האם דאע"ש אכן עומד מאחורי הפיגוע הנתעב בליל שבת בירושלים?

בפעם הראשונה נוטל דאע"ש אחריות על פיגוע בישראל, אך בישראל מכחישים. גם בחמאס החליטו להתגאות כי מדובר בפעולה שלהם, אבל לדברי השר לביטחון פנים: נכון לרגע זה לא נמצאו ראיות או קשר ישיר בין המחבלים לארגוני טרור כלשהם
 • האלמנה הטרייה חושפת את מצבה הכלכלי הקשה

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) לקח באופן חריג אחריות על הפיגוע בשער שכם בירושלים, שבו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא ונפצעו ארבעה בני אדם נוספים.

בהודעה שפרסם הארגון זמן קצר לאחר הפיגוע נכתב כי "אריות החליפות ביצעו פעולה מבורכת בעיר ירושלים". שלושת המחבלים נקראים בהודעה אבו אל-בוראא אל-מקדסי, אבו חסן אל-מקדסי ואבו רבאח אל-מקדסי.

בהודעה נמסר כי השלושה התפללו ולאחר מכן "תקפו את היהודים", מה שהוביל למותה של חיילת ולפציעתם של אחרים. "השהידים השאירו אימה בלבבות היהודים, וזו לא תהיה המתקפה האחרונה. על היהודים לצפות לכך שמדינתם תיחרב בידי חיילי החליפות".

עם זאת, בשלב זה לא ידוע על קשר בין שלושת המחבלים לארגון דאעש, מעבר להודעה שפורסמה. על פי קבוצת המחקר המודיעיני SITE, מדובר בפעם הראשונה שבה דאעש לוקחים אחריות על פיגוע בישראל. אף על פי כן, בפיגועים קודמים כמו הפיגוע במתחם שרונה והפיגוע ברחוב דיזנגוף, נאמר כי המחבלים פעלו בהשראת הארגון הרצחני.

ארגון חמאס דחה את לקיחת האחריות של דאעש ואמר כי מדובר בניסיון "לטרוף את הקלפים". כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. על פי הדיווח, בהודעה שפרסם דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, נמסר כי "טענת דאעש היא ניסיון לטשטש את המפה. את המתקפה ביצעו שני פלסטינים מ'החזית העממית לשחרור פלסטין' ואחד נוסף מחמאס". ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין" אישר כי שניים מהמחבלים, תושבי הכפר דיר אבו משעל, הם פעיליו.

גם גורמים בצה"ל הפריכו את נטילת האחריות של דאעש לפיגוע, ואמרו כי מדובר בהתארגנות מקומית ללא שום קשר להכוונה כלשהו של ארגון המדינה האיסלמית. לפי אותם גורמים, דאעש כלל לא מפעיל תשתיות טרור באיו"ש.

שניים מבין שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע הקשה אמש נעצרו בעבר ואף נשלחו למאסר לתקופות קצרות בגין השתתפות בהפרות סדר נגד כוחות הביטחון ביו"ש. כך עולה מחקירה ראשונית של הפיגוע המשולב שביצעו המחבלים בשתי זירות סמוכות בבירה. כמו כן עולה כי שלושת המחבלים הם שוהים בלתי חוקיים.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן אמר הבוקר בראיון לרדיו קול ברמה, כי למרות שדעא״ש וחמאס לקחו אחריות על הפיגוע, נכון לרגע זה לא נמצאו ראיות או קשר ישיר בין המחבלים לארגוני טרור כלשהו, אבל החקירה עדיין בעיצומה. ארדן הוסיף כי אין לנו שום התרעה ממוקדת על כוונה לביצוע פיגועים נוספים. אבל בסוג הזה של טרור יחידים, יש תופעה של ״חקיינות״ ויתכן והפיגוע יעורר גורמים לבצע פיגועים נוספים.

לפי הערכות במערכת הביטחון, שלושת המחבלים, עאדל ענכוש ובוראא סאלח מהכפר דיר אבו משעל שמערבית לרמאללה, ואוסמה עטא – שלושתם בני 19-18 – תכננו את הפיגוע זה כמה שבועות. הם פעלו במסגרת של התארגנות מקומית באזור רמאללה, שם כאמור הם התגוררו, וככל הנראה לא הוכוונו על ידי ארגון טרור ספציפי. לפי הממצאים בזירה, תגובת לוחמי מג"ב, לצד תקלה שאירעה באחד מרובי הקרל גוסטב שנשאו המחבלים, מנעה פיגוע רחב ומשמעותי בהרבה מאשר התרחש בסופו של דבר.

רמת הדריכות הגבוהה באוגדת יו"ש בתקופת הרמדאן הנפיצה צפויה להימשך גם אל תוך ימיו האחרונים של החג, מחשש שהצלחתו היחסית של הפיגוע הערב תעניק השראה למפגעים נוספים. לפי שעה לא צפויים תגבורי כוחות נוספים מעבר לגדוד שמתגבר את כוחות ביטחון השדה בגדה מאז תחילת החג המוסלמי.

מלשכתו של ראש הממשלה נמסר כי בנימין נתניהו קיים הערכת מצב טלפונית בעקבות הפיגועים בירושלים עם שר הביטחון ליברמן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש אמ"ן הרצי הלוי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי.

בדיון הוחלט להפסיק ביקורי פלסטינים בישראל לרגל חג הרמדאן, אך כניסת מתפללים להר הבית תימשך כרגיל. עוד נמסר מלשכתו של ראש הממשלה: "צה"ל וכוחות הביטחון פועלים במרחב הכפר שממנו יצאו המחבלים. מבני החמולות שלהם משתייכים המחבלים תישלל הזכות להיכנס לישראל. כתר הוטל על הכפר".

כתבות קשורות

"מניפולציה זולה": באופוזיציה מסבירים מתי יקזזו את הח"כ החולה
מפולת סלעים בהודו לעיני המצלמות: 9 תיירים נמחצו למוות • צפו
האיום הראשון על תקציב המדינה: האולטימטום של הורביץ ותשובת האוצר
החזאי אורי בץ: אני מקווה שאתבדה בתחזית על החום הצפוי
בכיר 'כחול לבן' מפתיע: הממשלה הקודמת התנהלה טוב יותר עם הקורונה
אחרי שהפרו קיזוז וברקע סערת חוק הדיינים: האופוזיציה לא תקזז ח"כ חולה
תקלה: מבודדים שוחררו בטעות - והדביקו אחרים בנגיף הקורונה
דרעי וגפני תקפו את כהנא: "אנטיוכוס, יש לך מגמה להחריב את היהדות" • צפו
גזירת 'מס הכלים החד-פעמיים' - מגיעה למליאת הכנסת
נתניהו צחק על בנט: "בספר 'איך לנצח את הקורונה', צריך להיות עמוד אחד"
עשור לאביב הערבי: מהומות ברחובות תוניסיה לאחר השתלטות הנשיא
המאבקים על תקציב המדינה: ראשי סיעות הקואליציה בכיפופי ידיים

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן