וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם: ילדים המתפרצים לכביש ניתן לראות בכל הערים, אך נדרש מהאמונים על קדושת החיים לחנך את הילדים לזהירות יתירה • גם המבוגרים בינינו נדרשים לשים לב ולהעביר את הילדים הממתינים במעברי החצייה • וגם: הנחיות להליכה בטוחה לילדים

התורה מצווה אותנו: וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם. אומנם הדברים אינם כתובים במפורש לגבי שמירת הנפש במובן הפיזי שלה, אך כבר פסק כן הרמב"ם להלכה כי כי כל מעשה שיש בו סכנת נפשות, מהווה עבירה על מצוות שמירת הנפש. סרטון שני שמתפרסם תוך שבוע אחד בו נראים ילדים חרדים המתפרצים לכביש, הביא אותנו לפרסם את ההנחיות הבאות, לתועלת הציבור ועל מנת לעשות את מיטב ההשתדלות כדי למנוע את האסון הבא, היה לא תהיה.

התיעוד הראשון כבר התפרסם באתר, ובו נראים כמה ילדים משחקים בכביש, צועדים בו וחוצים אותו מצד לצד. זה נגמר באסון. אחד הילדים, כבן 8, נפצע מרכב חולף ופונה לבית החולים. הילד נראה חוצה את הכביש שניות לאחר ששני אוטובוסים עברו במקום, וכמה שניות לאחר מכן פרץ שוב לכביש – ואז נפגע מרכב שנסע במהירות.

הסרטון השני, מגיע אלינו מניו יורק. בתיעוד, שצולם ממצלמת רכב, נראה ילד חרדי המתפרץ לפתע לכביש, נפגע מהרכב, אך למרבה הנס, הוא מתרומם עצמאית וממשיך ללכת.

בכל שכונה בה תמצאו ילדים משחקים, תמצאו ילדים היורדים, לעיתים מבלי לשים לב, לשחק בשולי הכביש. לאחר פרסום תיעוד התאונה מהעיר החרדית ביתר עילית, היו מגיבים בתקשורת הכללית שמיהרו לטנף על הציבור החרדי. אב הילד, כתב בתגובה: "מדהים לראות את כמות השצף, סילוף ונאצה בתגובות לסרטון המזעזע. פתאום כשזה קרוב מבינים קצת מה זה שיימינג. אז ככה: אין לי 20 ילדים, אני לא מזלזל בחוקי המדינה, לא גונב כסף מהמדינה ומחנך את ילדי יום יום על חוקי זהירות בדרכים. אני לא מזניח את ילדי, אוהב אותם ודואג להם כמו אבא חילוני, אבא אנגלי או כל אבא אחר".

בהמשך כתב: "המעשה שהילד שלי עשה הוא חמור מאוד, אין ספק שהוא לא עשה את זה מרוע אלא משובבות כמו שאין ספק שצריך לחנך אותם שוב ושוב לשמור על זהירות בדרכים". אף אנו, אין כוונתנו חלילה לקטרג, אלא להיפך: לנצל הזדמנות זו, כאשר התיעודים הקשים נראים לעינינו, על מנת לשנן את ההנחיות, ולעשות הכל על מנת להעביר אותם לילדינו שיפנימו אותם. החיים חשובים מידי, אסור לשחק איתם.

מנתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים ומנתוני מחקרים בעולם עולה, כי היפגעות ילדים כהולכי רגל מתאפיינת במספר היבטים: חסימת שדה ראיה, שכיחות הפגיעה בגילאים שמתחת ל 5 שנים, הפגיעה מתרחשת לרוב בילדים שהיו ללא ליווי, הפגיעה מתרחשת לרוב באזור מגורים. על מנת לפתח בקרב הילדים את המיומנויות הנדרשות בחציית כביש עלינו להכיר במגבלות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות האובייקטיביות המאפיינות ילדים צעירים, ומקשות עליהם בהתמודדות ובהשתלבות במרחב התנועה.

אבחנה בין ימין לשמאל: ילדים מתחת לגיל 9 מתקשים להבחין בין ימין לשמאל. קושי זה מחייב אותנו להנחות אותם להסתכל לכל הצדדים.
הערכת מהירות ותפיסת מרחק: יכולת הילד להעריך מרחקים ומהירויות מוגבלת. הילד עלול לטעות בהערכת מהירויות גבוהות ובהערכת המרחק שעצם מסוים נמצא בו.
קשב: יכולת הקשב של ילדים בכלל, ושל ילדים מתחת לגיל 5 בפרט, מוגבלת. הדבר מתאפיין בכך שהילדים מוסחים בקלות מרעשים וגירויים, ובכך שהם עסוקים בפרטים שאינם רלוונטיים לביצוע המשימה.
ראייה וראות: כיון שהילד נמוך בקומתו: הוא רואה פחות ונראה פחות.

המלצות ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים להליכה בטוחה:
– ילדים עד גיל 9 חייבים בליווי מבוגר בעת חציית כביש.
– בוחרים יחד עם הילד את המסלול הבטוח לבית הספר. בוחרים בדרך הכוללת את המספר הקטן ביותר של כבישים שיש לחצות. חשוב ללכת יחד עם הילדים בנתיב הנבחר, לתרגל עמם את כללי הזהירות ולהימנע מקיצורי דרך.
– מוודאים כי הילד יסתכל לכל הכיוונים לפני חציית הכביש. מלמדים אותו לעצור על שפת המדרכה, להסתכל לכל הכיוונים ורק אז לחצות את הכביש.
– מלמדים את הילד לא לחצות כביש בין מכוניות חונות, מאחורי אוטובוסים או שיחים. רוב התאונות נגרמות מזינוק אל הכביש, כשהנהג אינו מבחין בילד.
– מנחים את הילד לוודא שכל המכוניות עוצרות בכל המסלולים.
– מדגישים בפני הילד כי עליו ליצור קשר עין עם הנהגים ולוודא שהם הבחינו בו.
– מלמדים את הילד לחצות כביש במעברי חצייה. מלמדים אותו ללכת ולא לרוץ. מלמדים אותו לציית לתמרורים, לסימונים ולמשמרות הזה"ב.
– שמשו מודל לילדיכם להליכה בטוחה. ילדים צריכים גם לשמוע הסברים על כללי הליכה בטוחה אך גם לראות הדגמות של כללי הליכה בטוחה.

כמובן, שיש צורך להדגיש שוב ושוב בפני הילדים כי בשום פנים ואופן אין לרדת לשחק על הכביש! כמו כן, אנשי חינוך ביקשו להעיר את תשומת ליבם של ההורים למעשי הקונדס של הילדים, שלעיתים מנצלים את הזמן לאחר סיום יום הלימודים בתלמוד תורה, בדרכם הביתה, לביצוע מעשי קונדס מעין אלו, שעלולים להסתיים באסון. על ההורים לשים לב ולשמור על ביטחון ילדיהם.

ולסיום, מילה אל המבוגרים בינינו: נכון, לפעמים אנחנו ממהרים מאוד לכולל, לעבודה, למניין האחרון של מנחה או לאוטובוס. אבל שימו לב לילדים הקטנים העומדים ליד מעברי החצייה ומתביישים אפילו לבקש מהמבוגר הזר שיעזור להם לחצות את הכביש בבטחה. על גמילות חסדים שמעתם?