כמות ההרוגים הגדולה, לצד ההאשמה הרוסית החריגה כלפי ישראל, מלמדות כי התקיפה המיוחסת לחיה"א בחומס היא אירוע בעל משמעויות מרחיקות לכת • "מערכה צבאית מתקרבת בצעדי ענק", מעריך האלוף במיל' ח"כ איל בן ראובן • סקירה ופרשנות


בוידאו: רגע שיגור הטילים לעבר הבסיס

תקיפת הבסיס האווירי בחומס הולכת ותופסת מימדים משמעותיים: כמות ההרוגים, בהם איראנים, הגיעה כבר ל-16, כאשר ההודעה הרוסית החריגה שהטילה את האחריות על ישראל מלמדת שמדובר באירוע חריג ובעל משמעויות מרחיקות לכת ביחס לתקיפות האחרות של ישראל בסוריה.

"הבסיס האווירי T4, במקור של חיל האוויר הסורי, הופיע אצלנו בתקופה האחרונה כמה וכמה פעמים. המתווה הבולט יותר היה כאשר מל"ט אירני-סורי המריא משם ונשלח לשטח ישראל לפני חודשיים. המל"ט הזה הופל, ובתגובה צה"ל פגע בקרון השליטה שהפעיל אותו. עד כאן אירוע קטן אחד. העניין הוא ששדה התעופה T4 הפך מזמן להיות שטח אירני אליו מביאים האירנים אמצעי לחימה שונים", מזכיר הפרשן הצבאי רוני דניאל בטור שהוא מפרסם ב'החדשות'.

לדבריו, "הבסיס הזה הוא בעצם טריטוריה אירנית המנוצלת לצבירת אמצעי לחימה, שמובלים בהמשך לצבא אסד או גרוע מכך: למחסני החיזבאללה בסוריה או בלבנון. לכן שדה התעופה הזה הוא היום מוקד התעניינות מודיעינית של ישראל בבחינת לברר מה מגיע לשם ולאן זה יוצא משם. לא פלא שמייחסים לישראל את התקיפה שבוצעה בסוריה אמש. רוסיה טוענת ששני מטוסים ישראלים הם אלה שביצעו את התקיפה. בישראל ממשיכים לשמור על דממה.‎ תחילה טענו הסורים שזו הייתה פעולה אמריקנית, מיד לאחר מכן שינו והצביעו על ישראל".
//www.jdn.co.il/breakingnews/917011
מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף איתן בן אליהו, אמר הבוקר כי "היחידים שהיו יכולים לתקוף בסוריה הם האמריקאים או הישראלים. האזור הזה כבר הותקף על ידי ישראלים בעבר וגם אני פיקדתי על תקיפה באזור הנ"ל. את הטילים ששוגרו היה ניתן לשגר בשתי צורות – דרך כלי שיט או מהאוויר. אם האמריקאים היו מבצעים את זה לא הייתה להם סיבה להכחיש אלא ליהפך, הם היו מתגאים בתקיפה לאור כל שמתרחש במזרח התיכון בתקופה האחרונה".

בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' הוסיף בן אליהו: "מדובר בתגובה מהירה מאוד של מדינה לאירועים שקרו בסוריה. לארצות הברית היה קשה מאוד להגיב למתרחש בסוריה במהירות שכזו, אלא אם יש לה כלי שיט או מטוס שנמצא כעת במזרח התיכון. המסקנה שלי היא שמדובר בתקיפה ישראלית".

"המטרה של ישראל היא למנוע התבססות איראנית בסוריה. הבסיס שהותקף הפעם הוא אותו בסיס שממנו יצא המל"ט לפני כחודשיים. כשנוצר ריק וכל העולם מבין שנוצר מעשה נורא ואיום ומסרב להגיב אז ייתכן שישראל בחרה להתערב", כך בן אליהו.

ומה כל זה אומר על מה שצפוי באזור שלנו בעתיד הקרוב? "אנחנו נמצאים במערכה מסלימה, כל ההתרחשויות בגבולנו מצביעות על מערכה צבאית שמתקרבת בצעדי ענק. גם הסורים הולכים ומתקרבים אלינו. אסד לא מקבל מסר מספיק ברור מהעולם ומבצע רצח עם", העריך בצהרים האלוף במילואים, ח"כ איל בן ראובן, בראיון ל'קול ברמה'.

//www.jdn.co.il/breakingnews/978764