רכב החלל מתעד כבר חמש שנים את כוכב הלכת האדום. כעת סוכנות החלל האמריקאית מאפשרת הצצה למתרחש בסרטון מיוחד • אז מה למדנו ממנו על האפשרות לקיום חיים על מאדים, ומה צפוי לו בהמשך? • צפו

רכב החלל של נאס"א קיוריוסיטי חגג אתמול (ראשון) חמש שנים מאז שגלגליו נגעו באדמת כוכב הלכת מאדים. הסוכנות אספה תצלומים רבים שצולמו מכלי הרכב ופרסמה סרטון עם קפיצות בזמן שמספק הצצה לחיים במאדים.

יומו הראשון של הקיוריוסיטי במאדים היה ב-6 באוגוסט 2012, כשהקפסולה שנשאה אותו חדרה את שכבת האטמוספרה העליונה ביותר מ-20 אלף קמ"ש. תצלומים ששלח מאז חיזקו את ההערכה שבעבר הרחוק היו בכוכב תנאים להיווצרות חיים. כל תצלום בסרטון צולם ביום אחר במאדים, הארוך ב-40 דקות מהיום בכדור הארץ ונקרא "סול". המפה בסרטון מראה את התקדמות הקיוריוסיטי במכתש "גייל" בכוכב.

קיוריוסיטי, הכינוי שניתן לרכב השטח שהונחת, הוא המשוכלל והכבד ביותר שנשלח אי פעם לכוכב הלכת האדום. אמנם מדובר במועדון מצומצם ביותר של רכבים, אך עם משקל של 900 ק"ג וגודל של מכונית, הרובר מגמד את קודמיו. הרובר מצויד במערכת מתקדמת ביותר של מכשור מדעי, שהופך אותו למעבדה לכל דבר. בין היתר, מותקן בתוכו תנור מיוחד, שדגימות שנקדחות מסלעים מחוממות בו לטמפרטורה של כ-1000 מעלות צלזיוס, בה נפלטים גזים מתוך הדגימות, שמהם ניתן ללמוד על ההרכב הכימי של הסלעים. בנוסף, לרובר יש לייזר שמאפשר לו לאייד סלעים וללמוד את הרכבם מרחוק.

כל זה כמובן לא בא בחינם, ועלות פיתוח הרובר היא אחת מהגבוהות ביותר של משימות נאס"א, ועומדת על כ-2.5 מיליארד דולר. למכשור המדעי המשוכלל והיקר הזה יש מטרה מרכזית אחת – לחקור את ההיסטוריה הגאולוגית של מאדים, במטרה לקבוע האם בעברו הרחוק התקיימו התנאים המתאימים לקיום חיים. במשך חמש השנים שעברו מאז הנחיתה, החוקרים השתכנעו שהתשובה לשאלה הזו היא חיובית. חשוב להדגיש שקיוריוסיטי לא גילתה חיים או שרידים של חיים, וגם אין לה יכולת לעשות זאת.

על פי תורה, ייתכן חיים מחוץ לכדור הארץ?

ביהדות התייחסו בספקנות לאפשרות של קיום חיים נוספים מחוץ לכדור הארץ. היו מגדולי ישראל שטענו כי אילו הדבר אכן היה קיים, הרי שהיה לכך רמז כל שהוא בתורה. לעומתם, היו מגדולי ישראל שלא שללו אפשרות זו. מי שהביע את דעתו בנושא בצורה ברורה ביותר היה כ"ק האדמו"ר מליובאוויטש זצוקל"ה שאמר כי "מי שקובע שאין חיים מחוץ לכדור הארץ – מציב גבול ליכולתו של הבורא!". עם זאת, קבע הרבי כי אין להם תרבות והם אינם תבוניים.

הרבי אף הביא לכך רמז מהתורה: "ב"שירת דבורה" על מלחמת ברק וסיסרא (שופטים ה' כג'), נאמר: "אורו מרוז אמר מלאך ה', אורו ארור יושביה". על כך מביאה הגמרא (שם) שני פירושים המתייחסים לזהות הכוכב "מרוז", כשלפי הפירוש השני מדובר בכוכב. כידוע, הכוכבים עזרו לישראל, ככתוב בפסוק לפני-כן: "מן השמים נלחמות הכוכבים ממסילותם…", ואילו כוכב זה, מזלו של סיסרא, לא בא כמובן לעזרת ישראל, ועל כן החרים אותו ברק ב"שמתא": "אורו מרוז, אמר מלאך ה', אורו ארור יושביה" – הרי שיש תושבים על הכוכב".