דעות

Photo by Ayal Margolin/Flash90

תכלס, למה החרדים לא מתגייסים? / יהודה אייזיקוביץ

אפשר להבין מדוע ההסברה החרדית בסוגית אי גיוס החרדים לצבא לא אפקטיבית. ועדיין, חשוב שנכיר אותה. רק בישראל יש קבוצה שמקדישה את מיטב זמנה ומרצה לשימור והחייאת היהדות והתורה. לומדי התורה תפקידם להגן על היהדות
 • "הם חרדים שנראים בדיוק כמוך ויש להם השפעה מכרעת על הביטחון של כולנו, מי הם?

  תוכן מקודם

 • רב בתפוצות? בא לקבל כושר מהרבנות הראשית לישראל

  תוכן מקודם

 • המזגן נכבה בסעודת השבת? לדעת להכריע - בלי להזיע!

  תוכן מקודם

 • הפוסק הזדעזע ממראה עיניו: כך מתגוררת משפחה ברוכת ילדים אצלו בשכונה

  תוכן מקודם

 • נחשף המדריך לגיוס כספים של המנטור העולמי

  תוכן מקודם

 • "הם חרדים שנראים בדיוק כמוך ויש להם השפעה מכרעת על הביטחון של כולנו, מי הם?

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

בשם הגראי”ל שטיינמן זצוק”ל אמרו שאין טעם לנסות לשכנע אדם שלא מכיר בערך לימוד התורה מהי תרומתם של לומדי התורה לעם ישראל, ואפשר גם להבין מדוע – אדם שאינו מכיר בערך לימוד התורה, לא יצליח להבין איך ניתן להשוות בין התרומה לביטחון המדינה של חייל חמוש שמסתתר במארב ועל הכוונת שלו נמצא מחבל שתכף יחוסל, לתרומתו של בחור חרדי שיושב בטח בהיכל הישיבה והוגה בגמרא – לאדם שרואה כך את הדברים אין טעם גם לנסות להסביר.

אך מה נאמר כלפי הציבור שכן מכיר בערך לימוד התורה ואף מקדיש לו שעות רבות של עמל ויגיעה, ובכל זאת מתגייס כדי להגן על אזרחי המדינה? כיצד ניתן לענות על הטענה כי הנה, אפשר גם ללמוד תורה וגם להתגייס לצבא?

ובכן, כדי להסביר זאת צריך להקדיש מעט מחשבה בנוגע לשאלה הבסיסית ביותר בנוגע למדינה – מה בכלל הטעם בקיומה של מדינת ישראל? לכאורה על השאלה הזאת ניתן לענות בקלות – כדי שתהיה לנו מדינה יהודית.

אך התשובה הזאת מובילה אותנו אל שאלה נוספת – עמוקה וקשה יותר: במשך שנות קיום המדינה הציבור ככלל נמנע מלעסוק בשאלה הזאת, כי הוא היה עסוק מעל לראש בעשייה הקשה והמורכבת שכרוכה בהקמת ובבניין מדינה – במלחמות, בבנייה, בייצוב הכלכלה, ועוד. אולם מזה שנים שהמדינה מבוססת למדי מכל בחינה אפשרית, וכעת יש את הפנאי לעסוק בשאלה המאתגרת הזאת: בשביל מה בעצם יש צורך במדינה יהודית?

ואל תטעו לחשוב שזאת שאלה סתמית שנועדה לדיון פילוסופי גרידא – ממש לא. זאת שאלה מהותית ברמה קיומית שמונחת על כף המאזניים כאשר בכף השניה מונח משקל כבד מנשוא בשל המחיר הנורא ואיום שהוא נושא: במאה וחמישים השנים האחרונות נספרו כ-30 אלף נופלים ונרצחים יהודים – חיילים ואזרחים שנהרגו במיתות שונות ומשונות, ואשר דמם נשפך כמים רק כדי לחיות כאן בארץ ישראל. מה שמחדד עד כאב את השאלה הנוקבת; מה יש במדינה היהודית הזאת שעבורה היה “שווה” לשלם מחיר מחריד שכזה?!

