המיוחדים

צילום: דוברות הכנסת

ח"כ ביטון בראיון ל'JDN': "מאוד חשוב לי שבקואליציה הבאה יהיו חרדים" • צפו

יו"ר ועדת הכלכלה ממשיך במלחמתו נגד הרפורמה בתח"צ ונערך לבג"ץ: "הרפורמות של מיכאלי הן בלוף, אלחם למען החלשים" • חה"כ מכחול לבן מתייחס לשותפות עם הליכוד "נתנו צ'אנס" ורומז לדרעי: "מי שנתן לנו ערבויות מבין שטעה"
 • יש לו נחת בישיבה ולכם יש רוגע בבית

  תוכן מקודם

 • כדי שלבן שלך יהיה טוב

  תוכן מקודם

 • "אבא ישב על הספה בתנוחה מוזרה" יתומה מאב ואם משחזרת

  תוכן מקודם

 • השמועות רצות, אבל היא עוד מתמודדת וחייבת עזרה

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

אם תעשו סקר בבניין הכנסת מי חבר הכנסת החביב ביותר, ללא ספק ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן), יו"ר ועדת הכלכלה, יזכה במקום הראשון. ככל הנראה חוץ מיו"ר מפלגה מסוימת המכהנת כשרה בממשלה המתפרקת, כולם יסכימו שמדובר בח"כ הכי מחבר ומאחד בבניין, שמצליח למצוא מכנה משותף ולהגיע להסכמות גם עם הניצים הגדולים ביותר.

שלא כהרגלו, בניגוד למדיניות ההסכמות בה הוא דוגל, ביטון יצא לאחרונה למאבק חריף וכמעט ללא פשרות נגד 2 משרדי ממשלה והעומדים בראשם. את שר החקלאות עודד פורר הוא הצליח להביא לשולחן המו"מ ולהגיע להסכמה עם החקלאים, אך שרת התחבורה מרב מיכאלי בשלה, מסרבת בכלל לדון בפשרה.

כשלא עזרו הדיבורים, החליט ביטון לעבור למעשים. הוא החליט להחרים את ההצבעות של הקואליציה במליאה ולתקוע מהלכים בוועדה שלו. לבקשת ראש הממשלה השהה לשבועיים את המרד, אך בתום השבועיים חזר לממש את האיום. בסוף הקואליציה התפרקה וראשי הממשלה החליטו לצאת לבחירות.

ביטון סבור בראיון ל'שחרית' ו'חדשות JDN' , שלו אין חלק בנפילת הממשלה. "אני אמרתי שאשמור על הקואליציה, היינו יכולים להמשיך לעבוד בוועדת הכלכלה, אפילו להביא תקציב. לא הייתי מוכן לוותר ברגע שפוגעים בחלשים ביותר ובאוכלוסיות מסיומות, על זה אני לא מוותר. אני תמיד הצבעתי בעד הקואליציה בסוגיות הקריטיות".

"לי היה חלק בדרישה, שבזמן שהם רבים על שטויות לא יפגעו בעניים, וזאת עדיין השליחות שלי, שלא ייפגעו בעניים ובחלשים בפריפריה. דרישה נוספת שלי הייתה, לא לעקוף את ועדת הכלכלה, אל תסתירו מאיתנו מידע, ואל תשיקו רפורמות שהן בלוף".

עם גנץ. צילום: דוד כהן, פלאש 90

ביטון, שכפי שחשפנו ב'חדשות JDN' ו'שחרית' הצטרף לבג"ץ נגד הרפורמה, עונה למי שחושב שמדובר בצעד קיצוני, לעתור לבג"ץ נגד שרה בממשלה. "הצעד הקיצוני זה שר שמסתיר מידע בכנסת, מוזמן לדיון על פגיעה צפויה. שואלים את אנשיו, תגידו, יש רפורמה? מי נפגע? כמה כסף? עונים לי שאין מידע. אחרי שעה מוציאים הודעה לעיתונות שלמחרת תושק הרפורמה. זו גניבה".

"כשמישהו עושה דבר כזה אתה לא מוותר. אם הכלי שנשאר לך זה לבדוק את זה בבג"ץ, אז זה מה שנעשה. הטיעון שלנו בפני בג"ץ זה שהיה הליך לא תקין על רפורמה שמשפיעה על מיליונים, נתנו רק 5 ימי עבודה להערות הציבור, הסתירו מידע בכנסת, פגעו בעיקרון השיוון. אם בג"ץ יחליט שזה צדק ושוויון, לפחות עשינו את שלנו".

במהלך השיחה, ביטון מגלה בקיאות בכל פרטי הרפורמה הגרועה והרעה, הוא זורק דוגמאות על ערים שונות שנפגעו, סכומים מדויקים כמה תעלה יותר נסיעה פה, ובכמה אחוז מתייקר חופשי חודשי שם. ניכר שמדובר מבחינתו בהרבה יותר ממאבק פוליטי, אלא מאבק על אחיו הנאנקים תחת עול יוקר המחיה.

לחלק מהחברים בממשלה שלכם אין חמלה לחלש?

"אני לא רוצה לשפוט אותם. לדעתי מכרו להם רפורמת בלון, אמרו להם או שתעלו מחירים לכולם ב-9 אחוז או שנציע לכם ערבוב של כל המחירים ואף אחד מרוב בלבול לא יבין מה עשינו. יש פה התבצרות בעוול, האוצר הסכים לתת תקציב, משרד התחבורה לא רצה לקחת את הכסף".

אז הכל זה אגו של שרת התחבורה?

"לא יודע אם אגו, אבל רצון לספר סיפור על רפורמה שאין בה כלום. גם השבוע הממשלה הודיעו שכאילו יורידו מיליון נסיעות – מה השתנה אתמול? יש תקציב חדש? משאבים חדשים? איך יירדו מיליון נסיעות? זה ניסיון לספר על רפורמות שהן בלון ובלוף".

"בעוד שנה לא ירדו שום מיליון נסיעות, זה בלוף. אם זה היה נכון היו מביאים את זה בחוק ההסדרים. אם זו רפורמה, כמה כסף הושקע בזה? הממשלה סיימה כבר את תפקידה, הכנסת כבר מתפזרת, זה נראה לך הגיוני?"

מי יותר חברתי?

ביטון, הלוחם החברתי הגדול בקואליציה הנוכחית, לא מספק – באופן מפתיע – תשובה חד משמעתית לשאלתי האם הממשלה הקודמת, של גנץ ונתניהו, הייתה יותר חברתית מהממשלה הנוכחית.

"בוודאי במובן אחד", הוא קודם כל עונה בחיוב. "היינו ממשלת קורונה, השקענו עשרות מיליארדים, תוך שבוע שלחנו כסף לבתים, בערב חג הפסח ישבתי בוועדת כספים עד כניסת החג ושלחנו אלפי שקלים לכיס של האזרחים. ידענו לפתור בעיות".

במליאת הכנסת. צילום: דוברות הכנסת

מנגד, הוא מסתייג כי "גם הממשלה הזאת עשתה דברים טובים". והוא מפרט: "התעקשתי לתת 500 מיליון שקל למקבלי שכר נמוך, פתחנו את קרן מודרי אשראי, מנעתי פינויים בדיור הציבורי, הבאתי חוקים וקידמתי רפורמות. הבאנו גם חוקים משותפים עם הליכוד – למשל הגבלת מחיר אגרת המשכנתא, ועוד. יש פעולות חברתיות שעשינו בממשלה הנוכחית".

החרדים והליכוד

ביטון הגיע לפוליטיקה אחרי עשייה ציבורית ענפה, בין היתר שמונה שנים כראש מועצת ירוחם, לפני כן היה קצין בצה"ל, איש חינוך, מנהל מתנ"ס, ועוד. הליכוד קיבלה בעיר ירוחם בבחירות האחרונות כ-40% מהקולות, אחריה ש"ס עם 11%. מטבע דברים ביטון, בן למשפחת עולים ממרוקו, הצעיר מבין תשעה אחים, מרגיש חיבור אישי משמעותי לציבור הזה.

"הליכוד היא תנועה מפוארת וחזקה, כל יהודי שלישי ברחוב הוא ליכודניק וכל אזרח רביעי ברחוב הוא ליכודניק", הוא אומר לנו. "אי אפשר להתעלם מתנועת הליכוד. היא יושבת על שורשים, היא יציבה והיא תישאר כאן להשפיע".

"מה שכואב זה המעשה של בנימין נתניהו מול בני גנץ, אף אחד כבר לא האמין לך ולא רצה לעשות איתך שותפות, ובגלל הקורונה וביטחון ישראל הלכו איתך לקואליציה, ואז אתה מעלת באימון, לא קיימת הבטחות לשותף שלך, הסתרת ממנו הסכמי שלום, הסתרת ממנו הסכמי F-35, פגעת באמון, וכשאין אמון זה כבר לא קשור ל'כן ביבי לא ביבי', אתה לא יכול לעבוד עם מישהו שאתה לא סומך עליו שתהיה לו מילה. האמון בבנימין נתניהו נפגע קשות. אותנו אי אפשר להאשים שלא ניסינו ולא נתנו צ'אנס, אחרים מעלו באמון והם מכים על חטא, כל מי שנתן לנו ערבויות מבין שהם טעו בהפרת ההתחייבות לבני גנץ".

"אנחנו קרובים לחרדים ואין לנו שנאת חרדים, אנחנו יודעים לעבוד איתם, מאמינים בחיים משותפים, בעתיד נעבוד ביחד".

יש סיכוי שיום אחד נראה שוב קואליציה של הליכוד, כחול לבן והחרדים?

"בוודאי. אנחנו לא שוללים את הליכוד, זאת מפלגה מפוארת. אנחנו גם יודעים לעבוד עם החרדים, אולי לא נסכים על הכל, אבל אין לנו שנאה בלב, ומאמינים בפתרונות. בחור ישיבה שהוא תלמיד חכם יכול להישאר בישיבה, זה טוב לעם ישראל שיהיו דיינים, רבנים ואברכים".

כמועמד צעיר לראש מועצת ירוחם. צילום: יניב אפוטה דובר המועצה המקומית ירוחם

"אנחנו לא רוצים פסילה אישית של אף אחד. אנחנו רוצים ממשלה ממלכתית, מרכזית, מתונה, מאחדת, לא קיצוניים מימין ולא קיצוניים משמאל. אני חושב שהחרדים לא קיצוניים, אנחנו צריכים לבנות קואליציה רחבה, 'טיפה' יותר רחבה מהכנסת הנוכחית, אם החרדים היו באים היינו 70 מנדטים. אנחנו לא מהמתלהמים ולא מהשונאים, אנחנו מהמקרבים ומהשותפים, אנחנו נהיה שם לחבר את הימין המתון, המרכז המתון, ואנחנו נהיה אבן ראשה של הקואליציה. יש לנו גמישות ואהבת אדם".

כמה חשוב לך שבקואליציה הבאה יהיו ח"כים חרדים?

"מאוד מאוד מאוד (כן, 3 פעמים). כל ילד רביעי שנולד הוא חרדי וכל ילד רביעי הוא ערבי, חצי מהילדים שנולדים היום בישראל הם או חרדים או ערבים, אני יכול להרשות לעצמי לא לעבור על פתרונות לקהלים האלה? העתיד של המדינה תלוי איך נחיה ביחד".

מלחמה כשרה

הוא תוקף במרומז את שר התקשורת יועז הנדל על התעקשותו לקדם את הרפורמה להרס הקומה הכשרה. "זה עיסוק שולי ומיותר בסוגיה שאולי צריך לעשות בה סדר, אולי יש מישהו מושחת שמוכר מכשיר טלפון כשר במחיר יקר, כי הוא בלעדי ויש לו מונופול, אז במחיר של המכשיר צריך לטפל. אבל לא בזכות של האדם להחזיק טלפון כשר ובהסדרים של קהלים להגן ברמה החינוכית על ילדיהם. האינטרנט הוא באמת סכנה, אני מכבד מי שרוצה להימנע מזה ולא חשבתי שזו המלחמה הכי גדולה, אני רוצה שיילחמו למען העניים, נגד יוקר המחיה, אלו המלחמות שאני רוצה, מלחמה על הטלפונים הכשרים היא לא המלחמה שלי".

ביטון חושף, כי לפני קידום החוק ניסה להביא להסכמות בין הנדל לנציגות החרדית: "אם כבר קרתה המלחמה, הסכמתי להיות המגשר, החרדים הסכימו שאני אהיה המגשר, אבל לא עלה בידי להשלים את המלחמה".

אני מבין שהנדל פחות התלהב…

"אתה בעניינים. הוא לא אמר שהוא נגד, אבל הוא לא הרים את הכפפה. אני תמיד אומר שעדיף להגיע להסכמה, גם אם לא קיבלת 100% – קיבלת 50%-60% זה עדיף מלדרוש 100% ולקבל כלום".

הוא מעדכן כי יתמוך בחוק במליאה הכנסת: "יש הסכמות לקדם את החוק הזה רק בקריאה ראשונה. נצביע בעד בהתאם".

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

19 אהבו

לא מעניין

2לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

קמפיין הסרטונים: דרעי מתעייף במדרגות ובן גביר מתעמל עם משקולות • צפו
יצירתי: הצמיד סולם לבניין - ולקח קורקינט חשמלי מהמרפסת • צפו
"תירה בו!": תיעוד דרמטי - כך אזרחים עם נשקים עצרו שודד תכשיטים • צפו
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא
טרגדיה בבין הזמנים: בחור ישיבה טבע בחוף הנפרד בכנרת, מותו נקבע בביה"ח
גורמים מדיניים: "מזהים התקרבות של איראן להסכם עם המעצמות"
כבר לא סוד צבאי: פעילות הכטב"מים ב'עלות השחר' נחשפת • צפו
מאות רקטות ביום למשך חודש: היעד החדש של חמאס
עין לא נותרה יבשה: ראש הישיבה הגר"ש אלתר ניחם את משפחת גלושטיין • צפו
הכבדה בעומס החום • תחזית לשבוע אחרון של בין הזמנים
תומכים מצרפת הגיעו לבקר בחומש: "חזרנו לארץ אבותינו"
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
5 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

אין דבר כזה אינטרנט כשר

נכון אבל יש אינטרנט מסונן

וואו! אז באיזה אינטרנט אתה משתמש, טרף?

יש הרבה אי דיוקים בדבריו .לא שכחנו את האובססיביות של גנץ להעביר את חוק הגיוס ללא הסכמת החרדים לא שכחנו את השתיקה של כחול לבן על הפגיעה של ליברמן בחרדים .לא שמענו גנוי מהם על המריצות של ליברמן.ולא שכחנו את ההצבעה שלהם בכמה חוקים שפוגעים בדת גם שהם היו יחד עם ביבי והחרדים בממשלת מעבר . שהם יחזרו קודם בהם מהעבר הרע לפני שהם מבקשים חבור עם החרדים

מי שמחליט הוא רק בני גנץ שמחרים את הליכוד והולך עם הערבים.

המיוחדים

.
עשיריית המחוזות והמאוכזבים: הח"כים ששרדו והפנים החדשות של הליכוד בכנסת
.
השורה השנייה ברשימת הליכוד: המועמדים לראשות הממשלה לשעבר והמשוריינים
.
צמרת הליכוד החדשה: החנון, רואה החשבון, השר הכושל וראש העיר המאוכזב
.
כביש רצחני: מספר ההרוגים בדרכים הולך ומטפס – ואין שום תוכנית ממשלתית לשינוי

חדש באתר

house-g70bb66472_640
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
President_Yitzhak_Herzog_during_his_state_visit_to_Turkey_with_Recep_Tayyip_Erdoğan
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא
.
טרגדיה בבין הזמנים: בחור ישיבה טבע בחוף הנפרד בכנרת, מותו נקבע בביה"ח
??????? ????? ???? ????? ?? ??????? ???? ????(?) ?? ???? ??????? ?? ???
גורמים מדיניים: "מזהים התקרבות של איראן להסכם עם המעצמות"

גלריות

לעלוב ב''ב צאנז טשאקאווא ברית (20)
שמחת הברית בחצרות לעלוב ב"ב - צאנז טשאקאווא
הגר''מ שטרנבוך חתונה נכד (17)
שמחת החתונה לנכד מרן פוסק הדור וראב"ד ירושלים הגר"מ שטרנבוך
צאנז פתיחת אלול פב (7)
מעמד פתיחת הזמן לאלפי בחורי ישיבות גדולות צאנז בראשות מרן האדמו"ר
DCIM100GOPROGOPR5248
תיעוד: הגרי"א שוורצמן בהתייעצות במעונו של מרן הגרב"ד פוברסקי

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – כ' באב ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
5
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture