המיוחדים

טסלר. צילום: דברות הכנסת

ח"כ טסלר בראיון בלעדי ל'JDN': "לא נצא שוב להרפתקאות, נקים ממשלה בכל מחיר"

ח"כ יעקב טסלר בראיון ראשון מחזרתו לכנסת מברך על סיום הקדנציה הקצרה שלו: "עדיף ממשלה חלופית, אבל לא נראה שיש היתכנות" • פותח את קמפיין הבחירות ומציב יעדים – דיור, חינוך ותחבורה • ומה הוא עושה למרות החשש מתיק פלילי?
 • 7 יתומים נותרו לבד. לא שוכחים אותם!!!

  תוכן מקודם

 • איפה כדאי לי. אם לא תשאל, איך תדע?

  תוכן מקודם

 • את מצפה לבשורות טובות, אבל מה איתה? תחשבי עליה

  תוכן מקודם

 • סיעודיים? יכול להיות שמגיע לכם 5,500₪ כל חודש, בואו לבדוק בקלות!

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה, אגודת ישראל) חזר לכנסת לפני שבועיים, עם התפטרותו של השר לשעבר יעקב ליצמן, במסגרת עסקת הטיעון בעניינו. טסלר, שכבר כיהן בכמה מהכנסות הקודמות, בקושי הספיק להצהיר אמונים, ועוד לפני שהספיק להתאקלם בלשכה החדשה, גילה שהקדנציה שלו הגיעה לתומה.

אבל כשאני נכנס ללשכתו אתמול, לראיון עבור 'חדשות JDN' ו'שחרית', פגשתי בן אדם מרוצה, שמח וטוב לב. "הגענו לכאן כדי לפזר", הוא אומר בחיוך. "אני שמח על היום הזה", מצהיר הח"כ הטרי, "לא רק אני, כל הציבור החרדי שמח ביום הזה. בדרך כלל כשהולכים לבחירות לא כל כך שמחים, אבל היום הזה הוא באמת שמחה לציבור החרדי, ולכל אזרחי מדינת ישראל".

בניגוד לצורה בה הדבר מוצג שזה מוצג אולי, הוא ממש לא מודאג מהרצון של הקואליציה לקדם את החוק בהליך בזק. "ציפינו ליום הזה והוא הגיע, הם הגישו חוק להתפזרות הכנסת מעצמם למרות שהרבה כבר הגישו לפניהם, כנראה שנוח להם יותר שמשתמשים בחוק שלהם. מדברים שזה יעלה היום (רביעי) למליאה, הם רוצים להאיץ את המלאכה ולסיים הכל תוך יום. מבחינתנו, כל יום שזה קורה קודם – מבורך. חבל שזה לא קרה עד עכשיו".

כ'ציבור חרדי' יש מה לשמוח, אבל אתה אישית לא היית מעדיף שהממשלה תשרוד עוד קצת ותספיק לעשות משהו בכנסת?

"אני לא הגעתי לפה בשביל לשבת על הכסא, אני פה כשליח ציבור, לעזור ולסייע. הרווח שלי זה לזכות להיות חלק מהנציגים ביהדות החרדית שמרימים את האצבע על התפזרות הכנסת. העניין האישי שלי לא קשור פה. כולנו, ביהדות התורה ובש"ס, עבדנו יחד להילחם בממשלה, מיום הקמתה ב-13.6, אני זוכר את התאריך הזה היטב כי באותו יום סיימתי את כהונתי בכנסת. אין סיפוק יותר גדול ולקחת חלק. מבחינה פוליטית זה היום הכי שמח".

עם זאת, טסלר מודה שהיה מעדיף ממשלה חדשה בכנסת הנוכחית, אך הוא לא רואה את זה קורה. "אני לא יודע מאיפה מי שאומר שהוא רוצה בחירות לוקח את המילים שלו. זה לא סוד שאנחנו כבר במערכת הבחירות החמישית בתוך כשלוש שנים, ראינו מה היה לנו. מבחינת היציבות למפלגות ולמדינה עדיף ממשלה חלופית. האם יש היתכנות לזה? לא נראה לי. לפני שבועיים זה היה מעשי, למרות ההכחשות, היו מגעים ומעבר לזה, כולל לחיצת יד, אבל בסוף זה התפוצץ. מאחר וזה לא רלוונטי אנחנו נערכים לבחירות, אנחנו נערכים לבחירות מה-13.6, כדי להחליף את הממשלה הרעה הזו".

עכשיו, שהכנסת מתפזרת, אין לזה סיכוי?

"אם לא היה בפוליטיקה את יצר הנקמות, האגו, רק לא ביבי, החרמות – זה היה קורה מזמן. סביר להניח שתקווה חדשה לא יעברו את אחוז החסימה, הם לא היו שותפים להחלטה לפזר הכנסת. יש מצב שצעקות ה'רק לא ביבי' והחרמות, ישתנו כשהחבל יתהדק על צווארם. אולי אולי יש סיכוי שזה יקרה, רק אם מישהו יצליח להביא לו את הסולם לרדת מהעץ. אני לא רואה את זה קורה".

תהיו מוכנים לשלם מחירים כדי שזה יקרה?

"נהיה מוכנים לשלם מחירים, כמובן לא במה שבציפור נפשנו. לא ביהדות, לא בגיור, לא בכשרות, לא בנישואין. אם מדובר בתפקידים, נוכל לשלב ידיים כדי למנוע את החרמות".

תוכנית החיסול של ליברמן

למרות שהממשלה כבר בדרכה החוצה, טסלר לא מוותר על ההזדמנות להזכיר עד כה היא גרועה, כנראה שזה גם יהיה המסר במערכת הבחירות הקרובה. "הממשלה הזו ניסתה לעשות הכל כדי לפגוע, זה חסר תקדים. אני לא בכנסת הרבה שנים, אבל בפוליטיקה כבר שלושים שנה, לא הייתה עוד ממשלה שניסתה לפגוע בציבור החרדי וביהדות. ה' עזר שהרבה דברים הם לא הצליחו, אבל הכוונות שלהם היו זדוניות. הם לא הסתירו, לפעמים עושים את זה במרתפים, פה בלי למצמץ עמדו והצהירו. זה התחיל בעיקר בשר האוצר אביגדור ליברמן, אני מקווה מאוד שלא יהיה שר בממשלה הבאה, ככה גם זה נראה בסקרים".

"אני כבר לא מתרגש מהאמירות של ליברמן, אבל האמירה שלו נגד אברכי הכוללים הוציאה אותי משלוותי. הוא מהתל בנו. זה שאתה עכשיו לא אוהב אותי, אחרי שהיית שותף שלנו שנים, כבר התרגלנו, אבל אף אחד לא מעז לדבר ככה נגד גדולי התורה. ליברמן רוצה לחסל אותנו, לסגור את הכוללים, להגביל את הילודה, למנוע מאיתנו לעבוד. כמו מחשבת המן האגגי, אומר מה שהוא רוצה לעשות לנו".

מקבל ברכות עם חזרתו לכנסת. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

טסלר כבר מציב את היעדים לכנסת הבאה: "כשתקום ממשלה נטפל בכמה דברים שמאוד מציקים למגזר החרדי. הדיור, החינוך, והתחבורה. חיתנתי כבר כמה ילדים בלי עין הרע, אני יודע עד כמה מצוקת הדיור קשה. התחבורה נשמע קטנוני אולי ביחס לדברים האחרים, אבל אנשים סובלים יום-יום, ראינו את הגזירות של 'שרת האוטובוסות' מרב מיכאלי שתהפוך בעז"ה לשרת המים. אנחנו צריכים לטפל בשלושה הדברים האלה, כמובן לצד נושא האידישקייט".

על הקמפיין הוא אומר כי "אם הבחירות יהיו בל' תשרי זה טוב לנו, שיהיו לפני תחילת זמן חורף בישיבות, שלא יהיה ביטול תורה. אני הולך לדרוש שייצאו לקמפיין הרבה יותר מוקדם, בחודש תשרי הרוב לא מעורבים וגם בחודש אלול אין הרבה עיסוק בפוליטיקה. אני חושב שתהיה לנו עבודה הרבה יותר קל, הציבור מבין ומרגיש את מחיר הממשלה, הציבור לא יישאר בבית, ומי שיישאר לא יוכל להתלונן אם ייפגעו בו. יש קנאים בחוגים החסידים, אבל אחרי האמירה של האדמו"ר מויז'ניץ ש'אגודת ישראל קנאים' הם הצביעו לנו".

ויש גם משהו חיובי בממשלה הרעה. "אבדה לנו הבושה. זאת הבשורה הגדולה ביותר של הממשלה הזו. עברנו בית ספר, היינו תלמידי טובים, יש לנו מורים טובים. אנחנו נגיע עם מחברת ונדרוש הכל. לא אסלח לעצמי אם נתפשר במשהו, בחינוך, בדיור, בתחבורה, בכל נושא כלכלי נדרוש הכל, ראינו שאין גבולות. יגידו לנו 'אתה צריך להבין שאי אפשר…' אין הבנה, הלך השכל, זה מה שאני רוצה! לא טוב לך? שלום".

שאלת ביבי

בשלב הזה, כשהבחירות שוב בפתח, בלתי נמנע לחזור על השאלה שאותה נשאל כל נציג חרדי מזה חמש מערכת בחירות. אם הייתם מוותרים על ביבי, כבר הייתה ממשלה טובה?! "לשאלה הזאת כבר יש זקן לבן ארוך מאוד, והתשובה עדיין צעירה ולא נקלטה", עונה לי טסלר בדימוי משעשע.

"אף אחד בליכוד לא מחליט ליהדות התורה או ש"ס מי הנציג שלו, איך אנחנו יכולים לבוא לליכוד ולהגיד להם להזיז את היו"ר שלהם? המציאות היא שהוא מוביל בכל הסקרים, בפערים גדולים".

ואחרי התשובה הצפויה, טסלר מפתיע: "אסור לנו, במידה ונגיע שוב לסיטואציה הזו, ולא תהיה אפשרות להקים ממשלת ימין, בוודאי שאנחנו צריכים לשקול את זה, לראות להקים ממשלה יציבה, שנקבל את הנושאים שחשובים לנו".

"אבל לבוא להגיד מראש אנחנו מוותרים על זה? או מראש להגיד 'לכו תחליפו'? אנחנו לא מתערבים להם כמו שהם לא מתערבים אצלנו. אנחנו תמיד הולכים עם הציבור המסורתי וזה הוכח שזה צעד נכון, ראינו בשנה האחרונה מה זה להיות מחוברים עם הצד השני של המפה".

כלומר, בסבב הבא נתניהו לא תנאי סף?

"לא. ממש לא. ממש לא".

למה לקח לנו חמש מערכות בחירות להחליט את זה?

"בסבב הקודם היו הרבה מהלכים עם הליכוד, ניסו להגיע לפשרות, ניסו להגיע לרוטציות, גם עם סער ואחרים, הם לא רצו לשמוע על כלום. הם משכו את זה עד הרגע האחרון וזה הגיע לנקודת אל חזור. אני לא מתבייש לומר, שאם יש דברים שחשבנו ועשינו… אנחנו לא יכולים לצאת שוב להרפתקאות כאלה ולהגיע שוב למצב הזה. גם כרגע היינו עושים הכל להגיע לממשלה חלופית, גם אם זה לשלם משהו, כמובן לא בנושאי היהדות. אז בוודאי שבשביל להקים ממשלה בכנסת הבאה, שתהיה נכונה לציבור החרדי מול הגזירות, אני לא שולל את זה על הסף".

עם ח"כ גפני. צילום: צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ביחס לסגנון של קודמו, ליצמן, טסלר נשמע אחרת לגמרי ביחס ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד, מי שצפוי להיות ראש ממשלת המעבר. "לפיד בתקופה האחרונה, למד וראה שבפוליטיקה הישראלית אי אפשר לשרוד ולהיות על המפה בלי המפלגות החרדיות שהן הכי נאמנות ומסורות, אי אפשר להקים ממשלה בלי המפלגות החרדיות".

לכן, הוא לא מודאג מהעובדה שמי שפעם היה אויב החרדים הגדול ביותר, יהיה עכשיו בשלטון. "לפיד לא יודע מה יהיה, גם אני לא, מה נראה לך? שבתקופת בחירות הוא ייתן יד לפגיעה בחרדים? בשנה-שנתיים האחרונות לא שומעים ממנו בנושא, הוא מנסה להתקרב אלינו, שלא לדבר על יום ההולדת שהיה אצל ח"כ גפני. לפיד הבין ולמד מה שאחרים לא הבינו. אני לא אומר שחזר בתשובה, אבל ההצהרות שלו מאוד יפות ואני לא חושש ממנו".

לפיד יכול להיות יום אחד שותף?

"אם הוא יוכיח שאין לו בעיה עם המגזר החרדי, במעשים – לא בדיבורים. שבענו דיבורים".

ירושת ליצמן

טסלר נכנס לכנסת בעקבות התפטרותו של ליצמן, נציג חסידות גור, מה שהשאיר את החסידות הגדולה בישראל ללא נציג. "אני נציג של כלל ישראל, כל החסידים, הליטאים, ספרדים, הציונות הדתית. לשכתי פתוחה בפני כולם, אנחנו מסייעים לכולם", הוא עונה לשאלה שלי האם הוא גם נציג גור.

אבל אתה שלוחא דרבנן, איזה רבנן?

"מועצת גדולי התורה. הם מאחדים את כל החסידויות וכל הקהילות. לכן אני מייצג את כולם".

טסלר מנצל את ההזדמנות לשבח את הבוס שלו לשעבר, שאפשר את כניסתו לכנסת. "אני עבדתי לצידו של ליצמן שנים ארוכות, גם כשהייתי חבר מעצת העיר אשדוד וגם כעוזרו במשרד הבריאות. למדתי ממנו המון, הדגל שלו היה פניות הציבור, הוא עזר לכל אחד ללא הבדל, וזה גם מה שהוא הנחה אותנו. אני העתקתי את זה גם ללשכתי אצלנו".

אתה חושש שתגמור כמוהו?

"כל אחד שמתעסק בפניות ציבור צריך לחשוש. בשבוע הראשון שלי בכנסת הגשתי הצעת חוק לעגן את הנושא של פניות ציבור, שזה לא יגביל אותנו, זאת השליחות האמיתית שלנו בכנסת. ברור שאני לוקח את זה לתשומת ליבי, שברגע שיש דברים עדינים אז להיות יותר ערניים. לא שמעתי באף מפלגה אחרת שקרה מה שקרה אצלנו, או שהם לא עוזרים לציבור או שאותם לא מחפשים".

אתה ממשיך לעזור למרות הסיכון שתסיים עם תיק פלילי?

"חד משמעי. אני מקווה שלא, אבל חד משמעי. אנחנו לא נרתעים. אני מזמין את כולם לפנות במה שהם זקוקים. זה חלק מהשליחות שלנו. תפקידי כחבר כנסת מתחלק ל-2, הראשון – הכלל, לשמור על החומות ועל המסורת היהודית בארץ ישראל ולדאוג למגזר החרדי ככלל, ולא פחות חשוב – זה העזרה לכל אזרח ואזרח. אתה רוצה שאפסיק לטפל בפניות ציבור כי 'במידה ו…'? ההיפך".

"אין מנדט לפילוג"

כשאני שואל על המחלוקות בתוך סיעת אגודת ישראל, הוא מיתמם באלגנטיות. "אני לא יודע על מה אתה מדבר. את השאלות האלה אתה צריך לשאול אחרים, לא אותי. אני משתף פעולה עם כולם, מדבר כולם, אני ישבתי כעת עם הרב פרוש והרב אייכלר, אנחנו נערכים יחד לבחירות".

אתה מובטח כנציג חסידות ויז'ניץ גם בקדנציה הבאה?

"מורי ורבי האדמו"ר מויז'ניץ שליט"א שלח אותי, כל עוד שלא יאמר אחרת".

לא ביררת?

"כל עוד שלא קיבלתי ממרן האדמו"ר הוראה אחרת – אני כאן"

על פי ההסכמים, איזה מקום תקבלו באגודת ישראל?

"על פי ההסכמים באגודת ישראל – המקום השלישי".

אתה רגוע שהסכם ימומש ויקוים?

"אין לי ספק, אין לי ספק, אין לי צל של ספק, השאלה שלך מיותרת. שלא יכבדו הסכמים? בוודאי ובוודאי הסכמים של רבנים, זה כבר פסק דין".

וההסכם ביהדות התורה?

"אנחנו נהיה במקום החמישי. ההסכם היה שאגודת ישראל חוזרת לבכורה, למקומות האי זוגיים. אני חושב שיכבדו את ההסכמים, לאחרונה כיבדו את ההסכמים, אני לא רואה שום סיבה שיפרו את ההסכם".

האדמו"ר מויז'ניץ בשמחת שבע ברכות לבת ח"כ טסלר

בזמן שהחלקים השונים ביהדות התורה מחממים מנועים, והתדרוכים זה כנגד זה מתגברים – עם איומים על פיצול, טסלר בטוח שזה לא יקרה. "אני לא נביא אבל אני יודע מה יהיה בסוף. פילוג לא יהיה, שבענו. מה שבאמצע, עד להגשת הרשימות יכולים להיות הרבה דברים, פילוג לא יהיה ביהדות החרדית! שבענו. מספיק. גם מפנים, גם מבחוץ. יהדות התורה המלוכדת הוכיחה את עצמה והביאה להפלת הממשלה. אין שום סיבה שנלך לפילוג".

לא עדיף להוריד את אחוז החסימה ולרוץ בנפרד פעם אחת – במקום להתווכח כל פעם?

"לאגודת ישראל יש את מועצת גדולי התורה. כרגע זה דיבורים, אם זה יבוא להצבעה במליאה, אשאל את מועצת את גדולי התורה האם לתמוך בהורדת אחוז החסימה או לא".

נציג אגודת ישראל ח"כ אייכלר הגיש את החוק בלי לשאול את המועצת?

"לא יודע, אני מניח שכן. אני אשאל לפני ההצבעה. בכל מקרה אני לא חושש מפילוג, אבל אין לנו מנדט לפילוג".

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

34 אהבו

לא מעניין

11לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

הנופשים הופתעו: האורח המוזר נכנס לחדר שלהם בבית המלון • צפו
תיעוד דרמטי מהמסוק: ספינה נקלעה לסופה ושקעה במצולות • צפו
קומיקאי עזתי לועג לישראל: "חלום הרצל עומד לקרוס" • צפו
וושינגטון: נשיא 'ועידת רבני אירופה' מגייס בכירים בממשל לבלימת חקיקה נגד מצוות הדת באירופה
לוין נגד שקד: "הניסיון לספור את ימינה כאילו היא יכולה להשתייך לגוש שלנו – מגוחך"
גאב"ד 'בד"ץ מהדרין': היוצאים לדירות נופש בחו"ל נדרשים להיות ערים לשאלות הלכתיות חמורות
אשת הפצוע: "בעלי הלך לתפילה; בעל חזות ערבית נתן לו מכות חזקות בראש"
הגרלת הדירות: עו"ד נתן רוזנבלט מסביר בטור דעה איפה כדאי להירשם?
דוח מבקר המדינה: ליקויים בניהול התקציב במודיעין עילית
בגלל מחירי הדלק: הוצאות הישראלים באשראי בשיא של כל הזמנים
משמעות הצעדים של בנק ישראל: גם המשכנתא מתייקרת / דודי מייזליק
נחשף: חיל האוויר התקשה בהפלת הכטב"מים של חיזבאללה
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
3 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

ראיון חזק

אם לא אייכלר אז אולי טסלר יהיה הנורמלי שם בחבורה

ראיון יפההה
הוא חדש? מתי נכנס?

המיוחדים

.
לו"ז הבחירות: מהפיצולים והפריימריז עד הגשת הרשימות והפסילות - כל התאריכים
Collage Maker-03-Jul-2022-05
עם עניבה, בלי השכלה: גיבור התרבות של תל אביב הפך לראש ממשלה
קריסת טריבונות בקולומביה וצביעות של מיקי לוי • עשרת הסרטונים הנצפים
Collage Maker-30-Jun-2022-12
עלה בטרמפ מימין, ירד בשמאל: אחרי עשור בפוליטיקה - בנט עוזב, בינתיים • סיכום

חדש באתר

הגרפ גולדשמידט עם הסנאטור בנימין ל קרדין צילום באדיבות ועידת רבני אירופה (2)
וושינגטון: נשיא 'ועידת רבני אירופה' מגייס בכירים בממשל לבלימת חקיקה נגד מצוות הדת באירופה
.
לוין נגד שקד: "הניסיון לספור את ימינה כאילו היא יכולה להשתייך לגוש שלנו – מגוחך"
WhatsApp Image 2022-07-04 at 17.32
גאב"ד 'בד"ץ מהדרין': היוצאים לדירות נופש בחו"ל נדרשים להיות ערים לשאלות הלכתיות חמורות
SJeyA3V11s5_157_0_1024_576_0_x-large
אשת הפצוע: "בעלי הלך לתפילה; בעל חזות ערבית נתן לו מכות חזקות בראש"

גלריות

דזיקוב ויז'ניץ חומש סעודה (20)
בֶּן חָמֵשׁ לַמִּקְרָא • חומש סעודה בתלמוד תורה בני נפתלי דזי'קוב ויז'ניץ
מונקאטש שחרית ראש חודש (10)
וּמוּסָפִים כְּהִלְכָתָם • האדמו"ר ממונקאטש בתפילת שחרית בראש חודש
ויז'ניץ ועידת מאירים (31)
וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם • ועידת היסוד לתומכי איגוד מוסדות ויז'ניץ
שבע ברכות לבן הגר''ב שמואלי (6)
האדמו"ר מתולדות אהרון הגיע להשתתף בשמחת השבע ברכות לבן המקובל • גלריה

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – ו' בתמוז ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
3
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x
()
x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture