המזרחן ד"ר מרדכי קידר לעימות בסוגיית ירושלים עם שייח מוסלמי באולפני אל-ג'זירה. קידר הציב בפני השייח עובדות היסטוריות פשוטות ונענה בניפופי ידיים • בפנים: העימות המלא. וגם: ד"ר קידר על מאחורי הקלעים של העימות והתגובות בעולם הערבי

בוידאו: העימות המלא. תרגום: יובל קינג

מה התרחש מאחורי הקלעים של העימות? כיצד הגיבו בעולם הערבי? ומה יכולה ישראל ללמוד מכל זה? בעקבות העימות פרסם ד"ר קידר טור מיוחד באתר 'מידה'. הטור מתפרסם כאן בשלמותו:

ביום שלישי שעבר הוזמנתי להשתתף בתכנית "הכיוון ההפוך" בערוץ אל-גז'ירה, רשת הטלוויזיה הקטארית המשדרת בכל רחבי העולם הערבי ומחזיקה גם באולפן בירושלים. התכנית הנחשבת לאחת הבולטות בערוץ נוצרה ומוגשת על ידי ד"ר פייסל אל-קאסם, סורי ממוצא דרוזי אשר מדי שבוע מזמין שני אנשים בעלי דעות מנוגדות כדי לנהל דיון בסוגיות עכשוויות.

בשנים האחרונות זכתה תכניתו של אל-קאסם לפופולריות רבה בקרב הקהל הערבי בשל הסגנון הלוהט של הוויכוחים שהתפתחו בה בשידור חי והגיעו לעתים עד כדי אלימות פיזית, והמנחה עצמו מקפיד להזמין מפעם לפעם גם אורחים בעלי דעות שאינן מתיישרות עם הקו הכללי של אל-ג'זירה.

הנושא העיקרי של התוכנית בה השתתפתי בשבוע שעבר עסק בהכרזתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרתו בירושלים כבירת ישראל, הצהרה שזכתה כמובן לגינוי מקיר לקיר בעולם הערבי והאסלאמי. באולפן בקטאר ישב המשתתף הנגדי – השייח' עבד אל-רחמן קוקי, אסאלמיסט סורי שדעותיו נמצאות אי שם בטווח שבין חמאס לאל-קאעידה.

כצפוי גם בתכנית הזו התפתח דיון סוער, כאשר במהלך השידור זכו הצופים של אל-גזירה למחזה הלא שגרתי של חוקר ישראלי הפונה אליהם בשפתם. כך למשל, הכרזתי כי היהודים חיו בירושלים כבר לפני 3,000 שנה ועבדו את הא-ל היחיד, בזמן שאבות המוסלמים עדיין שתו יין ועבדו אלילים. השייח' קוקי מצדו הפגין בורות מוחלטת בכל הקשור להיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל ולא הצליח לענות בשום טיעון ענייני מלבד צעקות והנפות ידיים.

בתשובה לשאלת המנחה האם אינני חושש לסיכויי תהליך השלום עניתי כי העולם הערבי איננו יודע מהו שלום, שכן הוא שקוע בביצה של אש ודם בשל המלחמות הרצחניות בין מוסלמים. "אחרי שתעשו שלום ביניכם אנחנו נצטרף לשלום הזה", הצעתי לאל-קאסם.

אך נדמה כי הדבר שהרגיז יותר מכל את מארחיי היה כאשר ציטטתי פסוק מן הקוראן האומר "אתם (המוסלמים) האומה הטובה ביותר שיצאה לאנושות", אך שיניתי בו מילה אחת ואמרתי: "אתם האומה הגרועה ביותר. מי רוצה לדבר אתכם? העולם הערבי כושל!".

"בגידה באומה הערבית"

התגובות ברחוב הערבי החלו כמעט מיד עם סיום השידור, והכותרות התקשורת הערבית געשו בשל השתתפותי בתכנית והדברים שאמרתי. עשרות מאמרים פורסמו בעיתונים ובאתרים ודוגמאות לציטוטים הובאו באולפני החדשות ותוכניות האקטואליה. חלקים מן הדיון הופצו גם ברשתות החברתיות וגררו אחריהם אלפי תגובות, חלקן הקטן תומך בעמדה שהצגתי, אך רובן מביע תרעומת רבה עליי ועל הערוץ שהזמין אותי לדבר.

בעיתון אלח'ליג' הרואה אור במדינות המפרץ הפרסי פורסם מאמר של ד"ר עבדאללה אל-סויחי תחת הכותרת שהתייחסה לאותו פסוק שציטטתי מהקוראן: "הו אל-ג'זירה, האם אנחנו האומה הגרועה ביותר?". במאמר תקף אל-סויחי את מנחה התכנית על כך שהפלה לטובה את האורח הישראלי על חשבון האורח המוסלמי כאשר פנה לש'ייח קוקי ושאל אותו: "מה אתם עושים למען שחרור ירושלים? יורים טילי טוויטר? זורקים פצצות פייסבוק?".

כותבים רבים אחרים האשימו את פייסל אל-קאסם בבגידה באומה הערבית ובמתן אפשרות לציונים להשמיע את דברי הארס שלהם נגד האומה הערבית והאסלאמית, וכמה מהם אף הרחיקו לכת וטענו כי אל-ג'זירה הוא ערוץ המופעל וממומן בידי המוסד הישראלי.

מנגד, היו כאמור גם כמה תגובות שונות. אחד מהתומכים בדבריי צייץ בטוויטר: "הנבל הציוני הזה צודק, אנחנו באמת אומה בעייתית מאוד", ואחר כתב: "האלימות שפשתה בינינו והשחיטות בשם האסלאם הן הבעיה הראשית שלנו, לא ישראל".

תגובה מעניינת במיוחד הגיעה אלי מגולש פלסטיני, ששלח לי דרך הפייסבוק את המסר הבא: "האם אתה באמת חוקר במדעי העולם הערבי והאסלאם? אני חושב שזה מוגזם וכי אתה רק מרגל שפל המתפרנס מהמציאות הכואבת של עמי האזור…היה בטוח, מרדכי, כי הימצאותכם היום על אדמת פלסטין היא זמנית. קללת אללה תרדוף אחריכם יחד עם קללת כל בני האדם. כל עמי העולם שונאים אתכם, נגעלים מכם ומקווים שתיכחדו בהקדם האפשרי. לא הייתה לכם שום מציאות בעבר ולכן לא תהיה לכם שום מציאות בעתיד. ואם אתם מהמרים על מצב המשטרים הערבים ותפקידם בחיזוק הימצאותכם בפלסטין, אתם מהמרים על משענת קנה רצוץ ותיכשלו באופן נחרץ".

מעבר לכך, נראה ששידור התכנית בהשתתפותי עורר גם מחלוקת פנימית בתוך אל-ג'זירה. נודע לי ממקורות בערוץ שהייתה התנגדות עזה לשידור התכנית, אשר הגיעה בעיקר מכיוונו של ג'מאל ריאן, הקריין הראשי והממונה על התוכן של הערוץ. ריאן הוא יליד טול כרם בן 64, שגדל בירדן ולפי השמועה סולק משם על ידי המלך חוסיין בשל פעילותו באחים המוסלמים. משם המשיך לקטאר, והפך לחבר בצוות ההקמה של אל-ג'זירה והיה השדר הראשון שעלה לאוויר כאשר החל הערוץ את שידוריו בנובמבר 1996.

ג'מאל ריאן אירח אותי במהדורת חדשות שהגיש לפני כתשע שנים, ושם התעמתי אתו בנושא הבנייה הישראלית בירושלים. מאז הוא לא הזמין אותי להופיע בתכניותיו וכנראה שהוא מתנגד להופעתי באל-ג'זירה בכלל.

הסערה התקשורתית טרם שככה, והמסקנה שאני מסיק ממנה היא שעל ישראל להציב מול העולם הערבי אנשים יודעי ערבית על בוריה, בקיאים בהיסטוריה ובתרבות הערבית, בעלי ידע רחב ועמוק באסלאם ובעלי ביטחון לעמוד מול שונאי ישראל ולהעמידם על מקומם גם במגרש הביתי שלהם בתקשורת הערבית.

מי שמוכן לוותר על ביתו, אדמתו וזכויותיו נתפס במזרח התיכון כבזוי ונקלה. אם ישראל רוצה לחיות עם שכניה בשלום היא חייבת להקרין כוח, נחישות ואמונה בצדקת הדרך. אלו הן התכונות שהמזרח התיכון מעריך ומוקיר ורק כך יכבדו אותה ויניחו לה לשלום.