נניח לרגע למתים ונתמקד בחיים: מדינת ישראל היא הרי המקום הכי לא בטוח ליהודים יותר מכל מקום אחר כמעט בעולם, האנטישמיות במדינת ישראל היא הגבוהה ביותר כמעט מכל מדינה אחרת. האם לא היה עדיף לנו להתגורר בארה”ב כמו מיליוני יהודים אחרים וליהנות מחיים בטוחים ושלווים יותר? מה בעצם אנחנו מחפשים כאן – בשכונה הקשוחה ביותר בעולם?!

תשובה: מה שהופך את ישראל למדינה יהודית ומצדיק את קיומה, זאת העובדה שקיימת בה קבוצה גדולה ומשמעותית של אנשים שעוסקים מבוקר ועד ליל בהחייאת ובשימור התרבות היהודית והייחודית שלנו – התורה. דבר שאין דומה לו – לא בהיקף ולא בהשקעה, בשום מקום אחר בעולם.

רק כאן יש אלפי אנשים שמסורים לחלוטין למטרה הזאת ומקדישים לה את חייהם, כוחם וזמנם. הם נושאים על כתפיהם את המשימה הלאומית הגדולה והחשובה ביותר של שימור היהדות, ורק בזכות התמסרותם, היהדות אכן תמשיך להתקיים כאן בדורות הבאים. ולא רק אצל שומרי המצוות, אלא גם בקרב אותם שאינם שומרי מצוות וחיים במדינת ישראל.

כדי להבין עד כמה מצב היהדות במדינת ישראל טוב יחסית בזכות אותה קבוצה, צריך רק להתבונן במה שמתרחש בקהילות יהודיות ברחבי העולם בהן אין גרעין של יהודים שמתמסרים בכל מאודם למען לימוד התורה וקיום המצוות, ונראה כיצד ההתבוללות נוגסת בהן בכל פה. עבור חלק לא מבוטל מהקהילות האלה, לצערנו זה רק עניין של זמן עד שהם יכחדו מעם ישראל.

רק במדינת ישראל, בזכות השקעתם העצומה של החרדים בלימוד התורה ובקיום המצוות, יש קיום ועתיד ליהדות. זוהי זכות גדולה עבור מדינת ישראל להיות המקום הבלעדי בעולם שמשמר את היהדות באופן כזה, וזאת גם הזכות היחידה לקיומה.
ההצלחה של החרדים לשמר את היהדות ברמה כה גבוהה נובעת בין היתר מכך שעבורם הערך הנעלה ביותר הוא לימוד התורה, בעוד כל ערך אחר לא מתקרב ובוודאי שלא משתווה ללימוד התורה. ובזה למעשה טמון ההבדל בין החרדים לאנשי הזרם הדתי לאומי שאמנם מחשיבים את לימוד התורה אך רואים בגיוס לצבא ובדברים נוספים ערך שווה ולעיתים אף חשוב יותר מלימוד תורה.

הגישה החינוכית המוטעית הזאת שקיימת בזרם הדת”ל ממיטה עליה חורבן של ממש – בשני מחקרים גדולים שנעשו בשנים האחרונות עלה כי בכל שנתון לא פחות מ-40% מהצעירים הדת”ל פורקים מעליהם עול מצוות, בעוד במגזר החרדי מדובר במספרים קטנים בהרבה. הנתון המזעזע הזה מלמד כי בכל הנוגע לשימור היהדות בעם ישראל והנחלתה לדורות הבאים, החרדים הם היחידים שמצליחים להוכיח עמידה מרשימה במימוש משימת הקודש הלאומית הזאת.

למסקנה: כל יהודי צריך להקדיש את מיטב יכולתו למען עם ישראל, ולכן על לומדי התורה להמשיך בלימודם בהיכלי הישיבות והכוללים משום שתפקידם הוא להגן על היהדות, בעוד על האחרים מוטלת המשימה להגן על היהודים.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

17 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

לא ממש משכנע. גם אם יתגייסו באופן מדורג עדיין תהיה קבוצה ע נ קי ת שלומדת תורה. ועוד, מה אם אלו שלא ממש לומדים…

לאי הגיוס של החרדים יש 4 הסברים.

 1. לימוד תורה הוא שירות לעם ישראל ועליו עמד עם ישראל במשך אלפי שנה ולא על צבא וכידונים.
 2. חרדיות זה התבדלות מהחילונים המשכילים והציונים וכו’, והצבא זה כור היתוך.
 3. הצבא הוא צבא חילוני, עם בעיות עצומות בצניעות וכפירה ושמירת שבת וכו’ ורוב הבחורים הדתיים המשרתים עוזבים את הדת בסיום גיוסם.
 4. הציבור החרדי התנגד ומתנגד למדינה החילונית המטמאת את ארץ ישראל, ולפי התורה היא החורבן הגדול של ארץ הקודש, כדוגמת מדינת המתיוונים ששלטה כאן, ואין שום סיבה ליהודי מאמין לשרת בשרות המדינה.

4 זה רק השקפה של סאטמר והעדה. מלבדם, כל היהדות החרדית תמכה בתש”ח בהקמת מדינת ישראל.
הדברים בדוקים.

שטויות, המסקנא בכנסייה הגדולה בתרצ”ז הייתה שאין להסכים למדינה יהודית ההכרה היחיד שהציבור החרדי נותן עד היום זה הכרה דה פאקטו לא מעבר

רוב המשרתים עוזבים את הדת??? קישקוש, הפוך מתחזקים !!
אם הוא ככ מתנגד שאדרבה , יעזוב

כן? מתחזקים? אתה באמת לא מכיר את כל סיפורי הזועה על נשירת בחורים שהלכו לצבא?

הכל נכון אבל צריך להוסיף שדעת גדולי ישראל היא שגם ללא הסיבה של לימוד התורה אין מקום ליהודי שומר מצוות בצה”ל. כל הסיפור של תורתו אומנותו הוא כיסוי. והנימוקים א. כל חילוני ליברלי הגון יודה שאם הייתה כאן מדינת הלכה על כל המשתמע הוא לא היה משרת. הרי רק לא מזמן הצהירו רבים שאם תעבור המהפכה המשפטית/ משטרית הם לא ישרתו, א”כ למה שנשרת מדינה חילונית ? מדינה שרומסת את כל הדת שלנו, גם בעצם ההגדרה הכפרנית שיש עם יהודי ללא תורה ואמונה. וגם בכל הנהגת המדינה שמקיימת מערכת חינוך לכפירה, משפט נגד דין תורה, ועוד ועוד, מלבד פעולות שנעשו בעבר [ולדעת רבים גם נעשות כעת] שמטרתן העברה על הדת פר אקסלנס. םוזה מתקשר למה שכתוב במאמר שלפי דעת תורה לא היה צריך בכלל את כל המדינה הזו. ב. הנסיון מלמד שכל מי שהולך לצבא מתדרדר מבחינה דתית בהרבה או במעט. בדעות ובמעשים. וזו לא בעיה שניתן לפתור ביחידה כזו או אחרת, אלא פגם שורשי שאין לו פיתרון בכלל רק אם אנחנו ננהל את כל הצבא מא’ ועד ת’. ואת זה הרי אפילו ברבנות הראשית הרי לא נותנים. [כפופים לבג”ץ ולגורמים חילוניים בגוף הבוחר]
כל זה מלבד הנימוק של לימוד התורה שבודאי מקיים את העולם כפשוטו, וכדברי הגמ’ גבי נטורי קרתא. – ולגבי זה יש להוסיף טענה – הרי כמו שחילוני לא משרת כל החיים אלא רק 3 שנים גם מי שלמד בישיבה 3 שנים כבר תרם את חלקו. וימשיך במילואים שעה ביום של לימוד.
הגיע הזמן לומר את האמת לחילונים ולעצמינו ולא להשלות אותם בתקוות שוא כאילו פנינו לגיוס ח”ו.

הסיבה האמיתית ! כי אנחנו כציבור תורני לגמרי לא יכול לשמור את עצמו במערכת מאד מאד חילונית .
צה”ל רוצה אותנו לא כמו שאנחנו בצה”ל . סולם הערכים של צה”ל הוא חילוני לגמרי !
זה גם אומר שהצבא לא יסכים ליחידות עם אוטונומיה חרדית. משום שהצבא בנוי על משמעת מוחלטת וקבלת המטכ”ל לגמרי .
צה”ל לא רוצה חייל כזה שכפוף לעוד מישהו חוץ ממפקדי הצבא
חוץ מזה כמה מפקדים הושעו אחרי שכניסתם לקרב בעזה היתה “דתית מדי” . כמה עופר וינטר היה לנו כעת .
ראו איך חוסמים את הדרך לדתיים בתפקידים בכירים.

אתם לא יכולים לשמור את עצמכם , לא מתוך אמונה בצדקת הדרך, אלא מתוך כח !! מי שיעיז לעזוב ינודה, לא בגלל אהבת השם והתורה הן נשארים אלא מהפחד מנדוי, הרי אם הכל כ”כ ברור ונהיר ואמיתי, למה שיעזבו?? ברגע שמציבים לחרדי שתיים שלוש שאלות על אהבת השם ואמונה , הוא נאלם דום. כי החינוך הוא בכפיה ובהפחדה

לצערינו… אבל אח”כ כשאדם מתבגר הוא לא נאלם דום ובמבחן המעשה זו השיטה שהעמידה הכי הרבה אנשים יהודים.

גרים בארץ ישראל כי זה ארץ אבותינו קודם כל וברור שעמליה התורה הם מחיים את כל ההרגש היהודי, וביום שבאמת ירצו לגייס אברכים ובחורי ישיבות נצטרך לעזוב לצערנו את ארץ ישראל לליקווד וכו.. כי מה לעשות התורה היא חיינו בעז”ה. והלוואי שלא נצטרך להגיע למצב הזה!.

א המצווה לגור בארץ ישראל הקדושה היא הסיבה היחידה למגורינו בה לומר שאנו גרים כאן לשמור על היהדות זה כמו לומר שבני זוג נשואים בשביל שלא להיתגרש ב כמו שאתה מניח תפילין ולא פוטר את עצמך בזה שאתה לומד תורה כך אי אפשר לפתור את עצמו ממצות יישוב ארץ ישראל בזה שלומד תורה כך כתב החתם סופר בסוכה לו ובספרו על התורה פרשת שופטים עין שם ג רבי עקיבא יוסף שלזינגר שהיה קנאי גדול ונלחם בהשכלה ועוד הוציא ספר איך לדעתו אמור להיראות יישוב קהילתי בארץ ישראל וכותב להקים צבא ומשטרה ד הסיבה היחידה שבגללה החרדים לא מתגייסים כי הם לא רוצים להיתקלקל רוחנית וכשזה יפתר ולא יגרום לירידה רוחנית כל מי שלא לומד כל היום יהיה חייב להיתגייס וגם מי שלומד כל היום בזמן שאין מספיק חיילים יהיה חייב מהתורה להיתגייס ה איך יכול להיות שגם חרדים לא יודעים למה הם לא מתגייסים?

תשובה אחרת לשאלה בכתבה, במילה אחת: השואה.

הסיבה שאנו כיהודים חיים בארץ היא התורה, התורה ציותה עלינו לגור בארץ הקודש, (כמו שאמרו חזל, שמי שגר בחוץ לארץ אין ערך לקיום המצוות שלו וזה רק זיכרון) ולכן על מנת לגור כאן צריך להילחם וגם לצערנו למות, את האויב אנחנו לא בוחרים אבל אנחנו כן בוחרים להילחם בו, גם במחיר דמים גדול (יוכיחו כמות הקדושים מתוך “הכיפות הסרוגות”- וגם אלו שהורידו את הכיפה חונכו למען קדושת ארץ ישראל)
כל שאר המאמר הוא תירוץ לאי הגיוס!!
אפשר למלא את כרסו התורה ובגמרא וגם לתת את כוחו למען העם והארץ (אומנם יש אחוז מסוים שמוריד את הכיפה אבל עדיין נשאר מאמין – אבל ודאי לא 40%)
בעוד שכמות העוזבים את הדרך מבין הציבור החרדי הולך וגדל לאורך השנים, (גם אם הוא נשאר בתחפושת של החסיד/ליטאי, בתוך תוכו הוא כבר רחוק מהשם)
ולואי שהשם יגיד לצרותינו די

א.מה שכתבת ש”שמי שגר בחוץ לארץ אין ערך לקיום המצוות שלו וזה רק זיכרון” אינו נכון כלל וכי ללימוד התורה של הגר”מ פיינשטיין ועוד לא היה ערך , אלא חז”ל אמרו שבא”י המצוות שנעשות יש להם יותר חשיבות יחסית למצוות שנעשות בחו”ל ב.לגבי מה שכתבת ש” אפשר למלא את כרסו התורה ובגמרא וגם לתת את כוחו למען העם והארץ ” כבר אמר הגר”מ אליהו ש”אינני חולק על ישיבות ההסדר, אבל מי שלומד בהן ורוצה להיות גדול בהורה צריך להיות בעל כוחות בלתי רגילים. אדם כזה איננו פסול בעיני .אינני אומר שהוא לא יכול להיות רב או דיין. מי שהולך לישיבת ההסדר לומר תורה ומשרת בצבא, איננו יכול לגדול בתורה. אם אחרי ארבע השנים האלה אותו בחור ימשיך ללמוד ­ אני אעריך זאת. אבל לזה צריך כוחות מיוחדים”

א. אפשר לקיים מצוות יישוב א”י גם במגורים בא”י תחת שלטון זר ובשביל זה לא צריך מדינה ציונית שהקימה עלינו מראשית הציונות מיליארד מוסלמים בעולם שרוצים להשמידנו.
ב. מה עם ג’ שבועות שהשביע ה’ את ישראל שלא יעלו בחומה ולא יתגרו באומות וכו’
ג. כל אחד יודע שסטטיסטית חרדים ודתיים שהולכים לצבא אחוז הקלקול מתוכם הוא ענק
ואין להשוות את זה לאותם שלא משרתים
וכמו שאמר ינון מגל שהצבא לא בנוי וגם לא מעוניין
לתת לחרדים אטונומיה בתוך הצבא
והוא להיפך מעוניין ב”כור היתוך ישראלי”.

האמת ,
השאלה הראשונה שצריך לשאול את מבקשי הגיוס החילונים( היא כמו שמובא למעלה)
על מה הם נלחמים, הרי יש מלא מדינות בעולם , למה דווקא בא”י??
ואז הם יענו: צריך שליהודים יהיה מדינה, לכל עם יש מדינה ורק ליהודים לא יהיה?
ונחזיר לו שאלה: במה מתאפיינת המדינה שלנו ביהדותה? מה עושה את המדינה שלנו יהודיה, הרי כולם מתנהגים כגויים, ולא מבדילים מי גוי מי יהודי, אז למה צריך מדינה יהודית??

כתבות חדשות באתר

בלתי נתפס: שרשרת טרגדיות שהתחוללו ב-40 יום הותירו 60 יתומים
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

גלנט: "ישראל יחד עם ארה"ב בלמו את ההתקפה הזאת בצורה שאין דומה לה" • צפו
ביידן: "ישראל הפגינה יכולות ירוט יוצאות דופן, ניתן לראות בכך ניצחון על איראן"
ים חוויות מתחילה ועד סוף-פסח בכינורות
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

נתניהו, גלנט וגנץ יחליטו על התגובה למתקפה; איראן מזהירה ומאיימת על ארה"ב
הרוב המכריע של הטילים ששוגרו מאיראן יורטו מחוץ לגבולות מדינת ישראל
בשורה מרעישה בעולם הרבנות והדיינות
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

העדכון המלא של דובר צה"ל: "ממשיכים ליירט איומים בדרכם לישראל"
תיעוד חריג: ישראל מיירטת טילים איראניים מעל הר הבית • צפו
קריירה בשירותי המודיעין
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

תיעוד הנפילה: ילדה בת 10 מהפזורה הבדואית נפצעה מהטילים האיראניים
דניאל הגרי: "מטוסים רבים פועלים בשמיים; ייתכן ותשמעו פיצוצים" • צפו

הכתבות המעניינות ביותר

המתקפה האיראנית: הנחיה לתושבי צפון רמת הגולן, אזור נבטים, דימונה ואילת
צרפת מגנה את איראן: "עליית מדרגה נוספת של איראן בפעולותיה מערערות היציבות"
המרצה הנודע מרגיע: "לטיפשים מאיראן אין מזל עם תאריכים" • צפו
החות'ים דווקא מרוצים מהמצב - ומפרסמים סרטון שירה וריקודים
מרן ראש הישיבה: "בטוחים בישועת השם; לא להיכנס ללחץ שאין בו שום תועלת"
מפקד פיקוד העורף: "מוכנים וחזקים גם בהגנה וגם בהתקפה; הקפידו על ההנחיות" • צפו
טען עוד כתבות >

המיוחדים

WhatsApp-Image-2021-05-20-at-13.27.36-724x483-1-1-1
אלימות משטרתית ואירוע היסטורי • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
WhatsApp-Image-2023-05-11-at-18.25.59-1024x683
קיפקעס | מחוות החילוני לגור, התדהמה ב'התקווה', והתוכניות בחסידות לאחר הכנס ההיסטורי
WhatsApp Image 2024-04-07 at 19.02
"בבוקר חיפשתי את אבא והוא לא היה, אמא אמרה שהוא נעצר"; משכן מחכה לאריאל
WhatsApp-Image-2021-05-20-at-13.27.36-724x483-1-1-1
עיר הקופים ועיר השממה • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע

חדש באתר

 מסך 2024-04-14 070854
גלנט: "ישראל יחד עם ארה"ב בלמו את ההתקפה הזאת בצורה שאין דומה לה" • צפו
.
ביידן: "ישראל הפגינה יכולות ירוט יוצאות דופן, ניתן לראות בכך ניצחון על איראן"
photo1713057303
נתניהו, גלנט וגנץ יחליטו על התגובה למתקפה; איראן מזהירה ומאיימת על ארה"ב
.
הרוב המכריע של הטילים ששוגרו מאיראן יורטו מחוץ לגבולות מדינת ישראל

גלריות

DOCZAHI@GMAIL
שׂוֹשׂ תָּשִׂישׂ • שמחת נישואי נכדת מרן שר התורה זצוק"ל
 ירושלים סדר לימוד הכנה לפסח (6)
שׁוֹאֲלִין וְדוֹרְשִׁין • סדר לימוד עשר שעות רצופות בחצה"ק נדבורנה ירושלים
 הוראה הגרא''ד שפירא חלוקת תעודות (3)
כָּבוֹד חֲכָמִים יִנְחָלוּ • מעמד כבוד התורה וחלוקת תעודות לחברי ורבני 'קנין הוראה'
 מבחן פומבי בערד (1)
כְּמֻנָּח בְּקֻפְסָא • ערד: מבחן פומבי לאלפי חסידי גור על הש"ס כולו

עיתוני היום

F090331NS01-1024x683
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִׁשִּׁי • כותרות העיתונים – ד' בניסן ה’תשפ”ד

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן Hide picture