דעות

תומר נויברג, פלאש 90

כמו ברלין? מחאת השכירות לא אמיתית / עו"ד נתן רוזנבלט

לפני מספר חודשים נסעתי לברלין. שמעתי על הפלא האירופאי של השקעה בדירות שתמיד תפוסות, ורציתי לראות מקרוב. בדקתי כמה דירות שם וישבתי עם אנשים העוסקים בתחום, ואחרי כמה שעות הבנתי, שאין לי מה לחפש כאן מבחינה כלכלית
 • סיעודיים? יכול להיות שמגיע לכם 5,500₪ כל חודש, בואו לבדוק בקלות!

  תוכן מקודם

 • מצפה לבשורות טובות? הקורס הזה בשבילך

  תוכן מקודם

 • נענים לבקשתו של עמוד התפילה הרב גלאי שליט"א!

  תוכן מקודם

 • "אבא היה חולה והמשיך ללמוד בהתמדה" בני הרב סלבוטיצקי זצ"ל בהספד כואב

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

תשכחו מכל המחאות שאתם רגילים לשמוע על כמה קשה לקנות דירה במדינה, תתחילו להתרגל למחאות כמה קשה לשכור דירה. כבר לא מדברים בתקשורת על מחירי הדירות, אלא על מחירי השכירות, שלפי הפרסומים עולים ועולים בצורה דרמטית ובלתי נסבלת.

יש בזה קודם כל מימד חיובי: זה אומר שמחירי הדירות אכן במגמת ירידה כפי שחזינו כאן לפני כחודשיים, וזאת תודות לשר השיכון שבאמת מתאמץ להוציא לשוק כמה שיותר דירות בהגרלה, ולהוציא מהשוק כמה שיותר קונים פוטנציאלים, זה מתחיל להצליח לאלקין, (למרות הניסיון השבוע להצר את ההשתתפות של הציבור החרדי בהגרלה, באמצעות ביטול אפשרות הרישום לנישואין, מבלי להחילם על הערבים – בסוף נאלצו להתקפל בעניין הערבים, וגם לי גם לך לא יהיה) ולכן המחאה עוברת לעניין מחירי השכירות העולים. הבה נבדוק בשורות הבאות הכצעקתה ומה ניתן לעשות כנגד כך.

ראשית כל, נבדוק במדד המחירים לצרכן, זה שהתפרסם השבוע, ובכן, מדד השכירות עלה ב-0.2% בלבד, לצורך השוואה: מדד הדירות לקניה עלה ב-0.9% ועוד מחשבים את זה כסוג של תחילת ירידת מחירים, כך שעלייה של 0.2% היא טבעית, ואפילו מבורכת במידה מסוימת, כי זה אומר שלאנשים כאן טוב ברוך השם והעם שלנו הולך וגדל ישתבח שמו.

גם ביקור בשטח, לא מעלה נתונים של עלייה דרמטית במחירי השכירות, לא שמענו על עליית מחירים בדימונה ובית שאן. שלא לדבר בציבור שלנו, שהמחירים רק יורדים ויורדים כל הזמן. כל מי שמעיין במודעות להשכרה, רואה שיש בבית שמש רמה ד' ומודיעין עילית, ים של דירות ריקות או במחירים זולים בהרבה מהעבר הקרוב. אנשים מתקשים היום לקבל 3,000 ש"ח על דירת 3 חדרים, שהייתה מושכרת ב-3,400.

אז על מה המחאה? איפה מחירי הדירות אכן עולים ועולים? התשובה: בתל אביב והמטרופולין שלה, איפה שגרים העיתונאים, אלו שמעצבים את דעת הקהל, הם אכן חשים בעלייה כל הזמן, המחירים אכן עולים ועולים. אלא שאיש לא אשם בכך, זוהי תופעה כלל עולמית: ככל שעיר בירה (תל אביב נחשבת כבירה כלכלית) מצליחה יותר, יש יותר אנשים שרוצים לגור בה, ואז המחירים עולים יותר.

לכאורה המצוקה המדומה הזו אינה נוגעת לנו – בניגוד למצוקת מחירי הדירות לקנייה, ששם אנחנו סובלים כמו כולם ואפילו קצת יותר –  אלא ש"הפתרון" אותו הם מציעים הוא מסוכן מאוד, וכאן אנחנו צריכים גם לחשוש כי הוא נוגע לכל אחד מאיתנו, גם מי שאין לו דירה להשקעה בתל אביב. הם מציעים לחקות את העיר ברלין, אשר הגבילה את מחירי השכירות.

לפני מספר חודשים נסעתי לברלין, שמעתי על הפלא האירופאי של השקעה בדירות שתמיד תפוסות, ורציתי לראות מקרוב. בדקתי כמה דירות שם וישבתי עם אנשים העוסקים בתחום, ואחרי כמה שעות הבנתי, שאין לי יותר מה לחפש כאן מבחינה כלכלית, ופניתי לסיור באנדרטת השואה (המוזרה – אלפי גושי בטון לא מסודרים ללא כל כיתוב, למרות שאני קורא את כל השפות במקום – לא הצלחתי למצוא מילה אחת על היות הנרצחים יהודים, צריך לרדת מתחת לאדמה בשביל להבין זאת – אי לך ארץ ארורה).

העניין הוא שהממשלה אינה מאפשרת את עליית מחירי השכירות ואת תחלופת השוכרים, הבעלים של הדירה צריך לבקש רשות חודש מראש (!) על מנת לבוא לסייר בדירה ולראות אם היא עדיין קיימת,  ועוד שורה ארוכה של פעולות אשר מטרתן לסייע לשוכרים כביכול, ולכן אכן כל הדירות תפוסות, אך מה שהן עושות במקביל, זה להוציא את טיפת החשק האחרונה מלהשקיע בעיר הזאת. כך יצא שרוב הדירות שייכות לקרנות שונות ולא לאנשים פרטיים, כי פשוט לא שווה להשקיע שם.

אם אנחנו רוצים שוק כמו גרמניה, אז הוא צריך לבוא ביחד עם שינוי יסודי במדיניות הממשלה (סיוע מוגבר בשכר דירה, ורכישת מיליוני דירות על מנת להשכירן בחצי חינם) וכן שינוי בכללי ההתנהגות, בגרמניה למשל 80% מתושבי המדינה חיים בשכירות, למה לא בעצם? מי צריך לקנות דירה, אם אתה שוכר דירה ומשלם כמה אירו שאתה מחליט, ואי אפשר להוציא אותך לעולם כמעט. לא כל מה שעובד שם יעבוד גם אצל הישראלי שבסופו של דבר רוצה להיות בעל דירה.

אלא מה? אנשים לא רוצים לגור בפריפריה, אפילו הקרובה, (לוד נמצאת במרחק 10 דקות רכבת ממרכז תל אביב – מניסיון) אלא דווקא במרכז של המרכז של המרכז, אז שלא יתלוננו, מי שרוצה לוקסוס שישלם. הממשלה לא צריכה לממן אותו, אלא לעודד את מי שמוכן ללכת לגור רחוק ולהפריח את השממה.

ועוד משהו חשוב שהממשלה יכולה לעשות באופן מיידי:

עשרות אלפי משפחות זכו בדירות בכל מיני מקומות שלא תכננו בכלל להתגורר בהן. המצב הזה הוא אבסורד, אנשים לא יכולים למכור את הדירה שלהם ולקנות איפה שהם רוצים והם נאלצים לשכור ולהשכיר, זה בלתי אפשרי ובלתי רצוי.

בחתימה אחת, יכול כבוד השר להורות על אפשרות מכירת הדירות, כמובן תחת פיקוח (כמו למשל, רק לאחר רכישת דירה אחרת) ואז כל אחד יגור איפה שהוא יכול ורוצה וכולם יהיו מרוצים.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

38 אהבו

לא מעניין

10לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

הנופשים הופתעו: האורח המוזר נכנס לחדר שלהם בבית המלון • צפו
תיעוד דרמטי מהמסוק: ספינה נקלעה לסופה ושקעה במצולות • צפו
קומיקאי עזתי לועג לישראל: "חלום הרצל עומד לקרוס" • צפו
פלסטינים גנבו קטנועים ונמלטו; השוטרים עצרו אותם בתוך המנהרה • צפו
'מפעל הדף היומי בעיון' סיכומי שיטות הראשונים עד ההלכה למעשה • יבמות דף קכ
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – ו' בתמוז ה'תשפ"ב
המפכ"ל יזהיר את חברי הכנסת: "בתוך שנה וחצי אין משטרה"
מסמך חושף: ראש ממשלת המעבר לפיד הוזהר מעיסוק בספרי רעייתו
ההתקרבות הישראלית לסעודיה לקראת ביקור ביידן: "תחילת פתיחתה של הדלת"
עם פצצות תאורה: כך פעלו כל הלילה לחילוץ מטייל ממדבר יהודה • צפו
חשד לפיגוע: ערבי דקר חרדי על הגשר בדרך לבני ברק; סריקות נרחבות אחרי הדוקר
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
6 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

קצת מוזר שאתה נותן קרדיט לשר השיכון כשאך לפני כחודש אתה הוא זה שהסברת יפה מאוד את האסטרטגיה שלו להעלות את מחיר הדירות ולהעלות ולהעלות ואז כשטיפה ירד המחיר הוא יקח את הקרדיט…

מחירי השכירויות עולים. ולא רק בתל אביב והמרכז. בתור זוג צעיר בשפלה, אנחנו משלמים על דירת 2 חדרים קטנה 3400 בבניין ישן. ומצבנו עוד טוב איכשהו… בחיפושינו אחר דירה נתקלנו בדירות שכמעט לא ראויות למגורים, ישנות, מרתפים ועוד.

מי שמחפש לעשות כסף מנדלן, מדינות שחברות בגוש האירופאי לא בשבילו, ועדיף לו לחפש את מקומו בארה"ב (לא בכל מדינה בארה"ב), או לחסוך עוד כמה עשרות שנים עוד כסף בשביל להשקיע כאן במדינת ישראל.

למדינות הגוש האירופאי יש חוקים מאוד נוקשים בכל הנוגע לנדלן ולטובת האזרחים. הם פחות מחפשים משקיעים, ויותר דואגים לטובת האזרח.

באופן כללי יש מדינות שנהוג שם לחתום על חוזים ארוכי טווח – של 10 ואפילו 20 שנה, וזה מדינות שבהן אין הגבלה על חוזה.

מה שאומר שאם חתמת על חוזה שכירות בסך 500 יורו, השכ"ד ישאר 500 יורו ולבעל הבית אסור לעלאות את השכ"ד עד תום החוזה / עד שהשוכר עוזב.

וכל הדיבורים על הנדלן באירופה, זה לא אנשים שמחפשים לעשות שם כסף, אלא לגור שם. כי יותר זול בכמעט כל מקום אחר בעולם מאשר במדינת ישראל.

לא הבנתי…. מה זאת הכתבה הזאת בוא לכפר יונה נתניה חדרה ותראה את הטירוף של הכל קניית דירה בלתי אפשרית 1.8 דירה הכי ישנה בביניין שאף אחד לא רוצה להיתקרב וחדשה 2.600 דירה נורמאלית נאה ארנונה 2000 לחודשיים וועד 400 שכירויות 6000 איך אפשר לחיות ככה חנקו אותנו
זוג עובד שתמשתכר יפה לא מצליח לקנות הפכו את כל איזור השרון לא הבנתי מה זאת הכתבה הזאת

קצת מוזר משהוא בכתבות שלך לאחרונה נהיית קצת ליברמן (כמובן בצינייות) התחלת לא מזמן עם זה שלא לקנות דירה עכשיו כי המחירים יורדים ועכשיו עם הנושא של השכירות שאין עליה מזכיר את מה שאמר ליברמן אין עליה במחירי הדיור אולי בשלושה רחובות בתל אביב חכו והמחירים ירדו
אתה הרי בעצמך לא מאמין בזה איך שאני מכיר אותך
דבר שני איך אתה מעיז לתת קרדיט לאלקין שסיכל בניית עיר חרדית שפיר בקרית גת אתה בעצמך יודע כמה רווח והצלה היה יוכל לצאת מזה במיקום כל כך אסטרטאגי ולא עוד לא מזמן עודדת את הנושא של כסיף ואמרת מה רע
אז עם באמת זה לא רע ונתיבות גם לא רע (ואני מכיר את המקום ואף מחבב אותו) כמו שכתבת למה שלא תעבור לשם ותיתן דוגמא כאחד שנחשב לעסקן דיור!?
דבר שלישי ברלין לא מעניינת אותנו מה שמענין אותנו זה התשלום שכ”ד בסוף חודש
מאוד מעניין למה צריך מחאה שאלת והתשובה שגם את זה ליברמן שאל וקבע שאין צורך במחאה המחירים ירדו
ימים יגידו (וכבר 50 שנה הם אומרים שאין ירידה במחירים)

הנתון שמחירי השכירות עולים, מגיע מהשטח מציבור השוכרים. הנתון שעו"ד רוזנבלט מדבר עליו שהא הנתון שליברמן השתמש בו, לקוח ממדד המחירים שנגזר מהדיווחים של המשכירים למס הכנסה, וכידוע שחלקם הגדול לא מדווח.

המיוחדים

.
לו"ז הבחירות: מהפיצולים והפריימריז עד הגשת הרשימות והפסילות - כל התאריכים
Collage Maker-03-Jul-2022-05
עם עניבה, בלי השכלה: גיבור התרבות של תל אביב הפך לראש ממשלה
קריסת טריבונות בקולומביה וצביעות של מיקי לוי • עשרת הסרטונים הנצפים
Collage Maker-30-Jun-2022-12
עלה בטרמפ מימין, ירד בשמאל: אחרי עשור בפוליטיקה - בנט עוזב, בינתיים • סיכום

חדש באתר

‏‏לכידה
פלסטינים גנבו קטנועים ונמלטו; השוטרים עצרו אותם בתוך המנהרה • צפו
'מפעל הדף היומי בעיון' סיכומי שיטות הראשונים עד ההלכה למעשה • יבמות דף קכ
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – ו' בתמוז ה'תשפ"ב

גלריות

דזיקוב ויז'ניץ חומש סעודה (20)
בֶּן חָמֵשׁ לַמִּקְרָא • חומש סעודה בתלמוד תורה בני נפתלי דזי'קוב ויז'ניץ
מונקאטש שחרית ראש חודש (10)
וּמוּסָפִים כְּהִלְכָתָם • האדמו"ר ממונקאטש בתפילת שחרית בראש חודש
ויז'ניץ ועידת מאירים (31)
וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם • ועידת היסוד לתומכי איגוד מוסדות ויז'ניץ
שבע ברכות לבן הגר''ב שמואלי (6)
האדמו"ר מתולדות אהרון הגיע להשתתף בשמחת השבע ברכות לבן המקובל • גלריה

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – ו' בתמוז ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
6
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x
()
x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture