החייל נכנס לתוך המנהרה במרדף אחר המחבלים, ובאחת ההסתעפויות הם נעלמו לו. מדובר בתיאור אמיתי, אמנם לא בגבול רצועת עזה, אלא בחדרים ממוזגים בהם יושבים לוחמי יחידות העילית ומתרגלים לחימה בעזרת מציאות מדומה

ביחידת העילית יהל"ם של חיל ההנדסה, החליטו לנצל את הטכנולוגיה לטובת התמודדות עם אחד האיומים המאתגרים ביותר – המנהרות. ביחידה הבינו שישנם פערים הקיימים בהכשרת הלוחמים כיום, ומצאו דרך יצירתית לפותרם – שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשים שישנו את פני הכשרת הלוחמים – משקפי VR, המדמים מציאות בדיונית שממחישה ללוחמים את האיומים הקיימים ואפליקציה שמאפשרת ללמוד על כל סוגי התחמושת באופן ויזואלי ופשוט.

"מטרת השימוש במשקפי המציאות המדומה היא להגדיל את הוודאות של הלוחמים בזמן לוחמה תת-קרקעית", מסבירה קצינת גוף פיתוח הדרכה ביחידה, רס"ן מיה אלמקייס. "לוחם שייכנס למנהרה אמיתית לא יצטרך לנחש מה יפגוש. תוואי השטח והמאפיינים שיראה יהיו דומים למה שהודרך אליו בהכשרה. בזכות המשקפיים, הלוחמים מבינים מה אנחנו מצפים מהם".

לפני כחצי שנה החל התהליך המשמעותי שמטרתו להתאים את ההכשרות ביחידת יהל"ם לטכנולוגיה המודרנית, ובשבועות האחרונים התחיל השימוש הראשוני במשקפיים המיוחדים. במהלך ההרצה הראשונה, שנערכה בצוות מסלול ביחידה, חקרו את האפקטיביות של המשקפיים. "החיילים מספרים על שינוי אדיר, בציפיות ובהמחשת האתגרים ותוואי השטח". אומרת רס"ן אלמקייס.

כיום קיימים שלושה סוגי משקפי המציאות המדומה שנמצאים בשימוש ביחידה. הסוג הראשון מאפשר תנועה במרחב בתיאום עם תנועת המשתמש, לסוג השני יש חיישני זיהוי ובשלישי ניתן לשלוט באמצעות שלטים חיצוניים, איתם אפשר להתנייד במרחב, לבחור אובייקטים ולהתמקד בהם.

רס"ן אלמקייס מסבירה, כי על מנת לבסס את עולמם המקצועי של לוחמי ההנדסה, הכרחי להציג בפניהם את איומי המנהרות, דבר שפשוט הרבה יותר לעשות בזכות המשקפיים. "רצינו להציג בשלבים הראשונים בעולמם המקצועי של הלוחמים את איומי המנהרות על כלל ההיבטים" היא מפרטת, "את המאפיינים, איך בונים מנהרות ואיזה סוגי פירים קיימים, תוך כדי שהם הולכים בתוך מנהרה מדומה ורואים את כל מה שמוסבר הלכה למעשה".

כמובן שמשקפי המציאות המדומה אינם החלק העיקרי בהכשרתם של הלוחמים. "בנוסף להדמיות קיימים גם האמצעים הקונקרטיים שבהם הלוחמים מתאמנים",מדגישה רס"ן אלמקייס ומפרטת: "יורדים לשטח, מתאמנים במנהרות תרגול, שהדברים לא יישארו בתאוריה. ככה הסיכוי שיפתיעו את הלוחמים פוחת".

במנהרה צרה לא כולם יכולים לעמוד במקום הראשון בטור, אבל בזכות המשקפיים כל לוחם יוכל לראות את החומרים המוסברים בהדרכה מהמקום הראשון והטוב ביותר. "המשקפיים מקנות את האפשרות עבור כל לוחם להיות 'הראשון בטור'. כך כל הלוחמים רואים את אותו הדבר ואף אחד לא מפספס", מספרת בגאווה רס"ן אלמקייס.

הכשרת הלוחמים באמצעות המשקפיים כוללת שלושה שלבים. "בשלב הראשון הלוחמים עורכים סיור מודרך שבו המדריכה לוקחת את החיילים "לטיול" בתוך הטווח התת-קרקעי", מסבירה קצינת ההדרכה, "בחלק מהמקרים החיילים מובלים ובחלקם מתקדמים עצמאית". בשלב השני, החיילים מסיירים בעצמם במנהרה המדומה ובמקום מדריך יש להם תחנות קוליות שמסבירות מה הם רואים.

"כדי להרגיל את החיילים לנוע באופן זהיר וחרישי, ולבחון כל הזמן אם יש מלכודות, אנחנו מטמינים מצלמות וחפצים ממולכדים במנהרות", היא מציינת. "מנהרה דורשת ערנות גבוהה, זה לא כמו ללכת בשטח פתוח ככה סתם. נדרשת הליכה יותר אטית ומחושבת בשביל שנוכל לבחון איומים שונים".

בשלב השלישי החיילים נבחנים ביכולתם לפעול באופן עצמאי, לסרוק את השטח ולזהות מלכודים. לאחר מכן בוחנים את הלוחמים במספר שאלות במטרה לוודא עמם שאכן הם יודעים כיצד לפעול במנהרה במקצועיות ובבטחה.

"בנוסף למשקפי המציאות המדומה", משתפת רס"ן אלמקייס, "פותחה אפליקציה שמאפשרת ללוחמים ללמוד על כל סוגי התחמושת ומרכיביה. הרבה יותר קל ומהיר ללמד מבחינה ויזואלית את הדברים. ככה בעצם זמן הלמידה מתקצר משמעותית ומה שמדריכה צריכה להסביר בכל הדרכים היצירתיות במשך שעה, ניתן להראות היום באמצעות הטכנולוגיה במשך רבע שעה. הכל הופך למקצועי ומהיר הרבה יותר".

לדבריה של רס"ן אלמקייס, קיצור ההכשרה בזכות הטכנולוגיה מייעלת את כוח האדם ביחידה: "במיוחד לאור העובדה שאנחנו נמצאים בעידן של קיצור משך השירות אנחנו רוצים ליצור התייעלות. כל הטכנולוגיות האלו עוזרות לשמור על הרמה של הביצועים מבלי ליצור פערים".

"מוטלת עלינו החובה לאמן את הלוחמים אימונים רבים ובצורות שונות כדי שיצליחו להתמודד עם כל האתגרים", מסכמת רס"ן אלמקייס. "בזכות המשקפיים והאפליקציה החדשה ההכשרות יהיו מהירות יותר והתוצאות טובות יותר לאור היכרותם של הלוחמים עם תוואי השטח והכלים שאיתם הם עובדים".