בטחוני

באדיבות המשפחות

בני ערובה למניפולציות של חמאס: סיפורם של הנעדרים והשבויים בעזה

אורון שאול שנעדר בסג'אעיה ואימו מרגישה שהוא עוד חי, הדר גולדין שחלקו נבדק וחלקו נעדר, אברה מנגיסטו שחמאס ניצל לתרגיל הטעייה והישאם א־סייד שאביו לא מסכים שישחררו מחבלים בשבילו • וגם 2 נעדרים שכמעט לא שומעים עליהם
 • הוובינר שמסעיר את העולם החסידי!

  תוכן מקודם

 • יש סיכוי שבלחיצת כפתור תמצא את המשרה הבאה שלך

  תוכן מקודם

 • "איך אני יכול לעזוב את העולם לפני שהספקתי להחזיר את כל החובות"

  תוכן מקודם

 • טראומת ילדות חסמה אותו מלצאת מהעיר

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

ארגון הטרור חמאס הקפיץ את ישראל בכלל ו-4 משפחות בה בפרט, כשהודיע באטימות לב רצחנית כי "חלה הידרדרות רפואית במצבו של אחד השבויים הישראלים". בהודעה לקונית זו, של דובר הזרוע הצבאית של ארגון הטרור העזתי, הוא הקפיץ את משפחות הנעדרים שיקיריהם מוחזקים ברצועת – הדר גולדן, אורון שאול, אברה מנגיסטו, והישאם אל-סייד.

החייל ללא קבר

אורון שאול הוא חייל צה"ל שנהרג בתקרית אש בקרב סג'אעיה במהלך מבצע צוק איתן, והוכר כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. במהלך הלחימה של חטיבת גולני בשכונת סג'אעיה, נפגע נגמ"ש מדגם M-113 מירי טיל נ"ט, שהביא למותם של שישה חיילי צה"ל ולהגדרתו של החייל השביעי בנגמ"ש, אורון שאול, כנעדר.

חמאס טען במהירות כי לכד את חייל צה"ל בשם אורון שאול, וגיבה את טענתו בהצגת התצלום והתעודות של החייל. בהמשך אישר צה"ל כי גופתו של אורון שאול לא זוהתה בין ההרוגים שנמצאו בתוך הנגמ"ש. הטלוויזיה של חמאס חגגה את החטיפה כביכול, בלגלוג על צער משפחתו של שאול ובשיר: "לקחנו שליט שני, ילד צעיר ובלונדיני". דוברים מטעם ישראל הטילו ספק בטענות הלכידה ובהמשך אישרה ישראל כי שאול נהרג.

ריבלין מקבל את פני הנשיא טראמפ טמציג את תמונותיהם של החיילים הנעדרים. צילום: מארק ניימן, לע"מ

המשפחה סירבה לקבל את עמדת צה"ל שבנם נהרג. "אמא שלי עד היום בטוחה שהוא חי", סיפר אבירם שאול, אחיו של אורון הי"ד. "להתווכח עם הרגשה ותחושה אימהית? אני לא יכול, אי אפשר. היו המון חורים בפרוטוקולים שנתנו לנו והשחירו הרבה, לא נתנו לנו לראות הכול, הסתירו מאיתנו פרטים, הייתה הרבה דיסאינפורמציה מצה"ל, יש פה טיוח, אין ספק. האם אורון חי ונושם? אני רוצה לקוות אבל לא יכול להאמין".

החייל שנפל בקרב רפיח

במהלך הפסקת אש למשך 72 שעות ביוזמת האו"ם, שהופרה תוך זמן קצר על ידי החמאס בשיגורים לעבר יישובי עוטף עזה, כוח של סיירת גבעתי המשיך בפעילות מבצעית לאיתור מנהרות באזור רפיח. מחבלים שיצאו ממנהרה תקפו את הכוח, והרגו שלושה מחיילי הכוח, בהם הדר גולדין שאת גופתו לקחו איתם. החלק בכוח ששרד ניהלו מרדף אחר חוליית המחבלים בתוך המנהרה, אשר במהלכו נתגלו פריטים שאפשרו, יחד עם פריטים נוספים שנתגלו בהמשך היום על ידי צוות של סיירת מטכ"ל, לקבוע את מותו.

בשעות הראשונות שלאחר הקרב נחשב גולדין לנעדר שנפל בשבי, אך כעבור כ-38 שעות נמסרה להוריו קביעתו של הרב הצבאי הראשי דאז, רפי פרץ, שהוא נהרג. מדובר צה"ל נמסר אז כי "הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, אשר עמד בראש בית דין מיוחד שהוקם לצורך זה, קבע את מותו של קצין צה"ל סגן הדר גולדין, לוחם ומפקד בחטיבת גבעתי, שנפל בקרב ברצועת עזה ביום שישי. ההחלטה התקבלה על פי ממצאים שהובאו משטח הלחימה ותוך התחשבות בשיקולים רפואיים, הלכתיים ושיקולים רלוונטיים אחרים".

קברו של הדר גולדין. צילום: פלאש 90

בצה"ל הסבירו למשפחה שיש די ממצאים פתולוגיים לקבוע מוות ואותם ממצאים מאפשרים גם קבורה. ההלוויה התקיימה בבית העלמין הצבאי בכפר סבא. אביו של גולדין, שמחה, אמר שנה אחרי כי "אני מזכיר שצה"ל השאיר שתי גופות בעזה וברפיח. בשם האמנה המקודשת בין ההורים לבין המדינה אני משביע אתכם שנביא את גופתו".

על מאתיופיה וחצה את הגבול

אבֵרהם "אברה" מנגיסטו, נולד באתיופיה, וכשהיה בן חמש עלה ארצה עם הוריו ואחיו במבצע שלמה. הוא גדל באשקלון ולא גויס לצה"ל מאחר שסבל ממספר בעיות בריאות שונות. אחיו הגדול סבל מאנורקסיה ונפטר, אז מצבו הנפשי של מנגיסטו החל להידרדר. הוא התנתק משמונת אחיו והחל להתבודד ולערוך צעדות ארוכות לבדו ברחבי ישראל. במקרה אחד לאחר שמשפחתו פנתה למשטרה והצהירה שהוא נעדר, הוא אותר לבסוף בטבריה. שנתיים לפני שחצה את הגדר אושפז בבית חולים פסיכיאטרי וטופל בתרופות, בהמשך אושפז שוב בכפייה.

יום אחד יצא מנגיסטו מביתו שבאשקלון כשעל גבו תיק, וצעד לכיוון תחנת הכוח רוטנברג. משם ירד לכיוון חוף זיקים, צעד לאורכה של דרך בת כעשרה קילומטרים, ולבסוף הגיע לגדר הביטחון בין ישראל לרצועת עזה. תצפיתניות במגדל התצפית באזור זיהו אותו והודיעו לחיילי צה"ל שהיו בסיור לאורך הגדר, על הימצאותו והתקרבותו לגדר. סמוך לגדר הביטחון קראו לו החיילים לעצור וירו באוויר ולאחר מכן לעבר רגליו, אך הוא המשיך לצעוד לעבר הגדר. לבסוף השאיר את תרמילו על הקרקע, וטיפס על הגדר הגבוהה ומעל לגדר התיל שבצידה, לעבר צידה השני – שטח רצועת עזה. לאחר מכן התיישב מנגיסטו בנינוחות בקרב דייגים עזתיים.

הקמפיין למען מנגיסטו. צילום: פלאש 90

חייל ששהה במקום סיפר כי חשב כי מנגיסטו הוא מסתנן מאפריקה שהחליט לעבור לעזה. חיילי הסיור חשדו שהתיק שהונח לפני הגדר ממולכד ונהגו בו כחפץ חשוד. רק לאחר שהתיק נוטרל נבדקה תכולתו ולאחר שנמצאה תעודת זהות ישראלית של אברה מנגיסטו התבררה זהותו.

לאחר שנודע על מעבר מנגיסטו לרצועת עזה, פנתה ישראל לחמאס ולצלב האדום בבקשה להשיבו לישראל על בסיס הומניטרי. חמאס נענה לבקשה והודיע כי בכוונתו להחזיר את "האתיופי", כפי שכינו את מנגיסטו. בחלוף שבועות אחדים תואם מפגש למסירת מנגיסטו לחיילי צה"ל שימתינו לו בגדר הגבול. לאחר המסירה, התברר שחמאס ניסה להונות את ישראל בכך שמסר מסתנן אריתראי ששהה ברצועת עזה. המתחזה האריתראי הוחזר לשטח הרצועה.

בהמשך טען חמאס כי אברה הועבר למצרים. בשלב אחר חמאס העביר מסרים שהם פועלים על פי דת האסלאם בנוגע לאסירים שהם מחזיקים, אך אין מידע ממשי לגבי אברה מנגיסטו. כמו כן, בחמאס טענו כי אברה הוא חייל, אף על פי שלא שירת כלל בצה"ל. רק כשנה אחרי שחצה את הגדר הוסר צו איסור פרסום שהוטל על הפרשה מאז התרחשותה.

הבדואי ששירת בצה"ל וחיפש את שליט 

כשנה אחרי צוק איתן חצה הישאם שעבאן א־סייד, צעיר בדואי תושב חורה החולה בסכיזופרניה, את הגבול עם רצועת עזה דרך המטעים של קיבוץ ארז. בעבר הוא חצה פעמיים את הגבול לרצועת עזה, והוחזר. הישאם, בן 23 מהיישוב חורה שבנגב, נעצר על ידי חמאס לאחר שחצה את גדר המערכת לעזה. קודם לכן, נתפס שעבאן מספר פעמים על ידי כוחות הביטחון הישראלים לאחר שהודיע למשפחתו שהוא הולך לשחרר את החייל גלעד שליט מהשבי.

א־סייד שירת בצה"ל כמה חודשים ושוחרר משירות. בשל כך, לדברי אביו, אנשי הרשימה המשותפת וההנהגה הבדואית בנגב אינן נרתמות לעזור לו. מזה שנתיים שאביו מנסה להשיג כל פירור מידע על מצב בנו. הוא יצר קשר עם משלחת של מכובדים בעזה שיצרו קשר עם גורמים בחמאס כדי לקבל דיווח על מצבו אבל אלה חזרו בידיים ריקות.

שעבאן א־סייד

"אני לא רוצה שישחררו את בני עבור מחבלים", הביע האב שעבאן אל סייד עמדה מפתיעה בראיון ל'מאקו לפני כמה שנים. "אסור לחזור שוב על עסקת שליט. אין לי בעיה שבני יישאר בעזה כמה שצריך עד שחמאס יתייאש וישחרר אותו. אני מתנגד לכל עסקה שבה ישוחררו מחבלים בתמורה לבן שלי. רק אם המדינה תפסיק את שחרור המחבלים, חמאס יישבר ויסכים לשחרר את השבויים בתנאים הגיוניים".

אחת התהיות שמעלים בהקשר לשחרור בנו היא כיצד איש לא שם לב שבכלל הייתה חצייה של הגבול, זמן כה קצר לאחר מבצע "צוק איתן". שעבאן לא מאשים את הצבא, אבל יש לו רגשות אשמה על כך שלא מנע זאת בעצמו. "גם אם נניח היה מחדל, ואני לא יודע אם זה נכון, אני מאמין שהצבא חקר את העניין לעומק והסיק את המסקנות המתבקשות. הם גם יכלו בטעות לירות בבני, הם לא יכולים לדעת מה הכוונות שלו. אני שמח שזה לא קרה", טוען אל-סייד.

2 נעדרים נוספים

ככל הידוע, בעזה נמצא גם ג'ומעה אבראהים אבו ענימה, תושב ח'אשם זאנה, כפר בלתי מוכר בנגב ליד נבטים, שחצה לפני 6 שנים, בגיל 1, את הגבול עם רצועת עזה. משפחתו סיפרה כי בשנים האחרונות הוא סבל ממצב נפשי קשה ולא רצה ללמוד או לעבוד. לפני 5 שנים חצה צעיר בן 20 שנולד בישראל לאב מעזה ואם ישראלית, את הגבול מישראל לרצועת עזה, ונאסף על ידי אדם המזוהה עם חמאס. פרטיו מעולם לא פורסמו, על פי ההערה הוא עבר להתגורר עם משפחתו שם.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

87 אהבו

לא מעניין

12לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

קמפיין הסרטונים: דרעי מתעייף במדרגות ובן גביר מתעמל עם משקולות • צפו
יצירתי: הצמיד סולם לבניין - ולקח קורקינט חשמלי מהמרפסת • צפו
"תירה בו!": תיעוד דרמטי - כך אזרחים עם נשקים עצרו שודד תכשיטים • צפו
אסון נורא בטבריה: נפטר תלמיד הישיבה מרדכי שלזינגר ז"ל שטבע בכנרת
מתיחות בלשכת ראש הממשלה לפיד: ראש המל"ל מודר מפורומים ביטחוניים
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא
טרגדיה בבין הזמנים: בחור ישיבה טבע בחוף הנפרד בכנרת, מותו נקבע בביה"ח
גורמים מדיניים: "מזהים התקרבות של איראן להסכם עם המעצמות"
"עזה כולה מרוצפת בכטמ"מים שאוספים מודיעין 24 שעות סביב השעון" • צפו
מאות רקטות ביום למשך חודש: היעד החדש של חמאס
עין לא נותרה יבשה: ראש הישיבה הגר"ש אלתר ניחם את משפחת גלושטיין • צפו
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
1 תגובה
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

מתי זה קרה?????????????????

המיוחדים

.
עשיריית המחוזות והמאוכזבים: הח"כים ששרדו והפנים החדשות של הליכוד בכנסת
.
השורה השנייה ברשימת הליכוד: המועמדים לראשות הממשלה לשעבר והמשוריינים
.
צמרת הליכוד החדשה: החנון, רואה החשבון, השר הכושל וראש העיר המאוכזב
.
כביש רצחני: מספר ההרוגים בדרכים הולך ומטפס – ואין שום תוכנית ממשלתית לשינוי

חדש באתר

WhatsApp Image 2022-08-17 at 22.44
אסון נורא בטבריה: נפטר תלמיד הישיבה מרדכי שלזינגר ז"ל שטבע בכנרת
.
מתיחות בלשכת ראש הממשלה לפיד: ראש המל"ל מודר מפורומים ביטחוניים
house-g70bb66472_640
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
President_Yitzhak_Herzog_during_his_state_visit_to_Turkey_with_Recep_Tayyip_Erdoğan
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא

גלריות

לעלוב ב''ב צאנז טשאקאווא ברית (20)
שמחת הברית בחצרות לעלוב ב"ב - צאנז טשאקאווא
הגר''מ שטרנבוך חתונה נכד (17)
שמחת החתונה לנכד מרן פוסק הדור וראב"ד ירושלים הגר"מ שטרנבוך
צאנז פתיחת אלול פב (7)
מעמד פתיחת הזמן לאלפי בחורי ישיבות גדולות צאנז בראשות מרן האדמו"ר
DCIM100GOPROGOPR5248
תיעוד: הגרי"א שוורצמן בהתייעצות במעונו של מרן הגרב"ד פוברסקי

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – כ' באב ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
1
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture