היא לשים קץ לסכסוך כדי שהאזור יוכל לחיות בשלום ובשגשוג", אמר איירו.

לדבריו, צרפת נהגה בשקיפות מוחלטת מול ישראל והפלסטינים לגבי יוזמת השלום מאז השקתה לפני שנה. הוא סיפר על השיחות שהוא ובכירים צרפתים אחרים קיימו עם הצדדים בחודשים האחרונים והדגיש כי מיד אחרי הוועידה הוא מוכן להגיע לאזור, להיפגש עם ההנהגה הישראלית והפלסטינית ולהציג את תוצאותיה.

בפתח ישיבת הממשלה השבועית, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "הוועידה שמתכנסת היום בפאריס היא ועידת סרק. היא תואמה בין הצרפתים והפלסטינים, מטרתה לנסות לכפות על ישראל תנאים שאינם מתיישבים עם הצרכים הלאומיים שלנו. היא כמובן גם מרחיקה את השלום, כי היא מקשיחה את העמדות הפלסטיניות, והיא גם מרחיקה אותם ממשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים. אני חייב להגיד שהוועידה הזאת היא בין הפרפורים האחרונים של עולם האתמול. המחר ייראה אחרת – והמחר קרוב מאוד".

צפו בדברי נתניהו:

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, העביר ביקורת הבוקר על החלטת ישראל להחרים את הוועידה. "על נתניהו היה להשתתף בוועידה – לא משום חשיבותה הפוחתת ויכולתה להכריע, אלא כדי להציג עמדה ברורה של מדיניות ישראל בסכסוך ולא לברוח מהמערכה", כתב.

הוועידה, שמתקיימת ללא נציגות של ישראל או הפלסטינים, אינה צפויה לקבל החלטות מעשיות, אלא להיות הצהרת כוונות בינלאומית לגבי תהליך השלום במזרח התיכון. דיפלומטים צרפתים טוענים כי הוועידה מתקיימת בעיתוי הנוכחי, כמה ימים לפני השבעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כדי להעביר לו מסר בדבר החשיבות שמקנה הקהילה הבינלאומית לפתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני והקונצנזוס הקיים בסוגיה.