בטחוני

צילום: יונתן סינדל/פלאש90

האין מדיניות הביטחונית של בנט: משמר לאומי ממוחזר ותדרוכים במקום מעשים

"להפסיק סדנאות על "שסעים ומתחים בחברה הישראלית" ולהתעסק רק בדבר אחד: לנצח" – כך סבר פעם מי שחיבר לפני שבוע את נאום הפלגנות על הדרך לנצח את הטרור • בינתיים משחררים גופות מחבלים ומדברים בלי תיאום עם הקואליציה
 • מדוע קשה להתחבר ללימוד בספרי החסידות, איפה האקטואליה שלהם לחיי היום יום?

  תוכן מקודם

 • שלושה ילדים קטנים קמים מהשבעה. עזרו להם לחזור לחיים

  תוכן מקודם

 • מזעזע: חתונת בנו של הרב אבלסון זצ"ל היתה אמורה להתקיים ביום שני הקרוב

  תוכן מקודם

 • סיעודיים? יכול להיות שמגיע לכם 5,500₪ כל חודש, בואו לבדוק בקלות!

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

צפו: עמדת בנט כשר הביטחון על שחרור גופות מחבלים

מעטים הם האנשים שיש להם משנה ביטחונית סדורה יותר מנפתלי בנט, עוד מימיו כמנכ"ל מועצת יש"ע מדברר בנט בגאווה רבה את עמדתו בנושא, ולמעשה עוד קודם לכן, הוא הרי מספר שהצטרף לעשייה הציבורית בעקבות כישלון מלחמת לבנון השנייה, אז הפך לראש לשכת ראש האופוזיציה, אז והיום, בנימין נתניהו. זה נכון לגבי יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, לגבי יו"ר הימין החדש נפתלי בנט, אבל כנראה פחות נכון לגבי יו"ר ימינה וראש הממשלה נפתלי בנט.

בנט של פעם דגל בתעוזה צבאית, שמתבטאת לדבריו ביצירתיות, יוזמה, חתירה למגע ושמירה מתמדת על כך שהאויב לא יתעצם, למשל על ידי הריגת מחבלים פלסטינים בפעולות יזומות כגון מבצעים צבאיים וסיכולים ממוקדים. לתפיסתו, צה"ל הפסיק לנצח מאחר שעבר מתפיסה של הכרעה לתפיסה של הכלה וניתוק מגע, כשלכך נוספו הגבלות משפטיות, הכובלות את ידי המפקדים והחיילים ומונעות מהם לפגוע באויב ביעילות ולנצחו.

בנט מציג את משנתו כשר הביטחון. צילום: תומר נויברג/פלאש90

"מה הקשר בין הרמטכ"לים בוגי יעלון, בני גנץ, ודן חלוץ (וכן, גם נתניהו)?", כתב בנט ב-2019. "הם הפסיקו להאמין ביכולת שלנו לנצח את האויב. הם פוחדים. פוחדים מבית הדין בהאג. פוחדים מבג"צ. פוחדים מדעת הקהל בארץ ובעולם. הם התמכרו לתפיסה של מגננה. עוד כיפות ברזל. מה שהתחיל בבג"צ שקשר את ידי לוחמי צה"ל מלנצח, בביטול נוהל שכן, במניעת ירי על בתי מחבלים, בהכנסת משפטיזציה לכל מערכות השלטון, חלחל כל כך עמוק לתוך מוחותיהם של הקברניטים הבטחוניים שלנו. הם הפכו ממצביאי ניצחון לפילוסופים של מוסר".

"אז מה עושים?", כותב בנט אז, "לא צריך טקטיקה חדשה. ולא נשק ספציפי. רק דבר אחד: להחזיר את רוח הניצחון. לתת גיבוי מלא ומוחלט ללוחמים שנלחמים באויב. להפסיק סדנאות בצה"ל על "שסעים ומתחים בחברה הישראלית" ולהתעסק רק בדבר אחד: לנצח". אני אחזור שוב על הקטע הזה: להפסיק סדנאות בצה"ל על "שסעים ומתחים בחברה הישראלית". כן, המרכות במקור, זה מה שבנט של אז חושה על נאום הפלגנות של ראש הממשלה הנוכחי.

"לנצח את האויב. בכל מחיר", זועק בנט של העבר, "לגרום לאויב להבין ששערי גיהנום יפתחו עליו אם יעז להתעסק בנו. במקום להעניש מפקדים שירו במחבלים, להעניש מפקדים שלא ירו על מחבלים. לשמוע רמטכ"לים שידברו רק על ניצחון, ולא יטיפו לנו שאסור לפגוע במחבלת עם מספריים". מסתבר שפעם לפוליטיקאים היה מותר למתוח ביקורת על ראשי מערכת הביטחון, בן גביר מוסר דש.

ספינרים

אם אי אפשר לנהל מדיניות ביטחונית אמיתית, לפחות אפשר להדליף, על פי הפרסומים זה משהו שבנט מתמחה בו. ב'חדשות 12' סיפרו כי ראש הממשלה סבור כי מי שצריך לשלם מחיר על ההסתה והעידוד לביצוע פיגועים הוא יחיא סינוואר, מנהיג חמאס. ב'טיימס' הלונדוני עלו מדרגה ופרסמו את הידיעה המוזרה הבאה, לפיה ישראל הזהירה את בעלות בריתה במערב כי היא נערכת לשלוח חוליות חיסול כדי להרוג את מנהיגי חמאס בחו"ל. על זה נאמר, 'איף יו הב טו שוט. שוט אנד דונט טוק'. בתרגום חופשי: עזוב דיבורים, תירה.

עוד משהו שבנט עושה כדי שנשכח מהחידלון הביטחוני, זה להוציא מהארכיון את המשמר הלאומי. משהו שמוקם בהודעות לעיתונות בערך כל שבועיים, אבל בציאות איננו. "מיד עם סיום המבצע חיבר ראש אגף המבצעים דאז בצה"ל, אלוף אהרון חליוה, מסמך מיוחד בנושא, שקרא להקמת המשמר הלאומי. האלוף חליוה הציע להתבסס על חיילי צה"ל במילואים במסגרות מיוחדות, שיעברו אימון הקמה מיוחד ויסופחו למשטרה לפי הצורך, או שיהיו כפופים לצבא", מזכיר הפרשן הצבאי יוסי יהושע.

פרעות שומר החומות. צילום: פלאש 90

"תוכנית קריטית כזאת הייתה צריכה להיות מוצגת ומאושרת בממשלה תוך שבועות, אבל המשרד לביטחון פנים מיסמס אותה. בצמרת הצבא עוד הפגינו תמימות בהתחלה וחשבו שזאת רק הביורוקרטיה שתוקעת את הנושא, אבל הבינו מהר שהשר עצמו בולם אותה. הם עלו עם התוכניות לשר הביטחון ובני גנץ אכן ניסה לקדם אותה מול בר-לב, אבל גם אז הוא נתקל בהתנגדות מוזרה".

"צה"ל, המשטרה ומג"ב לחצו לעשות זאת, אבל משום מה המהלך הכי מתבקש וחשוב לסוגיית ביטחון הפנים, טורפד תחילה דווקא על ידי השר שאחראי לביטחון פנים, עמר בר-לב. עם זאת, די ברור שבר-לב לא נתקל בראש ממשלה שהיה נלהב מאוד לעשות זאת, למרות שבנט היה מודע לסוגיה ואף תמך במהלך טרם כניסתו לתפקיד. לכן אין מנוס מלהגיע למסקנה המצערת: קיים סיכוי סביר שהשניים פעלו מסיבות לא ענייניות, כמו למשל שיקולים קואליציוניים", הוא מרמז.

"אם בנט היה רוצה, הוא היה מחזק את המשטרה כבר מזמן, לא בהצהרות אלא במעשים. בשורה התחתונה, הוא ובר-לב צריכים רק להודות על כך שעימות נוסף עדיין לא פרץ ולקוות שגם לא יפרוץ. אם חלילה זה יקרה, לא יהיה להם על מי לגלגל את האחריות".

ראש בלי ממשלה

כל מה שסיפרנו פה זה על בנט של פעם, בנט של היום מתמקד בעיקר בסיסמאות כמו "המבצע נגד השוהים הבלתי חוקיים יוצא לדרך", או כמו "אנחנו פועלים כדי להחזיר את הביטחון לתושבי ישראל בכל הכלים", להתגאות בכך ש"אמרנו שנשים יד על המחבלים, וכך עשינו" (ואחרי זה נתנו להם סיגריה), "אויבינו יצאו למסע רצח כנגד יהודים באשר הם. מטרתם לשבור את רוחנו; הם ייכשלו". כל זה רק מהשבוע האחרון.

בנט של פעם היה מפרסם אחרי כל פיגוע פוסט בפייסבוק של 1000 מילה בו הוא מסביר בצורה טובה ומנומקת בדיוק מה יש לעשות, לדעתו, כדי לנצח את הטרור. עכשיו אפילו מספר התווים המוגבל מאוד ברשת הטוויטר רבים מידי בשביל אוסף הסיסמאות שהוא מנפק על בסיס שעתי. אם אף אחד לא יודע מה המדיניות הנכונה לדעתו של בנט, בואו ננסה להציץ מה חושבים חבריו לשלטון.

סינוואר. צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90

"אנחנו חווים גל טרור רצחני המופעל ומתוזמר על ידי מחבלים שפלים שעדיין לא הפנימו את העובדה הפשוטה: אנחנו פה, ואנחנו פה כדי להישאר. מכאן, מבימת הכנסת של מדינת ישראל, אני אומרת לשונאינו ולמבקשי רעתנו: אין תוחלת במעשיכם הנפשעים. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. ננצח אתכם", טוענת ח"כ שירלי פינטו קדוש ממפלגת ימינה, מפלגת השלטון.

בנט האשים למשל כי "אני רואה בחומרה את ההתבטאויות המאשימות את ישראל באלימות המופנית אלינו, ויש מי שמעודד לזרוק אבנים, ולהפעיל אלימות כנגד אזרחי מדינת ישראל. הדבר הזה לא מקובל עלינו. זה מהווה פרס למסיתים, ובראשם חמאס שמנסים להצית פה אלימות בירושלים. אנחנו לא ניתן לזה לקרות".

מי כן נותן לזה לקרות? ח"כ מאזן גנאיים מרע"מ, למשל, שאמר בראיון לרדיו נאס כי "לפרוש מהקואליציה בגלל האירועים במסגד אל-אקצא זה אות כבוד לי ולרע"מ בציבור הערבי". לדבריו, "האשם המרכזי בפגיעה בקואליציה היא לא רע"מ, אלא ראש הממשלה שלא משתלט על מפלגתו שלא נשאר ממנה כמעט אף אחד בקואליציה".

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

25 אהבו

לא מעניין

6לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

מה קורה לטילים הרוסיים? מסתובבים באוויר ופוגעים במשגר שלהם • צפו
הצייר החסידי מגיש: כך תציירו את גנץ ב-30 שניות • צפו
מדהים: מה קורה כאשר סוחטים מגבת בחלל? • צפו בתוצאות הניסוי
נָגִיל וְנָשִׂישׂ • הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד ביתר עילית
מעמד הופעת הספר 'מסלול ודרך' שנכתב ע"י האדמו"ר מחוג חתם סופר
ממשלת מעבר: יאיר לפיד נכנס לתפקיד ראש הממשלה
מה ההטבות של ראש ממשלה לשעבר שבנט עלול להפסיד?
יומן מלחמה: אוקראינה כבשה מחדש את אי הנחשים – חייל ישראלי נעצר
"אתם לא באים, מה עושים?": ההקלטות הדרמטיות ממפעל הפלדה באיראן • צפו
טמפרטורת הבחירות דורשת אחריות בבחירת המילים / יעקב בנדה
טראמפ: "נתניהו אכזב אותי, אבל אשקול לתמוך בו שוב בבחירות"
דיווח: "אנשי כוח קודס ישנו במלון של הקונסול הישראלי, חולץ במבצע דרמטי"
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
1 תגובה
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

איפה פעולות התגמול שגדלנו עליהם? איפה הכבוד הלאומי שלנו? לא היו לי דברים טובים לספר לנכדיי על ממשלת הרמאות הנוכחית.

המיוחדים

Collage Maker-30-Jun-2022-12
עלה בטרמפ מימין, ירד בשמאל: אחרי עשור בפוליטיקה - בנט עוזב, בינתיים • סיכום
WhatsApp Image 2022-06-28 at 18.44
ח"כ ביטון בראיון ל'JDN': "מאוד חשוב לי שבקואליציה הבאה יהיו חרדים" • צפו
Collage Maker-28-Jun-2022-05
בני ערובה למניפולציות של חמאס: סיפורם של הנעדרים והשבויים בעזה
MRPAUM1zLjaUfcYPXIIUC3gdEZCETrmT
המחיר המדיני של המלחמה: הרובל בשיא, הכלכלה בשפל ופוטין מחפש לאיפה לטוס

חדש באתר

חב''ד ביתר הכנסת ס''ת (31)
נָגִיל וְנָשִׂישׂ • הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד ביתר עילית
חוג חתם סופר מסלול ודרך (5)
מעמד הופעת הספר 'מסלול ודרך' שנכתב ע"י האדמו"ר מחוג חתם סופר
.
ממשלת מעבר: יאיר לפיד נכנס לתפקיד ראש הממשלה
.
מה ההטבות של ראש ממשלה לשעבר שבנט עלול להפסיד?

גלריות

חב''ד ביתר הכנסת ס''ת (31)
נָגִיל וְנָשִׂישׂ • הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד ביתר עילית
חוג חתם סופר מסלול ודרך (5)
מעמד הופעת הספר 'מסלול ודרך' שנכתב ע"י האדמו"ר מחוג חתם סופר
WhatsApp Image 2022-06-30 at 15.42
חנוכת הבית בפתיחת בית המדרש החדש של קוזמיר בשכונת רמה ה' בבית שמש
צאנז גאב''ד קרית צאנז (1)
האדמו"ר מצאנז ביקר בבית גיסו גאב"ד קרית צאנז

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – א' בתמוז ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
1
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x
()
x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture