מג"ב חשף: הקשרים הביטחוניים של ישראל עם רואנדה

קרוב לעשור שישראל אינה מאשרת רשמית את קשריה הביטחוניים לרואנדה, שכללה גם מכירת נשק למדינה המצויה במלחמה האפריקאית. עד שסרטון שפורסם על ידי מג"ב מציג לראשונה את כוחות הביטחון מאמנים חיילים מרואנדה בשיטות לחימה ישראליות

זה לא בדיוק סוד שמדינת ישראל מתדלקת את מלחמות האזרחים והקונפליקטים ביבשת אפריקה, אבל מה שבעבר נעשה במחשכים הופך כעת לגלוי. האתר הרשמי של משמר הגבול פרסם ביממה האחרונה סרטון ובו ניתן לראות את המדריכים של החיל כשהם מאמנים לוחמים מרואנדה בשיטות לחימה שונות.

כל זה קורה על רקע המאבק שמנהלים בשנה האחרונה גופים לזכויות אדם וחברי כנסת כדי לחשוף את היקף ופרטי הייצוא הביטחוני לאפריקה. בסרטון שפורסם על ידי משמר הגבול ניתן לראות את המדריכים מאמנים את הרואנדים בשיטות הלחימה הישראליות – תפעול נשק בצורה מהירה, ירי סלקטיבי, תפעול מעצורים ובהמשך גם טקטיקת לחימה בשטח בנוי, פריצה לחדרים ועוד.

הפעם האחרונה בה דווח על עסקת נשק בין ישראל לרואנדה היתה ב-2008. ישראל דיווחה אז למנגנון הדיווח השנתי הבינלאומי של האו"ם (הרג'יסטר), במסגרתו מדינות מסכימות באופן וולנטרי לדווח לאו"ם על ייצוא וייבוא של מערכות נשק קונבנציונלי, כי היא מכרה לרואנדה חמישה משגרי רקטות בקוטר 160 מ"מ.

ייצוא הנשק מישראל לרואנדה החל באופן רשמי כבר בתחילת שנות ה-90, באמצעות היתרים שניפק אז משרד הביטחון לסוחרי הנשק הישראלים. המשרד הפסיק את מתן ההיתרים כמה חודשים לפני תחילת רצח העם במדינה ב-1994. שנתיים מאוחר יותר, דווח במהדורה האמריקאית של ה"פייננשל טיימס" כי ישראל שימשה אחד מבסיסי העברת משלוחי נשק לממשלת רואנדה, בזמן שהטבח במדינה היה בעיצומו. הדיווח התבסס על מסמכי הממשלה הרואנדית, וקשר פקידים וחברות ממזרח אירופה, ממצרים, מבריטניה ומישראל, בין היתר, להעברת הנשק.

בישראל הכחישו דיווחים אלו, וסביר להניח כי אלו נעשו באמצעות סוחרי נשק ישראלים ולא דרך מוסדות רשמיים. הייצוא הביטחוני מישראל למדינות אפריקה עבר תנודות רבות בשנים האחרונות. לפי נתוני משרד הביטחון, ב-2012 עמד שווי עסקאות הנשק באפריקה על 107 מיליון דולר, כחמישית משווי העסקאות עם מדינות אמריקה הלטינית. זהו הנתון העדכני ביותר שנמסר ממשרד הביטחון עד כה, והוא מצביע על ירידה בתחום זה לעומת 2011, אז נמכר נשק למדינות אפריקאיות בשווי של 127 מיליון דולר.

5 תגובות

אולי אפשר להשתמש בהם בשעת הצורך, ולהביא אותם להלחם עם צה"ל נגד המחבלים………

בושה וחרפה!
עם ישראל אמור להיות אור לגויים. להוות מגדלור של ערכים ומוסר.
במקום זאת מדינת ישראל מתדלקת מלחמת כנופיות באפריקה, מעודדת רצח וטבח בין בני אדם, ומגדילה את האלימות בתבל.
במקום להיות דוגמה של 'עם הספר',
התחלנו להתגאות ב'ידים ידי עשיו' שלנו.
בושה וחרפה.

אני גם קצת חשתי את התחושה שלך אך כנראה שיש שיקולים אחרים (גם ביטחוניים)

(ל'חן פי'):
נכון.
יש עוד שלושה שיקולים חשובים:
1. כסף.
2. כסף.
3 (איך לא?) – כסף.
זהו.

חן פן אני ההיתי רוצה להיפגש איתך בדחיפות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *