ראש הממשלה אומר בהתייחסות לדו"ח המבקר הצפוי על "צוק איתן" כי "כשנכנסים לקבינט צריך להשאיר בחוץ את הטלפון הסלולרי, את הפוליטיקה הקטנה ואינטרסים אישיים" • כחלון: "גם אם לפוליטיקאי כזה או אחר בוער, ויכול לעשות רווח פוליטי מאמירה - שיתאפק"

מחר, (שני), צפוי להתפרסם דוח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן, בפרק העוסק בדיוני הקבינט על המנהרות מרצועת עזה, ובמערכת הפוליטית מגיבים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "האחריות הראשונה שלי כראש ממשלה היא כמובן לדאוג לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. כך עשינו במבצע צוק איתן.

נתניהו התגאה: "היכינו את החמאס את המכה הקשה ביותר שהוא ספג בתולדותיו. חיסלנו כאלף מחבלים של החמאס, את בכירי מפקדיו. הפלנו את מגדלי הטרור. פעלנו בעוצמה, באחריות ובתיאום מלא בין הדרג המדיני והצבאי". בהתייחסות לטענות אמר ראש הממשלה כי "אף קבינט בתולדות המדינה לא עודכן יותר. וכשנכנסים לקבינט צריך להשאיר בחוץ את הטלפון הסלולרי, את הפוליטיקה הקטנה ואינטרסים אישיים.

"בניגוד לדו״ח המבקר – אני מגבה את ראשי צה״ל, השב״כ ומערכת הביטחון – ששמרו ושומרים על אזרחי מדינת ישראל. הלוחמים והמפקדים שלנו נלחמו בחירוף נפש – ועם ישראל גאה בהם. הלקחים החשובים באמת לא נמצאים בדו״ח המבקר ואנחנו מיישמים אותם בלי הכרזות ובלי הצהרות לתקשורת. אנחנו מיישמים אותם ביסודיות, בהתמדה, ובשקט.

לסיום התייחס ראש הממשלה לירי מרצועת עזה ולתגובה של צה"ל שתקף מטרות טרור של חמאס ברצועה ואמר: "עיקרון נוסף שאנחנו מיישמים תחת הנהגתי: איננו מוכנים לקבל שום טפטופים. אנחנו מגיבים על כל ירי לשטחנו. כך עשינו היום וכך נעשה גם בהמשך".

גם שר האוצר משה כחלון התייחס בפתח ישיבת סיעת מפלגת כולנו לדו"ח המבקר ואמר, "אני אמנם לא הייתי חבר בקבינט בזמן צוק איתן, אבל אני יודע שביקורת והפקת לקחים הם דבר חשוב. הסקת מסקנות ותחקיר הם קריטיים בכל מבצע – בטח במבצע בסדר גודל של צוק איתן.

אבל כשם שאני תומך בביקורת אני סולד מהדלפות מהקבינט. הדלפות מהקבינט חד משמעית מסכנות את חיי החיילים. אסור לנו כשרים בקבינט היום ובעבר להשתמש בדוח"ות האלה ככלי ניגוח פוליטי. הצבא הוא צבא יקר לנו, החיילים יקרים לליבנו וצריך לשמור עליהם. גם אם לפוליטיקאי כזה או אחר בוער לו, ויכול מעת לעת לעשות רווח פוליטי מאמירה – תתאפקו. יש לנו צבא אחד ומפקדים מצוינים. הם ילמדו את הדו"ח ומי שצריך להפיק לקחים יפיק. אנחנו צריכים לשמור על הביטחון שלהם, להתאפק ולא להצהיר הצהרות שעלולות לסכן את חיילי צה"ל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו: "השיח המתנהל כרגע בנושא דוח המבקר הוא שיח לא ענייני אלא שיח פוליטי שלא תורם לביטחון ואפילו להפך – פוגע בביטחון מדינת ישראל. צה״ל ומערכת הביטחון עוסקים בהפקת לקחים ובתיקון מה שצריך כבר מיום למחרת המבצע. יש לנו צבא חזק והמוכנות של הצבא הסדיר ושל חיילי המילואים היא מן הטובות שהיו בעשורים האחרונים.

כל ההודעות של הפוליטיקאים בימים האחרונים לא עסקו בהפקת לקחים אלא בסגירת חשבונות ובהאשמות הדדיות. הדו״ח צריך לשמש לנו כדירקטיבה להפקת לקחים והכנסת השיפורים הנדרשים ולא לחיסול חשבונות. אני מקווה שנשכיל לעבור מויכוח פוליטי לדיון ענייני על מה צריך לשפר".

//www.jdn.co.il/news/politics/806323

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד שהיה בזמנו חבר הקבינט, אומר כי "לא מדובר בפוליטיקה, מדובר בחיי החיילים שלנו, בחייהם של תושבי עוטף עזה, בביטחון ישראל. מי שלא לומד מטעויות ישלם מחיר במלחמה הבאה". לדבריו, "הצבא עשה את הדבר הנכון. הוא החל בתהליך הלמידה והתיקון יום אחרי המלחמה. לפי מיטב המסורת של התחקיר הצה"לי הוא בדק איפה הוא טעה ביושר ובאומץ, והלך לטפל בזה. הדרג המדיני ובעיקר ראש הממשלה עשה בדיוק את ההיפך. בנושא זה דו"ח המבקר חד משמעי. גם אחרי שהובהר לראש הממשלה בידי השב"כ ואמ"ן שהמנהרות חוצות הגדר הפכו לאיום אסטרטגי, ראש הממשלה לא קיים את הדיונים שצריך היה לקיים, לא הביא את הנושא לקבינט, לא נתן לצבא את ההוראות הנכונות.

"אף אחד מהדברים האלה גם לא תוקן בשנתיים וחצי האחרונות. לא עבודת הקבינט, לא דרך קבלת ההחלטות, לא העבודה מול הצבא. אולי זה יפתיע חלק מכם, אבל אני לא חושב שראש הממשלה צריך להתפטר בגלל שטעה. טעויות קורות. מלחמות לא קורות במעבדה. שיקולי בטחון הם עניין מורכב. יש סביבנו במזרח התיכון לא מעט איומים".

לסיום אמר לפיד: "מה שמדאיג הן לא הטעויות, אלא ההכחשה. הנסיון לעסוק בתדמיות ובפוליטיקה ובספינים תקשורתיים על חשבון הבטחון הלאומי. כך לא מנהלים מדינה! במקום להודות שהוא טעה, ראש הממשלה מנהל מאבק פוליטי נגד חברי ממשלתו, נגד חברי הקבינט שלו, נגד עובדות שכבר אין עליהן ויכוח.

צפו בהתייחסויות הפוליטיקאים לדו"ח:

"המאבק הפוליטי והתקשורתי הזה אינו מאפשר למערכת להפיק לקחים. הוא מכניס את תושבי עוטף עזה לחרדה מוצדקת, מפני שהם רואים את ההנהגה שלהם מתעסקת בפוליטיקה במקום בביטחונם. ראש הממשלה צריך להתייצב בפני המדינה ובפני הצבא ולהודות שטעה. להודות שדו"ח המבקר מוכיח מעל לכל ספק שהוא טעה. הוא צריך להגיד לאזרחי ישראל, "תהליך התיקון, תהליך הפקת הלקחים, מתחיל היום, עכשיו, ברגע זה." זוהי המסורת הישראלית, זוהי דרכו של צה"ל, זהו הדבר הנכון והאחראי לעשותו".

מנגד, יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן טען כי "אין ביקורת קשה על ראש הממשלה, זה לא נכון". לדברי ביטן, "כל מה שכתוב בדוח, יש לנו תשובות מספקות וכשיתפרסם הדוח אנחנו נאמר אותן". לדבריו, הטענות בדוח לפיהן "לא נערכו לאיום המנהרות – זה לא נכון". ביטן הבהיר כי "יש לי תשובות, ואין שום חובה לקבל את הדוח כפי שהוא. גם בבית המשפט לא מקבלים אותו כפי שהוא. הוא לא ראיה בבית המשפט, ואנחנו יכולים לחלוק עליו, במיוחד בדברים שקשורים במדיניות או בדברים מהסוג הזה".

בתוך כך, חברי הכנסת של הבית היהודי יערכו היום בשעות אחר הצהריים המוקדמות ישיבה סגורה, ללא נוכחות כלי תקשורת או יועצים פרלמנטריים. בישיבה, צפויים חברי הסיעה, בהם נפתלי בנט, שהיה חבר הקבינט המדיני-ביטחוני בעת "צוק איתן" ומוזכר בדוח, לדון בפרסומו של דוח המבקר.

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני), שהייתה חברת הקבינט במהלך מבצע "צוק איתן", טענה היום כי "כל העיסוקים יהפכו מחר להיות פוליטיים, סביב השאלה מי ניצח, נתניהו או בנט. אבל כל התשובות לכך לא עוזרות לאיומים האמיתיים על מדינת ישראל". לדבריה, "למרות שאני היום באופוזיציה, אני מתכוונת לעמוד בפיתוי של לתקוף את ראש הממשלה בעקבות הדוח הזה, זה לא נכון. הדבר שנמצא על השולחן יותר חשוב".

"דוח המבקר מתמקד בנושא אחד", הבהירה לבני, "התפיסה שהמנהרות הם איום היא נכונה, אבל שזה האיום היחיד שצריך להתמודד מולו זו תפיסה לא נכונה. מצער אותי שהעיסוק היתר בעניין הזה מגמד עניניים אחרים שצריכים להתמודד מולם". לבני הוסיפה כי את איום המנהרות היה "צריך לפתור מראש, העובדה שזה לא נעשה לפני שהגענו למבצע – זה כשל גדול". לטענתה, "יש היום איומים של חיזבאללה, גדולים יותר מאלה שבעזה. זה הדיון האמיתי שצריך להיות".