העולם החרדי

באדיבות המצלם

נחשף לאחר הפטירה: סיפורו הלא יאומן של הר’ נריה איסחקוב ז”ל

עלה לארץ מאוזבקיסטן בגיל 20, ולא ידע קרוא וכתוב • במשך עשר שנים השלים פערים עד שהפך לתלמיד חכם של ממש • הקים בית וייסד משפחה, אבל בשבוע שעבר התבקש לבית עולמו כשהוא מותיר אחריו אלמנה ושמונה יתומים • סיפורו הלא יאומן של הרב נריה איסחקוב, שהוכיח שאף פעם לא מאוחר מדי
 • מי היה מאמין שאעבור את המבחן?

  תוכן מקודם

 • עכשיו הם חושפים את סוד ההצלחה

  תוכן מקודם

 • למצוא את האיזון בין חיים לעבודה גם כשזה נראה בלתי אפשרי

  תוכן מקודם

 • אתה אוהב לנהוג, נכון? אל תפספס הזדמנות להצעת עבודה מפתה

  תוכן מקודם

 • מעוניינים במקצוע מבוקש בלי לוותר על ערכים? כאן מתחילים

  תוכן מקודם

 • למצוא את האיזון בין חיים לעבודה גם כשזה נראה בלתי אפשרי

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

המנחמים שבאים לביתה של משפחת איסחקוב ברח’ גני גד בבני ברק, לא מאמינים למשמע אוזניהם.

“מי שלא הכיר אותו מקורב ולא ידע על הסיפור המיוחד שלו, לא יכול להאמין!”, מסביר אחד החברים.

עד גיל 20 הרב איסחקוב לא ידע קרוא וכתוב! הוא גדל באוזבקיסטן, שם שלט אז המשטר הבולשביקי של רוסיה הקומוניסטית. יהדות, תורה, שבת, גמרא, כל אלו היו מושגים שבכלל לא היו מוכרים לו.

עם נפילת מסך הברזל עלה הרב איסחקוב לארץ הקודש, כשהוא בן עשרים, חסר ידע בסיסי שיאפשר לו להתחיל להשתלב בארץ, או ללמוד משהו על היהדות שלו.

אבל הלב שלו השתוקק לתורה ולמצוות, הוא החל לגשש את דרכו כסומא בארובה, ואז פגש אותו יהודי אמריקאי שהחליט לקחת אותו תחת חסותו. בתוך זמן קצר הוא עבר לארה”ב, ואותו מלאך מושיע הצמיד לו ‘מלמד’ שלימד אותו א’ ב’, לאחר מכן לימד אותו חומש, רש”י ומשנה, בגיל 40 הוא החל ללמוד גמרא!

הלב של הרב נריה נפתח לתורה, הוא הוסיף ללמוד עוד ועוד, וכשהיה בן 30 עלה לארץ בשנית, כשהפעם הוא כבר תלמיד חכם של ממש.

בתוך זמן קצר הקים את ביתו עם רעייתו, מלכה, והחל לעבוד כספר, לא לפני שלמד את הלכות ‘פאת הראש’ על בוריין, והפך למגדלור בתחום הספרות כהלכה, כשספרים רבים אחרים באו ללמוד אצלו מה אסור, מה מותר, ומה מהודר…

מתגייסים לשמונת היתומים של משפחת איסקוב

שמונה ילדים וילדות נולדו לו. הרב איסחקוב היה המאושר באדם. הוא לא דמיין את עצמו עומד בראש משפחה יהודית שורשית, זרע ברך ה’, בנים ובנות ההולכים בדרך התורה.

כשציפו לילד השמיני, נחתה עליהם בשורה לא נעימה בכלל. התברר שהרב איסחקוב סובל ממחלת הסרטן. עם זאת, הרופאים היו אופטימיים מאוד. הבטיחו להם שאין סיבה לדאגה, כי מדובר בסוג גידול שאחוזי הריפוי שלו גבוהים במיוחד.

אלא שלא כך רצתה ההשגחה העליונה. גופו של הרב איסחקוב לא הגיב לטיפולים. מצבו הלך והתדרדר, וכעבור שנה השיב נשמתו ליוצרה, כשבביתו שבעה ילדים ועוד תינוקת אחת קטנה בת שלושה חודשים, שבקושי הספיקה להרגיש מהו חיבוק של אבא, תינוקת קטנה ורכה, שלעולם לא תזכור איך נראה החיוך שלו, וילדים גדולים יותר שלעולם לא ישכחו את הכאב הנורא שליווה אותו בתקופה האחרונה עלי אדמות.

חברים של המשפחה מסבירים שמדובר במשפחה דלת אמצעים: “הם תמיד הסתפקו במועט, לא חיפשו שום דבר. הרב נריה היה אומר שהוא מרגיש עשיר כי יש לו הרבה הרבה יותר ממה שהיה לו כשגדל באוזבקיסטן.

“אבל עכשיו נשבר מטה לחמם. האבא המפרנס נפטר, ואין להם שום הכנסה. האמא מטופלת בילדים רכים, והם חייבים עזרה. אין ברירה, חייבים לגייס להם כמה שיותר עזרה, כדי שהמשפחה הזאת תצליח לשרוד ותמשיך להתקיים”.

מתגייסים לשמונת היתומים של משפחת איסקוב

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

2 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

הכרתי אותו אישית בשנה האחרונה היו לנו הרבה שיחות נפש, ומדובר בבן תורה ירא שמיים, הוא סיפר לי שעקר התחזקותו היה בזכות הגה”צ רבי אליהו דרעי זצ”ל [שמסר נפשו למען תספורת כהלכה] שהיה מארחו בשבתות והיה מחזק אותו מאד, וכמדומני הוא הראשון [או היחיד] שהכריז בשלט על חנותו תספורת לפי כללי ההלכה, זכות גדולה לתמוך במשפחתו העניפה שימשיכו בדרכו בעזה”ש, הכותב בצער רב

הייתי מסתפר אצלו מידי פעם בקריית הרצוג והוא תמיד הקפיד על הכללים הכי טוב שאפשר (אני חושב שהוא היה הספר שאפשר לסמוך עליו יותר מכל הספרים האחרים עם לב טוב וחיוך תמידי מצווה מגדולה לתרום למשפחתו
יהי זכרו ברוך

כתבות חדשות באתר

מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

הכתבות המעניינות ביותר

המיוחדים

חדש באתר

גלריות

עיתוני היום

דיווח על סרטון

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן