בעולם

צילום: pixabay

מלחמת לוחיות הרישוי: העימות בין סרביה לקוסובו – החיקוי לפוטין והקשר לירושלים

עימות בן 24 שנה בין סרביה לקוסובו מאיים להתלהט בעקבות קרב על לוחיות רישוי ותעודות בגבול • החוק השנוי במחלוקת נדחה ובעולם מנסים להרגיע את הרוחות – עם 3,800 חיילי נאט"ו בתווך • וגם: ההסכם שטראמפ תיווך ודחף את ישראל
 • שנה וחצי הם הסתירו את דבר מחלתה, עד שלא יכלו יותר

  תוכן מקודם

 • התמונה האחרונה! ילדי משפחת וואקנין נפרדים מאבא.

  תוכן מקודם

 • כאן לומדים בהנאה ובנים עתיד

  תוכן מקודם

 • בואו לעבוד בעזר מצוין - שכר גבוה - עבודה עם שליחות וחסד

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

חשש מהסלמה מחודשת באזור הבלקן: אזעקות וקולות ירי נשמעו בתחילת השבוע באזור העיר מיטרוביצה שבצפון קוסובו – והעלו את רמות הדאגה באזור. במקביל לאירועים האלו, נסגרו לפחות באופן זמני שני מעברי גבול סמוכים בין שתי המדינות – ומצד הממשלות השונות החלו להתקבל איתותים בנוגע לעימות אפשרי.

נשיא סרביה, אלכסנדר ווצ'ציץ' הזהיר כי קוסובו מתכננת לכבוש שטחים נוספים מידי סרביה ואמר כי ארצו לא תאפשר זאת. "סרביה נמצאת במצב המתוח ביותר שהייתה בו בנוגע לסוגיית קוסובו אי פעם. המצב עבור האנשים שלנו בקוסובו הוא מסוכן ומורכב", אמר הנשיא, בהתייחסות לתושבי קוסבו ממוצא אתני סרבי.

סרבים החיים בקוסובו בגבול עם סרביה החלו להקים מחסומים על כבישים ולהתעמת עם כוחות הביטחון זאת לקראת חוק חדש שצפוי לצאת לפועל הדורש מהם לשים לוחיות רישוי של קוסובו. אף אחד לא נפגע בהפגנות ביום ראשון, למרות שנשמעו יריות במספר מקומות, חלקם לעבר כוחות המשטרה.

מסתבר שהמהומה בין שתי המדינות בדרום-מזרח אירופה שמתחילה להדאיג את העולם התחילה על נושא אזוטרי למדי – לוחיות הרישוי. אבל זה רק הקוריוז, הסיפור הוא כמובן הרבה יותר גדול.

מלחמה של 24 שנים

אז מה הסיפור שם? בעבר הייתה קוסובו חלק מסרביה, עד להתקוממות של הרוב האלבני בשטח הזה מ"צבא שחרור קוסובו" ב-1998 אז פרצה "מלחמת קוסובו", בעקבות דיכוי אלים של הבדלנים שם מצד השלטונות הסרביים.

שנה לאחר מכן, אחרי התערבות נאט"ו שפתח במבצע הפצצות אוויריות, נאלצה סרביה להסיג את כוחותיה מקוסובו ואיבדה את השליטה על השטח. ב-2008 הכריזה קוסובו על עצמאותה, הכרזה שבה מכירות יותר מ-100 מדינות בעולם, בהן ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי – אולם סרביה ובעלת בריתה רוסיה וסין מעולם לא הכירו בעצמאות הזו.

כוח נאט"ו בקוסובו. צילום: pixabay

בתחילה, לא היה כל קשר רשמי בין קוסובו לסרביה, אולם במהלך השנים הבאות הדיאלוג בין הממשלות נעשה פעיל יותר. ההסכם הראשון בין הצדדים נחתם ב-2013 בתיווך האיחוד האירופי, שקבע כי שני הצדדים לא יחסמו את האחר מלהצטרף לאיחוד, הגדיר את מבנה כוח המשטרה בקוסובו וכן החליט על הקמה של איגוד רשויות מקומיות סרביות בקוסובו.

אלפי חיילים של נאט"ו – כולל חיילים אמריקאים – עדיין נמצאים בקוסובו, למקרה של החרפה במתיחות בין קוסוברים-אלבנים – הרוב במדינה – למיעוט הסרבי.

מלחמת לוחיות הרישוי

מתוך 1.8 מיליון איש שחיים בקוסובו, כ-50 אלף הם סרבים שחיים בצפון המדינה, בקרבת הגבול עם סרביה. הסרבים בצפון קוסובו נושאים על רכביהם לוחיות רישוי של ממשלת סרביה בבלגרד – ומסרבים להחליף ללוחיות שהונפקו על ידי ממשלת קוסובו בפרישטינה.

סרביה עדיין מסרבת להכיר בקוסובו כמדינה, ומתייחסת לגבול עם קוסובו כגבול זמני ו"מנהלי". כדי להמחיש את ההתנגדות, כבר שנים שסרביה מסירה את לוחיות הרישוי של מכוניות שרשומות בקוסובו וחוצות את הגבול. הנהגים צריכים לשלם 5 אירו תמורת לוחית רישוי זמנית של 60 יום.

בעקבות כך, ממשלת קוסובו החליטה לאלץ תושבים מהמיעוט הסרבי בשטחה להחליף את לוחיות הרישוי הסרביות ברכביהם בלוחיות רישוי מטעם הרשויות הקוסובריות. במסגרת החוק החדש יידרשו אותם תושבים להשתמש גם בתעודת זיהוי קוסוברית ולא רק סרבית בעודם חוצים את הגבול בין המדינות.

לוחית רישוי של סרביה

המהלך שהוחלט עליו כבר אשתקד עורר אז מתיחות רבה בגבול: תושבים סרבים בקוסובו הפגינו וחסמו את מעברי הגבול בין המדינות. קוסובו שלחה לשם כוחות מיוחדים בעוד סרביה השכנה שלחה מטוסי קרב שחגו באזור. בסופו של דבר נסוגה בה אז פרישטינה מהחלטתה "לנקום" בשלטונות הסרביים, והיא ביטלה את הדרישה לשינוי לוחיות הרישוי במסגרת הסכם בין המדינות שתווך על ידי האיחוד האירופי.

אלא שאותו הסכם לא החזיק מעמד, והשבוע כאמור התכוונה ממשלת קוסובו לדרוש מחדש את שינוי לוחיות הרישוי מצד התושבים הסרבים בצפון המדינה שנוהגים לחצות את הגבול לסרביה, ואלו שבו להפגין וחסמו שני מעברי גבול מרכזיים. המפגינים הציבו סמוך למעברים הללו – ג'רינג'ה וברנג'אק – משאיות שמולאו בעפר וכלים כבדים אחרים, והמשטרה מסרה כי נאלצה בשל כך לעצור את התנועה במעברי הגבול.

ניסיונות ההרגעה

בינתיים קוסובו קיבל רגליים קרות והחליטה לדחות את חוק לוחיות הרישוי לפחות עד ה-1 בספטמבר. עם זאת, אזרחים סרבים המבקשים להיכנס לקוסובו נדרשים עדיין להצטייד במסמך זיהוי זמני, בנוסף לדרכון או תעודת זהות שהונפקו בבלגרד.

ראש ממשלת קוסובו, אלבין קורטי, טען שמאחורי מה שהגדיר כ"התפרעויות" בגבול עומד נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ'. הנשיא הסרבי ווצ'יץ', שהזהיר כי "מעולם לא היה מצב מורכב יותר מהיום", הביע לאחר דחיית התוכנית תקווה להפחתת המתיחות בין המדינות.

לוחית רישוי של קוסובו

קורטי נפגש עם שגריר ארה"ב ג'פרי הובנייה ועם שגרירים ממדינות האיחוד האירופי כדי לדון במתיחות. הנציג העליון של האיחוד לענייני חוץ ומדיניות ביטחון, ז'וזפ בורל, בירך על ההחלטה לדחות את יישום החוק וקרא להסיר את כל המחסומים באופן מיידי.

כוח השמירה על השלום בקוסובו, KFOR, אמר בהודעתו כי הוא עוקב בקרוב אחרי המצב ומוכן להתערב במקרה של סכנה ליציבות. עוד נמסר כי הכוח "ינקוט בכל צעד שיידרש על מנת להבטיח סביבה בטוחה בקוסובו בכל עת, בהתאם למנדט מטעם האו"ם". הכוח כולל 3,800 חיילים מ-28 מדינות, ואף שהוא מובל על ידי נאט"ו נתמך גם על ידי האו"ם והאיחוד האירופי.

חיקוי רוסי

אי אפשר שלא לראות פה את ההקשר, בקטן אמנם, למלחמה באוקראינה. אנליסטים טוענים כי תפיסת העולם הלאומנית והרוויזיוניסטית של רוסיה מצאה קהל בסרביה, ובמיוחד אצל הנשיא אלכסנדר ווצ'יץ'. סרביה, בת ברית מסורתית של רוסיה, סירבה לקריאות מצד האיחוד האירופי וארה"ב להצטרף לסנקציות נגד רוסיה.

בתמורה, דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זכרובה גיבתה את סרביה והאשימה את קוסובו בשימוש בחוקים החדשים כצעד לסילוק אוכלוסייה סרבית. "אנו קוראים לקוסובו, ארה"ב והאיחוד האירופי להפסיק את הפרובוקציות ולשמור על הזכויות של הסרבים בקוסובו. אם הם יעזו לפגוע בסרבים או להרוג אותם, סרביה תנצח".

פוטין קטן? ר"מ סרביה אלכסנדר ווצ'יץ'. צילום: פרלמנט הרוסי

בצל המלחמה באוקראינה האשים ווצ'יץ' שקוסובו "מנצלת את מצב הרוח בעולם" בניסיון לקדם את מטרותיה, וכי ראש הממשלה הקוסוברי קורטי מנסה למתג עצמו באופן שיזכיר את נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. ווצ'יץ' נשא השבוע נאום חריף נגד קוסובו, על רקע סגירת מעברי הגבול, והאשים אותה כי היא מבקשת לצייר אותו כ"פוטין הקטן שמקבל הוראות מפוטין הגדול".

חרף ניסיונו להתנער מההשוואה לאיומיה של רוסיה על אוקראינה, חבר מפלגתו ולדימיר ג'וקנוביץ' התבטא בטוויטר באופן שהזכיר את הרטוריקה של פוטין כלפי קייב, וכתב כי "נראה שסרביה תיאלץ להתחיל בדה־נאציפיקציה של הבלקן".

מחקה את זלנסקי? ר"מ קוסובו קורטי. צילום: ממשלת קוסובו

ווצ'יץ' – שהיה בעבר דוברו של הרודן הסרבי סלובודן מילושביץ' – כינס ישיבה של קציני צבא בכירים וראשי מערכת הביטחון בבלגרד, ואחריה כינס מסיבת עיתונאים שבה הצהיר: "אנחנו מתפללים לשלום ורוצים בשלום, אבל לא ניכנע וסרביה תנצח".

סרביה מוגדרת כמדינה מועמדת להצטרף לאיחוד האירופי מאז 2013. אך בלגרד הולכת על חבל דק בשנים האחרונות, בין שאיפותיה להתקרב למערב לבין הברית הוותיקה שלה עם רוסיה – שבה היא גם תלויה כמעט לחלוטין מבחינת ייבוא נפט וגז. נשיא סרביה, אלכסנדר ווצ'יץ', סירב לאכוף את הסנקציות שעליהן הכריזה בריסל נגד רוסיה בשל פלישתה לאוקראינה. אולם מדינתו תמכה באו"ם בהחלטה המגנה את הפלישה.

הקשר לירושלים

לקראת תום כהונת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, במסגרת תנופת הסכמי אברהם, חתמו קוסובו וסרביה על הסכם בתיווך ארצות הברית ונרמלו את היחסים הכלכליים ביניהם. ההסכם קובע הקמה של מיני אזור שנגן בין סרביה, קוסובו ומדינות נוספות בבלקן, וכן העברת השגרירויות שלהן לירושלים.

על פי תנאי ההסכמים שנחתמו, סרביה השעתה את מאמציה לעודד מדינות אחרות לא להכיר בקוסובו או לבטל את ההכרה לתקופה של שנה, ובתמורה לכך קוסובו לא תגיש בקשה לחברות חדשה בארגונים בין-לאומיים באותה תקופה. בנוסף, כל מדינה תכיר בתעודות המזהות של המדינה השנייה.

מנהיגי המדינות חותמים על ההסכם. צילום: הבית הלבן

ההסכם הכיל גם הוראות הן לסרביה והן לקוסובו להכיר בחזבאללה כארגון טרור. סרביה הסכימה להעביר את השגרירות שלה בתל אביב לירושלים וישראל וקוסובו הסכימו להכיר זאת בזאת. קוסובו הודיעה כי היא תקים את השגרירות שלה בירושלים. בפועל, בעוד קוסובו פתחה את שגרירותה בירושלים, סרביה טרם העבירה את שגרירותה לירושלים.

עד לחתימת ישראל לא הכירה בקוסובו בין היתר בעקבות החשש שהדבר יצור תקדים שעלול לגרום להכרזה חד-צדדית על עצמאות מצד הרשות הפלסטינית. ההכרה של ישראל בקוסובו הגיעה אחרי שקוסובו השקיעה מאמצים על מנת לשכנע את ישראל להכיר בה ואף שלחה משלחות לירושלים.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

40 אהבו

לא מעניין

9לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

קמפיין הסרטונים: דרעי מתעייף במדרגות ובן גביר מתעמל עם משקולות • צפו
יצירתי: הצמיד סולם לבניין - ולקח קורקינט חשמלי מהמרפסת • צפו
"תירה בו!": תיעוד דרמטי - כך אזרחים עם נשקים עצרו שודד תכשיטים • צפו
אסון נורא בטבריה: נפטר תלמיד הישיבה מרדכי שלזינגר ז"ל שטבע בכנרת
מתיחות בלשכת ראש הממשלה לפיד: ראש המל"ל מודר מפורומים ביטחוניים
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא
טרגדיה בבין הזמנים: בחור ישיבה טבע בחוף הנפרד בכנרת, מותו נקבע בביה"ח
גורמים מדיניים: "מזהים התקרבות של איראן להסכם עם המעצמות"
"עזה כולה מרוצפת בכטמ"מים שאוספים מודיעין 24 שעות סביב השעון" • צפו
מאות רקטות ביום למשך חודש: היעד החדש של חמאס
עין לא נותרה יבשה: ראש הישיבה הגר"ש אלתר ניחם את משפחת גלושטיין • צפו
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
3 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

עוד מלחמה בפתח..
בגלל סרביה נפתחה מלחמת העולם ראשונה
אולי גם השלישית….

משעמם לך ?!
בכל זאת אל תפתח פה לשטן.
מלחמה זה דבר גרוע לכל בני אנוש
וליהודים קל וחומר

ליהודים קל וחומר? מאיפה הבאת את התפיסה הגלותית הזאת?

המיוחדים

.
עשיריית המחוזות והמאוכזבים: הח"כים ששרדו והפנים החדשות של הליכוד בכנסת
.
השורה השנייה ברשימת הליכוד: המועמדים לראשות הממשלה לשעבר והמשוריינים
.
צמרת הליכוד החדשה: החנון, רואה החשבון, השר הכושל וראש העיר המאוכזב
.
כביש רצחני: מספר ההרוגים בדרכים הולך ומטפס – ואין שום תוכנית ממשלתית לשינוי

חדש באתר

WhatsApp Image 2022-08-17 at 22.44
אסון נורא בטבריה: נפטר תלמיד הישיבה מרדכי שלזינגר ז"ל שטבע בכנרת
.
מתיחות בלשכת ראש הממשלה לפיד: ראש המל"ל מודר מפורומים ביטחוניים
house-g70bb66472_640
רכשתם דירה בשעה טובה? יש דברים שאתם חייבים לדעת
President_Yitzhak_Herzog_during_his_state_visit_to_Turkey_with_Recep_Tayyip_Erdoğan
לפיד וארדואן שוחחו: הטיסות הישראליות לטורקיה יחודשו בחודש הבא

גלריות

לעלוב ב''ב צאנז טשאקאווא ברית (20)
שמחת הברית בחצרות לעלוב ב"ב - צאנז טשאקאווא
הגר''מ שטרנבוך חתונה נכד (17)
שמחת החתונה לנכד מרן פוסק הדור וראב"ד ירושלים הגר"מ שטרנבוך
צאנז פתיחת אלול פב (7)
מעמד פתיחת הזמן לאלפי בחורי ישיבות גדולות צאנז בראשות מרן האדמו"ר
DCIM100GOPROGOPR5248
תיעוד: הגרי"א שוורצמן בהתייעצות במעונו של מרן הגרב"ד פוברסקי

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – כ' באב ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
3
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture