דעות

צילום: דוד כהן/פלאש 90

תנו לעבור את הל"ג שלכם בשקט – אתם לא שווים פתרון אמיתי / יעקב בנדה

יותר משנה (אזרחית) היה למדינה להתכונן לאירוע החרדי הגדול בישראל והתוצאה עגומה – צמצום משמעותי של המתפללים • ההנהגה הפוליטית החרדית שוב נעלמה ולא חשבה להציע ולקדם פתרונות לטובת הכלל / דעה
 • פרנסה ברווח תפרנסנו

  תוכן מקודם

 • אחרי ניסיונות רבים זה סוף־סוף קרה

  תוכן מקודם

 • שלשה חודשים ויש לכם תעודה ואתם יכולים להתחיל לעבוד במקצוע הכי מבוקש

  תוכן מקודם

 • הספקת לשכוח את קולות הירי בבני ברק?היא ממש לא שוכחת עוזרים לאלמנה

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

13 חודשים פחות שבוע עברו מאותו לילה נוראי בו נגדעו חייהם של 45 יהודים בצורה טרגית במדרגות גשר דב במתחם ציון הרשב"י במירון, פרק זמן ארוך ומספיק כדי להתכונן כראוי להילולא של התנא האלוקי באופן בטיחותי. במקום זאת אנחנו מגיעים לל"ג בעומר השנה עם צמצום והרס.

הממשלה שפכה כסף רב על קיום ההילולא השנה, מונה פרויקטור מיוחד והרשויות עבדו שעות נוספות ביעילות רבה כדי לפרק כל מבנה שהפריע בהר, ובצדק. אך אם חשבתם לראות את היעילות המרשימה גם בבניית תשתית טובות יותר עבור מאות האלפים שמבקשים להגיע להר ביום ההילולא כדאי שתחשבו שוב. הרחבת הדרכים המובילות להר לא עמדה על הפרק, הארכת הרכבת מכרמיאל למירון גם לא נדונה. הכוחות הרבים שהושקעו בהכנות היו לרוב עסוקים בלשבור ולהרוס ובבניית האסטרטגיה איך למנוע מהציבור להגיע למירון השנה לפי דרישת ועדת החקירה.

מיום הדין לציבור החרדי וליחס של המדינה למגזר לא נותר דבר. עדיין הנציגות החרדית לא קמה מאז האסון ונטלה אחריות, לא על העבר ולא על קיום ראוי השנה, ועדיין המדינה מתייחסת לבעיות המגזר החרדי כאל עשבים שוטים שצריך לחשוב איך משתיקים אותם ו'עוברים' אותם בשלום.

האמת, קצת נאיביות יש במחשבה שהמדינה תתגייס כדי לפתור בעיה ששייכת רק למגזר הלא רלוונטי, במיוחד לא כשבהגה השלטון יושבים בנט ולפיד שגם את בעיות המדינה לא ממהרים לפתור. זה לא שאין כלים לממשל לקדם תהליכים בחברה החרדית כשהבעיות נוגעות גם לו. כשהיה אינטרס כלכלי למדינה לפתח את שוק התעסוקה החרדי ידעו כל הרשויות להביא וליישם תוכניות מרחיקות לכת. יעילות דומה ראינו בפיתוח האקדמיה לחרדים שהועילה אף היא לקופת המדינה.


"לא טובת הציבור עמדה לנגד עיניהם אלא ריצוי הרשויות ו"לעבור" את היום בשלום מבחינה ציבורית ומשפטית". צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

אבל הטיפול במירון זה טיפול בבעיה של חרדים. אם היו משקיעים את המאמצים לסלילת כבישם ופיתוח תשתיות, היחידים שהיו מרוויחים אלה האזרחים שאין אינטרס לשלטון לתגמל אותם – למרות שגובה המיסים ואחוז המס במשכורת זהים לשאר האוכלוסייה.

כאמור, היעילות לא נעלמה גם הפעם. מלבד הפעולות שנעשו בשטח להריסת עשרות מבנים על ההר, ברוב המקרים גם בצדק ומתוך כוונה אמיתית למנוע אסון נוסף, המדינה השקיעה במערך הסברה משומן היטב שעושה את עבודתו נאמנה ובתנאים שנוצרו אף מציל חיים כשמשקיע בהסברה מדויקת לשמירה על ההנחיות. אך כשמביטים בשורה התחתונה התוצאה עגומה וכואבת – כמות אנשים מצומצמת שתורשה להיכנס למירון בל"ג בעומר והרס של עוד אירוע חרדי היסטורי.

זה לא שלא ניסו להיטיב עם הציבור החרדי. צריך לתת קרדיט במיוחד לאנשים שפעלו בשטח, בהם הפרויקטר טסלר, שעשו השנה מספר שינויים משמעותיים כמו יצירת דרך מהדרין חדשה ומוקפדת יותר ממה שהיה עד כה, בניית גשר כהנים חדש ומאושר על ידי המהנדס, הרחקת אוהלים ודוכנים שהיו מפגע בטיחותי ומתחמים מותאמים לריקודים ולחאלקה. אך פעולות אלה נוגעות בעיקר לארגון בתוך ההר ולצוותים שפעלו שם בתוך מגבלות ועדת החקירה – את הכסף הגדול לבניית תשתיות שיכילו את ההמונים בצורה בטוחה המדינה שומרת לעצמה.

אני כבר יכול לשמוע את הנוזפים מתרעמים, "איך אתה יכול לבקר אחרי שעשו כל כך הרבה בשנה האחרונה", "תראה כמה השקיעו בהכשרת שטחים", אולי זה לא מנומס אבל צריך לומר – לא תודה! אם התוצאה של 13 חודשי עבודה היא ריקון ההר ממתפללים ביום שחשוב לרבבות יהודים להגיע אליו אז הם נכשלו. לא טובת הציבור עמדה לנגד עיניהם אלא ריצוי הרשויות ו"לעבור" את היום בשלום מבחינה ציבורית ומשפטית.


עבודות במתחם הציון. צילום: דוד כהן/פלאש 90

קצת נוח לכוון את האצבע המאשימה אל המדינה ויחסה לציבור החרדי, אך לציבור הזה יש הנהגה פוליטית רחבה שתפקידה היה להציע פתרונות ולפעול לשיפור הבטיחות והתשתיות באתרא קדישא מירון.

אשים פה כמה נקודות למחשבה: מאז האסון שגבה את חייהם של 45 יהודים מהציבור שלנו אף פוליטיקאי חרדי לא נטל אחריות, לא אישית ולא ציבורית; אף אחד מהם לא זז ממקומו או משרתו בעקבות האסון; המפלגות החרדיות לא הציעו פתרון משלהם ובטח שלא קידמו פתרון אחר לליקויי הבטיחות בהר מירון; גם הפעולות שכן נעשו על ידי גורם זה או אחר נעשו בעיקר כדי לדאוג לשולחיו הישירים ולא מתוך ראית טובת כלל הציבור החרדי. איני אומר שכול אחד מהסעיפים היה צריך להתקיים אך כשכולם קרו התחושה היא שהמספר הנוראי – 45 – לא באמת הספיק לשינוי.

למרות הכעס והתסכול מההתנהלות הכושלת, עלינו לזכור כי יחס השלטון למצוקותינו הינו חלק מהגלות בה אנו שרויים. ולכן, את האחריות השנה אנחנו צריכים לקחת על עצמנו. אם טרם סידרו את התשתיות המתאימות לציבור הגדול שמבקש להגיע מירונה ביום המסוגל, מחובת הציווי על שמירת הנפש נמנע מלעלות למירון בדרכים עקיפות, ובהיותינו במקום נדע להישמר ולהקפיד על כללי הזהירות, ביתר הקפדה.

אם יהודיה שכמהה נפשה להגיע לציון התנא האלוקי ביום ההילולא כדי לשפוך שיח על חינוך ילדיה תמהול בתחינותיה מביתה המרוחק את צער הגלות. בן המגיע להתפלל על רפואת אביו ידע שהקפדתו על פיקוח נפש למרות הקושי נחקקה מתחת כיסא הכבוד.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

לא מעניין

הכתבות המעניינות ביותר

עבאס חשף: "יצא לי כמה פעמים להסיע אברכים למירון; אני ח"כ הכי קרוב להר" • צפו
העופות נתקעו בבריכת מי שופכים; אחרי ניקיון שוחררו לטבע • צפו
פעלול מטורף: ניסו להחליף מטוס בשמיים - וזה כמעט הסתיים באסון • צפו
מיוחד • כל השירים החדשים לל"ג בעומר ולזכר קדושי אסון מירון
מוטי אברהם שר לזכרו של האברך מאסון מירון: "אויבן אופן בארג"
במדרגות המוות: ישיבת רמת גן בשיר לע"נ ידידיה פוגל שנהרג באסון מירון
ישיבת שעלבים: הדלקת ל"ג בעומר לזכר בחור הישיבה שנפטר באסון מירון
יוסי גרין בסינגל מרגש לזכר שרגי גשטטנר ז"ל שנהרג באסון מירון
"תמים": השיר שהלחין יענקי דסקל לבקשת אב שכול מאסון מירון • צפו
"לכבוד התנא": שייע העשל שארף בסינגל לל"ג בעומר
הכותל המערבי: הדלקה וריקודים לכבוד הילולת הרשב"י • צפו
סגן ראש העיר יצא נגד התהלוכה; שלוחי חב"ד הגיבו: "תודה על הפרסום"
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
4 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

צודק בכל מילה
הפתרון למירון הוא
לבנות היכלי תפילה, ורחבות הדלקה וריקודים, למליון איש
ולא כרטיסים וקנסות
ואם המדינה לא רוצה להוציא את הכסף מהכיס לחרדים השנואים
שיתנו לקהילה החרדית לארגן את הכסף לבד

קשה לי רק עם האשמות לנציגים החרדים. לא שאני יודע מה הם צריכים / יכולים לעשות ולא עשו. אני כן יודע שהם רצו מאוד שלא תהיה 'ועדת חקירה ממלכתית' בטענה שלא יוכלו לעשות כלום. אולי כדאי בדיקה קצת יותר מעמיקה אם הם צדקו?!

הכתבות שלך אחת אחת

האישומים אינם נכונים, אין בסמכות המדינה לבנות שם כלום, המקום בבעלות ועדת החמישה, המדינה רוצה להפקיע את המקום כבר שנים וועדת החמישה מתנגדת בכל תוקף, המדינה עושה כעת כל מה שביכולתה החוקית וזה להרוס את כל מה שנבנה ללא היתר ולהרוס כל מה שיש עליו דוח שהוא לא בטיחותי, המדינה מקווה כי לאחר ההרס הגדול שיבוצע שם ועדת החמישה תרים ידים ותיתן להם להפקיע את השטח ואז לטפל במקום כמו שקר המדינה יכולה ראה ערך הכותל וקבר רחל

המיוחדים

WhatsApp Image 2022-05-19 at 01.29
נֶהְפַּךְ לְאֵבֶל מְחֹלֵנוּ - מהרגעים הנוראיים בשביל ר' דוב עד לקרב על הכרטיסים • מטלטל
F210429YS20
לִכְבוֹד הַתַּנָּא הָאֱלוֹקִי: זמני ומעמדי ההדלקה בחצרות הקודש • פרויקט מיוחד
WhatsApp Image 2022-05-18 at 09.11
איש מירון והח"כ לשעבר בראיון: "להפחיד ולהגביל זה לא פתרון, זה חיפוי על מחדל"
WhatsApp Image 2022-05-17 at 17.05
צפיפות וזלזול בבטיחות: האם שינינו תרבות בעקבות אסון מירון? • מיוחד

חדש באתר

.
מיוחד • כל השירים החדשים לל"ג בעומר ולזכר קדושי אסון מירון
‏‏לכידה
מוטי אברהם שר לזכרו של האברך מאסון מירון: "אויבן אופן בארג"
‏‏לכידה
במדרגות המוות: ישיבת רמת גן בשיר לע"נ ידידיה פוגל שנהרג באסון מירון
‏‏לכידה
ישיבת שעלבים: הדלקת ל"ג בעומר לזכר בחור הישיבה שנפטר באסון מירון

גלריות

מודז'יץ ל''ג בעומר פב (6)
ל"ג בעומר בחצר הקודש מודז'יץ
באיאן הדלקה קופרשטוק (112)
תיעוד ענק: ההדלקה של האדמו"ר מבאיאן
לעלוב ב''ב ל''ג בעומר פב (26)
ל"ג בעומר בחצה"ק לעלוב ב"ב
.
מהזיכרון למ"ה הקדושים ועד לחלאק'ה: תיעוד מרגש ממעמד ההדלקה במירון

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – י"ז באייר ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
4
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x
()
x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture