דעות

מאת Chuck Hagel - 140516-D-BW835-365, נחלת הכלל, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51828539

הטקטיקה של לפיד: תעשה פרס! / בנימין ברגר

שמעון פרס היה סדין אדום כמעט בכל שדרות העם. מימין שנאו אותו על מזרח הבלהות אותו יצר ומשמאל שנאו אותו על הקומבינות. בכל זאת, כאשר נקלע למשרת נשיא המדינה, הצליח להפוך לאהוד בדעת הקהל • מה לפיד יכול ללמוד ממנו?
 • התינוקת העשירית נולדה, ואז אמא הפסיקה לתפקד לחצו כאן>>>

  תוכן מקודם

 • כל מה שאתם חייבים לדעת על חוק המכר -לחצו כאן

  תוכן מקודם

 • "איך אני יכול לעזוב את העולם לפני שהספקתי להחזיר את כל החובות"

  תוכן מקודם

 • שנה וחצי הם הסתירו את דבר מחלתה, עד שלא יכלו יותר

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

בזמן שבנט מלקק את הפצעים, הליכוד נערך לפריימריז ובמרבית המפלגות מנסים להבין מי נגד מי, יש איש אחד שעמל בימים האחרונים ללא לאות וכבר נמצא עמוק עמוק בתוך הקמפיין: יאיר לפיד שמו. לפיד שמשך בחוטים בחודשים האחרונים היה הראשון לזהות והוא גם הראשון להיערך; אל משרד רה"מ החליק באלגנטיות שהדהימה את כולם – אבל היא לא היתה צריכה להדהים אף אחד: הוא פשוט היה מוכן מראש. הצוות, העוזרים, הלשכה, כולם היו מתורגלים וידעו את תפקידם. אפילו הנאום כבר היה כתוב מראש.

בשעות האחרונות לפיד לקח החלטה שהיא הימור עצום מבחינתו. אם יצליח הוא יכול לגרוף את כל הקופה. אם יכשל הוא יכול לגמור נמוך מאוד, אולי אפילו מתחת ליריבו משכבר הימים, בני גנץ. לפיד לא הלך על ההחלטה הזו בלב שלם, והוא עדיין מתלבט לגביה, ויתכן מאוד שעצם ההתלבטות תעמוד לו לרועץ.

במה דברים אמורים?

אחד היועצים הקרובים ביותר ללפיד, העניק לו את עצת הזהב לקמפיין הבחירות הקרוב: תעשה פרס.

שמעון פרס היה סדין אדום כמעט בכל שדרות העם. מימין שנאו אותו על מזרח הבלהות אותו יצר ומשמאל שנאו אותו על הקומבינות, מימין תיעבו אותו על הסכמי השלום שהתפוצצו לנו באוטובוסים, ומשמאל לעגו לו והפכו אותו לקריקטורה מהלכת. כתוצאה משורת דילים פוליטיים הוא נקלע איכשהו למשרת נשיא המדינה ושם גילה את עצמו מחדש; הוא לא דיבר נגד, הוא ליטף את כולם, מצא לכל אחד את המילה שמתאימה לו והפך ל'מאמי הלאומי' של ישראל כולה.

"הבעיה שלך היא שאתה מתויג כשמאל שנוא אצל חצי מהעם בעוד חצי העם השני מסתכל עליך כעל פארסה, בדיחה לא מוצלחת שלא הוציאה בגרות והיתה לשר האוצר הכושל בתולדות המדינה. במובן המיתוגי אתה בעצם שמעון פרס של 2022", אמר לו היועץ. "אם אתה כבר פרס – בוא תעשה את זה מושלם!"

וזו היתה ההצעה של היועץ ללפיד: תהפוך למאמי הלאומי. המטרה של לפיד בשבועות הקרובים תהיה לנסות את המודל הזה. להפוך להיות אהוב בציבוריות הישראלית. כרגע לפיד נתפס כבדיחה – הוא ינסה להפוך את הבדיחה למשהו שכולם אוהבים. לא בהכרח בוחרים – אבל כן אוהבים. חודשיים של אהבה אפשר לתרגם לקולות בקלות. זה לא יקח יותר מחודש.

כרגע הבעיה הכי גדולה של לפיד היא לפיד. התדמית המגוחכת, היהירה, הנהנתנית, הקטנונית והילדותית ניצבת בעוכריו. הוא ינסה לעשות מעשה פרס ולהפוך להיות אהוב.

בדיוק בשביל זה, רגע אחרי שלא הבין את השלכות אי ביקורו בכותל, הוא מיהר להפיץ תמונה שלו בביקור בבית הכנסת במשרד רה"מ כשהוא חבוש כיפה: הנה, גם לדתיים יש אותי. גם למי שרוצה לראות יהדות יש תמונה של לפיד חבוש בכיפה מיומו הראשון בתפקיד. בעולם הסיסמאות הקלוש והנבוב של ימינו זה עובד אצל מי שרוצה שזה יעבוד.

לפיד ימחק את קמפיין ההפחדה מבן גביר, ולא תשמעו ממנו מילים רעות על נתניהו. הוא ימתח עליו ביקורת, אבל זו תהיה ביקורת מנומסת, מכובדת. הוא ירמוז לערבים, יקרוץ לחרדים יחייך לדתיים ויאותת לימניים. הוא יוביל את השמאלניים, ישתף את אנשי הפריפריה ויעדכן את בוחרי המרכז. הוא יהפוך להיות נשיא. הוא יהפוך להיות פרס.

הנקודה המרכזית עליה הצביע היועץ היתה פשוטה: הדבר הגרוע ביותר ללפיד הוא ממשלה בה הוא מחויב לעשות משהו – כי אז הוא יוכיח לכולם את מה שכולם יודעים: הוא כלומניק. אפס. בדיחה ציבורית שנקלעה לסיטואציה ויודעת לדבר יפה. זה מה שקרה לו כשישב כשר אוצר והכיח לכולם שהוא לא מבין כלום במה שהוא עוסק בו. למזלו הטוב של לפיד, הוא עומד בראש ממשלת מעבר, מה שאומר שהוא לא חייב לעשות דבר, ויש לו תירוץ מוכן מראש: זו ממשלת מעבר! איש לא מצפה ממנו לעשות כלום. הוא פשוט צריך לתת לסיטואציה לנהל אותו כמה שיותר טוב, ולתת תחושה שהוא זה שמנהל אותה. לא עבודה קשה למי שהדבר אותו הוא יודע לעשות הכי טוב הוא לדבר. הוא ידבר, ירגיע, ינחה, יסביר ויתן תחושה של חבר טוב ושל מנהל נחמד, וכך יעביר את הימים והשבועות הקרובים כשהוא בקדחת עשיה אבהית – כשהפעם הכוונה היא שהעשיה תהיה להפוך אותו למעין אבא לאומי. התקשורת כהרגלה תגבה אותו – ומי שיודע להבחין בין השורות יכל לראות את זה מתחיל כבר היום.

כשכל זה יגמר, והבחירות יתקרבו, הוא ישלוף ציפורניים, יחדד שיניים ויסתער על המטרה. חרדים, דתיים, ימניים – כולם יהפכו באחת להיות עדר של כוחות אופל שטניים שמאיים לכבוש את המדינה תחת שרביט הקסמים של הקוסם המשיחי, ארדואן הישראלי, נתניהו. בשבועות האחרונים לקמפיין הוא יעשה את כל מה שהוא לא עשה עד אז.

אבל הוא כבר יהיה לפיד אחר.

הוא יהיה לפיד שנכנס ללב של כל הישראלים. הוא יהיה לפיד שתקרת הזכוכית שלו התנפצה. הוא  כבר לא יהיה המנותק היהיר. הוא כבר יהיה אהיב. הוא יהיה בחיר.

ומה הבעיה היחידה שעומדת בין לפיד לבין הגשמת החלום? שוב, לפיד.

כי ללפיד כמו ללפיד, הרבה פעמים קשה לשמור בבטן את הכל. ואז יכולה אמירה קטנה של ח"כ מהספסל האחורי לגרום לו לפלוט איזו שטות שתהרוס את כל התדמית. הוא בונה על כך שהוא יצליח, אבל האמת היא שאפילו הוא לא בטוח.

ההימור שלו הוא ענק: אם הוא מצליח הוא יכול להפוך להיות מועמד לגיטימי כמעט בכל שדרות העם, כשעל הדרך הוא קובר את גנץ ואת כל ההתנגדויות החלומות מתוך המחנה שלו ואולי אפילו מצליח לקושש חלק מאנשי ימינה ותקווה חדשה שמחפשים בית. אם הוא נכשל הרי שהוא מוצא את עצמו חודש לפני הבחירות בלי שבפועל הוא התחיל בקמפיין, ודבר כזה יכול לעלות לו בחייו של גנץ.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

21 אהבו

לא מעניין

4לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

קמפיין הסרטונים: דרעי מתעייף במדרגות ובן גביר מתעמל עם משקולות • צפו
יצירתי: הצמיד סולם לבניין - ולקח קורקינט חשמלי מהמרפסת • צפו
"תירה בו!": תיעוד דרמטי - כך אזרחים עם נשקים עצרו שודד תכשיטים • צפו
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא
טרגדיה בבין הזמנים: בחור ישיבה טבע בחוף הנפרד בכנרת, מותו נקבע בביה"ח
גורמים מדיניים: "מזהים התקרבות של איראן להסכם עם המעצמות"
כבר לא סוד צבאי: פעילות הכטב"מים ב'עלות השחר' נחשפת • צפו
מאות רקטות ביום למשך חודש: היעד החדש של חמאס
עין לא נותרה יבשה: ראש הישיבה הגר"ש אלתר ניחם את משפחת גלושטיין • צפו
הכבדה בעומס החום • תחזית לשבוע אחרון של בין הזמנים
תומכים מצרפת הגיעו לבקר בחומש: "חזרנו לארץ אבותינו"
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
6 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

כופר ושוטה כמו לפיד הכשיל, יפול מהרה. חבל לו לבזבז את המחשבה, הרי ממילא אין לו שכל.

אתה יודע יאיר לפיד 'אין לו שכל' יושב כעת במשרד ראש הממשלה בזמן שאתה, שלום, מסתבר עם עודף שכל, יושב להקליד תגובות משעממות באתר מנומנם. אני מתכוונת, יאיר לפיד הוא הרבה דברים גרועים אבל הוא לא חסר שכל.

דווקא לפיד הוא אחדד האנשים הטובים בפוליטיקה מעולם הוא לא עשה שום דבר רע לא לחרדים לא לערבים ולא לימניים כי הוא איש טוב והוא דואג לכל אזרח

שכחת מהר את הצרות הגזרות והאנטישמיות או שאתה לא רוצה לראות

אהבתי, גם אני חושב כך.

הגיגים ללא כל בסיס

המיוחדים

.
עשיריית המחוזות והמאוכזבים: הח"כים ששרדו והפנים החדשות של הליכוד בכנסת
.
השורה השנייה ברשימת הליכוד: המועמדים לראשות הממשלה לשעבר והמשוריינים
.
צמרת הליכוד החדשה: החנון, רואה החשבון, השר הכושל וראש העיר המאוכזב
.
כביש רצחני: מספר ההרוגים בדרכים הולך ומטפס – ואין שום תוכנית ממשלתית לשינוי

חדש באתר

house-g70bb66472_640
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
President_Yitzhak_Herzog_during_his_state_visit_to_Turkey_with_Recep_Tayyip_Erdoğan
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא
.
טרגדיה בבין הזמנים: בחור ישיבה טבע בחוף הנפרד בכנרת, מותו נקבע בביה"ח
??????? ????? ???? ????? ?? ??????? ???? ????(?) ?? ???? ??????? ?? ???
גורמים מדיניים: "מזהים התקרבות של איראן להסכם עם המעצמות"

גלריות

לעלוב ב''ב צאנז טשאקאווא ברית (20)
שמחת הברית בחצרות לעלוב ב"ב - צאנז טשאקאווא
הגר''מ שטרנבוך חתונה נכד (17)
שמחת החתונה לנכד מרן פוסק הדור וראב"ד ירושלים הגר"מ שטרנבוך
צאנז פתיחת אלול פב (7)
מעמד פתיחת הזמן לאלפי בחורי ישיבות גדולות צאנז בראשות מרן האדמו"ר
DCIM100GOPROGOPR5248
תיעוד: הגרי"א שוורצמן בהתייעצות במעונו של מרן הגרב"ד פוברסקי

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – כ' באב ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
6
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture