צילום: פלאש 90

נתניהו על חוק הגיוס: "אני רוצה להגיע להסדר"

ראש הממשלה שוחח עם כתבים אחרי פגישתו עם נשיא ארה"ב והתייחס גם לתכנית השלום האמריקאית: "לא אעקור יהודים מבתיהם". בסביבתו של ראש הממשלה הגיבו בלעג להסכם עד המדינה שנחתם עם ניר חפץ
 • "אמא, מאיפה יהיה לנו אוכל בסוף הצום?"

  תוכן מקודם

 • קיום מצוות שמיטה בהידור: לא שכירות. לא שותפות. בעלות אמיתית!

  תוכן מקודם

 • למען תורמי ועד הרבנים: שר התורה בתפילה מיוחדת טרם תפילת כל נדרי

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

בתום הפגישה הערב בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח ראש הממשלה עם העיתונאים המלווים את הביקור והתייחס להסכם השלום של טראמפ, ואמר כי לא הוצגה בפניו טיוטה. "הבית הלבן הוא שיחליט מתי להציג את היוזמה הזו", אמר – והוסיף כי האפשרות של סיפוח הגדה המערבית לא עלתה במהלך הפגישה עם הנשיא האמריקני וכי השניים שוחחו על הנושא "בסך הכול 15 דקות". לגבי הסכם הגרעין עם איראן אמר ראש הממשלה, כי ציין בפני טראמפ כי "יש לתקן אותו לגמרי – או לסלק אותו לחלוטין".

"יש עוד שגרירויות בדרך לעבור לירושלים", כך סיפר נתניהו לכתבים, נתניהו הוסיף כי אמר לנשיא: "לא אעקור ישובים, חייב להיות כוח של צה"ל ממערב לירדן בכל מקרה".

לדברי נתניהו, חלק ניכר מהפגישה הוקדש לסוגיה האיראנית. "עוד 60 יום להחלטה על חידוש ההסכם עם איראן, חלק ניכר מהפגישה עם הנשיא הוקדש לזה. אמרתי לנשיא או שמתקנים לגמרי, או שמבטלים". עוד הוסיף נתניהו כי הנשיא מאוד בקיא בנושא האיראני ולדבריו הוא "מאוד נחוש בכיוון החיובי לנו".

גם הסוגיה הסורית נדונה בין השניים, ונתניהו אמר עליה כי "לא הייתה בעיה עם חופש הפעולה שלנו בסוריה לפני ואחרי הפגישה עם הנשיא". לדבריו, "אני לא שותף להערכה שהאמריקאים מתעסקים רק בדעאש. הם בהחלט רואים את איראן כאיום. אין שום הסכם שקובל אותנו בפעולה בסוריה מול שום גורם לא במרחק מישראל ולא בטיב הפעולה".

טראמפ ונתניהו הערב. צילום: לע"מ

נתניהו התייחס למשבר הפוליטי בעקבות המחלוקת על חוק הפטור מגיוס ואמר כי הוא פועל יחד עם ראש לשכתו יואב הורביץ למציאת פתרון למשבר שנוצר סביב חוק הגיוס, אולם טען כי הדרך לסיומו עדיין ארוכה. "אני והורביץ קיימנו כמה שיחות בניסיון למצוא פתרון שיאפשר לממשלה לכלות את ימיה", אמר נתניהו בתדרוך לעיתונאים בזמן ביקורו בבית הלבן בוושינגטון. "יש כאן התנגשות בין השותפות השונות שלא מאפשרות פתרון. דיברתי עם השר יריב לוין, ועם יו"ר הקואליציה דוד אמסלם בנושא, ואני רוצה להגיע להסדר שיאפשר לממשלה לסיים את כהונתה במועד. כרגע, אני לא יכול לבשר שזה בהישג יד".

נתניהו אף דחה את הטענות לפיהן הוא אינו מפעיל מאמצים אמיתיים כדי לפתור את המשבר הקואליציוני שעלול להוביל לבחירות, זאת בשל החקירות המתנהלות נגדו. "זה פשוט לא נכון", אמר.

כמו כן, נתניהו הודיע כי נחתם היום ההסכם המאפשר את מעבר מטוסי חברת 'אייר אינדיה' מהודו לישראל בשמי סעודיה.

בסביבת נתניהו התייחסו גם להסכם עד המדינה שנחתם עם ניר חפץ, ולפרסומים הערב בו האשים את בנו של ראש הממשלה כמי שפוגע בביטחון המדינה "התדרוך המודיעיני הבכיר שניר חפץ היה שותף לו זה המידע הבריאותי על קאיה", אמרו.

נתניהו נמצא בארה"ב עם רעייתו שרה במסגרת ביקור בן חמישה ימים, שבמהלכו גם יישא דברים בוועידת איפא"ק. במהלך הפגישה בין נתניהו לטראמפ, אמר האחרון כי ייתכן שיגיע לפתיחת השגרירות בירושלים. לדבריו, "אנחנו שוקלים את זה, אם אוכל – אבוא. אבל עוד אהיה שם שוב, ישראל מאוד מיוחדת בשבילי, מדינה מיוחדת, עם מיוחד".

בפתח הפגישה, שבה נכח גם חתנו של טראמפ ג׳ראד קושנר, אמר נשיא ארה"ב לנתניהו כי "אלה היחסים הכי טובים שהיו אי פעם בין ישראל לארה"ב. ההחלטה על ירושלים היא דבר נפלא ואני יודע שזה מוערך בחלקים גדולים בעולם ולא רק בישראל". עם זאת, סוגיית הורדת הסיווג הביטחוני של קושנר, שליחו של טראמפ למזרח התיכון, לא עלתה.

נתניהו אמר לטראמפ כי "זו פעם ראשונה שאני מגיע לבירת ארה"ב מבירתה של ישראל, אחרי שהצהרת עליה ככזאת. ההחלטה שלך להעביר את השגרירות לירושלים הייתה חשובה מאוד. אני רוצה לומר לך שאנחנו נזכור את ההחלטה הזאת. נזכור שאתם הייתם המדינה הראשונה להכיר במדינת ישראל, ואתה היית הראשון להכיר בירושלים כבירת ישראל. אתה זה שתיזכר לנצח על כך. הרבה הבטיחו, אבל אתה קיימת".

בהמשך התייחס טראמפ לבניית השגרירות בירושלים: "התחילו בבניה, ויבנו את זה מהר, אנחנו נעשה את זה מהר ובעלות לא גבוהה. הניחו על שולחני בשבוע שעבר הצעה של מיליארד דולר. אמרתי 'מילארד? למה זה? אנחנו לא נבנה שגרירות במיליארד דולר'. אנחנו עושים את זה ב-250 אלף דולר בערך. זה זמני, אבל זה יהיה קרוב לזה". טראמפ פנה לנתניהו ושאל אותו: "250 אלף מול מיליארד? זה טוב?", ונתניהו השיב "כן".

טראמפ אמר עוד כי "אנחנו מאוד קרובים ביחסי מסחר, בשיתופי פעולה צבאיים וביטחוניים". הוא הוסיף בהמשך כי "אנחנו בקשר גם עם הפלסטינים ועם הישראלים, ועובדים קשה כדי להוציא לפועל את תוכנית השלום. אני חושב שיש לנו סיכוי טוב. הקושי הכי גדול שהיה בנושא, ב-25 שנים האחרונות, אף אחד לא הצליח להתגבר על: מספר אחד, ירושלים. ואנחנו הורדנו את זה מהשולחן. אז זה נותן לנו הזדמנות אמיתית להשיג שלום. נראה איך זה מתקדם, עם הפלסטינים, אני חושב שהם רוצים מאוד לחזור לשולחן המשא ומתן".

נשיא ארה"ב נשאל מה אם הם לא יחזרו, והשיב: "אם לא, אז לא יהיה שלום. גם זאת אפשרות. אני לא אומר שזה הולך לקרות. כולם אמרו שזו העסקה שהכי קשה להשיג. גם בעסקים, כשיש עסקה שקשה לעשות, אומרים 'זה קשה כמו בין ישראל לפלסטינים'. זה שנים על גבי שנים של יריבות ושנאה. הרבה דברים מעורבים בזה חוץ מהאדמה. אם נוכל לעשות שלום בין ישראל לפלסטינים זה יהיה דבר נהדר לעולם, למדינה הזאת ולכולם".

טראמפ לנתניהו: "ייתכן שאגיע לפתיחת השגרירות בירושלים"

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

המצוד הושלם: שני המחבלים האחרונים שנמלטו מהכלא נתפסו בג'נין
ברקת: "אסור לתת יד למפלגה של 6 או 8 מנדטים להוביל את המדינה - זו טעות"
הפרופ' שמייעץ ל-FDA: "ישראלים צריכים להתחסן במנה שלישית נגד הקורונה"
ראש שירותי בריאות הציבור: "ארצות הברית מפגרת אחר ישראל במבצע החיסונים"
נתוני התחלואה: 4,863 נדבקו בנגיף הקורונה; 717 מאושפזים בביה"ח במצב קשה
בעקבות ההסכם הביטחוני החדש: צרפת החזירה את שגריריה מארה"ב ואוסטרליה
מוצאי יום הקדוש בחצר הקודש תולדות אהרן
כוננות בארצות הברית: הפגנת תמיכה באלפי האנשים שפרצו לגבעת הקפיטול
תיעוד • מוצאי יום הקודש בחצר הקודש קרעטשניף סיגעט
מְחַדֵּשׁ חֳדָשִׁים • קידוש לבנה בחצה"ק נדבורנה
בניין בחדרה פונה מדייריו; מפגעים ניסו לחצות מרצועת עזה • סיכום חדשות השבת
העיתון חושף פרטים דרמטיים על חיסול ראש תכנית הגרעין האיראני
ראש הישיבה מרן הגרמ"צ ברגמן בערב ומוצאי יום הקדוש • גלריה
טוֹבִים מְאוֹרוֹת • קידוש לבנה בחצה"ק קאמארנא בני ברק
הפרשן הבכיר חושף: נתניהו נפגש עם גנץ והציע לו שוב את ראשות הממשלה
שׁוּבוּ לָכֶם לְאָהֳלֵיכֶם • הגרי"מ מורגנשטרן בהבדלה
לאחר דיון סוער: מומחי ה-FDA אישרו את מתן החיסון השלישי לבני 65 ומעלה‎‎ בלבד
הַמַּבְדִיל בֵּין קֹדֶשׁ לְחוֹל • האדמו"ר מנדבורנה ירושלים בהבדלה

2 תגובות

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו