בעולם

יונתן סינדל, פלאש 90

זינוק חד במקרי האנטישמיות בעולם; “חשש לעתיד החיים היהודיים במערב”

עיקר הגידול במספר התקריות אירע בעקבות מתקפת ה-7 באוקטובר, אבל גם בתשעת החודשים הראשונים של 2023, לפני פרוץ המלחמה, נרשם גידול במספר התקריות ביחס לתקופה המקבילה ב-2022 ברוב המדינות שבהן ריכוזי יהודים גדולים
 • אני אוהב לנהוג, עובד קרוב לבית, והשכר שלי גבוה עם מלא הטבות

  תוכן מקודם

 • מוכנים לשינוי? בואו תגלו איך אלפי אנשים מרוויחים כסף מהדיגיטל

  תוכן מקודם

 • המהפכה של מרכז ההכשרות: "הוא מנהל חשבונות בכיר, בלי להתפשר על החינוך"

  תוכן מקודם

 • בחדר הניתוחים גילו במפתיע: האמא חולה בשלב מתקדם של ה'מחלה'

  תוכן מקודם

 • שוחטים מוסמכים ברבנות – מסלול מהיר להכנסה גבוהה בלי לצאת מעולם התורה!

  תוכן מקודם

 • האברכים לא האמינו: כמה יעלו להם כל חתונות הילדים יחד?

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

הדו”ח השנתי על מצב האנטישמיות בעולם של אוניברסיטת תל-אביב והליגה נגד השמצה מלמד על זינוק של עשרות אחוזים במספר התקריות האנטישמיות במדינות המערב בשנת 2023 לעומת שנת 2022.

עיקר הגידול במספר התקריות אירע בעקבות מתקפת ה-7 באוקטובר, אבל גם בתשעת החודשים הראשונים של 2023, לפני פרוץ המלחמה, נרשם גידול במספר התקריות ביחס לתקופה המקבילה ב-2022 ברוב המדינות שבהן ריכוזי יהודים גדולים, ובהן ארצות הברית, צרפת, בריטניה, אוסטרליה, איטליה, ברזיל ומקסיקו.

מברזיל עד דרום אפריקה: זינוק חד

על פי הדו”ח, בשנת 2023 משטרת ניו-יורק, העיר ובה מספר היהודים הגדול בעולם, קיבלה 325 תלונות על פשעי שנאה נגד יהודים לעומת 261 ב-2022, משטרת לוס אנג’לס – 165 לעומת 86, ומשטרת שיקגו 50 לעומת 39.

“הליגה נגד השמצה” תיעדה בשנת 2023 7,523 תקריות אנטישמיות בארה”ב לעומת 3,697 ב-2022 (ולפי הגדרה חדשה ורחבה יותר לתקריות אנטישמיות, 8,873 תקריות). מספר התקיפות שתועדו גדל מ-111 ל-161, ומספר מקרי הוונדליזם גדל מ-1,288 ל-2,106.

גם במדינות אחרות נרשם גידול תלול במספר התקריות האנטישמיות, על פי נתונים שמקורם בגופים ממשלתיים, ברשויות אכיפת חוק, בארגונים יהודיים, בכלי התקשורת ובעבודת שדה שניתחה מערכת הדו”ח. לדוגמא, בצרפת גדל מספר התקריות מ-436 ב-2022 ל-1,676 ב-2023 (מספר התקיפות הפיסיות גדל מ-43 ל-85); בבריטניה מ-1,662 ל-4,103 (מספר התקיפות הפיסיות גדל מ-136 ל-266); בארגנטינה מ-427 ל-598; בגרמניה מ-2,639 ל-3,614, בברזיל מ-432 ל-1,774, בדרום אפריקה מ-68 ל-207, במקסיקו מ-21 ל-78, בהולנד מ-69 ל-154, בבלגיה מ-34 ל-70, באיטליה מ-241 ל-454, ובאוסטריה מ-719 ל-1,147. באוסטרליה אירעו 622 תקריות אנטישמיות באוקטובר ובנובמבר 2023, זינוק לעומת 79 התקריות שאירעו בתקופה המקבילה ב-2022.

הגידול היחסי במספר התקריות – עוד לפני ה-7 באוקטובר

אף שעיקר הגידול התלול ב-2023 לעומת 2022 נרשם בחודשים אוקטובר-דצמבר, הדו”ח מדגיש כי ברוב המדינות שבהן ריכוזי יהודים גדולים היה גידול יחסי גם בתשעת החודשים הראשונים של 2023 לעומת 2022. לדוגמא, בארצות הברית לפי נתוני “הליגה נגד השמצה”, על פי ההגדרה הישנה והמצומצמת יותר זינק מספר התקריות באוקטובר-דצמבר 2023 ל-3,976 לעומת 1,000 בתקופה המקבילה ב-2022, אבל גם בין ינואר לספטמבר נרשם גידול: 3,547 לעומת 2,697 (משטרת ניו-יורק רשמה ירידה בתקופה זו, בעוד משטרת לוס אנג’לס רשמה גידול).

בצרפת גדל מספר התקריות בין ינואר לספטמבר מ-329 ל-434; בבריטניה – מ-1,270 ל-1,404. באוסטרליה נרשמו 371 תקריות בין ינואר לספטמבר 2023 לעומת 363 בתקופה המקבילה ב-2022. לעומת זאת בגרמניה ובאוסטריה, בהן מופעלות תכניות לאומיות למאבק באנטישמיות, נרשמה ירידה יחסית בחודשים ינואר-ספטמבר.

פרופ’ שביט: “המסך עלול לרדת על החיים היהודיים במערב”

לדברי פרופ’ אוריה שביט, ראש “המרכז לחקר יהדות אירופה בימינו” באוניברסיטת תל-אביב וראש “מכון ארוויון קוטלר”, “השנה היא לא 1938, גם לא 1933. אבל אם המגמות הנוכחיות ימשיכו, המסך עלול לרדת על האפשרות לקיים חיים יהודיים במרחב הציבורי במערב – לענוד מגן דוד, ללכת לבית כנסת או למרכז קהילתי, לשלוח ילדים לבית ספר יהודי, להקים תא סטודנטים בקמפוס, או לדבר עברית”.

פרופ’ שביט אמר כי “במציאות שבה התראות-שווא על הטמנה של פצצות בבתי כנסת הופכת למחזה שבשגרה, ההוויה היהודית ברחבי העולם המערבי נדרשת להתכנס במבצרים, וככל שהיא מתבצרת יותר, תחושת הביטחון והנורמליות מתערערת. המאבק באנטישמיות נדרש למאמצים משטרתיים, משפטיים וחינוכיים שממוקדים במוקדי-הרעל, ולהצבה של יעדים מוגדרים ובני השגה. בראש ובראשונה צריך להפסיק את המציאות שבה חברות תקשורת גדולות מרוויחות כסף גדול מהפצת שנאה גדולה”.

פרופ’ שביט הוסיף: “לישראל, כמדינה, יכולת מוגבלת לסייע לקהילות יהודיות. אבל גם המעט שאפשר לעשות לא נעשה. אין למדינה תכנית אסטרטגית משמעותית שמבוססת על הצרכים של קהילות יהודיות. התרומה העיקרית של הממשלה היא הצהרות פומפוזיות ויוזמות אקראיות. האחריות למאבק צריכה לעבור למשרד החוץ, שנציגיו הם אנשי מקצוע שמכירים את הקהילות מקרוב ונמצאים בשטח. משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות מיותר. דוגמא קטנה עד כמה הוא מיותר: לפני כמה חודשים דיווחנו בדו”ח אחר שהקישורית באנגלית באתר של המשרד לדיווח על תקריות אנטישמיות מובילה לעמוד ריק. הפרסום זכה לתהודה בתקשורת, ומה קרה מאז? שום דבר. איש לא טרח לתקן. הקישורית עדיין מובילה לעמוד ריק, וזה כנראה לא ממש אכפת לאף אחד. אין גבול לזלזול ולחוסר המקצועיות”.

ראש “הליגה נגד השמצה” גרינבלט: “צונאמי של שנאה”

ג’ונתן גרינבלט, המנכ”ל העולמי של “הליגה נגד השמצה”, אמר: “בעקבות המתקפה הנוראה של החמאס על ישראל ב-7 באוקטובר התרחש צונאמי של שנאה נגד קהילות יהודיות בכל העולם. רמות חסרות תקדים של אנטישמיות נראו ברחובות של לונדון, ניו-יורק, פאריס, סנטיאגו, יוהנסבורג וערים אחרות. הדו”ח השנה מדאיג מאוד. הרמות חסרות התקדים של האנטישמיות שהוא מתעד כוללות גם את ארצות הברית, שבה מספר התקריות האנטישמיות היה הגבוה ביותר שתועד בידי ‘הליגה נגד השמצה’. אנחנו גאים להיות שותפים של אוניברסיטת תל אביב בפרסום הדו”ח השנתי החשוב הזה, שמציג בפני ממשלות וארגונים אזרחיים את תמונת המצב ויסייע במאבק נגד האנטישמיות”.

במאמר מיוחד לדו”ח כתב גריבלט: “אנטישמיות אינה סוגיה מופשטת. היא איום ממשי על החיים היהודיים באמריקה וברחבי העולם, וההיסטוריה מלמדת אותנו שאין לנו אפשרות להישאר אדישים ברגעים כאלה. עלינו להיות מפוכחים ביחס לאיומים שנשקפים כלפינו ולהתמודד אתם בנחישות”.

שר המשפטים הקנדי לשעבר מציג תכנית חירום של 11 סעיפים

שר המשפטים והתובע הכללי של קנדה לשעבר, ארווין קוטלר, הציג בדו”ח ניתוח היסטורי ופוליטי מקיף של התפתחות האנטישמיות בת-זמננו, ותוכנית מפורטת של אחד עשר סעיפים להתמודדות עולמית עם התופעה.

קוטלר אמר: “התלקחות האנטישמיות מסכנת לא רק יהודים. היא רעילה לדמוקרטיות. היא מהווה מתקפה על האנושיות המשותפת שלנו ומאיימת על ביטחונם של בני האדם כולם – במילים אחרות, היא הקנרית במכרה הפחם של הרשע הגלובלי. יהודים לא יוכלו להתמודד אתה לבדם, לא כל שכן להביסה. מה שדרוש הוא אחדות של מצפון – מחויבות ופעולה של ממשלות, מחויבות ופעולה של חברות במלחמה בעתיקה ובקטלנית שבשנאות”. עוד הזהיר כי באופן היסטורי התגברות האנטישמיות היא אות אזהרה, כקנרית במכרה הפחם, והשנאה שמופנית בתחילה כלפי יהודים לא נעצרת בהם.

מאמרים נרחבים בדו”ח בוחנים את גילויי האנטישמיות הנרחבים בעולם הערבי, בתורכיה ובאיראן בעקבות מתקפת ה-7 באוקטובר, ודנים בשורשיהם. הדו”ח קובע כי “כל משא ומתן מדיני עתידי חייב להעמיד בראש סדר העדיפויות את ביעור הנגע בחברות הערביות”.

מתקפות אנטישמיות מימין ומשמאל; “השוליים נוגסים במרכז הפוליטי”

הדו”ח ציין כי גילויי שנאה בוטים הושמעו במדינות שונות עוד לפני שישראל יצאה למבצע הקרקעי בעזה, בכלל זה בקמפוסים של אוניברסיטאות מובילות, ועל כן אין לראות בגל השנאה תגובה רגשית למלחמה. “חלק מהתוקפים מקפידים לומר שהבעיה שלהם היא עם ישראל, לא עם יהודים, ואז תוקפים יהודים ומוסדות יהודיים”.

ד”ר קרל יונקר, חוקר בכיר ומנהל הפרויקטים ב”מרכז לחקר יהדות אירופה בימינו”, שכתב לדו”ח מאמר על האנטישמיות בארה”ב, ציין ש”בניגוד למקובל לחשוב, המתקפות האנטישמיות לאחר ה-7 באוקטובר בארה”ב הן גם מהימין הקיצוני. ניאו-נאצים, תומכי עליונות לבנה ואחרים היללו את החמאס וניצלו את המלחמה כדי להפיץ תעמולה אנטישמית לצד תיאוריית קונספירציה על כך שהמשבר יקדם את ‘ההחלפה’ של הרוב הלבן במערב במהגרים מהמזרח התיכון. השוליים בארצות הברית נוגסים במרכז הפוליטי משני הצדדים, מה שהופך את המאבק באנטישמיות למסובך הרבה יותר”.

על פי הדו”ח, לא ניתן להשיג נתונים מהימנים על מספר התקריות האנטישמיות ברוסיה. סקירה נרחבת בדו”ח דנה בהתבטאויות האנטישמיות של הרודן הרוסי פוטין ואנשי משטרו בשנה האחרונה. הדו”ח מציין כי “בתחילת 2023, הרב הראשי הגולה של מוסקבה, פנחס גולדשמידט, קרא ליהודי רוסיה לעזוב את המדינה בטרם יהפכו לשעירים לעזאזל. למרבה הצער, השנה שחלפה לא הפריכה את דבריו של המנהיג הרוחני החכם והאמיץ הזה”.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

1 תגובה
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

לעלות לארץ עכשיו בכל מחיר

כתבות חדשות באתר

הלחץ התחלף בהודיה: הבדיקה הרפואית יצאה תקינה לגמרי!
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

החות'ים מאיימים: "נגיב לתוקפנות הבוטה"; בישראל מבהירים: כל תגובה תענה בעוצמה
לא כל השרים תמכו, אלו המטרות שנבחרו: מאחורי הקלעים של אישור התקיפה
הלוואות ייעודיות למחתנים ומתחתנים במרכנתיל
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

ביה"ד בהאג: "מדיניות ההתיישבות של ישראל ביו"ש אינה חוקית", המשמעות והתגובות
צה"ל ושב"כ חיסלו את קצין המודיעין של חטיבת העיר עזה בארגון הטרור חמאס
חינוך לפני הכל
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

בצפון זועמים על גלנט: "אמרת שלדם ישראלים יש מחיר, מהדם שלנו לא אכפת"?
ארצות הברית שוקלת להטיל סנקציות נגד השרים בן גביר וסמוטריץ'
אלימלך בן שמונה, הוא כבר למד ללכת
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

לאחר מתקפת הכטב"מים: שריפה סמוך לקיבוץ שניר כתוצאה משברי יירוט • צפו
מפגיעת הכטב"מ ועד אישור התקיפה; התיעודים ממבצע "יד ארוכה" • צפו

הכתבות המעניינות ביותר

מחלה גזענית שפוגעת ביהודים אשכנזים? הכירו את קרוהן • שו"ת
גנב הרכב טס נגד כיוון התנועה, התנגש במחסום והתהפך • צפו
"קווים אדומים": שמונה חכ"ים מאיימים על המשך קיום הקואליציה
שני לוחמים נפצעו בינוני וקל מפגיעת כטב"מים בצפון; צה"ל תוקף בתגובה • צפו
18 מטוסי קרב הנחיתו עשרות טונות של חומר נפץ; פרטים נוספים מהתקיפה
נתניהו מאיים לאחר התקיפה: "אין מקום שישראל לא תגיע אליו" • צפו
טען עוד כתבות >

המיוחדים

NETZAH YEHUDA
למי יישלחו צווי גיוס? והאם חרדים יוכלו לשרת ללא נשים בכלל? | כל הפרטים
%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%9E%D7%A1%D7%9A-2024-07-04-222823-1
קיפקעס | שיחת בכירי המדינה עם דרעי, והמסר שהתקבל בצאנז אך לא בגור ובעלזא
education-g591bf0ede_1920-1536x1024
גזירת הגיוס: כמות הילדים שלהוריהם עשויה להתבטל ההנחה במעונות | חשיפה
 שער (1)
הפרופסור שחצה את הקווים: "הדם יהיה על ידי היועמ"שית, היא לא עושה כלום"

חדש באתר

 מסך 2024-07-21 003246
החות'ים מאיימים: "נגיב לתוקפנות הבוטה"; בישראל מבהירים: כל תגובה תענה בעוצמה
WhatsApp Image 2024-07-20 at 20.32
לא כל השרים תמכו, אלו המטרות שנבחרו: מאחורי הקלעים של אישור התקיפה
.
ביה"ד בהאג: "מדיניות ההתיישבות של ישראל ביו"ש אינה חוקית", המשמעות והתגובות
5244776842697760796
צה"ל ושב"כ חיסלו את קצין המודיעין של חטיבת העיר עזה בארגון הטרור חמאס

גלריות

''מ צדקה חתונה לנכדה (28)
קוֹל מִצְהֲלוֹת חֲתָנִים • שמחת נישואי נכדת מרן הגר"מ צדקה
'ניץ שבת שבע ברכות (3)
בְּטוּב צַדִּיקִים תַּעֲלֹץ קִרְיָה • שמחת השבת שבע ברכות בחצה"ק ויז'ניץ
 מצווה לנכד גאב'''ד קרית הבעש''ט פתח תקוה (16)
שֶׁפַע קֹדֶשׁ • שמחת הבר מצוה לנין האדמו"ר מצאנז קלויזענבורג זצוק"ל
 'שקלא וטריא' תורת אמת חיפה (23)
חיפה: חלוקת פרסים בת"ת 'תורת אמת'

עיתוני היום

F090331NS01-1024x683
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִׁשִּׁי • כותרות העיתונים – י"ג בתמוז ה’תשפ”ד

דיווח על סרטון

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן Hide picture