טקאטה תשלם מיליארד דולר על כריות האוויר הקטלניות, כאשר לפחות 17 מקרי מוות קשורים להתפוצצות כריות האוויר של החברה היפנית, שמותקנות בכ-100 מיליון מכוניות בעולם

טקאטה הודתה כי הסתירה במשך 15 שנים את הסיכונים הקטלניים בכריות האוויר שלה, בהסכם שלפיו תשלם לרגולטורים בארה"ב, לצרכנים וליצרני המכוניות קנסות בסך מיליארד דולר. כריות האוויר הפגומות קשורות ל-17 מקרי מוות לפחות ברחבי העולם. היצרנית, שבסיסה בטוקיו, הסכימה גם להודות באישום פלילי אחד. ההסכם טעון את אישורו של שופט אמריקאי.

מאזדה, הונדה ויצרני רכב רבים אחרים, החל בלנד רובר וכלה ב-ב.מ.וו גילו לחרדתם שבדגמי מכוניות רבים, בהם הותקנה כרית אוויר של טקאטה קיים סיכוי שבאקלים טרופי (שזה חמים ולח) תחדור לחות למנגנון כרית האוויר- אשר מעצימה את הפיצוץ מרמת "להציל את הנהג באמצעות כרית האוויר" לרמת "לפוצץ את ראש הנהג באמצעות כרית האוויר".

על פי דיווח של בלומברג, טקאטה, היצרנית השנייה בגודלה בעולם של כריות אוויר, התקשתה להתמודד עם הריקול (החזר של מוצר פגום) הגדול בהיסטוריה – הכולל יותר מ-100 מיליון כריות אוויר. כאשר תצליח לשים מאחוריה את החקירה הפלילית, הדבר יקל על החברה, הנאבקת על קיומה, למצוא רוכש. בחודש שעבר דיווחו מקורבים כי ייתכן שהחברה תכריז על רכישתה במארס, מאחר שבדיקות הנאותות הורחבו, בין השאר בגלל הקושי בחישוב ההתחייבויות הכספיות.

הקנסות בסך מיליארד דולר כוללים תשלום של 25 מיליון דולר לארה"ב ו-975 מיליון דולר לפיצוי יצרניות רכב ואנשים שנפצעו – לפי מסמכים שפורסמו ביום שישי. החברה צריכה לשלם את הקנס הפלילי בתוך חודש, אבל אינה צריכה לשלם את הפיצויים עד שתימכר, משום שאינה יכולה לממן זאת.

באופן נפרד, התובעים בארה"ב האשימו שלושה מנהלים לשעבר בחברה על תפקידם לכאורה בהסתרת הסיכונים שבכריות האוויר מאז שנת 2000. השלושה הם אזרחים יפנים ואינם נמצאים באחזקתה של ארה"ב. לארה"ב יש הסכם הסגרה עם יפן, אבל הוא אינו אוטומטי.

ביוני 2016 פורסם כי אישה יפנית הגישה תביעה נגד טקאטה וחברת ניסאן מוטורס בגין רשלנות, אחרי שנפצעה כשכרית אוויר התפוצצה ברכב הניסאן שלה ב-2015. זו היתה הפעם הראשונה שבה הוגשה תביעה נגד טקאטה בנושא. התאונה התרחשה באוקטובר 2015, והתובעת ספגה פציעות בזרועה וראשה אחרי שהתנגשות רכב הניסאן אקס טרייל מודל 2006 שברשותה גרמה לכרית האוויר הצדדית להתפוצץ בעוצמה מופרזת ולפזר חלקי מתכת במכונית.

הפרשה, שמסעירה את עולם הרכב מ-2013, נחשבת למשבר הבטיחות החמור ביותר בהיסטוריה של תעשייה זו.