קצב תימני: גרסה מיוחדת ל"הללות" של יהודי תימן • צפו

היוצר שוהם שמחי מוציא סינגל נוסף מתוך אלבום פרוייקט "יאמנסאלה" שיראה אור בעזרת ה' בשבועות הקרובים. מדובר בגרסה מיוחדת ל"הללות" דברי שבח אותם נהגו יהודי תימן לומר בשמחות שזכה לעיבוד עדכני ומפתיע שלו

הפרויקט המוסיקלי "יאמנסאלה" מורכב מעשרה ניגונים עתיקים הלקוחים מתוך התפילה שהייתה נהוגה בפי יהודי תימן. המוסיקאי שוהם שמחי יזם והפיק את הפרויקט לאור בקשתו ובעידודו של המפיק המוסיקלי נדב ביטון. לפני כשנתיים החלו השניים במסע בחיפוש אחר הצלילים המתאימים, במטרה לשמר את הניגון התימני הארכאי והמיוחד. התוצאה הסופית שתראה אור בע"ה בקרוב היא צלילי מוסיקת עולם ועוד, משולבים בטקסטים ולחנים עתיקים.

הסינגל החדש מבוסס על ה"הללות" – דברי שבח והלל לבורא עולם, אותם נהגו יהודי תימן לומר בתפילות ובשמחות. ה"הללות" נפתחו במילה "והללויה" נאמרו בחרוזים קצרים ובנעימה פיוטית ושולבו בהם דברי חכמה משל ומליצה הלקוחים מפסוקי התנ"ך, מדרש ואגדה. ה"הללות" נאמרו בצורה ספונטנית כטוב לב המסובים בשמחה ובמשתה (ג'עלה) וכל אחד יכול היה לחרוז ולפייט כפי כוחו וידיעתו בנעימה ובחכמה כשהמטרה היא לשמוח ולשמח לפני ה'.

פרוייקט "יאמנסאלה" מביא לידי ביטוי פן נוסף בעמלו של שוהם להביא להנחלת מורשת יהדות תימן לדורות הבאים, במסגרתו יזם את הקמתו של מרכז המבקרים 'החצר התימנית' בישוב כוכב יעקב. בחצר התימנית עוסק שוהם באמנות הצורפות התימנית, כשהוא מתמחה באומנות הפיליגרן ויצירותיו משווקות בגלריות בארץ ובעולם. בימים אלו שוהם שמחי בעיצומן של הכנות למופע מוסיקלי הפונה לחלקים נרחבים בחברה הישראלית.

10 תגובות

כמה עצוב ומחריד לראות את חזון הציונות מתגשם יהודים טהורים עם ניגנים טהורים אבל איך שהם ניראים.. אוי ווי!!

מדהים איך כל כך הרבה תימנים נשמעים לתימני אחר. זאת אולי הבשורה של הקליפ

עדיין יש מי שיודע מוזיקה בעולם הזה…

ל"כואב הלב": איך אתה רוצה שהם ייראו? לבושים בקפטנ'ס וספודיק'ס?

אין בימינו מגבעת וחליפה?

יפה מאוד ומרגש

לתימנים יש את השירים בידיים מגניב

ומדוע 'מיין טייערע קינד' אתה חפץ שאחינו התמנים יעטו על עצמם מגבעת וחליפה? מי קבע שזה מה שנדרש מהם? אתמהה?! האם כך הלכו אבותיהם?! ואשריכם אחיי בני תימן, שלמרות הציונים שניסו לנתק אתכם מהיהדות הצרופה, הנכם מחזיקים את מוסר אביכם ומסורת עדתכם בידכם, חזקו ואמצו! רגשתם אותי!

על הפנים!!!כאחד שיודע באמת מה זו שירת קודש תימנית אין בין זה למסיבת המסוממים הזו ולא כלום. בושה וחילול הקודש לא הללויה הוא זה אלא חילול ה

יש במאגר עוד שירים תימניים כמובן על טהרת הקודש?? לא מצאתי! ואם אין כדאי וחשוב מאוד להכניס!!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן