הקץ ליוזמות הסיפוח מצד האגף הניצי בממשלה? שר הביטחון התארח הבוקר בועדת החוץ והביטחון של הכנסת והשמיע עמדה נחרצת בענין • בהמשך ביקר ליברמן את התנהלותם הפאסיבית של שוטרי מג"ב כפי שתועדה והופצה ברשת

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התארח הבוקר בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והתייחס לשורה של נושאים שעל סדר היום.

בראשית דבריו הביע ליברמן התנגדות נחרצת ליוזמות הסיפוח השונות שמקדמים גורמים שונים בממשלה. "שמעתי היום את ח"כ מיקי זוהר מהליכוד מדבר על יוזמה להחיל ריבונות ישראלית על כל יהודה ושומרון. אני כבר מקבל טלפונים מהעולם על העניין הזה. אני רוצה להבהיר – אנחנו צריכים להיפרד מהפלסטינים ולא לקלוט פלסטינים בשטחנו. זה שני מיליון ו-700 אלף פלסטינים. אני כבר לא מדבר על זה שיתקפו אותנו על כך שהם לא יקבלו זכות הצבעה. אבל אפילו אם יקבלו רק תושבות, זה אומר שמהיום הראשון ישראל תצטרך לשלם להם 20 מיליארד שקל רק מביטוח לאומי. ולכן הגישה הזו היא לא נכונה וכדאי שהקואליציה תבהיר באופן חד וברור שאין כוונה להחיל ריבונות ישראלית על יו"ש", דברי ליברמן.

הוא הוסיף: "קיבלנו מסר ישיר מארה"ב שהחלת ריבונות על יהודה ושומרון פירושה משבר מיידי עם ארה"ב. אז מי שרוצה משבר עם ארה"ב וגם להוציא 20 מיליארד שקל, שיעשה את זה".

שבהמשך התייחס ליברמן לתיעוד שבו נראים לוחמי מג"ב כשהם מגיבים בפאסיביות להתפרעות של מחבלים. ליברמן מתח ביקורת על תפקוד הלוחמים ואמר: "ביומיים האחרונים נחשפנו לתמונות שלא הייתי רוצה לראות של גיפ מג"ב שמותקף על ידי עשרות רעולי פנים ואתה לא יודע אם זה אבנים או בקבוקי תבערה או רימון. אסור שנראה תמונות כאלו. הכוח לא פעל כפי שצריך.

הייתי מצפה שיפעלו בהתאם לנוהל פתיחת אש, קרי יורים באוויר ואז ברגליים. זה שרעולי הפנים יצאו ללא פגע זה לא בסדר. ואני אומר זאת על דעת הרמטכ"ל, ששוחחנו על הנושא הזה ואנחנו מסכימים עליו. התמונות כפי שהיו אסור שנראה עוד פעם. זה מסר ברור למפקדים ולחיילים בשטח".

בוידאו: הסרטון המדובר

//www.jdn.co.il/news/israel/808681