היום 35 ימים לעומר

פלאש 90

אחת ולתמיד: מדוע המוסלמים שונאים אותנו, והאם יש פתרון לסכסוך? | ראיון חג

האם יש פתרון לסכסוך העקוב מדם עם המוסלמים, מתי הם החלו להילחם בנו, האם אי פעם ישכון שלום בישראל? • ד”ר יהודה ימיני, איש שטח שמכיר היטב את הלך הרוח המוסלמי-ערבי, מסביר בראיון חג מקיף על התופעה של מאבק האילסאם
 • "הם חרדים שנראים בדיוק כמוך ויש להם השפעה מכרעת על הביטחון של כולנו, מי הם?

  תוכן מקודם

 • מתחם המגורים העתידי החם בקריות: בכמה נמכר?

  תוכן מקודם

 • למה ביקש מרן הגר"מ שטרנבוך לתרום 200 ש"ח?

  תוכן מקודם

 • "זה דבר גדול וחשוב שבכל מפרשי הזוהר מוציאים מקורות גם ממדרשי חז"ל ועוד"

  תוכן מקודם

 • הראש היהודי: כך הם הגדילו ראש בעסקים באמצעות ידע בחושן משפט

  תוכן מקודם

 • המודל החדש שמעיף את מגייסי הכספים

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

ברקע המלחמה שנפתחה עלינו לפני כחצי שנה על ידי ארגון הטרור חמאס ושאר הארגונים שמקיפים את מדינת ישראל, עולה שוב הנושא הכאוב והמדמם של הסכסוך היהודי-מוסלמי והסכסוך הישראלי-פלסטיני. כבר שנות דור הסכסוך מלווה את חיינו ולא אחת אף גובה קורבנות. התהייה שמקננת בלבבות רבים ומהווה גם נקודת מחלוקת פוליטית היא האם כך נגזר לחיות, האם יש פתרון לסכסוך הנורא הזה? מדוע השנאה של המוסלמים כלפי היהודים כל כך עזה, והאם אי פעם יהיה שלום?

בכדי לענות על כל השאלות הללו, התיישבנו לראיון חג מיוחד עם יהודה ימיני, דוקטור לפסיכולוגיה פוליטית המעורב למעלה מעשרים שנה בתוככי החברה הערבית ומחבר הספר ‘להבין את הסכסוך המוסלמי – יהודי’. יהודה הוא איש שטח ברחוב הערבי, ונדמה כי אין אדם שמכיר את הלך הרוח המוסלמי-ערבי יותר ממנו. הוא מסביר בראיון על ההיסטוריה של המוסלמים, מתי הסכסוך החל וכיצד ניתן לפתור אותו.

לטענת ימיני, על הישראלים לדעת ולהאמין שהסכסוך אינו מחויב המציאות. הוא טוען כי אם רק נשכיל להכיר את ההיסטוריה ואת הפוליטיקה של אזורנו, נבין שבקרב המוסלמים שחיו כאן היו קולות שהתייחסו באהדה לשיבת ישראל, ששיבה זו אף מופיעה בקוראן. אך היה אדריכל שנאה אחד שדאג להשתיק באלימות את הקולות הללו. הוא מסביר כי הבנה עמוקה של מהות הסכסוך ובעיקר שינוי תודעתי והפנמה היוצרים שכנוע פנימי עמוק, הם המפתח ליצירת אופק חדש, מבוסס ומלומד, ליחסי מוסלמים ויהודים באזורנו.


צילום: פלאש 90

ספר לנו על הספר שכתבת ומה הביא אותך לכתוב אותו?

“למעלה מ-20 שנים אני עובד בצמוד ובתוך המגזר הערבי, בדגש על מוסלמים. צריך להדגיש ולומר כי הטרמינולוגיה שלנו היום מאוד מבולבלת. אנחנו קוראים לכולם ערבים, אך זה לא נכון מאחר וישנם עדות רבות בתוך המגזר הערבי שחלקם הגדול כלל לא נוגע אלינו. אותנו מעניינים המוסלמים. אני נמצא עם המוסלמים בקשר, גם בעברי בתפקידים ביטחוניים וגם בהווה בתור מי שמנהל הפקעות עבור פרוייקטים של תשתיות בתוך המגזר הערבי. יוצא לי כמעט באופן יומיומי להיפגש עם מוסלמים מכל הגוונים.

בעשור האחרון הקדשתי לא מעט זמן בכדי לנסות להבין את הסכסוך שקיים בינינו לבינם. הגעתי למקום הזה מתוך כך שהשלתי מעלי את המשקפיים הפרטיות שלי – מה אני חושב על הסכסוך, מה נראה לי ומה לא, השארתי את הדעות שלי בצד למרות ידיעותיי בנושא. באתי חמוש רק בסקרנות, לשמוע אבל לא להסכים לקבל תשובות שטחיות.


צילום: פלאש 90

במשך 5 שנים, מ-2013 ועד 2018 ישבתי, דיברתי, שאלתי ותחקרתי, למרות שלא היה בכוונתי אז לכתוב ספר. למוסלמים היה קשה מאוד לדבר על זה, היה לי מאוד קשה לפתח את הנושא כי בדיעבד התברר לי שזה קונפליקט תודעתי מאוד גדול אצלם שקשה להם מאוד להתמודד איתו. במהלך השנים הללו נחשפתי לאט לאט לכל מיני פרטי מידע, דברים שאני לא הכרתי, וברגע שנחשפתי והשלמתי את התמונה לעצמי, ידעתי לשאול את השאלות הנכונות. וברגע שהבנתי מה הרעיון, אז כל פעם ששאלתי את השאלות הנכונות קיבלתי את אותן התשובות”.

אתה מגדיר את עצמך איש ימין, מרכז או שמאל?

“יש לי דעות פוליטיות, אבל הסכסוך הזה הפך להיות מאוד פוליטי בצורה לא רלוונטית. הרי במשך עשרות שנים המדינה שלנו הייתה מפולגת ומשוסעת פוליטית גם על הדבר הזה, אבל לצערי הרב, אף אחד לא מבין את הבעיה הזו, לא ימין ולא שמאל – ולכן לא אגדיר עצמי פוליטית, למרות שיש לי דעות, כי זה פשוט לא רלוונטי לנושא. גם מימין וגם משמאל לא מבינים כלום על מה מדובר”.

מתי בעצם החל החל הסכסוך בין המוסלמים ליהודים?

“טוב שהדגשת מוסלמים ולא ערבים. תרבות הערב החלה מאות שנים לפני האיסלאם. האנשים שהתגוררו במדבריות ערב, יצרו לעצמם תרבות מסויימת שלתוך הדבר הזה נמזגה דת האיסלאם של מוחמד, וחלק מהדברים שהיו לפני כן בתרבות הוא לא הצליח לעקור, כמו נקמת הדם. לסיכום, יש תרבות אחת שהיא תרבות ערב, ויש מימד נוסף שהוא דת האיסלם.

מבלי להיכנס לכל הפרטים, בגדול, התעצבה התודעה המוסלמית. למוחמד היו שתי תקופות באיסלאם. בתקופה הראשונה הוא “בישר” את תורת האיסלאם, משנת 610 לספירה ועד שנת 622 הוא היה מאוד סובלני וניסה אף לגייס את היהודים לדת שלו, אך היהודים לא הסכימו לקבל אותו. אלא שמשנת 622 הוא הופך להיות הרבה יותר לוחמני גם כלפי היהודים וגם כלפי הסביבה. בהיבט שלנו, משנה זו ועד 630, עד למותו הוא נלחם יהודים. הוא הצליח בגדול לנצח את המלחמות, חוץ מקרב אחד שהסתיים ללא הכרעה, אך בהסכם שהיהודים יהיו בני חסות.

בגדול, התקבעה תודעה באיסלאם שיהודים הם בני חסות, כך היה במשך מאות שנים. אך הסיפור הזה השתנה בשנת 1917, אחרי מלחמת עולם הראשונה. בין יתר הדברים שהתרחשו כאן באיזור, זו הצהרת בלפור. בלפור לקח שני מושגים שמבחינת האיסלאם לא יכולים להתלכד – בית לאומי ועם יהודי. מבחינת האיסלאם, לא משנה איפה תשים את היהודים, הם לא יכולים להיות עם ששולט על חלקת ארץ, עם ממשל משל עצמו, ובטח שלא לשלוט על מוסלמים. מבחינתם לא יכולה להיות ליהודים עצמאות מדינית ופוליטית. מבחינת המוסלמים היהודים הם בני חסות ואיפה שהם גרים, הם נתינים של אותה מדינה כפי שאומרת האמנה הפלסטינית שנכתבה בשנת 1964.

בשנת 1917 החלה כאן תופעה שהאיסלאם לא ידע איך להתייחס אליה – תופעת הציונות. עד כה הם ידעו איך להתמודד עם היהודים, אבל את הציונות הם לא הכירו. ב-1920 אמין אל-חוסייני (המנהיג הראשי של ערביי ארץ ישראל לפני הקמת אש”ף. א.מ) טבע דרך ואמירה לפיה היהודים הם “ציונים”, ובצורה הזו הוא הכניס את המוסלמים לתוך קונפליקט שנמשך עד ימינו ובלי יכולת שלהם להיחלץ ממנו. השיטה שלו אמרה – אגייס את תמיכת כל מדינות ערב החדשות, נלחם ביהודים, נשמיד אותם ובזה נפתור את הבעיה.


אמין אל-חוסייני. מתוך ויקפדיה

בפועל כל זה לא קרה, אלא התרחש תהליך הפוך. הם התחילו להפסיד שטחים מהמדינות שלהם ואילו מדינת ישראל משגשגת פוליטית, כלכלית וצבאית. במדינות שלהם העסק מתפרק, כפי שראינו באביב הערבי כאשר מדינות ערביות במזרח התיכון אינם מצליחות לעמוד על הרגליים.

דרך אגב, אנחנו קוראים לזה “מאבק עם הפלסטינים”, “סכסוך ערבי-ישראלי”, במהלך שנים קראו לסכסוך הזה במגוון שמות, אבל בגדול הפלסטינים הם הפרזנטורים של המאבק של האיסלאם במדינה שלנו. כל מוסלמי בכל מקום בעולם, לא מסוגל להכיל תודעתית את התופעה הזו שליהודים יש מדינה בפני עצמה”.

אם הייתה קמה מדינת היהודים באוגנדה למשל, עדיין היה סכסוך או שזה רק בישראל?

“אם היינו הולכים לאוגנדה, כנראה שהסכסוך שלנו לא היה עם הפלסטינים אלא עם הסודנים למשל או כל מוסלמי אחר שנמצא שם באיזור או אפילו בסביבה הרחוקה. איראן הרי לא קרובה לישראל אבל בכל זאת הם נגדנו. במאבק, המוסלמי נלחם נגד התופעה הזו שנקראת מדינת היהודים. לכן, אם היינו מקימים מדינה במקום אחר אז הפרזנטורים של הסכסוך היו מוסלמים אחרים. הרעיון הוא לא כמו שבטעות חושבים שהמלחמה היא על טריטוריה, האמת היא שהמלחמה היא נגד התופעה שליהודים יש מדינה – עובדה שנוגדת לטענתם את האיסלאם.


הר הבית. צילום: פלאש 90

“דרך אגב, אתה רואה היום את ה-BDS. מי שמוביל את הארגון הזה, בחלקו הגדול, הם מוסלמים שעומדים מאחורי הרעיון. מי שדרבן את דרום אפריקה להגיש נגד ישראל תלונה בבית הדין בהאג – הם המוסלמים. מי שמניע את המאבק נגדינו בעולם, אלו המוסלמים”.

למה המוסלמים כל כך שונאים אותנו?

“הם לא תמיד שנאו אותנו, אך במהלך השנים זה הפך להיות שנאה. אם תסתכל על התעמולה של המוסלמים בקריקטורות והחינוך בביתי הספר, תראה שהיהודים מצטיירים כמי שמאיימים על שלום העולם. לאורך השנים המוסלמים ראו ביהודי יצור שפל ובזוי אבל לא כמשהו מאיים. אך כאשר הם התחברו לאנטישמיות שבנצרות הקלאסית של אירופה לפיה היהודי הוא האיש השפל והבזוי בעולם, אבל הוא לא הצטייר כמשהו מאיים. אלא כחלק ממסע הנדוס התודעה הם הפכו את היהודי מייצור בזוי ושפל, כפי שהגדיר אותו מוחמד, למשהו שמאיים על שלום העולם והוא כביכול מסוכן ויש למגר אותו.

עם התעצמות הקונפליקט ובכך שלא הצליחו להכחיד אותנו ולהרוס את המפעל הציוני, התעצמה גם השנאה, הם לא יכולים לשאת את התסכול והוא הפך לשנאה. זה לא משהו שהתחיל עכשיו, מאורעות תרפ”ט היו דומים מאוד מבחינת אופי המעשים המזוויעים למתקפת חמאס לפני מספר חודשים. בשביעי לעשירי היו כלי נשק אחרים וכמויות אחרות, אבל מבחינה פרופורציונאלית בהתאם לגודל האוכלוסייה, אני לא בטוח שזה לא היה אותו הדבר.


מאורעות תרפ”ט. מתוך ויקפדיה

הכל נובע מאותו דבר – פחד שהפך לשנאה. מתחושה של יחס בזוי ליהודי, התחיל להיות פחד ושנאה. מכאן נובעת השנאה – התופעה של מדינה יהודית סותרת את האיסלאם. האסלאם היא דת שבאה להחליף את הנצרות והיהדות. האסלאם לא מכיר ביהדות אלא בתורה שניתנה לבני ישראל שהיו “עם מבורך”. וזה דרך אגב חלק מהבעיה, בקוראן כתוב שבני ישראל הם עם מבורך וברגע שהם חטאו, “אללה” גירש אותם מהארץ והפך אותם ל”יהודים”.

במשך מאות שנים כך היו היהודים, אך לפתע ביום אחד, היהודים קמים ואומרים, לא נכון! יש לנו מדינה והיא גם מצליחה. זאת אומרת, מוסלמי שיסתכל על העולם היום שואל את עצמו עם מי “אללה” הולך? עם הכופרים או המאמינים? למה המוסלמים אינם מצליחים? הקונפליקט הזה כל כך כולא אותם, קשה להם לשאת אותו – ולכן קורה כל הדבר הזה.

יש כל מיני תאריכים שהתקבעו בתודעה שלהם, בהם נאמר כי עד אותו תאריך מדינת ישראל תעלם. ולכן בשנים הראשונות אמנם הייתה שנאה ליהודים, אבל ככל שעובר הזמן התאריכים הללו עוברים ומדינת ישראל פורחת. לדוגמא, אחד התאריכים היה שנת 2022, שאז הובטח, וכך האמינו המוסלמים, שמדינת ישראל תחדל מלהתקיים. היו גם תאריכים מדוייקים של חודשים על השמדת ישראל, אבל בפועל זה לא קרה.

לכן מבחינה תודעתית הלחץ אצל המוסלמים גובר והקונפליקט פה הופך להיות קשה יותר, לכן הם שונאים אותנו. אם מבחינה תיאורטית נחליט מחר שנפסיק להתקיים כמדינה יהודית, ונחזור להיות אזרחים במדינות העולם ומדינות ערב, מבחינתם זה בסדר”.

כיצד לשיטתך ניתן לפתור את הסכסוך הזה?

“ראשית, אני נזהר מהמילה “פתרון” משום שהגדרה זו היא גדולה עלי ואנשים רבים ניסו לפתור את הסכסוך הזה. כל הפתרונות המוצעים כמו שתי מדינות לשני עמים הם קשקוש מוחלט, לא מדברים על הבעיה עצמה. מי שנתן את הפתרונות הללו לא ידע להגדיר נכון את הבעיה האמיתית. עם זאת, אני מאוד אופטימי משום שאני סבור כי יש דרך “לצאת” מהקונפליקט הזה. אם נצא מהקונפליקט, או אז ייתכן וזה יוביל לפתרון.


צילום: פלאש 90

משיחות שקיימתי עם המוסלמים, היציאה מהקונפליקט יכולה להתבצע אך ורק בצורה אחת – שינוי תודעתי. אני לא מדבר על שינוי הדת, זה לא ישתנה, הטקסטים בקוראן לא ישתנו, הכל ישאר אותו דבר, אבל מה שכן אפשר זה לנסות לשנות זו הדרך שבה הם תופסים את המציאות. הינדסו להם את התודעה לפני מאה שנים. אם אנחנו נהנדס להם את התודעה בצורה מעט שונה, הכל ישתנה”.

אתה חושב שניתן להנדס תודעה ללמעלה ממיליארד מוסלמים ברחבי העולם?

“ראשית, בוודאי. אם תסתכל על השנה האחרונה מה קרה כאן בציבור הישראלי, אתה רואה שיש כלים שיכולים להשפיע על דעה של ציבור שלם. אני לא נכנס לנושא מבחינה פוליטית, כן רפורמה משפטית או לא, זה לא רלוונטי. אני מסתכל מבחינה מקצועית, על הקמפיין שהיה כאן נגד הרפורמה. מי שעקב אחרי הקמפיין יכול היה לראות שבזמן יחסית קצר, באמצעות כלים של השפעה ותעמולה, הצליחו לשנות דעות של ציבור שלם. העיקרון פשוט – חשיפה אינטנסיבית ומתמשכת למסר מסוים משפיעה על דעה של בן אדם. זה עובד כך בכל העולם, כך עובדת שיטת השיווק המודרנית.

לפני מאה שנים, אמין אל-חוסייני השתיק את כל האופוזיציה שלו בכוחניות. הוא הרג במהלך המרד הערבי מעל 8,000 מוסלמים. אבל הדעות האחרות היו קיימות. באופן כללי אני מאוד אופטימי. אני חושב שבכלים יחסית פשוטים, בלי גירוש, גיור וטבח המוני, ניתן לשנות את הכיוון של הסכסוך הזה. אני נזהר שוב מהמילה פתרון, אבל בהחלט ניתן להוריד את רמת האלימות”.

ניגש לנושא שמעסיק את כולנו כיום. האם לדעתך ניתן לנצח את חמאס?

“השאלה מה הכוונה לניצחון? להשמיד אותם פיזית ולבטל את היכולות הצבאיות שלהם – בוודאי שניתן. זה גם מה שקורה היום באיו”ש כאשר השב”כ לא נותן להם להרים את הראש, כל פעם שיש התארגנות טרור, שב”כ מסכל. אם זו ההגדרה של ניצחון, אז ניתן להשיג אותו. אבל ניצחון מבחינת פתרון הבעיה ולנצח את הרעיון, התשובה היא שלילית. חמאס ילך, אבל יבוא במקומו ארגון אחר. כאשר מסתכלים בפרספקטיבה היסטורית רואים שהמאבק הזה פשט ולבש צורות שונות, אבל הוא כל הזמן היה מאבק, והוא לא ייגמר”.


צילום: פלאש 90

אתה סבור שחלק מהניצחון על חמאס כולל גם כיבוש חלקים מעזה?

“שוב, אם אתה סבור שהרתעה היא זו שתפתור את הבעיה – אז התשובה היא לא. הרתעה יכולה לגרום לחיזבאללה או חמאס ושאר ארגוני הטרור לשקול פעמיים האם הם יוצאים לבצע פיגוע. אבל אם מישהו חושב שבאמצעות הרתעה הוא יכול לפתור את הבעיה באופן סופי הוא אינו אלא טועה, ואם אתה הולך כבר על גישה של הרתעה אתה תהיה חייב לשמר אותה, מאחר וברגע שהיא נחשלת אתה נכנס לאותו לופ. אם אתה בונה על הרתעה, זה לא זביינג וגמרנו אלא משהו מתמשך. ומשכך, אין זה הפתרון. לכן, מבחינה טקטית אם אתה צריך איזו שהיא הרתעה ולמנוע מהם לבצע מעשים כמו ה 7.10, אז זו הרתעה. אבל זה רק פתרון טקטי”.


צילום: פלאש 90

מה הפתרון לפיגועים?

“ישנם שני סוגים של פיגועים. יש פיגוע שתשתיות מאורגנות מוציאות ויש פיגועי יחידים כאשר אדם קם בבוקר ומחליט לדקור יהודי למשל. עם הסוג השני קשה יותר להתמודד מאחר ולא ניתן לדעת מי מחר בבוקר יקום ויחליט לפגע. לצערי שב”כ, צה”ל, אמ”ן ומי שמטפל בדברים הללו לא מבינים את השורשים של התופעה הזו. הפתרונות שהם מייצרים לתופעה אינם נכונים.

כדאי לשים לב לנקודה מעניינת. לפני מתקפת חמאס, היה כמעט בכל יום פיגועים של יחידים, אבל באורח פלא אחרי המתקפה ניתן לספור על כף יד אחת את מספר פיגועי היחידים. בשבועות האחרונים פיגועי היחידים החלו לחזור, אבל עד אז לא היו כמעט פיגועים כאלו, והשאלה מה קרה פתאום? התשובה היא כפי שכתבתי בספרי עוד לפני המתקפה של חמאס, הכל הרי עניין של תודעה, וכאשר מוסלמי קם בבוקר הוא מתמודד עם הקונפליקט הזה. רוב האוכלוסייה מדחיקה את הקונפליקט, הולכים לעבודה וחיים את חיי היומיום מבלי להתעסק עם הקונפליקט הזה.


הפיגוע ברמות. צילום: פלאש 90

מה שגורם להם להתעסק את הקונפליקט זו הסתה. ברגע כשהוא מסתכל בטלפון ורואה סרטונים של הסתה ושומע דברים כאלו, אז המנגנון שמדחיק את הקונפליקט לעיתים נשחק ואז הוא יוצא לפגע, לפעמים בהחלטה ממש סופנטנית מהרגע להרגע. ובזה החליטה המדינה להילחם בשביעי לעשירי. ישראל החליטה אז להילחם בהסתה בצורה דרמטית. דיברתי עם ערבים במזרח ירושלים, הם פחדו לדבר, הם רעדו לפרסם פוסט.

ערבי שפרסם פוסט של הסתה, בשתיים בלילה היו דופקים אצלו בבית ועוצרים אותו. הטיפול בהסתה היה חריף ביותר, וברגע שכמות ההסתה ברשת ירדה הפיגועים הללו פחתו. לפני כחודש וחצי הפסיקו עם הדבר הזה ולכן שוב פיגועי היחידים חזרו. הכלים הללו נמצאים בידיים שלנו. אם ישראל תלחם בהסתה יהיו פחות פיגועי יחידים”.

מה הפתרון הישראלי לאיראן?

“התשובה שלי אינה רלוונטית משום שאיני מכיר את כל הנתונים. לראש הממשלה יש את כל הנתונים, גם של מודיעין וצבא ולכן הוא יכול לקבל החלטה מושכלת. כל מי שקורא את דברים של מומחה כזה או אחר, צריך לדעת שאין לו את כל התמונה המלאה ולכן לא ניתן לומר מה הוא הפתרון”.

לכל כתבות מגזין חג הפסח>>>

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

45 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

👍👍👍

1.רק שכח את מעמד הר סיני שבו ירדה שנאה לאומות העולם לישראל
2.אק 4משים מוסתים שגדלו על הסתה ושנאה אפשר להסית בפרט לרצוח הרי אי אפשר להסית יהודים להתחיל לרצוח את שאינם יהודים אפילו אם שונאים אותנו

מומלץ לממשלת ישראל להתחיל לקרוא ספרים מסוג זה ולחסוך את שפיכות הדמים המיותרת.
לא חייבים ולא צריכים לחיות על החרב.

אתה קראת בכלל את מה שהוא כתב ?!
הוא מתאר את הסכסוך כמבוסס על אמונה מוסלמית שלא מכירה באפשרות של קיום מדינה יהודית. וששורש הסכסוך הוא לא טריטוריאלי.
ממש לט דומה למה שכתבת…

אני לא כתבתי בכלל על ארץ ישראל .אלא על שורש הרע בדת המייצגת את הערבים בכל העולם.והיא שורש הבעיה.הערבי אפשר לחיות איתו עד ששששש הוא יוצא מהמסגד

במדינתנו שליש יהודים שליש ערבים ושליש אחרים אנחנו עדיין בגלות בתוך גלות עד יבוא גואל

יש פה מעל 7 מליון יהודים ומליון וחצי ערבים שכל הזמן בורחים מפה

התשובה היא לעולם לא ולא רק המוסלמים אלה כל הגויים כתוב ועשו שונה ליעקב

המרואיין לא הסביר מהו השינוי התודעתי שנדרש כדי לעקור את הסכסוך.
הוא הסביר הכל עד לדבר הכי חשוב..

הוא נתן דוגמה של מלחמה בהסתה כמשהו שיצר שינוי תודעתי שהוריד את מספר פיגועי היחידים

מש ככה

ריאיון ארוך מדי. זאת לא תלונה אלא הצעת ייעול – כי הדברים החשובים נבלעים… לענייננו, אני מסכים שהפתרון הוא הינדוס תודעה, וקודם כול להתחיל בעזה. פיקוח צמוד על מסגדים ורשתות חברתיות, עין פקוחה על מערכת החינוך, עקירה מהשורש של “תרבות” השוהאדה… כסף יזרום, ובאמצעותו אנחנו יכולים להפוך את עזה ל”פרזנטורית” של אסלאם נורמלי עם הייטק וחיים מוצלחים, וככה לגרום לכל המרחב להסתכל בקנאה ולחשוב מחדש. אמן.

מסכים שהכותב משכיל וייש לו הרבה ידע אבל הוא לא משתמש בידע שלו כדי להבין שהמוסלמים שונאים את כל מי שלא מוסלמי וגם את כל המוסלמים האחרים שלא כמוהו,
וכהוכחה שידועה לכולם אציין רוב המלחמות במזרח התיכון הם בין מוסלמים למוסלמים או יותר מדוייק בין מאמינים של מוחמד לבין עצמם.

הם פשוט מקנאים ביהודים איפה שהיהודים הולכים הם הולכים אחריהם ורודפים אותם אחרי הקמת המדינה הרבה יהודים הלכו לאירופה גם הם הלכו אחריהם בגלל זה יש אנטישמיות באירופה כי האירופאים שמו לב שהיהודים באים אחריהם המוסלמים הם מקנאים בנו והם רוצים לקחת מאיתנו את בכורת הדת כי הדת שלנו היא אמיתי ומקורית הדת שלהם היא העתק וחיקוי זול

לא חידש. אולי בעיני עצמו. רק מלמד שצריך לעשות סקירת ספרות כמו באוניברסיטה ואז יגלה שהוא לא חידש אלא להיפך קצת צניעות שלו תלמד אותו כמה דברים. כתבה מיותרת

לא חידשתם כלום. הוא חוזר על מה שידוע לכל בר דעת ספרדי שמכיר את המוסלמים. כנין של מי שנטבח ונחתך ל40 חתיכות! על ידי שותפו המוסלמי לפני שהיתה ציונות, ונין למי שנדרס על ידי מוסלמים למוות בגלל שהעז לרכב על סוס, יודע את זה.
רק האירופאים הנאיבים חושבים שהם מבינים משהו כמו שהם חשבו שהם מבינים מה זה נאציזם עד שהוא התהפך על עם ישראל.
אין סיום לסכסוך המוסלמי כי זה בדת שלהם. יש כאלה שטוענים שיש הוספות בקוראן מאוחרות, כמו שטוענים הרבה שייחים שנמצאים בסעודיה, שהם אומרות את האמירות האנטי יהודיות, אבל תמיד עם ישראל יהיה עם אל כתאב עם הספר שאסור לו להיות עם הראש למעלה.
כל ההסכמים כולל של האמירויות הם שקר, כמו שעשה מוחמד לבני הכפר חייבר שעשה איתם שלום כדי להרוג אותם, וכמו כן המוסלמים במפרץ מקיימים את הנאמר על ידי הוגה אמריקאי ‘אם אתה לא יכול נגדו הצטרף אליו’.
אם ישראל תשכיל לצאת מהפרדיגמה האירופאית ולהיכנס לחשיבה כורדית מרוקאית עיראקית מצרית סורית אזי המאזן ישתנה וגם יגרום לערבים לפקפק בצדקת דרכם, כי הם מבינים שפה אחת- כוח, א-לוהים נמצא איפה שיש כוח!
אבל ההנהגה הצהלית מכח קרן וקסנר ומנדל ועוד שעברה שטיפת מוח קתולית (שאגב שותפה לרעיון שאסור ליהודי להיות בעל כוח כי זו התפיסה התיאולוגית בזרם הקתולי ומלחמת ששת הימים יצרה משבר בותיקן כידוע ואכמ”ל) היא מנהיגה היום את צה”ל יצאו מהכרעה להרתעה.
ויותר מכך החניכים של הפיקוד של צהל היום הם פרוקסי של ארה”ב. כמו שחיזבללא הוא פרוקסי של איראן, הם מנווטים את ישראל לפי האינטרס האמריקאי בלבד, עם הרבה אמונות ותפיסות שישראל ללא הסיוע האמריקאי היתה קורסת, מה שהוא לא נכון בעליל, גם נרקומן מרגיש כך כלפי הספק שלו…
תראו שמאז שגנץ ביקר בארה”ב החלו מהלכי עומק נגד נתניהו שלא נותן לאינטרס האמריקאי- קתולי להחליש את ישראל.
וטראמפ הוא מייצג את הצד האנווגליסטי שרואה בעם ישראל דרך לגאולת העולם (אנחנו לא צריכים את אישורם כמובן) ולכן עזרה רפובליקנית היא עזרה עם כוונה יותר ישירה לטובת ישראל.
כוח וכוח וכוח זה הפתרון, ימשיכו לזלזל בבן גביר הספרדי בלי ההשכלה של INSS וימשיכו לצחוק על המבטא של יוסיאן, אבל את הנזקים של יוצאי אירופה מאוסלו הסכם קמפ דייויד התנתקות וכל הצרות, ימשיכו לתרץ שהחשיבה הספרדית היא ילדותית, בינתיים החשיבה האירופאית מתגלית עם חשיבה של אספרגר.

חזקקק

היסטורית המוסלמים רצחו יהודים הרבה לפני מדינת ישראל, קצת ידע היסטורי, ולצערי הם תמיד חיו על החרב כמו לדוגמא כת החשישיון, אז קצת ידע היסטורי…

הפיתרון מתחיל בחינוך מחדש, מלחמה תודעתית. אין מה לעשות יש להשתמש בשטיפת מח תקשורתית בלתי מתפשרת ושנוגדת את התודעה שלהם.
שנית, לא לסמוך שזה יכול להצליח. לכן יש להתעצם עם כוח ועוד כח שלא נהייה תלויים בצד שלישי רק על עצמינו לסמוך.
שלישית, לשאוף לאחדות מרבית בינינו.
ועל מנת להראות שאפשר גם אחרת, לא יזיקו חיזוקי קשרים והסכמי שלום בינינו לבין מדינות ערביות שיתבססו על אינטרסים כלכליים וביטחוניים.

מאמר חילוני שפספס את הנקודה העיקרית.
למי שייכת ארץ ישראל.

הגיע הזמן לומר באופן ברור את האמת.
ארץ ישראל לא שייכת לעם ישראל.
כל העולם שייך לקב”ה.
ארץ ישראל מוקדשת לעם ישראל רק בתנאי שישתדלו לקיים אורח חיים לפי מצוות התורה וההלכה. ואם לא, זפטה ולעוף לגולה.

אושוויץ קרה בגלל הציונים הארורים (עי’ ספר ‘מן המיצר’ להגאון הרב ויסמנדל, ‘שרופי הכבשנים מאשימים’,
ראיון הרב שטינמן להמבשר פסח תשע”ב, ועוד), אם זה היה תלוי בציונים הם היו מאבדים כל היהודים למען
תאוות שלטון ודגל כחול לבן, מאז הקמת המדינה נהרגו הכי הרבה יהודים אצל הציונים ולא בחו”ל, על אף
שבחו”ל חיו יותר יהודים ב70 שנה אחרונות ולא מתאים באחוזים, מסקנא: הציונים גורמים לרצח יהודים!

איזה שטויות השואה קרה בגלל שעם ישראל לא חזר לארץ ישראל האדמור מגור התחנן שיחזרו לארץ וגם האדמור מאשלג והרבה צדיקים ולא שמעו להם

אתה כותב “שטויות” כלפי דברי הרב שטיינמן?? תקיש בגוגל “הרב שטיינמן: האכזריות של היטלר
בגלל הציונים”. מדובר בראיון של הרב שטיינמן לעיתון המבשר פסח תשע”ב, שם הוא אמר את זה.

גם ידוע שבתרצ”ג הכריזו הציונים חרם על גרמניה והיטלר, ונשמע קולו של היטלר ברדיו שהיהודים
הכריזו עליו מלחמה והוא יראה להם מי יותר חזק, ואז הוא עשה השואה.

האדמור מגור היה בעד לעלות לארץ, אבל בלי שום כיבוש ומלחמה כמו שנעשה במדינה הציונית,
שזה אסור לפי כל הפוסקים.

להגיד שהשואה קרה בגלל שלא עלו לארץ זה כפירה בהשגחה פרטית, כביכול נהרגו יהודים
בגלל שהיו באזור דמוגרפי פלוני ולא באזור אלמוני, והחזון איש כבר אמר, שהאומר שגדולי
ישראל שהתנגדו לעלייה לארץ אשמים כביכול בשואה, הרי שזה כופר (ילקוט דעת תורה).

הציונים השקיעו מליונים (וגם טרור לפני המדינה נגד הבריטים) להשתלט על ארץ ולגרש ב1948
כחצי מליון פלסטינים, הערבים אמורים לשתוק ולא להתנגד לזה?! לא מצדיק את הטרור בשו”א
אך להיתמם שהם שונאים ונלחמים נגד יהודים סתם כך ללא קשר לציונות? זה רשעות, וטיוח האמת!

קצת היסטוריה לא תזיק לך… אף אחד לא גירש, הערבים הם אלו שלא הסכימו לתוכנית החלוקה והתחילו להילחם ובזכותם יש לנו כיום מדינה נורמלית…
רוב הפליטים הפלסטינים, לידיעתך ברחו לפני מלחמת תש”ח כי אומות ערב הבטיחו להם שיחזירו אותם לאדמותיהם כמנצחים…

הערבים היו אז פי 2 מהציונים, אז למה שיסכימו לתוכנית של האו”ם? ואם האו”ם יחליט מחר שהאדמה שלך שייכת לאיזה מחמוד, בגלל אבות אבותיו שאולי חיו שם בשטח שלך, לכן תסכים לתת לו את זה?…
תקיש בגוגל “הנכבה”, ותבדוק מה כתוב בויקיפדיה (לא ב’המכלול’ ששינו כמה מילים..)

קצת היסטוריה. הם שחטו יהודים לתיאבון גם לפני כן, וגם בזמן היותם ד’ימים…

הוא מסביר מאד יפה למה זה דבר יסודי אצל המוסלמים, ואז אומר בלי להסביר כלום שאפשר לשנות להם את התודעה… הוא אומר שהרתעה היא לא פתרון כי היא תצטרך להמשיך, אבל גם אומר שהוא לא מציע פתרון…

נהנתי מהקריאה בעיקר מחשיבות הטיפול בהסטעה. יחד עם זאת יש מוסלמים ואף מוסלמים ערבים שאין להם את השנאה התהומית ליהודים. יש מספר דוגמאות היסטורית שמקשות על התאוריה הכללית שהועלתה כאן אחת הבולטות הסכם ויומן פיסל.

לעולם לא יכול להיות שלום עם הערבים עד שהילדים שלהם יהיו חשובים יותר משטחי אדמה עד אז לא יכון שלום

דיי כבר עם השטויות של המזרחנים.. הסכסוך הוא פשוט בנושא הכיבוש. נקודה.

די עם השטוית שלך בפרעות חברון עוד לא היה מדינה והם טבחו ביהודים וגם אתה נותן לאויב הערבי תרוץ לרצוח יהודים??

אתה לא מתבייש לשקר, או שאתה פשוט לא יודע הסטוריה מינימאלית? התנועה הציונית קמה
בשנת תרנ”ז, הם עלו והתסיסו בא”י עשרות שנים לפני שהם הצליחו להקים שם את מדינתם,
כל ילד שקרא הסטוריה יודע שהטבח תרפ”ט בחברון, קרה אך ורק בגלל התגרות של הציונים
בעניין הכותל והר הבית, שהציונים רצו את השליטה שם. אפילו באתרים ועיתונים חילונים זה
מופיע, אחרי התהלוכה הרוויזיוניסטית של זבוטינסקי פרץ הטבח בחברון.

אגב מה שלא מספרים לך ש70 יהודים נהרגו בטבח, ו263 יהודים ניצלו על ידי שכניהם
הערבים. אם אתה לא מאמין אתה מוזמן לבדוק ולחקור את הנושא.

ד”ר יהודה ימיני,שלא לומדים תנ”ך כמו שצריך עם הפירושים הנכונים מגיעים למסקנות לא נכונות,ישמעאל היה אח ליצחק וכו’,עשו שונא ליעקב כמו שאומר רבי שמעון בן יוחאי ע”ה,לא חסר מה ליכתוב,ובני ישראל זה העם הנבחר,כמו שבחר בורא עולם,התנ”ך רח”ל,זה לא חידון התנ”ך חלילה,גם בברית בן הבתרים בורא עולם הראה לאברהם אבינו השלום את כל הגלויות,ואת הארץ המובטחת,והרמב”ם ע”ה,כותב על התשובה,וגם חז”ל ע”ה,יעשו תשובה ויגאלו ויתגלה משיח צידקינו אמן.

אין פיתרון הומני לסכסוך.

בקיצור אין לך מושג מה אתה מדבר, אתה בא עם אג’נדה ברורה ולא מבין “ערבית”

לידעתך גם אותנו שונאים אוליי קצת יותר מיהודים אנחנו הנוצרים שסובלים מהם מוות לצערי

החינוך בא מהבית מהחברה מבתי ספר.אם מחנכים לא לשנוא ולספר דברים טובים כך יהיה שלום .יש להם 23מדינות אסלאמיות ויש רק מדינה אחת יהודית.

הם שונאים אותנו בגלל שלא גרשנו או השמדנו את כל האויב הערבי מהארץ שלנו וכתוב ” והיה כי תותירו מהם והיו לשיכים בעיניכם ולצנינים בצידכם וצררו אתכם על הארץ אשר אתם יושבים בה ” הפיתרון היחיד הוא להעיף או להשמיד את כל האויב הערבי מהארץ שלנו

יש לי פתרון לכל הדבילים למיניהם זה לקרוע להם את הצורה לערבים המוסלמים כולם מחבלים די למכור לעם שטויות אין שלום ולא יהיה שלום לצערי אני חא קיצוני תאמינו לי אני אדם שוחר שלום מטבעי אבל הם רוצים לשחוט אותנו אחד אחד לכן חייבים לצאת להתקפה אכזרית עליהם שילמדו בדפי ההיסטוריה שלהם אסור לרחם עליהם אלה חיות אדם

המוסלמים מעוררים מלחמות בכל מקום שנמצאים בעולם. עם עם טבע רע. כולם מתבדלים מהם. תשאלו נוצרים, דרוזים ואפילו עובדים זרים. המוסלמים אוהבים נשים,כסף וכבוד. סוחרים ערמומים. להסתדר איתם=להפחיד אותם/ כח!
תלמדו את החוקים במדינות ערביות וכך צריך להתנהג איתם בישראל. “בעל הבית השתגע” יצור הרתעה 40 שנה! לצערי, לא ניתן לחיות איתם! כל מי שחושב אחרת, מסכן את עצמו. העצה שלי גם לטובת המוסלמים עצמם. כמו בג’ונגל- מתרחקים מהחזק

אילו נוצרי או מוסלמי היה כותב מה שאתה כותב, שהיהודים הם רודפי בצע, ערמומים, רמאים, ולא בחינם שנאו אותם מאות שנים באירופה ועשו להם שואה, היית צועק על זה, שזה אנשטימיות (והיית גם צודק), אך מעניין שלך מותר לכתוב כאלו דברים על עם שלם של מליארד אנשים, בקיצור אל תתלונן אחרי זה על אנשטימיות, כשאתה בעצמיך עושה את אותו דבר!

זה כבר כתוב בגמרא
ארבע דברים מתחרט ה’ שבראם.. אחד מהם
זה ישמעאלים…
9 קבין של זימה ירדו 9 נטלו ערביים.. וכו’

אז מה אם זה כתוב בגמרא, זה לא נועד בשביל לנפנף בזה מול הישמעאלים
או כדי כביכול להצדיק את ההתגרות בהם שגורמת רק לסכנה לישראל.
(בגמרא גם כתוב שאשה מלא דם וכו’.. (שבת קנב, א), לכן צריך לכתוב זאת באתרים?!).

וגם כוונת הגמרא זה לא על כל הישמעאלים (מליארד אנשים) אלא על אלו שהם רעים,
וראיה ברורה עי’ מלבי”ם (זכריה ח, כג) ואברבנאל (מיכה ז, כ) שכותבים שבעתיד
רק ישמעאלים יזכו להתגייר ולהתחבר ליהודים יחד לעבוד את ה’, אך לא הנוצרים,
כי הישמעאלים לא עובדים ע”ז ולא התרחקו מתורת משה כ”כ כמו הנוצרים.

אגב האברבנאל בישועות משיחו (סוף ח”א) על הגמ’ שציטטת “ארבע דברים מתחרט ה’ שבראם,
כותב שבאמת ה’ מתחרט גם על הנוצרים אדום, וזה כלול באחד מארבע דברים שזה
“גלות”, עיין שם.

ממליץ לכולם לפתוח מהרח”ו שכותב על גלות ישמאעאל.. אין פתרון רק ביאת המשיח
וגם הרה”ג ר משה שפירא אמר שהפתרון היחיד הוא חזרה בתשובה שתביא בע”ה לגאולה השלימה!!

כתבות חדשות באתר

כך הפך השירות האזרחי למסלול מבוקש ואטרקטיבי למתנדבים החרדים
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

במקביל להעמקת הלחימה ברפיח, נמשכת הלחימה בג'באליה ובמרכז הרצועה • צפו
המסוקים שלא הופיעו והצוות שנחסם בכניסה ליישוב; ח"כ כהן חושף פרטים מיום הטבח
זה לא מדע בדיוני: כך תקחו חלק בקידום רובוטים קרביים
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

על אף התקרית של הרג אזרחים: טנקים של צה"ל מתקדמים במרכז העיר רפיח
ראשי רשויות בצפון: "אף אחד לא פנה ולא ביקר ולא סייע במשך 8 חודשים בשום דבר"
באמצע התפילה הוא קיבל עדכון: הבית נשרף; מחלצים את הבת הנכה שלך
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

איך נראה שילוב זרועות מכה גלים? כש'דורסי הלילה' והדבורנים נפגשים
שר הבריאות הופרע ע"י מתפרעים, זה מה שהגיב: "טובת החטופים לא מול עיניכם"
גאון ישראל מרן הגר"ד לנדו שליט"א: "זו זכות להיות חלק ממצוות פדיון שבויים"
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

פעם רביעית - כתב אישום: נתפס נוהג ללא רישיון ולאחר שקיבל שלילה מבית המשפט
הכירו את הציצית המשודרגת: זה מה שמצאו השוטרים בחיפוש בדירה בנתניה

הכתבות המעניינות ביותר

הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • הצדיק הנסתר ר' יוסף וולטוך זצוק"ל
שר החוץ ישראל כ"ץ לרוה"מ ספרד סנצ'ס: "אתה שותף להסתה לרצח העם היהודי"
הוֹד שֶׁבַּהוֹד • אלפים במעמד ההדלקה בחצר הקודש ויז'ניץ
ראש ממשלת ספרד: "נאשר היום הכרה במדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים"
כְּאוֹר הַחַמָּה מַזְהִיר • מעמד ההדלקה אצל הגה"צ יעקב מאיר שכטר
מירון של פתח תקוה: הדלקת ל"ג בעומר אצל האדמו"ר ממישקולץ
טען עוד כתבות >

המיוחדים

WhatsApp-Image-2021-05-20-at-13.27.36-724x483-1-1-1
ההתרסקות של ראיסי ודליפה סודית • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
WhatsApp Image 2024-05-22 at 12.56
עובד במשרד רה"מ בשגרה; מג"ד במלחמה: "רואים אותנו רצים? רוצו לכיוון הנגדי"
WhatsApp-Image-2023-05-11-at-18.25.59-1024x683
קיפקעס | הצ'ולנט של החסידים לחיילים, הנס במונסי והתפילות במירון
25013
לא רק איברהים ראיסי: אלו הנשיאים וראשי הממשלות שנהרגו בהתרסקות מטוס

חדש באתר

יחצ__ (Small)
לראשונה בהשגחת בד"ץ העדה החרדית: מסקרפונה של טרה להקצפה, בישול ואפייה
8be930b6-921d-4bf4-9ced-5124ba2f1b45
במקביל להעמקת הלחימה ברפיח, נמשכת הלחימה בג'באליה ובמרכז הרצועה • צפו
MIDEAST ISRAEL POLITICS
המסוקים שלא הופיעו והצוות שנחסם בכניסה ליישוב; ח"כ כהן חושף פרטים מיום הטבח
.
על אף התקרית של הרג אזרחים: טנקים של צה"ל מתקדמים במרכז העיר רפיח

גלריות

ויז'ניץ ל''ג בעומר אשדוד פד (23)
הוֹד שֶׁבַּהוֹד • אלפים במעמד ההדלקה בחצר הקודש ויז'ניץ
הגרי''מ שכטר ל''ג בעומר פד (16)
כְּאוֹר הַחַמָּה מַזְהִיר • מעמד ההדלקה אצל הגה"צ יעקב מאיר שכטר
מישקולץ ל''ג בעומר פד (2)
מירון של פתח תקוה: הדלקת ל"ג בעומר אצל האדמו"ר ממישקולץ
ספינקא ירושלים ל''ג בעומר פד (8)
וַאֲמַרְתֶּם כֹּה לֶחָי • ל"ג בעומר בחצה"ק ספינקא י-ם

עיתוני היום

%D7%A9%D7%A2%D7%A8%D7%99-%D7%A2%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D4
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – כ' באייר ה’תשפ”ד

דיווח על סרטון

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן Hide picture