חמאס נערך למאה אלף מפגינים, אך רק 40,000 עזתים הגיעו להתפרעויות. בצה"ל מסבירים כי מדובר באירוע טרור סדור של חמאס ולא בהפגנה. הפלסטינים מדווחים על 52 הרוגים ואלפיים פצועים. בסייעתא דשמיא הצליח צה"ל לסכל ניסיון פיגוע מטען בגבול הרצועה

מספר ההרוגים הגבוה ביותר ברצועת עזה ליום אחד, מאז סיום מבצע צוק איתן: הפלסטינים מדווחים על 52 הרוגים במהומות וההתפרעויות שארגן ארגון הטרור חמאס בגבול הרצועה, במימון כספי של האיראנים. בין ההרוגים, על-פי דיווחים, ארבעה אנשי מנגנוני הביטחון של חמאס.

עוד מדווחים ברצועה על אלפיים פצועים, כחמש מאות מהם, על פי טענת הפלסטינים, נפגעו מירי באש חיה. "ייתכן שתהיה כמות גדולה של הרוגים היום – אבל אנחנו רוצים שהמסר שלנו יעבור לעולם. הכיבוש חייב להסתיים" – כך צוטט אחד המתפרעים הפלסטינים בדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סיים בשעות הצהריים המאוחרות דיון הערכת מצב עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. שר הביטחון עמד על פעילות כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה עד כה. השר ליברמן הנחה להמשיך ולפעול בנחישות למניעת כל פגיעה בריבונות הישראלית ובאזרחים ישראלים, בהתאם למדיניות שנקבעה.

מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו חמש מטרות של חמאס, בהן מחנה אימונים של הארגון. עוד נמסר כי ישנו מידע מודיעיני, לפיו בכל אחד ממוקדי ההפגנה, היתה כוונה לבצע פריצת גדר ולפגוע בחיילים, עם זאת, עד עכשיו לא מכירים הצלחה לפרוץ את הגדר. "זאת לא הפגנה או תהלוכה, מדובר באירוע טרור סדור של חמאס", הסבירו, "האירועים נמצאים תחת שליטה מוחלטת ומדובר בכישלון של חמאס לשלוט ברצועת עזה".

"בארגון מנסים להסיט את האירועים לשטחנו ובצבא נחושים למנוע חדירה של הגדר, פגיעה בתשתיות והאירועים נמצאים תחת שליטה מלאה", עוד נמסר, "מדובר בכשלון של חמאס לשלוט ברצועת עזה, מנסים להסיט את האירועים לשטחנו ואנחנו נחושים למנוע חדירה של הגדר, פגיעה בתשתיות ובחיי אדם אדם".

מהצבא נמסר עוד כי "החיילים ערוכים למגוון של תרחישי תגובה – ביבשה ובאוויר. הזהרנו את חמאס במגוון רחב של דרכים ואמרנו שלא נאפשר פעילות טרור וחדירה של הגדר. האירוע לא הסתיים ואנחנו עדיין נמצאים בעיצומו", סיכמו, "יש עדיין את מחר והלילה ואנחנו נערכים לכל האפשרויות. חמאס לא הצליח להביא 100 אלף איש לגדר ואנחנו ערוכים התקפית והגנתית".

דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס אמר עוד כי "אם תתגבר האלימות בגבול עזה ויפרצו אותה, צה"ל יגיב בתקיפות בעומק הרצועה". הוא הוסיף כי בעימותים בגבול עזה ישנם עד כה 40 אלף מפגינים וכי בשל כמות המפגינים הנמוכה בניגוד לתכנון חמאס, הארגון הגביר את פעילותו – שלח נשים לגבול ושילם לפעילים כדי שירוצו לגדר.

ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה הפנה אצבע מאשימה כלפי ארצות הברית, בכך שבעצם העברת השגרירות מתל אביב לירושלים היא "מפרה את החוק הבינלאומי". הממשלה הפלסטינית ברמאללה פרסמה קריאה "להתערבות בינלאומית מיידית ודחופה כדי לעצור את הטבח שביצעו כוחות הכיבוש הישראלי נגד המפגינים בעזה". עוד הוסיפו ברמאללה, כי "על הממשלות הערביות והאיסלאמיות לנקוט אמצעים כדי לעצור את שפיכת דם העם הפלסטיני ולעמוד לצד ההנהגה הפלסטינית בהתמודדות עם תוקפנות הכיבוש הישראלי".

במהלך המהומות, כוח צה"ל סיכל פיגוע הנחת מטען על-ידי חולייה של שלושה מחבלים חמושים, במרחב רפיח סמוך לגדר. מדובר במוקד הפגנה אלים במיוחד. הכוח הגיב בירי לעבר המחבלים והם נהרגו. כך נמנע ב"ה ניסיון משמעותי לפגוע בחיילים בחסות המהומות על הגדר.

ההפגנה האלימה בגבול רצועת עזה התחילה בעקבות קריאת חמאס לנסות ולפרוץ את הגבול עם ישראל, כאשר הפעם הנימוק הוא המאבק נגד ההכרה האמריקאית בירושלים כעיר הבירה של ישראל, שמגיעה לשיאה היום עם העברת השגרירות מתל אביב לירושלים.

מדובר צה"ל נמסר כי כ-35,000 מפגינים התאספו ב-12 מוקדים לאורך הגבול בין רצועת עזה לשטח ישראל. אלפי בני אדם נוספים הגיעו למתחם האוהלים שהקימו מארגני "צעדת השיבה" במרחק של כחצי קילומטר מהגדר. צה"ל הכריז שטח צבאי סגור במרחב הגדר, והכניסות לנחל עוז ולכרם שלום נחסמו למעבר, למעט כניסת תושבים. מצה"ל נמסר כי המפגינים משליכים מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומשגרים חפצים בוערים, מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח הארץ ולפגוע בחיילים.

בתיעוד שמפרסמים הפלסטינים נראה רחפן, לטענתם של צה"ל, מטיל רימוני גז לעבר המתפרעים בגבול הרצועה, מתוך ניסיון להרחיק את המפגינים מגדר הגבול ולהחזיר אותם לעומק שטח הרצועה. צפו:

בתוך כך, חייל צה"ל נפצע באורח קל כתוצאה מאבן שיידו מפגינים והוא פונה לטיפול רפואי. בנוסף, צה"ל תקף באמצעות כלי טיס עמדת חמאס במרחב ג'באליה לאחר שבוצע ירי לעבר כוח צה"ל באזור. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר ונחוש לעמוד במשימת ההגנה והביטחון של אזרחי ישראל וריבונותה, ככל שיידרש", נמסר מצה"ל.

"ההפרות בגבול הרצועה בסדר גודל חריג. יש לנו מידע מודיעיני כי חמאס רוצה לחטוף חיילים בחסות ההפגנות ואנו ערוכים לתרחישים האלו", אמר דובר צה"ל בראיון לרשת ב. ההערכות של גורמי הביטחון הן ששיא המהומות, כמו גם כמות המשתתפים, עוד לפנינו.

אירוע משמעותי התרחש הבוקר עם הפלתו של רחפן צה"לי ע"י המפגינים. בצה"ל אומרים שמדובר בתקלה טכנית, כשבכל מקרה לא צפוי נזק מבצעי בעקבות האירוע. צפו בתיעוד:

//www.jdn.co.il/breakingnews/994943

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מליס, אמר: "מהבוקר יש אירוע בסדר גודל ואלימות שונה ממה שהכרנו. יש לנו מידע על כוונת חמאס לבצע פיגועים אלימים כנגד כוחותינו ולחצות את הגדר. נחושים למנוע זאת. ההפגנות שחמאס מנסה לארגן הן ניסיון להפנות את האנרגיה שמופנית נגדו מתוך הרצועה לעבר ישראל, אנחנו נחושים למנוע פעילות טרור וחצייה המונית של הגדר. סל הכלים שעומד לרשות צה"ל הוא רחב ביותר, אנחנו ערוכים עם הרבה מאוד יכולות, ולא רק קרקעיות. אנחנו נחושים לבצע את המשימה למול מגוון תרחישים".

ראש המטה הכללי, רב אלוף גדי איזנקוט, קיים הערכת מצב עם המפקדים באוגדת עזה על המשך הפעילות המבצעית וההערכות להמשך. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר ונחוש לעמוד במשימת ההגנה והביטחון של אזרחי ישראל וריבונותה, ככל שיידרש", נמסר מדובר צה"ל.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר: "אנחנו ערוכים אל מול איומיו של חמאס לשבש את החגיגות. אני מציע לתושבי עזה: אל תסתנוורו מסינוואר ששולח את ילדיכם להקריב את חייהם ללא תוחלת. נגן על אזרחינו בכל האמצעים ולא נאפשר חצייה של הגדר".

הבוקר השלים צה"ל השלים את ההיערכות שלו בגבול ובקרבת היישובים בעוטף לקראת התהלוכות. במקביל ביצע שורת פעולות ואמצעי מניעה, בהם הצתת צמיגים בתוך שטח הרצועה על ידי רחפנים, והטלת כרוזי אזהרה ושיטוח עמדות פלסטיניות. בהמשך דיווחו הפלסטינים כי הם הפילו רחפן אך מצה"ל נמסר כי אין חשש לדליפת מידע. לפי שב"כ, אחד הגורמים המממנים את ההפגנות הללו היא איראן.

איך היית מרגיש לו המהומות היו במרחק מייל מהבית שלך? על רקע הקמפיין הפלסטיני נגד השימוש של צה"ל בנשק חם על מנת למנוע את חדירת המתפרעים הפלסטינים לשטח ישראל, מפרסם צה"ל סרטון הסברה בשפה האנגלית • צפו

//www.jdn.co.il/video/995217