שר הביטחון נשא היום נאום בטקס הזכרון הממלכתי לחללי פעולות האיבה שמקום קבורתם לא נדע • הנאום נשמע מוכר למשפחות השכולות מאחר והן שמעו אותו - בשינויים קלים - משר הביטחון הקודם באותו מקום לפני שנתיים • בפנים: הנאומים ותגובת שר הביטחון

בהר הרצל התקיים היום טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע. אחד הנואמים המרכזיים בטקס היה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שנשא נאום נרגש.

אלא שהמשפחות השכולות שנכחו במקום זעו באי נוחות על כיסאותיהם. הסיבה: הדברים נשמעו להם מוכרים מהעבר הלא רחוק.

כתב ערוץ 10, עקיבא נוביק, בדק ומצא שמדובר בנאום זהה, כמעט מילה במילה, שנשא באותו מקום ובאותו מעמד שר הביטחון הקודם, אביגדור ליברמן.

צפו בהשוואה

"ליברמן, או כותבי הנאומים שלו, העתיקו, כך נראה, את הפתיח המרגש אודות טייס חיל האוויר זוריק לב ז״ל, על צלילת מטוס הסקייהוק שלו לים מול חופי מצרים ועל בנו יעד שלא זכה להכירו. ליברמן אף הקריא אחד לאחד מכתב של יעד לאביו שנכתב ב-2003 ומתחיל במילים: ״אבא, אני לא מתורגל לכתוב את שלוש האותיות האלה – אבא. זה אני יעד. התינוק שאתה מחזיק בתמונה… 30 שנים אחרי, אני יושב וחושב מה פספסת"", טוען נוביק.

והוא מפרט: "כל קטע הפתיחה הועתק מנאומו של יעלון ("לכל אחד ואחת מכם יש סיפור דומה לסיפורו של יעד, שגדל וצמח בצל הכאב והגעגוע הגדול") , וכך גם השאיפות אותן הביע היום ליברמן ("גם אחרי עשרות שנים של מאבק לא אבדה תקוותינו לחיות בשלום עם שכנינו"), ושורות שלמות מהנאום.

גם האיומים ״איני מציע לאף גורם שהוא לבחון את נחישותנו להגן על בטחונם של אזרחי ישראל. מי שיבקש לפגוע בנו ימצא מולו צבא ומערכת בטחון חזקים שישיב מכה לכל איום״ מופיעים מילה במילה בנאום יעלון. אפילו סיומו של הנאום כמעט זהה – "דעו כי גבורתכם בבחירתכם בחיי יצירה למקרות האובדן הבלתי נתפס אתם מהווים אות ומופת לכולנו… יהי זכרם של הנופלים ברוך!"".

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "מי שצופה בנאומים המלאים רואה כי מדובר בנאומים שונים. מטבע הדברים בטקסי זיכרון ישנה התייחסות לסיפורים שאינם משתנים עם השנים ויכולים לחזור על עצמם. ההתייחסויות לנושאים שחוזרים בטקסים אלו, כמו השמירה על ביטחון ישראל וההזדהות עם המשפחות השכולות, היא טבעית ומשותפת לכל מי שנושא דברים לאורך השנים".

ואם הסיפור הזה נשמע לכם מוכר, אתם לא טועים. סאגה דומה התרחשה במהלך המרוץ היצרי לנשיאות ארצות הברית. ראו הרחבה בלינק המצורף:
//www.jdn.co.il/news/world_news/715298