יו"ר ועדת הכספים התייחס הבוקר בפתח ישיבת הועדה למשבר הקואליציוני והסביר כי ההתנגדות של המפלגות החרדיות לבחירות אינה נובעת מחשש פוליטי • לדבריו, בחירות אמורות דווקא להגדיל את הכוח החרדי

המשבר הקואליציוני: יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מציג הבוקר בהרחבה את עמדת המפלגות החרדיות בנושא. בפתח ישיבת ועדת הכספים הבהיר גפני: "בניגוד לרושם שנוצר, אנחנו לא נגד הליכה לבחירות מתוך חשש פוליטי. להפך. בחירות עשויות להיטיב איתנו לפי הסקרים".

אז מדוע בכל זאת המפלגות החרדיות מנסות למנוע את פירוק הממשלה? גפני מסביר: "אנחנו סבורים שמדינה במצב רגיש כמו שלנו, אסור לה ללכת לבחירות כל שנתיים. בטח על נושא כ"כ שולי כמו משבר התאגיד".

מוקדם יותר הבוקר יצא יו"ר הקואליציה ,ח"כ דוד ביטן, במתקפה נגד חברי הכנסת החרדים ונגד שרים בליכוד הפועלים למנוע אפשרות לפיזור הכנסת והליכה לבחירות כפי שמעוניין רה"מ אם המאמצים מול כחלון יעלו בתוהו.

לדבריו, "מלתחילה צריך להבין, כי המאבק הוא לא על 'התאגיד' אלא על יכולת 'הליכוד' להשפיע – לא יכול להיות שאנחנו כסיעה הגדולה בכנסת, נצטרך כל היום לרוץ אחרי כחלון ו'הבית היהודי' בזמן שההיגיון אומר שזה צריך להיות הפוך – כל השיטה של קואליציה היא שאחד הולך לקראת השני, אבל כמובן שלפי גודלו וכוחו".

//www.jdn.co.il/breakingnews/818314

ביטן מסביר כי עמדת רה"מ היא לא הליכה לבחירות אלא הבנות עם האוצר לסגירת התאגיד. הרי אין זה סביר ש'כולנו' תכפה על רה"מ את עמדתה בנושא שהוא כה מהותי עבורו כשעבור כחלון מדובר בסה"כ במימוש חלק מההסכם הקואליציוני עליו הוא חתום.

באשר להתנגדות מבית לכוונת רה"מ לפזר את הכנסת מבהיר יו"ר הקואליציה, כי "עם כל הכבוד לשרים בליכוד כדוגמת ישראל כץ ומירי רגב ולחרדים שלא רוצים בחירות, הרי ברור שאם בסופו של תהליך תוגש הצעת חוק להקדמת הבחירות, יהיה לה רוב בכנסת והיא תעבור במליאה".

לדבריו, "לא נבחרנו כדי לרפד את כיסאות השרים והחכי"ם. לא משנה מי הם השרים, עליהם לתת גיבוי לראש הממשלה ולהבין שאנחנו נלחמים כאן על יכולת ההשפעה של הליכוד".

עם זאת העריך ביטן כי בסופו של דבר תושג הסכמה שתייתר את האיום בהליכה לבחירות, אך הדבר תלוי במידה לא מבוטלת במפלגות החרדיות ובשרי הליכוד.

לדבריו, "המפלגות החרדיות מאוד חשובות לליכוד, אבל עצם ההודעות של החרדים שהם נגד בחירות, הן אלו שמונעות את הפשרה – כל הדברים האלו שאורן חזן אומר וישראל כץ אומר מבצרים את משה כחלון בעמדתו".