צפו: הד"ר הישראלי השתיק את השייח המוסלמי ועורר סערה בעולם הערבי

המזרחן ד"ר מרדכי קידר לעימות בסוגיית ירושלים עם שייח מוסלמי באולפני אל-ג'זירה. קידר הציב בפני השייח עובדות היסטוריות פשוטות ונענה בניפופי ידיים • בפנים: העימות המלא. וגם: ד"ר קידר על מאחורי הקלעים של העימות והתגובות בעולם הערבי

בוידאו: העימות המלא. תרגום: יובל קינג

מה התרחש מאחורי הקלעים של העימות? כיצד הגיבו בעולם הערבי? ומה יכולה ישראל ללמוד מכל זה? בעקבות העימות פרסם ד"ר קידר טור מיוחד באתר 'מידה'. הטור מתפרסם כאן בשלמותו:

ביום שלישי שעבר הוזמנתי להשתתף בתכנית "הכיוון ההפוך" בערוץ אל-גז'ירה, רשת הטלוויזיה הקטארית המשדרת בכל רחבי העולם הערבי ומחזיקה גם באולפן בירושלים. התכנית הנחשבת לאחת הבולטות בערוץ נוצרה ומוגשת על ידי ד"ר פייסל אל-קאסם, סורי ממוצא דרוזי אשר מדי שבוע מזמין שני אנשים בעלי דעות מנוגדות כדי לנהל דיון בסוגיות עכשוויות.

בשנים האחרונות זכתה תכניתו של אל-קאסם לפופולריות רבה בקרב הקהל הערבי בשל הסגנון הלוהט של הוויכוחים שהתפתחו בה בשידור חי והגיעו לעתים עד כדי אלימות פיזית, והמנחה עצמו מקפיד להזמין מפעם לפעם גם אורחים בעלי דעות שאינן מתיישרות עם הקו הכללי של אל-ג'זירה.

הנושא העיקרי של התוכנית בה השתתפתי בשבוע שעבר עסק בהכרזתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרתו בירושלים כבירת ישראל, הצהרה שזכתה כמובן לגינוי מקיר לקיר בעולם הערבי והאסלאמי. באולפן בקטאר ישב המשתתף הנגדי – השייח' עבד אל-רחמן קוקי, אסאלמיסט סורי שדעותיו נמצאות אי שם בטווח שבין חמאס לאל-קאעידה.

כצפוי גם בתכנית הזו התפתח דיון סוער, כאשר במהלך השידור זכו הצופים של אל-גזירה למחזה הלא שגרתי של חוקר ישראלי הפונה אליהם בשפתם. כך למשל, הכרזתי כי היהודים חיו בירושלים כבר לפני 3,000 שנה ועבדו את הא-ל היחיד, בזמן שאבות המוסלמים עדיין שתו יין ועבדו אלילים. השייח' קוקי מצדו הפגין בורות מוחלטת בכל הקשור להיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל ולא הצליח לענות בשום טיעון ענייני מלבד צעקות והנפות ידיים.

בתשובה לשאלת המנחה האם אינני חושש לסיכויי תהליך השלום עניתי כי העולם הערבי איננו יודע מהו שלום, שכן הוא שקוע בביצה של אש ודם בשל המלחמות הרצחניות בין מוסלמים. "אחרי שתעשו שלום ביניכם אנחנו נצטרף לשלום הזה", הצעתי לאל-קאסם.

אך נדמה כי הדבר שהרגיז יותר מכל את מארחיי היה כאשר ציטטתי פסוק מן הקוראן האומר "אתם (המוסלמים) האומה הטובה ביותר שיצאה לאנושות", אך שיניתי בו מילה אחת ואמרתי: "אתם האומה הגרועה ביותר. מי רוצה לדבר אתכם? העולם הערבי כושל!".

"בגידה באומה הערבית"

התגובות ברחוב הערבי החלו כמעט מיד עם סיום השידור, והכותרות התקשורת הערבית געשו בשל השתתפותי בתכנית והדברים שאמרתי. עשרות מאמרים פורסמו בעיתונים ובאתרים ודוגמאות לציטוטים הובאו באולפני החדשות ותוכניות האקטואליה. חלקים מן הדיון הופצו גם ברשתות החברתיות וגררו אחריהם אלפי תגובות, חלקן הקטן תומך בעמדה שהצגתי, אך רובן מביע תרעומת רבה עליי ועל הערוץ שהזמין אותי לדבר.

בעיתון אלח'ליג' הרואה אור במדינות המפרץ הפרסי פורסם מאמר של ד"ר עבדאללה אל-סויחי תחת הכותרת שהתייחסה לאותו פסוק שציטטתי מהקוראן: "הו אל-ג'זירה, האם אנחנו האומה הגרועה ביותר?". במאמר תקף אל-סויחי את מנחה התכנית על כך שהפלה לטובה את האורח הישראלי על חשבון האורח המוסלמי כאשר פנה לש'ייח קוקי ושאל אותו: "מה אתם עושים למען שחרור ירושלים? יורים טילי טוויטר? זורקים פצצות פייסבוק?".

כותבים רבים אחרים האשימו את פייסל אל-קאסם בבגידה באומה הערבית ובמתן אפשרות לציונים להשמיע את דברי הארס שלהם נגד האומה הערבית והאסלאמית, וכמה מהם אף הרחיקו לכת וטענו כי אל-ג'זירה הוא ערוץ המופעל וממומן בידי המוסד הישראלי.

מנגד, היו כאמור גם כמה תגובות שונות. אחד מהתומכים בדבריי צייץ בטוויטר: "הנבל הציוני הזה צודק, אנחנו באמת אומה בעייתית מאוד", ואחר כתב: "האלימות שפשתה בינינו והשחיטות בשם האסלאם הן הבעיה הראשית שלנו, לא ישראל".

תגובה מעניינת במיוחד הגיעה אלי מגולש פלסטיני, ששלח לי דרך הפייסבוק את המסר הבא: "האם אתה באמת חוקר במדעי העולם הערבי והאסלאם? אני חושב שזה מוגזם וכי אתה רק מרגל שפל המתפרנס מהמציאות הכואבת של עמי האזור…היה בטוח, מרדכי, כי הימצאותכם היום על אדמת פלסטין היא זמנית. קללת אללה תרדוף אחריכם יחד עם קללת כל בני האדם. כל עמי העולם שונאים אתכם, נגעלים מכם ומקווים שתיכחדו בהקדם האפשרי. לא הייתה לכם שום מציאות בעבר ולכן לא תהיה לכם שום מציאות בעתיד. ואם אתם מהמרים על מצב המשטרים הערבים ותפקידם בחיזוק הימצאותכם בפלסטין, אתם מהמרים על משענת קנה רצוץ ותיכשלו באופן נחרץ".

מעבר לכך, נראה ששידור התכנית בהשתתפותי עורר גם מחלוקת פנימית בתוך אל-ג'זירה. נודע לי ממקורות בערוץ שהייתה התנגדות עזה לשידור התכנית, אשר הגיעה בעיקר מכיוונו של ג'מאל ריאן, הקריין הראשי והממונה על התוכן של הערוץ. ריאן הוא יליד טול כרם בן 64, שגדל בירדן ולפי השמועה סולק משם על ידי המלך חוסיין בשל פעילותו באחים המוסלמים. משם המשיך לקטאר, והפך לחבר בצוות ההקמה של אל-ג'זירה והיה השדר הראשון שעלה לאוויר כאשר החל הערוץ את שידוריו בנובמבר 1996.

ג'מאל ריאן אירח אותי במהדורת חדשות שהגיש לפני כתשע שנים, ושם התעמתי אתו בנושא הבנייה הישראלית בירושלים. מאז הוא לא הזמין אותי להופיע בתכניותיו וכנראה שהוא מתנגד להופעתי באל-ג'זירה בכלל.

הסערה התקשורתית טרם שככה, והמסקנה שאני מסיק ממנה היא שעל ישראל להציב מול העולם הערבי אנשים יודעי ערבית על בוריה, בקיאים בהיסטוריה ובתרבות הערבית, בעלי ידע רחב ועמוק באסלאם ובעלי ביטחון לעמוד מול שונאי ישראל ולהעמידם על מקומם גם במגרש הביתי שלהם בתקשורת הערבית.

מי שמוכן לוותר על ביתו, אדמתו וזכויותיו נתפס במזרח התיכון כבזוי ונקלה. אם ישראל רוצה לחיות עם שכניה בשלום היא חייבת להקרין כוח, נחישות ואמונה בצדקת הדרך. אלו הן התכונות שהמזרח התיכון מעריך ומוקיר ורק כך יכבדו אותה ויניחו לה לשלום.

26 תגובות

מרדכי הענק!

מאד יפה. אבל הוא לא הציג שם עובדות הסטוריות וגם לא נענה בניפופי ידים.

סוף הדרך! אין עליך קידר!

הוא משוגע הד"ר הזה, מסכן את חייו עם האמירות הללו.
המוסלמים המטורפים האלו עלולים ח"ו להתנקש בחייו

ימ"ש של השיח הזה שימות בקרוב
אמן!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

חזק ביותר
תענוג לראות

לאוריאל.
סליחה, לא ניפופי ידיים, הוא גם הקיא כמה מילים באמצע…

מרדכי ענה בעצם ל'אמירות' לא לטיעונים היסטוריים…
אם נסכם במילה אחת, מרדכי אמר:
אברהם אבינו עבד את האלוקים הרבה לפני אבותיכם. אנחנו העם הנבחר, אלוקים אמר לו שארץ ישראל שייכת לנו. גם אם לך מתאים אחרת.

השייח לא השיב מילה לטיעון הזה, חוץ מניפופי ידיים, הטיעון ההיסטורי היחיד של השייך הוא לגבי הממצאים של 80% מהאסלאם. את הטיעון הזה מרדכי לא הפריך. השאלה אם זה אמיתי, וגם אם כן, זה לא מופרך, כי המציאות היהודית היא עתיקה יותר. ובוודאי אמיתית ומוכחת.

זו עובדה היסטורית, אל קודס של הערבים הוא חיקוי עלוב של בית המקדש. מה זה אם לא טיעון היסטורי? אה… אוריאל?

עוד מילה אחת. מרדכי דן בנתונים עניינים לפני הנתונים ההיסטוריים.

אנחנו מדינה דמוקרטית שמכבדת את כל הדתות. האסלאם הוא כופה.
אנחנו אומה שרוצה לחיות. האסלאם רוצה 'מוות'. אומה של רוצחים 'בכל העולם'.
הדבר היחיד שמאחד אותנו בדעה מול האסלאם, ששנינו לא מעונינים באמת בשלום, אנחנו כי אין לנו פרטנר, ואתם כי אתם פשוט שוחרי מלחמות. ראה ערך, סוריה, לוב, תימן, ירדן, עיראק… וכן, תוסיפו גם את פלסטין בנשימה אחת.

הגישה שלו אמיתית מאוד, ומי שמכיר קצת את הערבים יודע שהדרך היחידה להתמודד מולם היא בשפה הזו.
וחבל שאין הרבה שיודעים לענות להם כמוהו ולהציג את הדברים בצורה כה אמיתית ונכונה.

אין על ד"ר מרדכי, טוב שנכנס בהם ועוד נכנס בהם עמוק מאוד עד כדי כך שלא היה להם מה לענות.
והטענה של מרדכי על זה שהמדינה לא מכשירה כתבים מוצלחים שיידעו להעמיד את האמת מול הפנים הפלסטינית זה שאלה שאין לה תשובה וכנראה שאין אנשים שחושבים על זה ברצינות אלא עסוקים בישרדות פוליטית
ורק אנשים כמו מרדכי שבאו מיוזמתם להתעסק בתחום הן נמצאים בפרונט ויכולים להציג את האמת.
ישלם לו השם קגמולו הטוב גם הערבים מחפשים מי שיגיד להם את האמת נמעס להם מהשקר שהוא ריק מתוכן ומלא בדם על הידים.

יישר כח מרדכי

ל: שונה את הערבים
הגזענות אסורה תמיד, גם באיצטלי של אויב ישראל
והכי חשוב: "שונאים עם 'א'"

הוא עם הרבה ס"ד ידע לענות להם בדיוק מה שהיו צריכים לשמוע, אנחנו צריכים לשמוע עוד דברים, אבל העברים האלה מספיק שישמעו, "קודם תעשו שלום ביניכם, ואח"כ נעשה שלום איתכם".

שמעתי בראיון איתו שזה לקח 45 דקות, כאן הבאו רק כמה דקות ויתכן ששם היו נפנופי ידים…

"העימות המלא"?? העימות המלא בן למעלה מ-50 דקות!

רמנא ליצלן !!!
התגרות באומות הם אחד הדברים החמורים בגלות,
הרי ברור לכל שאף אחד שרצה לפגע לא ימנע מכך בגלל זה ויותר מזה שיתכן שיצטרפו עוד מפגעים אחרי ההתגרות הזו,
אני קורא מכאן למרדכי לעשות תשובה ומהר…
יהודי מאמין שיודע שעכשיו אנחנו בגלות בצילם של אחינו הטועים מהסטרא דשמאלא

אנחנו לא צריכים לפחד מהאומות.
אנחנו צריכים להראות להם עוצמה, ואז הם יפחדו.
בשביל חיים תקינים- אתה צריך וחייב להפחיד אותם.

הוא טוב, מדהים מדהים מדהים!!!

מרדכי אתה צודק בדבריך ויש הרבה להגיד עוד שאני מקווה מאוד שהשתמשת בהם בהמשך התוכנית, הרי רש"י הקדוש אומר לנו מפורש מה יענו להם לאומות העולם כשיאמרו "ליסטים אתם" וכו' ולא קשה למצוא רש"י זה -כי זה כתוב בפירוש הראשון של רש"י על התורה-!!!
בכל אופן לא נכון על פי כללי הוויכוח שאחד שלא ממש נראה כמו היהודים שהסתובבו ב "אל מקדס" שהוא יעמוד ויאמר דברים אלו

ליהודי שמכאיב לו
הערבים מבינים רק עוצמה כפי שמרדכי כותב אם מרדכי היה מפגין חולשה היה הרבה יותר מסוכן כמו שהיה תמיד פיגועים אחרי הסכמי שלום,
אם אנחנו מפגינים לערבים עוצמה וכוח על המקום הם נכנעים

הבהרת התגובה האחרונה:
מותר לעלות על תוכניות רדיו שלהם ולהתווכח, להוכיח, ולהשמיע להם עובדות וידיעות שמעולם לא שמעו ולא אמרו להם.
אבל בהחלט אסור ל-ה-ת-ג-ר-ו-ת! זה לא מוסיף כלום חוץ משנאה, זה סתם תאווה גשמי כמו שאר טענות, שיכולה להיות לה רק תוצאות הרות אסון, חייבים להפריד בין דיון עניניי לדיון עקיצתי, שרק אנחנו יכולים לסבול מזה.
ויישר כח גדול להרב מרדכי, שחוץ מקטע בעייתי אחת, עשה מה שכ"כ מתבקש, וחסר בהסברה יהודית מול העולם המוסלמי.

לדעתי התשובה הברורה ביותר היא שלשיטתם הם בשנת 2018
אנחנו כבר בשנת התשע"ח שזה = 5778
ונראה שזה היה "קצת" קודם

ברמב"ם [אגרת לעובדיה הגר] מבו' שעלינו לסבול את עול גלותם ולא רק שלא להתגרות בהם
ועיין שם עוד דברים נפלאים בכל ענין זה של 'ישמעאל'

לא מפחד מהערבים

את זה צריך להגיד לנוצרים ולא למוסלמים
כתבה חזקה, חבל שלא הראו לנו עוד ממה שהיה שם

אם הוא כל כך מתגאה ביהדותו איפה היא ביום יום?

חובה עליו לומר זאת, בפרט באל ג'זירה – מול כל השקרים.
חיתוך דיבור, ביטחון עצמי, ועונה לכסיל כאיוולתו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *