אפקט אלאור אזריה? זה לא טעות בכותרת. במקום שהחיילים יהדפו את המתפרעים, הצליחו רעולי הפנים הפלסטינים, שגנבו אמצעים לפיזור הפגנות מצה"ל, להבריח את החיילים שלא מגיבים למרות שהיו נתונים בסכנת חיים. צפו בתיעוד המקומם

במהלך הפרת סדר והתפרעות פלסטינית בגזרת בית לחם, הצליחו מספר פועים רעולי פנים להבריח את לוחמי צה"ל. במקום שנראה את החיילים יורים את רימוני ההלם והגז לעבר המתפרעים, קיבלנו תיעוד הפוך.

לא ברור עדיין כיצד הגיעו הרימונים המשמשים את צה"ל לפיזור הפגנות לידי הפלסטינים, האם הם נגנבו קודם לכן או שמא במהלך אותו אירוע מביש. כמו כן לא ברור מדוע נמנעו החיילים מלהגיב, למרות שנשקפה להם סכנת חיים.

בסרטון ניתן לראות את הערבים מיידים אבנים, רימוני הלם ורימוני גז לעבר חיילי צה"ל, תוך כדי קריאות "אללה אכבר", וצהלות שמחה לאחר שהם מצליחים להבריח את החיילים, שאומנם אוחזים כלי נשק שלופים – אך לא עושים בהם שימוש.

בתקופה האחרונה התפרסמו מספר סרטונים המתעדים אלימות פלסטינית לעומת הבלגה ישראלית, ורבים טוענים כי מדובר ב"אפקט אלאור אזריה", ומחשש החיילים כי יעמידו אותם לדין במקרה ויגיבו ביד קשה להתפרעות האלימה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הסרטון ערוך באופן מגמתי ולא משקף את התנהלות האירוע אשר הסתיים באופן מהיר וללא נפגעים. אתמול בשעות הצהריים התקיימה הפרת סדר אלימה סמוך לכפר תקוע בהשתתפות כ-200 חשודים אשר יידו אבנים וזרקו רימון גז לעבר כוחות צהל. הכוח הגיב באמצעים לפיזור הפגנות, ירי גומי וגז לעבר החשודים".

//www.jdn.co.il/news/israel/808681

//www.jdn.co.il/video/827786