דעות

צילום: פלאש 90, עיבוד: חדשות JDN

טעות טראגית: הח”כים והשרים החרדים אשמים במשבר הגיוס / אבי מוסקוב

טעות אחת של המפלגות החרדיות בתחילת ימי הממשלה הובילה אותנו למצב כיום שבו בג”ץ התערב והפסיק את התקציבים לעולם התורה • המפלגות החרדיות נכנעו לנתניהו ולוין ואפשרו להם לדהור עם הרפורמה / אבי מוסקוב בטור נוקב
 • המשחק שיטריף את המשפחה שלכם על מנהגי הפסח המשפחתיים

  תוכן מקודם

 • "מדוע יש אנשים שמשקיעים בשעונים ועטי יוקרה ?

  תוכן מקודם

 • גם מחזיקים את התורה וגם קמחא דפסחא מצטרפים עכשיו

  תוכן מקודם

 • המזגן נכבה בסעודת השבת? לדעת להכריע - בלי להזיע!

  תוכן מקודם

 • המשחק שיטריף את המשפחה שלכם על מנהגי הפסח המשפחתיים

  תוכן מקודם

 • נחשף המדריך לגיוס כספים של המנטור העולמי

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

הציבור החרדי נמצא כעת במצב הקשה ביותר מקום המדינה באשר ליחסי דת ומדינה. מעולם לא הונף החרב על עולם התורה באופן כה מוחשי. תקציבי עולם הישיבות, גם בזמנים הקשים ביותר, לא נעצרו. כעת, אחרי פסיקת בג”ץ זה יקרה באופן חסר תקדים. לא יהיה זה מוגזם לומר כי עולם התורה נמצא בטלטלה.

צריך להדגיש ולומר עוד בפתח הדברים – מי שחושב שבגלל תקציב כזה או אחר יהיה בחור או אברך שיעלה בדעתו להתגייס לצה”ל, או שאינו מכיר את המגזר החרדי או שהוא טיפש מוחלט. אף בחור חרדי לא יתגייס בגלל בג”ץ. להיפך, הציבור החרדי מתכנס כעת לתוך עצמו והמחיצות שהפרידו בנינו לציבור החילוני רק הוגבהו, דבר שיש שיאמרו שהוא דווקא טוב.

זהו טבעו של האדם. כאשר מנסים לגרום לאדם או חברה לעשות משהו בניגוד לרצונם ופועלים למען המטרה בכפיה, האדם או החברה רק יתנגדו חזק יותר. הידברות תמיד מועילה יותר יותר מהתנגשות.

עם זאת, המכה תהיה קשה מבחינה כלכלית גם לציבור החרדי וגם לראשי המוסדות שיצטרכו למצוא פתרונות יצירתיים בכדי לגייס את הכסף החסר. ספויילר: זה לא יהיה קל. למרות שכבר כעת מתגבשות יוזמות של נגידי עולם התורה להשלים את החסר, זה לא יספיק, וגם בתקווה שהיוזמות המבורכות יחזיקו לאורך זמן והן לא תהיינה רק ריגוש רגעי. אבל מי שסייע עד כה לעולם הישיבות והכוללים להתקיים, למרות כל הקשיים, ימשיך גם כעת.

ואחרי שהבהרנו את הנקודה לפיה עולם הכוללים והישיבות ימשיך להתקיים כרגיל ולא נראה לפתע נהירה של בחורים שמתייצבים בבקו”ם, כעת צריך לצלול ולהבין כיצד הגענו עד הלום.

מיד לאחר הפסיקה הדרמטית במהלך סוף השבוע האחרון, הח”כים והשרים החרדים מכל המפלגות מצאו את האשמים בכל הפלונטר בחוק הגיוס – בג”ץ והיועצת המשפטית לממשלה. אשמים נוספים מצאו במפלגות החרדיות – הליכוד, יריב לוין ובנימין נתניהו.

עיתון ‘המבשר’ כתב זאת שחור על גבי לבן כאשר האשים את נתניהו במשבר הגיוס: “בקרב המפלגות החרדיות ניכרת מורת רוח רבה מגרירת הרגליים של ראש הממשלה נתניהו עד הרגע האחרון כשלא עמד בהבטחתו מאז כינון הקואליציה להסדיר את מעמד בני הישיבות”.

ב”הדרך” מתחו ביקורת חריפה על השופטים, ובכותרת הראשית נכתב: “בג”ץ נגד עולם התורה”. בהמשך נכתב: “שופטי בג”ץ ממשיכם בדורסנותם האקטיביסטית ומרימים יד בתורה משה בהחלטה אומללה הנוטלת בחטף ממדינת ישראל את זכות החזקת התורה, המגינה על עצם קיומה”.

כל זה נכון רק במידה חלקית. אכן, לולי בג”ץ שרודף את עולם התורה כאידיאולוגיה, התקציבים לעולם הישיבות כלל הנראה היו נשארים כפי שהיו עד כה. בלי מפלגת הליכוד והשרים הסוררים ייתכן וחוק הגיוס היה עובר מזמן. לולי היועצת המשפטית לממשלה שהתגלתה כיועצת המשפטית להפלת הממשלה, כנראה שלא היינו מגיעים לסיטואציה הזו.

אבל, וכאן האבל הגדול, האמת היא שבג”ץ והיועמ”שית לא היו צריכים להידרש לעניין באופן הזה אילו הח”כים והשרים החרדים היו פועלים נכון מבחינה פוליטית, תוך הסתכלות ארוכת טווח. טעות אחת טראגית של המפלגות החרדיות כולן הובילה אותנו לשפל הנורא שהציבור החרדי נמצא בו כיום.

הימים ימי טרום הקמת הממשלה – ממשלת הימין-מלא מלא, המשא ומתן הקואליציוני עם המפלגות החרדיות בשיאו כאשר עיקרו מתנהל סביב שתי נקודות עיקריות – חוק הגיוס ותקציבי עולם הישיבות.

לאחר משא ומתן ממושך המפלגות החרדיות חתמו על הסכם עם הליכוד ובו הובהר באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי חוק יסוד לימוד התורה יחד עם חוק הגיוס יעבור עד תקציב 2023, קצת אחרי הקמת הממשלה. המפלגות החרדיות היו בטוחות שלא תהיה בעיה להעביר את החוקים בממשלת החלומות הוורודה.

אך במהרה התברר לחרדים כי זאת באמת ממשלת ה”חלומות” באספמיה. שר המשפטים יריב לוין הגיח לפתע פתאום עם הרפורמה המשפטית, רפורמה שגם החרדים טוענים כי היא נחוצה. לוין רץ עם הרפורמה כמי שאחזו אמוק. הוא סחף איתו את נתניהו ומפלגות הימין, שלא היו מוכנות כמעט לשמוע על שום דבר אחר מלבד הרפורמה. כל החוקים האחרים היו בלתי רלוונטיים בעיני יריב לוין שדהר עם הרפורמה שלו היישר לתהום כידוע.

באותה נקודת זמן, המפלגות החרדיות דרשו מנתניהו ולוין לעצור לדקה מהטירוף ולהעביר את חוק הגיוס כפי שהובטח להם בהסכמים הקואליציוניים. נתניהו כדרכו מרח את החרדים ואמר להם חכו קצת, בא נתקדם לפחות קצת עם הרפורמה כפי שלוין רוצה (אחת הוא יתפטר) – ואז נקדם את חוק הגיוס בדיוק כפי שאתם רוצים. החרדים ניסו לשכנע את נתניהו לאורך הדרך שיקדם את חוק הגיוס אפילו במקביל לרפורמה, אך המאמצים עלו בתוהו. נתניהו נפנף את החרדים עם הבטחות סרק. החרדים, כך נדמה, בלעו את הפתיון.

אמנם, היו נציגים חרדים כבר אז, שכנראה מכירים את נתניהו הערמומי, שדרשו לדפוק לנתניהו ולוין על השולחן ולומר להם – זה או אנחנו או הרפורמה. “לנו הדבר החשוב ביותר בעולם שבעבור זה נשלחנו אל הכנסת זה חוק הגיוס ותקציבים לעולם התורה, ולא משנה כמה הרפורמה צודקת, חוק הגיוס מעל הכל”, הסביר בזמנו גורם חרדי שהוסיף, “אין לנו מה לחפש בממשלה בלי חוק גיוס מתוקן”.

דעה זו לא התקבלה לצערנו ואין דרך יפה לומר זאת – המפלגות החרדיות נכנעו לנתניהו ולוין ואפשרו להם לדהור עם הרפורמה על פני חוק הגיוס. השאר היסטוריה, חוק הגיוס לא התקדם, המלחמה הקשה החלה, הרפורמה מתה והחרדים יצאו קרחים מכל הכיוונים.

וכאן הטעות הטראגית. אילו הח”כים והשרים החרדים היו מתעקשים יותר להעביר את חוק הגיוס בתחילת הדרך, כפי שהובטח להם בהסכמים, ולא להיכנע לתכתיבים של לוין ונתניהו, אילו הם היו דופקים על השולחן כפי שהיו שדרשו, אילו הם היו אומרים לנתניהו “או חוק גיוס או פרישה מהממשלה”, בג”ץ לא היה צריך להתערב כיום, בוודאי לא באופן הדרמטי הזה.

התמיהה הגדולה היא בעיקר על השרים והח”כים הוותיקים של המפלגות החרדיות. וכי אתם לא מכירים את נתניהו? לא למדתם דבר או שניים על אופיו של האיש? וכי לא הבנתם שטבעו של האיש הוא לדחות ולדחות ולדחות ולבסוף לנפנף?

האשמים המרכזיים של המחדל שהוביל לקיצוץ תקציבי עולם הישיבות הן המפלגות החרדיות. אפשר לזרוק את האשמה על נתניהו, על בג”ץ, על יריב לוין, על היועצת המשפטית לממשלה. אבל בסוף, הח”כים והשרים החרדיים נשלחו לכנסת בעיקר למטרה אחת – חוק גיוס ותקציבים לעולם התורה. ובזה הם נכשלו כישלון מר, בפרט לאור העבודה שעם קצת יותר מאמץ ותובנה פוליטית הכל יכול היה להימנע.

צריך שוב להדגיש כפי שנכתב לעיל. היו נציגים חרדים שדעתם הייתה בזמנו כי יש להתעקש על העברת חוק הגיוס ויהי מה. אך הבעיה הייתה שדעתם לא התקבלה.

הגולל לא נסתם, עדיין ניתן להעביר חוק כזה או אחר, לפחות לנסות. תפקידן של המפלגות החרדיות כעת היא לפתור את הבעיה שהן הכניסו את כולנו אליה בטעות פוליטית טראגית, כדי להוכיח שהם נשלחו לכנסת עבור הציבור החרדי ולומדי התורה ולא בשביל לחמם כסאות.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

31 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

לא הזמן לריב ביננו
מה העניין עם הטור הזה?
תשלח אותו כשתיגמר הסאגה

צודק בכל מילה

מאמר גרוע מאוד ומפגין חוסר הבנה בסיסי, כיון שהבעיה היא בג”ץ שביטל את כל החוקים עד עכשיו היה מבטל גם את החוק הזה, הטעות היא הפוכה לגמרי, שכחרדים ישבנו על הגדר ולא עזרנו להעביר את הרפורמה, כאילו זה לא קשור אלינו, כעת הבנו שזה בהחלט קשור אלינו, ולכן עיקר המאבק צריך להיות בבג”ץ הרשע, ולא ליפול לפח שהרשעים הללו טמנו לנו לעשות מריבות בתוך גוש הימין.

מישהו מוכן לנסות להלין עליהם אצל גדולי ישראל, ולגרום לשידוש מערכות בנוגע לנציגים הללו?…

קשקשן!
מה היה עוזר חוק גיוס??
הרי בג”ץ בסוף תמיד פוסל כל חוק גיוס..
ברור שהדבר הכי דחוף זה הרפורמה!

מי שכתב את הכתבה, שיתמודד נגד נתניהו והליכוד ואחר כך יכתוב מה שהוא רוצה.

מצער מאוד שכמה כתבים חרדים החליטו להיות אידיוטיים שימושיים של השמאל
מישהו באמת חושב שבג”ץ שהסכים לחטוף מחצי מהעם כשפסל את חוק יסוד הנבצרות לא היה פוסל את חוק תורתו אומנתו?

שטויות

שטויות ללכת על הרפורמות עכשיו בלי לפחד

מי שאשם בכל המצב הזה זה נתניהו (בגיום ברפומה במצב המחלמה התקוע וכו’ )
שהוא ראש ממשלה ובסוף הוא בעל הבית ואם הוא נותן שידרכו עליו או על הציבור החרדי הוא אשם בכל זה
אם שרון היה ראש ממשלה כבר מזמן יה מפטר את היוצעת משפטית עם השופטים ואחרי כמה ימים היו כולם מבינים מי בעל הבית ואז כולם היו מתיישרים איתו כול ל כל ראשי הצבא ובמובן החנפנים מהתקשורת
כולם יודעים למה קוברים נפטר כי הוא לא מתנגד

נכון כל מילה

הרבה שנים לא קראתי כל כך הרבה בלבולי שכל במאמר כזה קצר !!
כמה חוקי גיוס עברו בעשרים שנה האחרונות ? את כולם בג”ץ פסל ! אפילו את החוק שהעביר יאיר לפיד אי שם לפני למעלה מעשור ב’ממשלת האחים’ הידועה לשמצה, בג”ץ פסל !!
כל חוק שהיו מעבירים בגץ ישר היה פוסל, ולכן היתה דרישה של המפלגות החרדיות (!) בהסכמים הקואליציונים להעביר את פסקת ההתגברות, בשביל חוק הגיוס, ולכן הרפרורמה היתה חשובה לציבור החרדי, בעיקר בשביל חוק הגיוס.
אז תפסיק לבלבל ת’מוח,
נ.ב. (תוך כדי הכתיבה אני נזכר בעצרת בחירות שהייתה בבני ברק (לפני הסבב הראשון בתשע”ט) שגפני כבר אז אמר קבל עם ועדה שהמפלגות החרדיות ידרשו פסקת התגברות,)
שורה תחתונה. לא היה מצב לטפל בחוק גיוס בלי לעקוף את בגץ באיזה שהיא דרך

צודק ב100 אחוז רק לדייק שדרעי הוא האשם הגדול שסוחב אותנו עם נתניהו ואנחנו צריכים להתלכלך בשקי העוונות שלהם גם במשבר הרפורמה הרצוג הציע פטור מלא לחרדים בהסכמת בג”ץ אבל הרב נתניהו לא הסכים

איזה חרטוט. ועוד בכותרת ראשית
בגץ פסל עם אחר פעם את כל חוקי הגיוס שהיו כולל את החוק שהעביר לפיד !
לכן היו צריכים קודם פסקת התגברות ורק לאחר מכן חוק גיוס,
אגב למי שזוכר המפלגות החרדיות בקשו בהסכמים הקואלציונים פסקת התגברות ,בשביל לעקוף את בגץ בחוקי הגיוס.

לגמרי לא נכון. אין ספק שללא רפורמה משפטית כל חוק שיהיה יפסל על הסף. והח”כ החרדים אינם פוליטיקאים עצמאים שפועלים ללא הוראות גדולי התורה. גדולי התורה שמן הסתם לא טעו ואם טעו לא ייגרם מהם אסון לעולם התורה כי הכל לשם שמים בטוב טעם ודעת כך שה’ מגן על כבודם ודרכם.

אני חסיד בישיבת חברון, ולמרות אהבת התורה הגדולה שיש בי ואהבת הלימוד הרבה, אני חושב שאולי הגיע הזמן להתגייס לצבא

יא מתחזה! חסיד בחברון!!?
אבל אני גם חלק מהמגזר ואני חושב שבשעות המלחמה הקשות הללו אנחנו צריכים לצאת להילחם ב7 העמים ובעמלק

בסדר, אתה חסיד בישיבת חברון שיושב ולומד כל היום ורוצה להתגייס ואני תורם חילוני אתאיסט שמתנגד לכיבוש ורוצה לתרום לישיבות בגלל הדיקטטורה השיפוטית…

עד שלא יגידו לבג”ץ “תפסוק מה שתפסוק זה לא מעניין אני עושה מה שאני רוצה” וככה באמת יעשו! שוב דבר לא יזוז במדינה המשוגעת הזו. אבל הם לא ‘גברים’ אז שיסבלו…

אז תתגייס מי מפריע לך?? (לדעתי הנך פרסונה מומצאת אבל זה לא רלוונטי לעצם הנושא)

אתה אמיתי??? ה’ יעזור לך לחזור למכינה להשקפה

אפשר להבין למה מוחקים לי תגובה????????????
לא מתאים לכם שאני כותב שזה טעות?????????????

חזק תמשיך לאומר את האמת!!!!

תמיד קל לכתוב בלי לעשות כלום ולא לדעת משום שיקול ולהטיף מוסר לאחרים

אנשים מ ה זה הדבר הזה? אדם ישב השקיעע כתב כתבה ערך חשב …ואתם כך באים ומזלזלים ז ה נראה לכם לגיטימי??? גם אם אתם לא חושבים כך תוכלו להסבביר 6לנמק ב נימה יפ. גם אנחנו ןא מסכימים עם כל בנאמר אבל בגלל זה לזלזל?? אין כאן אף אחד שמוחה זהה נורא!!
אחים, הזהרו בלבנת פנים גם מאחורי מקלדת יש מצוות וק”ו עבירות ובושהה שהאתר הזה נותן ככ ה לשמיץ את כותביו.
כמה שאכפת לם מאד.

נכון הוא השקיע אולי שעה והח”כ לא השקיעו??

קראתי את מה שכתבת והבנתי את הכאב שלך וזה באמת מרגש, ואני מבין מאוד את הצער,

אני חושב באמת שבכללי זה טוב לשים לב למה שכתבתם, ויש הרבה פעמים שזה למעשה.

ועדיין, עדיין אני חושב שעדיין כל תגובות המחאה פה הם צודקות מאוד,
קודם כל הכותרת היא כותרת מאוד מאוד מאוד לא יפה שפוסלת מכל וכל 18 ח”כים ויהודים יקרים פלוס כל הסגל שלהם וכל היועצים שלהם,
חוץ מזה שזה גם פוסל את כל הרבנים והמועצות שמנהיגים אותם!!!!!!!!!!!!!!!!
וזה כמובן חוץ מזה שהכתבה הזאת הוא תמצית מזוקקת של שטויות ושקרים ועיוותים שאין אפילו צורך להסביר אותם,
ומשום מה זה תמיד הולך ביחד שבכל הכתבות שבהם מדברים נגד הממסד ונגד רבנים אז יש כאלה תמהילים ודוק’ ואכמ”ל

ואגב אני רק מוסיף נקודה קטנה שאף אחד עדיין לא כתב, והיא ש: בהסכם הקואליציוני עם הליכוד נקבע שאת חוק הגיוס יחוקקו בתוך 9 חודשים! ובאמת לפני סוכות הח”כים החרדים כבר התחילו לדפוק על השולחן ולומר : שהזמן כבר מתקרב!

כותב השורות כנראה שכח כמה לחצו על הפוליטיקאים החרדים,גם הציבור וגם אתן הכתבים, קודם לקדם את הרפורמה, הרי בלעדיה בג”ץ יבטל כל חוק. אז עכשיו לבוא ולהלין עליהם. איזה גועל נפש

כל מילה בסלע,
ואלו שכותבים שזה שטויות – לא מבינים דבר וחצי דבר!
פוליטיקה זה לזהות תיזמון ולהעביר חוק – במיוחד שהוא בעייתי כ”כ,
אין ספק שיש כאן פיספוס ענק של הח”כים החרדים,
מספיק לראות שפי 2 מהאנשים אהבו את הכתבה והזדהו איתה,
ואני מדברת מהשטח זה מה שכולם באמת חושבים…………
אז תפסיקו לרדת על מי שכתב את הטור הוא אמר בקול את מה שכולנו חושבים בשקט.

ואולי הטעות הייתה שלא ישבו עם ראשי הצבא ובאו עם דרישות ליחידות חרדיות למהדרין, ואז מי שלא לומד יתגייס ויוריד את הדרישה?

אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה, שֶׁהַבּורֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמו הוּא בּורֵא וּמַנְהִיג לְכָל הַבְּרוּאִים, וְהוּא לְבַדּו עָשה וְעושה וְיַעֲשה לְכָל הַמַּעֲשים

כתבות חדשות באתר

משחק טריוויה דיגיטלי משפחתי על מנהגי הפסח
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

תרגיל בלבד, בעז"ה: כוחות הביטחון מפנים פצועים ליד מירון
גלנט חתם: הקטין בן ה-16 שנעצר לאחר רצח הרועה - נשלח למעצר מנהלי
נחת מהילדים! הפעם אתה חייב להיות ברשימה
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

בן גביר זועם: "אין גבול לניתוק של היועצת המשפטית לממשלה" • צפו
חסדי ה': המסתערבים עצרו מחבל דאעש שתכנן פיגוע במיידי
האברכים התלהבו: ראש הכולל ארגן לכולם תוספת משמעותית למלגה לכבוד פסח
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

צבי יחזקאלי מביך את הערבים: "מי האויב האמיתי שלכם?" • צפו
ערביה תקפה ילד יהודי ומשכה בפאותיו; המשטרה סגרה את התיק
מה ליפא לא מצא בשום פינה בבדיקת חמץ?
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

בן גביר לעג למשה ארבל: "עסוק בחנופה ליועמ"שית - אולי ימנו אותך לשופט"
ביידן מתבלבל שוב: "הבהרתי לישראלים - אל תתקדמו לחיפה" • צפו

הכתבות המעניינות ביותר

לשם מצות מצווה: שואבים 'מים שלנו' מהמעיין בהרי ירושלים
חיים גולדברג הסתובב במאפיות הירושלמיות ומגיש תיעוד מתהליך אפיית המצות
מאה שערים: התושבים נסחבו עם ה'חלוקות' של הקמחא דפסחא
סיור מצולם לקראת חול המועד: הכינרת המלאה - ונחל עמוד
בית שמש: האדמו"ר מלעלוב הגיע לטחון חיטים לאפיית מצות מצווה
ברוך דיין האמת: השוחט המומחה הרב יוחנן עידן זצ"ל; נקבר ליד בתו ע"ה
טען עוד כתבות >

המיוחדים

WhatsApp-Image-2021-05-20-at-13.27.36-724x483-1-1-1
אלימות משטרתית ואירוע היסטורי • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
WhatsApp-Image-2023-05-11-at-18.25.59-1024x683
קיפקעס | מחוות החילוני לגור, התדהמה ב'התקווה', והתוכניות בחסידות לאחר הכנס ההיסטורי
WhatsApp Image 2024-04-07 at 19.02
"בבוקר חיפשתי את אבא והוא לא היה, אמא אמרה שהוא נעצר"; משכן מחכה לאריאל
WhatsApp-Image-2021-05-20-at-13.27.36-724x483-1-1-1
עיר הקופים ועיר השממה • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע

חדש באתר

.
לשם מצות מצווה: שואבים 'מים שלנו' מהמעיין בהרי ירושלים
.
חיים גולדברג הסתובב במאפיות הירושלמיות ומגיש תיעוד מתהליך אפיית המצות
.
מאה שערים: התושבים נסחבו עם ה'חלוקות' של הקמחא דפסחא
.
תרגיל בלבד, בעז"ה: כוחות הביטחון מפנים פצועים ליד מירון

גלריות

.
לשם מצות מצווה: שואבים 'מים שלנו' מהמעיין בהרי ירושלים
.
חיים גולדברג הסתובב במאפיות הירושלמיות ומגיש תיעוד מתהליך אפיית המצות
.
מאה שערים: התושבים נסחבו עם ה'חלוקות' של הקמחא דפסחא
.
תרגיל בלבד, בעז"ה: כוחות הביטחון מפנים פצועים ליד מירון

עיתוני היום

F090331NS01-1024x683
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – י' בניסן ה’תשפ”ד

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן Hide picture