היום 2 ימים לעומר

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה: סיכום אירועי שנת תשפ”ב

שנת תשפ”ב עומדת בסימן של שנה קשה ומלאה באירועים משמעותיים החל בפטירתו של מרן שר התורה הגר”ח קנייבסקי זצ”ל ומרן חכם שלום כהן זצ”ל, דרך רצף פיגועים קשים בריכוזים החרדיים וכלה במבצע עלות השחר • סיכום שנת תשפ”ב
 • נחשף המדריך לגיוס כספים של המנטור העולמי

  תוכן מקודם

 • הפוסק הזדעזע ממראה עיניו: כך מתגוררת משפחה ברוכת ילדים אצלו בשכונה

  תוכן מקודם

 • המזגן נכבה בסעודת השבת? לדעת להכריע - בלי להזיע!

  תוכן מקודם

 • אז איך לימון קשור לפסח? לחצו וגלו>>

  תוכן מקודם

 • הפוסק הזדעזע ממראה עיניו: כך מתגוררת משפחה ברוכת ילדים אצלו בשכונה

  תוכן מקודם

 • "מדוע יש אנשים שמשקיעים בשעונים ועטי יוקרה ?

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

תשרי: מִי בָרָעָב – הבריחה מכלא גלבוע, סוף

שישה אסירים ביטחוניים – בהם המחבל זכריה זביידי – ברחו מכלא גלבוע באמצעות מנהרה. הדרמה החלה כאשר אזרחים מהאזור דיווחו לרשויות על דמויות חשודות ליד הכלא. במקום הוקם חפ”ק משותף של המשטרה והשב”ס שנהל את המצוד אחר הנמלטים. מאות לוחמים משני גדודים הוקפצו להשתתף במבצע לאיתור המחבלים הנמלטים.

לתוכנית הבריחה היו שותפים 11 אסירים לפחות. חפירת המנהרה נעשתה מתוך חדרון המקלחת. החפירה נעשתה באמצעות קולב ועט, עד לפתחה החיצוני שמתחת לאחד ממגדלי השמירה של בית הסוהר, את העפר פיזרו האסירים במערכת הביוב של הכלא, בפחי אשפה ובפירים חלולים שמצאו. הבריחה התרחשה לאחר השעה אחת בלילה, דרך המנהרה שהתמשכה לאורך של כ־22 מטרים.

פיר המנהרה: צילום: פלאש 90

כעבור מספר ימים נתפסו שניים מהאסירים – יעקוב מחמוד קאדרי ומחמוד עבדאללה עארדה – באזור הר הקפיצה, סמוך לנצרת, לאחר שעובר אורח הבחין בשתי דמויות חשודות אשר חיטטו בפחים וחיפשו מזון. כעבור שעות אחדות, נתפסו בכפר אום אל־גנם, הסמוך להר תבור, שני אסירים נוספים שנמלטו: זכריא זביידי ומוחמד קאסם עארדה.

לאחר מספר ימים נעצרו בג’נין שני האסירים האחרונים, מונאדל יעקוב אינפיעאת ואייהם נאיף כממג’י, שהצליחו בבריחתם להגיע לשטחי הרשות הפלסטינית. יחד עם הבורחים נעצרו שני סייענים שלהם.

בעקבות הבריחה השר לביטחון פנים, עמר בר לב, החליט על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקת נסיבות המחדל והכשלים שהובילו לאירוע. בחודש אדר פרסמה הוועדה החלטת ביניים, ובה פירטה ליקויים־לכאורה שמצאה, שהיא מעניקה זכות טיעון למספר בכירים בארגון שעלולים להיפגע ממסקנותיה הסופיות לגביהם.

חשון: מִי יֵעָנִי – תקציב ומס עניים

האיום על קיום הממשלה הוסר כאשר לאחר דיונים ממושכים מליאת הכנסת אישרה את התקציב לשנת 2021 ומאוחר יותר את חוק ההסדרים שכלל רפורמות רבות שקידמה הממשלה. ההצבעות נמשכו עד שעת לילה מאוחרת לאחר שמוקדם יותר הקואליציה הפסידה באחת מהן וביקשה לחוקק מחדש את הסעיף התקציבי שנפל.

אישור התקציב העניק לממשלת בנט-לפיד יציבות פוליטית למשך זמן לא רב. חברי הכנסת מהקואליציה שנותרו לבדם במליאה, הריעו ומחאו כפיים לאחר אישור התקציב. תקציב המדינה לשנת 2021 עמד על 3.432 מיליארד שקלים, ובשנת 2022 על 5.452 מיליארד שקלים. בשנת 2022 עומד תקציב החינוך על כ-70 מיליארד שקלים, תקציב הבריאות עומד על כ-45 מיליארד שקלים, תקציב משרד הביטחון על כ-60 מיליארד שקלים, תקציב פיתוח התחבורה על כ-36 מיליארד שקלים. תקציב משרד הרווחה והרשות לזכויות לניצולי שואה על כ-15 מיליארד שקל ותקציב מערך ההשכלה הגבוהה על כ-12 מיליארד שקלים.

צילום: פלאש 90

עוד לפני אישור התקציב נכנסו לתוקף שלל גזירות שפגעו משמעותית בעיקר בשכבות החלשות, משפחות ברוכות הילדים ותושבי הפריפריה. על פי התקנות הוטל מס של 11 שקל לק”ג על צלחות, קערות, כוסות, קשיות, סכינים, מזלגות, כפות וכפיות חד-פעמיים העשויים מפלסטיק או המכילים פלסטיק.

המס הביא לכמעט הכפלה של מחירי המוצרים החד פעמיים. כתוצאה מהטלת מס החד”פ, מזרים לקופת המדינה הכנסות בהיקף מוערך של כ-800 מיליון שקל בשנה. כעבור חודשיים, המס על משקאות ממותקים נכנס לתוקף. עבור משקאות מתוקים בהם שיעור הסוכר המוסף גבוה מ-5 גרם ל-100 מ”ל משקה, הוטל מס של 3.1 שקלים לליטר משקה, וכן הוטל מס של 8.7 שקלים לליטר תרכיז להכנת משקה. עבור משקאות מתוקים בהם שיעור הסוכר המוסף נמוך מ-5 גרם ל-100 מ”ל משקה דוגמת משקאות הדיאט והזירו הוטל מס של 7.0 שקלים, ועבור תרכיז להכנת משקה – 2.4 שקלים.

כסליו: מִי יָנוּעַ – תקרית הזג אוקנין

מדינת ישראל סערה וגעשה בעקבות תקרית דיפלומטית כאשר זוג ישראלים, מורדי ונטלי אוקנין, נהגי אגד במקצועם שהיו באיסטנבול שבטורקיה, נעצרו לאחר שצילמו את ארמונו של הנשיא הטורקי רג’פ טאיפ ארדואן. בני הזוג ממרכז הארץ שיצאו לטיול בטורקיה ושהו בבית מלון ‘אליט’ באיסטנבול היו אמורים לחזור ארצה, אך כשלא יצרו קשר בני המשפחה והילדים שלהם החלו לדאוג. לאחר בירור, נודע להם שהם נעצרו אחרי שרעייתו צילמה את ביתו של ארדואן, ואף שלחה בקבוצה של המשפחה: “איזה יפה הבית”. הזוג לא ידע כי הדבר אסור, אבל בטורקיה מדובר בעבירה על החוק, ובעקבות זאת השניים נעצרו.

אוקנין. צילום: ארכיון JDN

הדרמה באיסטנבול הסתיימה אחרי תשעה ימים, ובסוף טוב כאשר ראש הממשלה דאז נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד הודיעו כי בני הזוג מורדי ונטלי אוקנין, שוחררו ממעצר. שחרור בני הזוג אוקנין התאפשר בזכות מגעים שקטים שנוהלו בשני צירים מקבילים – המוסד ומשרד החוץ. ישראל לא נדרשה לתת דבר מסוים בתמורה.

טבת: מִי בַמַּיִם – גל סופות טורנדו בארה”ב

לפחות 50 בני אדם נהרגו בסופת טורנדו שהכתה בצפון-מערב מדינת קנטקי שבארה”ב וגרמה לקריסתם של מבנים רבים. העיר מייפילד בקנטקי ספגה את הנזק הרב ביותר. דווח כי כ-110 בני אדם נלכדו בבית חרושת לנרות כאשר הטורנדו פגע במקום. 40 בני אדם חולצו מהבניין. נזק חמור נגרם למספר מבנים באזור מייפילד מרכז העיר המסחרי, כולל בית העירייה. גם תחנת הכיבוי ותחנת המשטרה בעיר נהרסו.

מושל קנטקי, אנדי בישיר, הצהיר כי מעל 50 אנשים מתו בעיר, מאוחר יותר הוא העלה את הערכתו ל-70 בני אדם, וכן אמר שמניין ההרוגים עלול לעלות ליותר מ-100.

צילום: ארכיון JDN

לא רק אותו מפעל ספג הרס רב במייפילד. בתקשורת המקומית דווח כי גגות רבים התעופפו ברוחות העזות וגם עצים גדולים קרסו. שברים ורסיסי זכוכיות מחלונות ראווה של חנויות שם נראו מפוזרים בכל מקום. גם בית המשפט המקומי, שנבנה עוד ב-1888, נחרב בטורנדו.

על פי ההערכות, הטורנדו הוא ככל הנראה הטורנדו הקטלני ביותר בהיסטוריה של קנטקי מאז ההתפרצות באזור לואיוויל ב-1890, וההתפרצות הקטלנית ביותר שהתרחשה במדינה מאז התפרצות ב-1974. מעל 14,000 תושבים נותרו ללא חשמל. ברחבי המדינה כולה, היו הערכות שבין 60,000 ליותר מ-80,000 אנשים נותרו ללא חשמל.

שבט: מִי בַחֲנִיקָה – התרסקות מסוק צבאי ופרשת פגסוס

שני טייסים נהרגו בהתרסקות מסוק צבאי מול חופי חיפה, סמוך למכון לחקר ימים ואגמים בעיר. השניים חולצו כעבור שעות ארוכות מתחת למים, ולמרות הטיפול הרפואי שהוענק להם, לא נותר לרופאים אלא לקבוע מותם. בתקרית נפצע איש צוות נוסף, קצין סיור מוסק, והוא פונה לפניהם לבית החולים רמב”ם במצב בינוני.

מסוק ה”עטלף” שהתרסק הוא מסוק סיור ימי שנקלט בחיל האוויר בשנת 1996. המסוק מיועד לבצע מגוון משימות צבאיות, כולל תובלת סער, ניהול אש, לוחמה נגד צוללות, לוחמה נגד כוחות שטח, חיפוש והצלה ופינוי רפואי. בעקבות התקרית, מפקד חיל האוויר הורה על קרקוע מערך ה”עטלף” וכן הורה על עצירת טיסות אימונים בחיל האוויר. בנוסף, מינה האלוף עמיקם נורקין צוות חקירה בראשות אלוף משנה ט’, שיבחן את נסיבות התאונה.

צילום: דובר צה”ל

האירוע החל כשסמוך לשעה 20:45 אבד הקשר עם מסוק מסוג “עטלף” באזור חיפה, לאחר שככל הנראה פגע במים והתרסק. כוחות גדולים של מסוקים וכלי טיס נוספים הוקפצו אל האזור לסייע בחיפושים, כולל כוחות שיטור ימי. תחילה אותר קצין הסיור וחולץ על ידי כוחות השיטור הימי של מחוז חוף שהגיעו ראשונים לזירת ההתרסקות, ולאחר כשעה של חיפושים אותרו האחרים.

תושבים באזור דיווחו על תנועה ערה של כוחות חירום לאחר התקרית, ועדים נוספים סיפרו על קול פיצוץ גדול. בתיעודים שפורסמו מהאזור לאחר התקרית ניתן לראות פצצות תאורה מעל הים סמוך לאזור החוף, מסוקים של יחידת 669 שחגים במקביל וספינות שיטור כחלק מפעולות החילוץ.

אירוע נוסף התרחש במהלך החודש כאשר תחקיר שפורסם בכלכליסט זעזע את המדינה לאור הגילויים המרעישים לפיהם, משטרת ישראל משתמשת בתוכנת הריגול פגסוס של חברת NSO כדי לפרוץ מרחוק לטלפונים של אזרחים. לפי התחקיר, המשטרה משתמשת בתוכנה ללא צו של בית משפט וכדי לפרוץ לטלפונים של אזרחים שאינם עבריינים או חשודים בפלילים, בהם ראשי מחאת הדגלים השחורים.

מי שעמד בלב הפרשה, מפכ”ל המשטרה רוני אלשיך. צילום: ארכיון JDN

משטרת ישראל הכחישה וטענה, כי “פעילות המשטרה בתחום זה נמצאת תחת פיקוח ובקרה באופן רציף, על ידי היועץ המשפטי לממשלה וגורמים משפטיים חוץ ארגוניים נוספים”. כעבור יומיים מינה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט צוות, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו”ד עמית מררי, לבדיקת ממצאי התחקיר.

הבדיקה הטכנולוגית העלתה כי אין כל אינדיקציה לכך שמשטרת ישראל הדביקה באמצעות מערכת פגסוס שבידיה ללא צו שיפוטי, מכשיר טלפון של מי מבין רשימת האנשים שפורסמו בתקשורת. יתרה מזאת, על בסיס בדיקה שנערכה בכל המקרים בהם המידע שנשלף מהמערכת אפשר לבדוק זאת, לא נמצאה גם כל אינדיקציה לניסיונות הדבקה. בכל הנוגע למערכת הנוספת שבידי משטרת ישראל ונבדקה בידי צוות הבדיקה, לא היו כל אינדיקציות להדבקות או ניסיונות הדבקה אל מי מבין רשימת האנשים שפורסמה.

וכך, פרשה שאמורה הייתה להכניס אנשים מסוימים לכלא הסתיימה בלא כלום. נראה היה כי היו מי שדאגו להשתיק את הפרשה.

אדר א’: מִי יִטָּרֵף – מלחמה באירופה

לאחר חודשים של הכחשות למרות שרוסיה העמידה כוחות רבים בגבול עם אוקראינה, נשיא רוסיה ולדמיר פוטין הכריז ביום חמישי כ”ג אדר א’ על “מבצע צבאי מיוחד” באוקראינה. מיד לאחר מכן, דווח על פיצוצים בסמוך לקייב הבירה ובערים נוספות. העולם שעמד משתאה ומבוהל לנוכח התעוזה הרוסית, הטיל בתגובה עליה סנקציות קשות ביותר והייתה מהלומה קשה בכלכלה הרוסית.

העילה המרכזית לפעולות של פוטין הייתה האפשרות שאוקראינה תצטרף לברית נאט”ו. רוסיה מתמקדת בשלוש דרישות עיקריות. ראשית, הם דורשים התחייבות מחייבת חוקית שנאט”ו יפסיקו את ההתרחבות שלהם במזרח אירופה. הדרישות הנוספות הן שנאט”ו לא יציבו כלי נשק בסמוך לגבולות רוסיה וכי הם ירחיקו את הכוחות והציוד הצבאי ממדינות חברות שהצטרפו מאז 1997.

צילום: וקיפדיה

לפי הערכות, עשרות אלפי בני אדם נהרגו עד כה במלחמה, בהם המוני אזרחים, אם כי המספר המדויק אינו ידוע בשל הקושי לאסוף נתונים מאזורי הקרבות. האו”ם, שקיבל על עצמו את המשימה לתעד כל מקרה הרג של אזרחים באוקראינה, הצליח עד כה לאמת את מותם של 5,514 אזרחים במדינה ואת פציעתם של עוד 7,698, אך אנשיו מדגישים כי ברור להם שבפועל המספרים גבוהים בהרבה. בין מקרי המוות שאומתו באוקראינה נמנו 314 ילדים הרוגים ועוד 395 ילדים שנפצעו. גם כמה עשרות אזרחים רוסים נהרגו וכמה מאות נפצעו מירי אוקראיני על אזורים רוסיים סמוך לגבול.

אדר ב’: מִי יִחְיֶה – נצחו הארלים את המצוקים ופרשת היעדרות מושי קליינרמן

אבל כבד ירד על העולם היהודי בכלל והיהדות החרדית בפרט בשושן פורים, ערב שבת קודש, ט”ו באדר ב’ שעות ספורות לפני כניסת השבת, עם היוודע דבר הסתלקותו מהעולם של רשכבה”ג מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי זצוק”ל.

במהלך הימים קודם הסתלקותו של מרן זצוק”ל לגנזי מרומים, בפרט בפורים, חש מרן שלא בטוב. הרב קיבל טיפול תרופתי, ואז הגיעה הידיעה המעציבה על פעולות החייאה על ידי כוחות ההצלה שהוזעקו לביתו. שמחת שושן פורים הופרה באחת, ובכל שדרות העם היהודי החלו לשאת תפילה נרגשת לרפואת גדול הדור, אך הגזירה נחתמה ומרן שר התורה התבקש לישיבה של מעלה, והוא בן 94 בפטירתו.

צילום: שוקי לרר

רבבות בני אדם השתתפו במסע הלוויתו של מרן שר התורה זצוק”ל שהתקיימה ביום ראשון ברחובות העיר בני ברק. את מסע ההלוויה פתח נאמנו הגאון רבי משה סמוטני בפרקי תהילים כאשר לאחר מכן ניגש לפני העמוד לאמירת הסליחות הגאון רבי משה בויאר.

את מסע ההספדים פתח הגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט”א גיסו של מרן זיע”א. מרן ראש הישיבה הגרי”ג אדלשטיין הספיד, מתוך רכבו, ואמר כי, “זוהי אבדה כבדה לעם היהודי, הוא היה הגברא רבא היחיד בארץ ישראל. חסר לגמרי, אין גברא רבא כמוהו, חסר ההשפעה, ואם אין את ההשפעה זה איום ונורא”.

במסע ההלוויה השתתפו מאות רבנים, גדולי תורה, ראשי ישיבות ואדמורי”ם, ובהם: האדמו”ר מגור, האדמו”ר מצאנז, האדמו”ר מראחמסטריווקא, הגאון רבי יצחק יוסף, הגאון רבי דוד כהן, הגאון רבי ברוך ויסבקר, הגאון רבי משה הלל הירש, הגאון רבי שמעון בעדני, הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, הגאון רבי דב לנדו, האדמו”ר מתולדות אהרן, האדמו”ר מתולדות אברהם יצחק, גאב”ד ירושלים הגאון רבי יצחק טוביה וייס ועוד עשרות רבנים ומרביצי תורה.

לאחר הקבורה הצליחו אלפים להיכנס למתחם בית החיים המסוגר אך בחסדי שמים מסע ההלוויה כולו עבר ללא אירועים חריגים, דבר שהפך לקידוש השם עצום. בפטירתו הותיר אחריו מרן שר התורה רבבות תלמידים מיותמים ושבורים המבכים מרה את הסתלקותו.

אירוע נוסף התרחש באותו חודש: פרשיית מוישי קליינרמן ממשיכה להסעיר את המדינה והחיפושים אחריו נמשכים כל העת, לאחר כחצי שנה של היעדרות, אך לפי שעה טרם נמצא אפילו קצה חוט שישפוך אור על הפרשה המסתורית. מוישי קליינרמן, בן 16 ממודיעין עילית, נראה בפעם האחרונה בערב שבת כ”ב אדר ב’ במירון, ומאז לא יצר קשר ואין קצה חוט שיכול לסייע באיתורו.

צילום: באדיבות המשפחה

ביקורת נוקבת נשמעה כלפי המשטרה וממשלת ישראל שלא עשו דבר בנושא בתחילה. רק לאחר 81 יום מאז נעלמו עקבותיו ולאחר לחץ תקשורתי וציבורי רב, הודיעה המשטרה על הקמת צוות חקירה מיוחד ביחידה לחקירות פשעים בשומרון שיעסוק במאמצים לאיתורו.

מוישי, יצא עם חבריו לפני יותר מ-170 ימים לטיול בצפון כשבשלב מסוים הם הגיעו לקבר רבי שמעון בר יוחאי ביישוב מירון. שם, החבורה התפצלה ובעוד שחבריו המשיכו בטיול מוישי נשאר במתחם הקבר וביקש להתבודד. מאז, ניתק עמו הקשר. במסגרת מבצע החיפושים אחר מוישי נסרקו שטחים שונים בהר מירון באמצעות שוטרים וכלבי גישוש. בהמשך הצטרפו חברי יחידת הכלבנים לחיפושים במעבה היערות, אך גם זה לא הועיל ולא אותרו שום ממצאים שעשויים להוביל אל הנער.
במהלך החודשים האחרונים התבצעו מספר מעצרים במטרה למצוא קצה חוט אך לאחר זמן לא רב העצורים שוחררו.

ניסן: מִי בַחַיָּה – גל טרור מתפרץ

היה זה חודש מתוח מאוד מבחינה ביטחונית כאשר במהלך החודש וחודש קודם התרחשו מספר פיגועים קשים. הפיגוע הראשון היה בבאר שבע כאשר ארבעה בני אדם נרצחו בפיגוע משולב של דריסה ודקירה. שתי נשים נוספות נפצעו באורח קשה. המחבל נורה על ידי נהג אוטובוס ואדם נוסף שעבר במקום.

הפיגוע השני היה בחדרה מספר ימים לאחר מכן כאשר שני בני אדם נרצחו בפיגוע ירי במרכז העיר לאחר שחמושים פתחו לעברם באש מנשק אוטומטי. המחבלים חוסלו במקום. ארבעה בני אדם, בהם שלושה שוטרים, פונו לבית החולים הלל יפה. אחת מהן, נפצעה באורח קשה מירי המחבלים.

יומיים לאחר מכן התרחש הפיגוע הנורא בבני ברק. קרוב לשעה 20:00 בערב מחבל הגיע עם רכבו לרחוב ז’בוטינסקי שם חנה ויצא רגלית לכיוון רחוב ביאליק בשכונת פרדס כץ כשהוא מצויד ברובה M-16 תוך כדי ניסיון לירות על רוכב אופניים שהצליח להימלט. משם נכנס בריצה לרחוב ביאליק וירד במורד הרחוב עד לקרן הרחובות “ביאליק” ו”השניים” ושם פתח באש. שני אזרחי אוקראינה, ויקטור (סשה) סורוקופוט ודימטרי מיטריק, שישבו בפתח חנות מכולת, נהרגו מהירי.

צילום: פלאש 90/ באדיבות המשפחה

לאחר מכן, המשיך המחבל בירי מטווח קצר לעבר הולך רגל ורוכב אופניים, אך הם הצליחו להימלט בחסדי שמים בלא פגע עקב מספר מעצורים בנשק. בשלב זה הוא דרך את נשקו וכיוון אותו לעבר רכב שניסה להימלט ואז התקרב אליו המחבל ורצח את הנהג, יעקב ישראל שלום. לאחר מכן המשיך לרחוב הרצל ושם רצח את אבישי יחזקאל שהגן בגופו על בנו בן השנתיים שלא נפגע. הוא המשיך לצעוד לכיוון הרצל פינת ז’בוטינסקי, ושם התפתח קרב יריות בינו ובין שני שוטרים רכובים על אופנוע. אחד מהם, רס”ם אמיר חורי, שנהג באופנוע, נפצע אנושות ומת מפצעיו מאוחר יותר, והאחר הרג את המחבל.

פיגוע נוסף התרחש כשבוע לאחר מכן בתל אביב. סמוך לשעה 21:00 באזור רחוב דיזנגוף מחבל ירה באקדח מטווח קרוב לעבר קבוצת אנשים. מהירי נרצחו שלושה אנשים ונפצעו 6 נוספים. לאחר הירי, המחבל פתח במנוסה. כשהגיע לרחוב הירשנברג הסמוך, נתקל באדם שנמלט מהפיגוע, פתח באש לעברו, אך לא פגע בו. בתום מרדף שנמשך כל הלילה, חיסלו כוחות הביטחון את המחבל לפנות בוקר.

אייר: מִי בַחֶרֶב – פיגוע מחריד באלעד

ימים ספורים קודם הפיגוע קרא יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, “שכל מי שיש לו רובה שיאחז ברובה שלו ומי שאין לו רובה שיאחז בכל סכין שהוא יוכל להשיג ויצא להרוג יהודים”. דבריו השפיעו על חמומי המוח ושני מחבלים נתעבים הגיע לאלעד ורצחו שלושה בני אדם ופצעו ארבעה נוספים באורח קשה, על ידי גרזן. בפיגוע נרצחו יונתן חבקוק, בועז גול, תושבי העיר, ואורן בן יפתח נהג רכב ההסעות שהסיע את המחבלים.

צילום: פלאש 90/ איציק שאג/באדיבות המשפחה

מיד לאחר הפיגוע החלו כוחות הביטחון בסריקה אחר המחבלים, תוך חסימת צירי תנועה והיעזרות בכוחות מיוחדים ובמסוק משטרתי. לאחר מצוד של כ-60 שעות, המחבלים נתפסו ונעצרו ללא התנגדות על ידי אנשי שב”כ וקצין מגלן ביער נחשונים, הממוקם בין אלעד לראש העין.

סיוון: מִי בְקִצּוֹ – פיזור הכנסת ה-24

לאחר שהקואליציה קרטעה למשך זמן ממושך ואחרי עיכובים רבים ואלפי הסתייגויות שהוגשו – ושנדחו בסופו של דבר ברוב מוחץ במליאה – הכנסת ה-24 הצביעה באופן סופי על החוק לפיזור הכנסת וקבעה את ז’ בחשוון ה’תשפ”ג כמועד הבחירות. יום קודם פיזור הכנסת, חברי הכנסת התכנסו כדי להצביע על החוק לפיזור הכנסת בקריאה שניה ושלישית, אולם עקב מחלוקות שונות בעיקר סביב מועד הבחירות והעברת חוק המטרו, ההצבעה נדחתה.

צילום: פלאש 90

מצבה של הקואליציה החל להידרדר מאז ח”כ עידית סילמן הודיעה על פרישתה מהקואליציה אך מי שסתם את הגולל על הקואליציה האבודה היה יו”ר ועדת הכנסת ח”כ ניר אורבך שהודיע כי איננו חלק מהקואליציה, מנגד, לא הודיע כי יתמוך בפיזור הכנסת.

זמן קצר לאחר מכן הודיעו נפתלי בנט ויאיר לפיד כי מוצו הניסיונות לייצב את הקואליציה, וכי בכוונתם לפעול לפיזור הכנסת. עוד הודיעו בנט ולפיד כי הם מתכוונים לבצע ביניהם את החילוף הקבוע בהסכם ממשלת החילופים, כך שלפיד יהיה לראש הממשלה ובנט יהיה לראש הממשלה החלופי. יומיים לאחר מכן, אושר החוק להתפזרות הכנסת.

תמוז: מִי יִשָּׁפֵל – התפטרות ראש ממשלת בריטניה

לאחר גל ההתפטרויות של שרים ומקורבים, בוריס ג’ונסון הכריז כי הוא מתפטר מתפקידו כמנהיג המפלגה השמרנית וכך מתפקידו כראש ממשלת בריטניה. בדברים שהוא נשא מחוץ לדאונינג 10 הודה כי זה רצון המפלגה.

התפטרותו של ג’ונסון באה אחרי שהתפטרו יותר מ-50 שרים ובעלי תפקידים בממשלתו, ואחרי שהגיעה למעונו הרשמי בדאונינג 10 משלחת של שרים שכללה כמה מהנאמנים שבבעלי בריתו, וניסתה לשכנע אותו לפנות את הכיסא מרצונו כדי למנוע הצבעת אי-אמון משפילה נגדו. בשיחה איתם עוד התעקש ג’ונסון שלא לוותר, אבל אחרי שעוד שרים בכירים קראו לו פומבית לעזוב, הוא החליט לפרוש.

צילום: טים האמונד, דאונינג 10

כמו כן, גברו בבריטניה הקולות להתפטרותו המיידית. כך למשל, קר סטאמר מנהיג הלייבור באופוזיציה מסר כי הם שוקלים הצבעת אי אמון כדי לחייב אותו לסיים את תפקידו מייד ולא רק בסתיו. “המפלגה של ג’ונסון הבינה סוף סוף שהוא לא מתאים להיות ראש ממשלה. הם לא יכולים להפיל אותנו על המדינה לעוד מספפר חודשים”, אמר בריאיון ל-BBC.

ג’ונסון הצליח להישאר בשלטון כמעט שלוש שנים, למרות ההאשמות שהוא קרוב מדי לתורמי המפלגה, שהוא הגן על תומכיו מפני האשמות בבריונות ובשחיתות, ושהוא הטעה את הפרלמנט ושיקר לציבור לגבי מסיבות שהתקיימו במשרד ראש הממשלה במהלך סגרי הקורונה.
מי שהחליפה את ג’ונסון בתפקיד היא שרת החוץ הבריטית ליז טראס שרשמה ניצחון מוחץ בבחירות להנהגת המפלגה השמרנית. טראס, שסומנה כפייבוריטית המובהקת במרוץ, גברה על שר האוצר לשעבר רישי סונאק בפער של כ-15%: היא גרפה 57.4% מהקולות, והוא 42.6%.

אב: מִי יִשָּׁקֵט – הסתלקות מרן חכם שלום כהן זצוק”ל לגנזי מרומים, הסתלקות מרן גאב”ד העדה החרדית זצוק”ל ומבצע עלות השחר

עם ישראל קיבל בכאב ובצער את הבשורה הקשה והמרה על הסתלקותו לשמי רום של מרן ראש הישיבה חכם חיים שלום כהן זצוק”ל, נשיא מועצת חכמי התורה, כשהוא בשנה ה-91 לחייו.

הבשורה הקשה עטפה את בני היהדות הנאמנה בכל רחבי תבל באבל גדול, לאחר מספר ימים בהם נערכו עצרות תפילה בקרב כל החוגים והעדות לרפואתו של חכם חיים שלום בן טופחא מלכה.

ההידרדרות במצבו החלה כאשר מרן ראש הישיבה פונה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בשל זיהום חמור שהתפתח ברגלו. במהלך ימי האשפוז נקרא פרופ’ מומחה להיות צמוד אל הרב, לצד הצוות המסור של בית החולים ששהה ליד מיטת הרב מסביב לשעון.

 

צילום: דוד ארזני

מרנן ורבנן חברי מועצת גדולי התורה פרסמו קריאת קודש שבה ביקשו מכלל הציבור להעתיר בתפילה ולעורר רחמי שמיים לרפואתו. כך גם מרן הראש”ל הגאון רבי יצחק יוסף קרא לציבור להתפלל ואף קיים עצרת תפילה לפני שיעורו השבועי בבית הכנסת ‘היזדים’ בירושלים.

כמו כן, בעצת גדולי ישראל הוחלט על הוספת השם “חיים” למרן ראש הישיבה. מעמד הוספת השם נערך בבית גיסו הגאב”ד רבי שלמה בן שמעון בירושלים, והציבור התבקש להתפלל ולעורר רחמי שמיים לרפואת חכם חיים שלום בן טופחא מלכה בתוך שאר חולי ישראל.

רבבות בית עמך ישראל התקבצו  כדי להשתתף בהלווייתו של מרן חכם שלום הכהן זצוק”ל, ראש ישיבת “פורת יוסף” ונשיא מועצת חכמי התורה.

 

מוקדם יותר בחודש, שלומי אמוני ישראל ברחבי העולם כולו התבשרו בצאת השבת על הידיעה הקשה והמרה בעקבות הסתלקותו לגנזי מרומים של כ״ק מרן גאב״ד ירושלים הגאון רבי יצחק טוביה וייס זצוק״ל, בשנת ה-96 לחייו.

לפי מקורבי הגאב”ד זצוק”ל, בסביבות השעה 03:00 לפנות בוקר בליל שבת החלה התדרדרות במצבו של הגאב”ד. בני המשפחה ששהו בחדרו הכניסו מספר אנשים שאמרו יחד וידוי ושמע ישראל.

 

 

צילום: דוד ארזני

בימים האחרונים קודם פטירתו הגיעו חברי הבד״ץ, בני המשפחה, תלמידים ומקורבים לחדרו של הגאב״ד בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כדי להיות לצידו של מאור חייהם בדקות האחרונות של חייו העמוסים בתורה ויראת שמיים. הסובבים נפרדו מהגאב״ד וזעקו שמע ישראל.

במקביל, עם ישראל קיים בהמוניו עצרות ומנייני תפילה לרפואת הגאון רבי יצחק טוביה בן ריקל, אך למרבה הצער והכאב, הגאב״ד עלה בסערה השמימה והחזיר את נשמתו הקדושה ליוצרה.

 

אירוע נוסף התרחש במהלך החודש כאשר לאחר מספר ימי מתיחות וסגר על תושבי העוטף, צה”ל פתח במצבע עלות השחר ביום שישי ח’ באב בשעה 16:16 בסיכול ממוקד של תייסיר אל-ג’עברי, מפקד החטיבה הצפונית של הג’יהאד האסלאמי הפלסטיני בצפון רצועת עזה. למחרת נהרג גם ח’אלד מנצור, מפקד החטיבה הדרומית. לאורך המבצע תקף חיל האוויר הישראלי מטרות המזוהות עם הג’יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה, כולל מחסני אמצעי לחימה ועמדות צבאיות, מתקני שיגור רקטות ויעדים צבאיים נוספים. בצד הישראלי, הוחל “מצב מיוחד בעורף” בטווח 80 ק”מ מהרצועה, ותושבי עוטף עזה הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים.

צילום: דובר צה”ל

במהלך המבצע שיגר הג’יהאד האסלאמי 1,162 רקטות, מתוכן כ-182 נפלו והתפוצצו בשטח רצועת עזה, וגרמו למותם של 15 פלסטינים, בהם לפחות 7 ילדים. כ-400 רקטות יורטו בידי כיפת ברזל ב-96% הצלחה. כ-17 רקטות לא יורטו ונפלו בשטחים בנויים.

לפי נתוני צה”ל, בתקיפות צה”ל ברצועת עזה נהרגו 36 פלסטינים, מהם 25 מחבלים ו-11 אזרחים שמתוכם ארבעה ילדים. גם החזית העממית לשחרור פלסטין וזרועה, גדודי אבו עלי מוסטפא, הצטרפו ללחימה.

אלול: מִי יָמוּת – תם עידן בבריטניה

הכל החל כאשר ארמון המלוכה הבריטי הודיע על ההידרדרות במצבה של המלכה לאחר שהמונרכית ביטלה ישיבה של המועצה המלכותית, והתבקשה לנוח, יממה לאחר שמינתה את ליז טראס לראשת ממשלת בריטניה. ב-יב’ באלול בשעה 18:30 ארמון בקינגהאם הוציא הודעה המבשרת על מותה של מלכת בריטניה, אליזבת אלכסנדרה מרי וינדזור, בגיל 96. “המלכה מתה בשלווה בבלמורל אחר הצהריים”, נכתב בהודעה הקצרה מיד לאחר מותה.

בשנה האחרונה צמצמה המלכה את פעילותה הציבורית באופן משמעותי בשל גילה המתקדם ו”בעיות בתנועה”. היא החלה להשתמש במקל הליכה ולנהל פגישות באופן וירטואלי, כמו גם נאלצה לוותר על טקסים מסורתיים כמו פתיחת מושב הפרלמנט ואירועים מסוימים לכבוד יום הולדתה, בשל מצבה.

צילום: משטרת לונדון

הלווייתה הרשמית החלה רק עשרה ימים לאחר מותה. באירוע ההלוויה ההיסטורי, השתתפו מאות בני משפחה ומיליארדים צפו בו בשידור חי. ארונה של המלכה, היה עטוף בנס המלכותי ועליו הוצב הכתר, כאשר המלך צ’רלס השלישי ובני משפחת המלוכה ליוו את הכרכרה ברגל. המסע לווה גם על ידי 142 מלחים של הצי המלכותי.

מנהיגים מכל רחבי העולם הגיעו ללוות את המלכה, ביניהם נשיא המדינה יצחק הרצוג ונשיא ארה”ב, ג’ו ביידן. ביידן ספד למלכה אליזבת ואמר כי “העולם מקום טוב יותר בזכותה”. גם המשלחת הסינית הגיעה למקום, כאשר בראשה עומד סגן הנשיא, וואנג צ’ישאן. לאחר מכן עלה הארון לרכב הקבורה, והשיירה המלכותית יצאה לטירת ווינדזור. ונטמנה בטקס פרטי לצד בעלה הנסיך פיליפ, שמת אשתקד. במקום גם קבורים קרובי משפחתה של המלכה.

לאחר מותה, בנה של המלכה, צ’רלס, מונה למלך בריטניה ונקרא צ’רלס השלישי. המלכה הותירה אחריה ארבעה ילדים, שמונה נכדים ו-12 נינים.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

16 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

למה לא רושמים גם את מה שהיה טוב?

מה עם מרן הרב שלום כהן????

כתוב עליו

זה לא יפה שלא פרסמתם את הפטירה של חכם שלום ואת ר חיים קניבסקי כן שתייהם מנהיגים גדולים של 2 מגזרים שונים.

כתוב על שניהם

פרסמו ועוד איך!

מה עם הגאבד שנפטר בניסן והרב שלום כהן??

יפה מאד
סיכום שנה מקיף- אבל בעיקר בעולם הכללי
קצת יותר מידי חדשות על העולם, ולא מספיק עלינו
צריך להוסיף את פטירת הגאב”ד, האדמו”ר מזוועיל, נסיעות משמעותיות של גדו”י, מועצת חכמי התורה וכו’

אחחח איזה עצוב .. כואב הלב על נירצחי הפיגועים…

מאוד מאוד מאכזב שסיכום שנה של אתר חרדי רואה חדשות פוליטיות כ’אירועי השנה’. בעיניי זהו ההרס האמיתי של כל אתרי החדשות באשר הם!
לטשטש את האמת האלוקית שהכל מאיתו יתברך, ולעסוק בתוהו והבל של ‘חדשות ופולטיקה’.
כך מתכוננים לראש השנה?
אני מקבל על עצמי, לשנה הבאה – בלי נדר – להתנתק מכל אתרי החדשות, ולהקדיש יותר זמן לתורה ןעבודת ד’.

מה הקטע פה שלא כתוב על שאר הפיגועים בבאר שבע ובחדרה ובאריאל? כאילו בגלל שהם לא חרדים אז לא?? ראיתי גם עוד מצגת על מה שהיה השנה, והראו רק את הפיגועים בערים החרדיות. מה הם לא אחים שלכם?

אייך משיגים את המצגת על כל השנה ?

כתוב על כל פגועים

כתוב על באר שבע וחדרה
תקראי!

כן אבל בנקודה קטנטנה..

ברוך השם עברנו את זה

כתבות חדשות באתר

משחק טריוויה דיגיטלי משפחתי על מנהגי הפסח
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

השלכת חזיזים בוערים: התפרעויות אלימות סמוך לבית ראש הממשלה בירושלים • צפו
החוקר של סינוואר מסביר את הפרסומים של חמאס: "הם בלחץ מכניסת צה"ל לרפיח"
מה ליפא לא מצא בשום פינה בבדיקת חמץ?
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

אות חיים מהחטוף הירש גולדברג-פולין לאחר 201 יום שהוא מוחזק בידי חמאס בעזה
איך נערכים ביישוב שאוסר כניסת ערבים לתרחיש של מתקפת פתע | כתבת שטח
מיוחד לזמן מלחמה: סגולה עתיקה לשמירה מכל רע
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

מחבלת חוסלה לאחר שניסתה לבצע פיגוע דקירה בצומת העוקפים שביהודה • צפו
שר הביטחון גלנט בפיקוד הצפון: "מחצית ממפקדי חיזבאללה בדרום לבנון חוסלו" • צפו
הגדולה התגרשה – הקטנה חלתה באסטמה. ואז הגיעה הגאולה הפרטית שלהן
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

עשרות מטרות תוך מספר דקות; צה"ל תקף במרחב עייתא א-שעב בדרום לבנון • צפו
התמרון היה טבילת האש עבורם - הנה כמה מכלי המלחמה החדשים | מיוחד

הכתבות המעניינות ביותר

לא רק לכם חם היום: זה מה שהטיגריס עושה כדי להתמודד עם מזג האוויר • צפו
מעלת פיוט חד גדיא והקשר לפסח והלכות חול המועד • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
שלומי ברנשטיין בסינגל חדש אותו הלחין לפני שנים: "מה טובו"
עם שלושה גלגלים בלבד: המכונית העיפה ניצוצות לכל אורך הדרך
הערשי וינברגר ונפתלי שניצלער בסינגל לזכרו של ר' מיכאל שניצלער ז"ל
הוא מצא דרך יצירתית בהחלט כיצד להעמיס גריל על הרכב...
טען עוד כתבות >

המיוחדים

WhatsApp Image 2024-04-24 at 11.36
איך נערכים ביישוב שאוסר כניסת ערבים לתרחיש של מתקפת פתע | כתבת שטח
WhatsApp Image 2024-04-21 at 23.08
אחת ולתמיד: מדוע המוסלמים שונאים אותנו, והאם יש פתרון לסכסוך? | ראיון חג
WhatsApp Image 2024-04-21 at 19.45
נשיא מועצת חכמי התורה, ללא התואר: הגאון רבי אברהם סלים • פרופיל מקיף ובלעדי
Unit_504_receives_a_Citation_from_head_of_Aman_March_2023_II-768x512
אהרון חליוה התפטר היום. הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם עליו | פרופיל

חדש באתר

PRIME MINISTER BENJAMIN NETANYAHU
השלכת חזיזים בוערים: התפרעויות אלימות סמוך לבית ראש הממשלה בירושלים • צפו
photo1713953874
החוקר של סינוואר מסביר את הפרסומים של חמאס: "הם בלחץ מכניסת צה"ל לרפיח"
 מסך 2024-04-24 193904
לא רק לכם חם היום: זה מה שהטיגריס עושה כדי להתמודד עם מזג האוויר • צפו
WhatsApp Image 2024-04-24 at 17.18
אות חיים מהחטוף הירש גולדברג-פולין לאחר 201 יום שהוא מוחזק בידי חמאס בעזה

גלריות

 ברכת האילנות (9)
וְחָזֵי אִילָנֵי דְּקָא מְלַבְלְבִי • האדמו"ר מסטריקוב בברכת האילנות
 באניא ברכת האילנות (17)
לֵיהָנוֹת בָּהֶם בְּנֵי אָדָם • האדמו"ר מנדבורנא באניא בברכת האילנות
 ירושלים ברכת האילנות (13)
אִילָנוֹת טוֹבוֹת • האדמו"ר מזוטשקא ירושלים בברכת האילנות
 בראנוביץ ברכת האילנות (6)
וְכָל עֲצֵי הַשָּׂדֶה • האדמו"ר מלעלוב בראנוביץ בברכת האילנות

עיתוני היום

F090331NS01-1024x683
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – ט"ז בניסן ה’תשפ”ד

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן Hide picture