שלמה זינגר, עורך מדור המוזיקה, בוחר את שיר השנה, זמר השנה וקליפ השנה, לסיכומה של שנה פוריה במיוחד בתחום המוזיקה החסידית, שגם בשנה זו, עמדה בסימן המקהלות החסידיות הפורחות בארץ ובעולם • ומה אתם אהבתם? כנסו

בכתבת סיכום המוזיקה של שנת ה'תשע"ו, התמקדתי בעיקר במקהלות החסידיות שרשמו את פריצת הדרך המשמעותית שלהם. השנה, למרות שהם מהווים מדד לאחד הבחירות שלי, כפי שתראו בהמשך, בחרתי שלא להיכנס לשאלה מה היא המקהלה הטובה ביותר. את זה נשאיר לכם, הגולשים.

את סיכום המוזיקה שלנו, נעשה השנה בשתי שלבים. בכתבה לפניכם, הבחירות שלי לקטגוריות הבאות: שיר השנה, קליפ השנה וזמר השנה. בפתח כל קטגוריה, אנמק בקצרה מה היה השיקול לבחירה במקום הראשון. בשלב השני של הסיכום שלנו, שיעלה בעז"ה בתחילת ה'תשע"ח, נביא בפניכם את תוצאות השירים שאהבתם, על פי נתוני הצפיות שלכם הנמצאים ברשותנו.

קליפ השנה:

זה היה קל. אין ספק כי הקליפ המדובר ביותר, והמושקע ביותר של השנה החולפת, הוא הקליפ מנחה של מענדל ראטה. בקליפ, שצולם באוקראינה, חוזר ראטה אל העיירה היהודית של פעם, מלווה בתיאורים מחיי הסוחרים בעיירה ועד לשודדים ביערות, כאשר המסר העולה מן השיר, הוא אמרתו של מרן הבעל שם טוב, על היהודי הנאנח ברגע האחרון ונזכר כי לא התפלל עדיין מנחה, ובוקע שערי שמיים.

הקליפ גרר ביקורות נלהבות, בעד או נגד, והנה טור ביקורת מוזיקה על הקליפ:

//www.jdn.co.il/video/782694

שיר השנה:

זה התחיל מניגון הצמח צדק שזכה לעיבוד מחודש והפך ללהיט, והגיע השנה לניגון באבוב, שעובד על ידי מקהלת מלכות, ארלה סאמט וזאנוויל ויינברגר. אין חתונה חסידית שלא תשמעו את ניגון באבוב מתנגן במהלך הריקודים.

זמר השנה:

אחרי הפסקה ארוכה, לאחר שהודיע כי הוא פורש מהתחום, חזר השנה מרדכי בן דוד, מי שזכה בזמנו לכינוי "המלך של המוזיקה החסידית", אל קידמת הבמה עם האלבום "צעקה". מבקרי המוזיקה פקפקו תחילה באלבום, אך כמות הקאברים שהלהיטים הגדולים שיצאו מהאלבום הוכיחו שוב: מרדכי בן דוד, הוא זמר השנה.

ואם אנחנו כבר עוסקים במרדכי בן דוד, כמובן שגם אברהם פריד הוציא השנה אלבום, אך האלבום כולל שירים ישראליים ולא מוזיקה חסידית. נסיים בקליפ הבא, בו נראה פריד שואל ילד במהלך הופעה בלונדון מיהו הזמר האהוב עליו. הילד ענה, מול כל הנוכחים בהופעה: מרדכי בן דוד…

בתפילה שנזכה לשמוע בקרוב את שירת הלויים בבית המקדש השלישי שיבנה במהרה בימינו, נאחל לכל גולשי JDN ולכל בית ישראל, שנה טובה ומתוקה, כתיבה וחתימה טובה.