הערב נערך טקס קבלת פנים לקראת העברת השגרירות האמריקנית. שר האוצר האמריקני: "לארה"ב אין שותפה גדולה יותר מישראל". איוונקה טראמפ: "זו זכות גדולה להיות כאן". מוקדם יותר היום נפגש ראש הממשלה נתניהו עם יועץ וחתן הנשיא, ג'ארד קושנר

הערב נערך במשרד החוץ בירושלים אירוע קבלת פנים לחברי המשלחת מארצות הברית שהגיעו לישראל לקראת טקס פתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים , לדיפלומטים זרים ואישי ציבור ישראלים.

שר האוצר של ארצות הברית, סטיב מנוצי'ן, אמר בטקס כי "יותר מ-20 שנה מאז שהחוק שעבר בקונגרס להעברת השגרירות לא יושם עד שהנשיא טראמפ החליט למלא את החוק ואנחנו כאן לפתיחת השגרירות מחר. לארה"ב אין שותפה גדולה יותר מישראל. ארה"ב וישראל עובדים במספר נושאים אבל אין נושא חשוב יותר מהמלחמה בטרור".

סגן שר החוץ של ארצות הברית ג'ון סאליבן אמר כי "כל מי שכאן מבין שפתיחת השגרירות היא הכרה מאוחרת מאוד במציאות וגם חלק ממפת הדרכים של הנשיא לשלום באזור".

ג'ראד קושנר, יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, אמר כי זה כבוד גדול עבורו להיות בישראל ולהשתתף בחגיגה ההיסטורית, כלשונו, סביב העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. רעייתו ובתו של הנשיא, איוונקה טראמפ, אמרה כי "זו זכות גדולה להיות כאן".

צפו: דברי נתניהו בטקס

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם באירוע ובירך את הנשיא טראמפ "חברים יקרים מישראל, מארה"ב, מרחבי העולם, זהו זמן רב-חשיבות. הנשיא טראמפ עושה היסטוריה. אנחנו אסירי תודה והעם שלנו יהיה אסיר תודה לעולם על החלטתו האמיצה להכיר בירושלים כבירתה של ישראל ולהעביר את השגרירות לשם מחר".

"מחר יהיה יום היסטורי לעם שלנו ולמדינה שלנו. החלטת הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים מאשרת אמת גדולה ופשוטה: ירושלים הייתה בירת העם היהודי ב-3,000 השנים האחרונות. היא הייתה בירת המדינה שלנו ב-70 השנים האחרונות. היא תישאר בירתנו לנצח. תודה לנשיא טראמפ על החלטתו האמיצה, תודה על הפיכת הברית בין ישראל לארה"ב לחזקה מתמיד".

נתניהו המשיך להרבות בשבחים לנשיא הידידותי לישראל אי פעם "אתם יודעים איך מזהים מנהיגות אמיתית? כשאחרים הולכים בעקבותיה. ואחרים הולכים בעקבותיו של הנשיא טראמפ".

צילום: פלאש 90

ראש הממשלחה התייחס גם להעברת השגרירות של גואטמלה ופרגוואי הצפויים במהלך החודש "אני מודה לשרת החוץ של גואטמלה שנמצאת כאן, סנדרה ג'בל, שהצטרפה אלינו היום. אנו נפתח את השגרירות שלכם בעוד יומיים. תודה לך. אני מודה לנשיא פרגוואי והנשיא הנבחר של פרגוואי, כי הם יפתחו את השגרירות שלהם מספר ימים לאחר מכן".

לדברי נתניהו ישנם מדינות נוספות שבדרך להעברת השגרירות "מדינות אחרות נמצאות בתהליך זה בדיוק. זהו סוד מדיני, ואנחנו לא חושפים את הסודות המדיניים שלנו. לעיתים אנחנו חושפים סודות מדיניים של אחרים, נודיע לכם כשיגיע הזמן".

נתניהו קרא למדינות העולם להצטרף לארצות הברית, גואטמלה ופרגוואי וגם כן להעביר את השגרירות לבירה "אני קורא לכל המדינות להצטרף לארה"ב בהעברת שגרירויותיהם לירושלים. העבירו את השגרירות שלכם לירושלים כי זה מקדם שלום, וזאת מכיוון שאי אפשר לבסס שלום על בסיס שקרים. מבססים שלום על בסיס האמת, והאמת היא שירושלים לא רק הייתה בירת העם היהודי במשך אלפי שנים, ובירת המדינה שלנו מאז הקמתה – האמת היא שתחת כל הסכם שלום שתוכלו לדמיין, ירושלים תמיד תישאר בירת ישראל".

"הנשיא טראמפ היה זה שביטא אמת פשוטה, בסיסית זו. ומרגע שבאה לידי ביטוי, אמת זו תתפשט. אתם יכולים להתקשר אליי, כל השגרירים שנמצאים כאן ולאחר מכן, אתם יכולים ללחוש באוזני, אנו נתקן זאת. אך זה יקרה".

ראש הממשלה התייחס גם להחלטת הנשיא טראמפ לבטל את הסכם הגרעין עם איראן "על-מנת להשיג שלום, עלינו לעשות דבר אחר נוסף – עלינו להתעמת עם אויבי השלום, ואני מודה לנשיא טראמפ על החלטתו להתעמת עם איראן במקום לפייס אותה. יציאתו מהסכם הגרעין משמעותה שיצרנית הטרור הגדולה ביותר בעולם לא נמצאת עוד בנתיב ישיר להשגת ארסנל נשק גרעיני. זה טוב לישראל, זה טוב עבור האזור, וזה טוב עבור העולם כולו".

"יש לי משהו לומר לחלק מהעולם: עם כל הכבוד לאלה היושבים בבירות אירופה, אנחנו כאן בבירות המזרח התיכון – בירושלים, בריאד ובמקומות אחרים – ראינו את ההשלכות ההרסניות של הסכם איראן. לכן, כשהנשיא טראמפ החליט לסגת מהסכם זה אנו יודעים שכשהוא יוצא מהסכם גרוע, הוא עושה דבר חיובי עבור האזור שלנו, עבור ארה"ב ועבור העולם. על כך שוחחתי עכשיו עם המשלחת האמריקנית".

נתניהו בירך לסיום את המשלחת האמריקנית שהגיע לטקס "אני מברך את פניהם של סגן המזכיר סוליבן, את המזכיר מנוצ'ין, ג'ייסון גרינבלט, השגריר דיוויד פרידמן, אותו הזכרתי קודם לכן, וכמובן אני מברך בברכת פנים מיוחדת את ג'ראד קושנר ואשתו איוונקה. אני מכיר את ג'ראד מזה שנים, ויש קשר מיוחד בין משפחותינו, אך אני חושב שהעובדה שאתה ואיוונקה נמצאים כאן היא עדות אישית מיוחדת, אך גם הצהרה לאומית ובינלאומית. היא נוגעת ללבנו וכולנו נהנים מנוכחותכם בכל זמן, בכל יום, אך בעיקר היום. תודה לכם".

"אנו מעריכים את החברות של כולכם, ואת כולכם על כך שבאתם הנה לאירוע ההיסטורי זה, תודה לכם על תמיכתכם בישראל, תודה לכם על תמיכתכם באמת, תודה על תמיכתם בירושלים, תודה על כך שבאתם הנה מכל רחבי העולם. אנו חוגגים יום רב חשיבות. יום הולדת שמח, ירושלים. תודה לכולכם״.

במהלך האירוע העניק ראש הממשלה מכתב הוקרה לשגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן, כאות תודה על פעילותו למען העברת השגרירות לירושלים.

המשלחת כוללת את שר האוצר סטיב מנוצ'ין, סגן שר החוץ ג'ון סאליבן, יועצו הבכיר של הנשיא קושנר ורעייתו, יועצת הנשיא איוונקה טראמפ, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, והשליח המיוחד לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ג'ייסון גרינבלט. 33 שגרירים אישרו הגעה לאירוע, בהם מהמדינות גואטמלה, הונדורס, אוסטריה, הונגריה, רומניה ומדינות רבות מאפריקה. משרד החוץ של ספרד אישר את הדיווחים בנוגע לכך שדיפלומטים מספרד, בריטניה צרפת ואיטליה לא יגיעו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום בלשכתו בכיר המשלחת האמריקנית בהם שר האוצר האמריקני, סגן שר החוץ, ויועץ הנשיא ג'ארד קושנר. (צפו)

//www.jdn.co.il/breakingnews/994537