לטענת בכיר ירדני, ישראל העבירה לחמאס באמצעות גורמים מצרים מסר לפיו יושמדו עוד מנהרות בהמשך. "אל תדחפו אותנו לעשות זאת". בתוך כך, מקור פלסטיני טוען כי המצרים הבהירו לחמאס שהם לא יסבלו ירי תגובה אפילו של רקטה אחת

ההתחממות בדרום: בכיר ירדני טוען כי ישראל העבירה מסר לחמאס דרך מצרים לפיו היא גילתה 90% מהמנהרות של הארגון. לטענת הבכיר הירדני, עיקר המסר הוא שכל מנהרה שתחדור לשטח ישראל תושמד, כשגם המנהרות האחרות אינן בטוחות. "ממליצים להם לרסן את אנשיהם ולא לדחוף אותנו לפעולה", לשון המסר שהועבר.

במקביל, התקשורת הפלסטינית מדווחת כי חוסר התגובה עד כה מצד ארגוני הטרור בדגש על הג'יהאד האיסלאמי הוא פרי לחץ חסר תקדים שהפעילה מצרים על חמאס. ע"פ הדיווחים, מצרים הבהירה לאנשי החמאס כי היא לא תסבול אפילו "ירי סמלי של רקטה אחת קצרת טווח". המצרים אף הדגישו כי ירי כזה עלול למוטט את כל הסיכומים שהושגו בין הצדדים בחודשים האחרונים.

בתוך כך, מצרים הודיעה כי היא הרסה אחה"צ 3 מנהרות הברחה שחצו את הגבול מרפיח המצרית לעזה.

בוידאו: ראש הממשלה מתייחס לתקיפת המנהרה

מוקדם יותר דיווחנו כי בג'יהאד האיסלאמי רומזים שתכננו חטיפה במנהרת הטרור שפוצץ צה"ל אתמול. "מנהרת החירות שהותקפה על ידי האויב הייתה מיועדת לשחרור אסירינו. לתנועה תהיה מנהרה אחרת לשחרור האסירים", אמר בכיר הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, חאלד אל-בטש.

אל-באטש אמר את הדברים בהלווייה של שלושה מהרוגי המנהרה במחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז הרצועה. הוא הבטיח, כי הג'יהאד האסלאמי יחפור מנהרה נוספת שמטרתה להביא לשחרור אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל. "ההתנגדות מסוגלת להכאיב לאוייב", הוסיף. "אנחנו בשיא הכוננות ומתכוננים למערכה הבאה".

הוא הוסיף כי הארגון שלו אינו פונה לכיוון הסלמה במצב. "התגובה שלנו לפשע הזה, הוא המשך ההתכוננות שלנו להגנה על בני המולדת", אמר. "לא נאפשר טריפת הקלפים מחדש. כאשר אתה הורג את בני העם שלנו, אז זכותנו להגיב – דם תמורת דם. נמשיך להחזיק את הנשק שלנו, ולא נאפשר לאיש לקחת אותו מאיתנו".

//www.jdn.co.il/breakingnews/902412

"נאמר לאויב שלא נאפשר לו לטרוף את הקלפים מחדש או לכפות משוואה חדשה בכל הנוגע לכללי העימות כאשר היא הולמת בבני עמנו. הנשק שלנו ייוותר בידינו, לא נקבל שאף אחד יפרז אותו. לא נוותר על זכותנו להתנגדות", הוסיף. עם זאת, כאמור, הוא איים כי יגיבו בזמן הנראה להם לנכון.

גם מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, נשא דברים במהלך הלווייתם של אנשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי שנהרגו בפיצוץ המנהרה אתמול, ודבריו לא משתמעים לשתי פנים. "התגובה שלנו לטבח הזה תהיה להמשיך במאמצים להשיב את האחדות הלאומית", אמר הנייה מבלי לומר אם תהיה תגובת ירי.

עם זאת, מנהיג חמאס שחרר בכל זאת התבטאות מיליטנטית בפנייה לג'יהאד האיסלאמי: "דם ייענה בדם והרס בהרס. האויב חולם אם הוא חושב שיש ביכולתו לכפות כללי עימות חדשים, וחולם מי שחושב שהוא יכול לטרוף את הקלפים. ההתנגדות ונשק ההתנגדות ניצבים בראש סדר העדיפויות שלנו. הנשק שלנו הוא הכבוד שלנו, ומי שיתקרב אליו בוגד באללה ובמולדת".

חבר הלשכה המדינית של חמאס, חליל אל-חיה, הוסיף כי "התגובה לתוקפנות הישראלית היא זכות לגיטימית של בני העם שלנו, שנמצאת בידי ההתנגדות שתגיב בזמן ובמקום שהיא תקבע, על הפעולה הבוגדנית הזו". הוא הוסיף, כי "החשבונית שהכיבוש ישלם הולכת וגדלה, בשל הפשעים שלו. האויב הישראלי לא יצליח לטרפד את אחדות העם הפלסטיני".

המתיחות בדרום, סיקור נרחב:

ליברמן: התנפלו על צה"ל ופגעו בו; בנט: אענה תוך 48 שעות

הרמטכ"ל: "פעולות צה"ל הסירו איום מעל אזרחי ישראל"

המסר, העיתוי ופריצת הדרך הטכנולוגית: מאחורי הקלעים של פיצוץ המנהרה

"צבא ההתנצלות לישראל": זעם בימין על הודעת דובר צה"ל

לילה מתוח בעוטף עזה: "השעות הקרובות – קריטיות"

בדרום נכנסים לכוננות: "מקווים שזה לא יוביל להסלמה"

צה"ל על הפצצת המנהרה: "לא הייתה כוונה לחסל בכירים"

חשיפת מנהרת הטרור: כיפות ברזל נפרסו בדרום; "רואים בחמאס אחראי"

צה"ל השמיד מנהרת טרור בשלבי בנייה שחצתה לשטח ישראל