המיוחדים

מראות המלחמה. צילום: שירותי החירום באוקראינה

אוקראינה או נובורוסיה? 90 יום לאירוע המשמעותי ביותר מאז מלחמת העולם

90 יום אחרי הפלישה הרוסית לאוקראינה, שמואל קאופמן בסקירה היסטורית שאקטואלית מתמיד על ברית המועצות ומה שנשאר ממנה, התרבות האוקראינית המפוצלת, וההקשרים האנטישמים • המלחמה באירופה – הרקע שפחות הכרתם
 • הרובוט שמבין באנשים ובהשקעות

  תוכן מקודם

 • "אבא היה חולה והמשיך ללמוד בהתמדה" בני הרב סלבוטיצקי זצ"ל בהספד כואב

  תוכן מקודם

 • שלושה ילדים קטנים קמים מהשבעה. עזרו להם לחזור לחיים

  תוכן מקודם

 • אתם חייבים לסייע לה: רגע לפני נישואיה, היתומה זועקת לעזרה

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

המלחמה המתנהלת עתה באוקראינה היא לדעתי האירוע המשמעותי ביותר בעולם, מאז מלה"ע 2. היא במרכז החדשות כבר זמן רב ובצדק, אבל כמעט לאף אחד אין מושג מה באמת קורה שם ולמה.

כתבה זו נועדה לעזור למי שרוצה לדעת מה באמת קורה, אבל לא מסוגל לדעת את האמת בגלל התופעה החדשה של חדשות כזב – fake news.

*  *  *

אז מה באמת קורה עכשיו באוקראינה? לצורך כך צריך לדעת את הרקע ההיסטורי. אבל לפני זה צריך לדעת את הרקע הגיאוגרפי. איפה זה בכלל קורה.

ובכן, אוקראינה נמצאת באירופה:

המדינה הרביעית בגודל שטחה (אחרי רוסיה, טורקיה וצרפת) והשמינית בגודל אוכלוסייתה (40 מיליון איש) באירופה.

מדינה חקלאית בעיקרה, אחת מיצרניות החיטה הגדולות בעולם. בכל אופן, בימינו עיקר עושרה של מדינה נמדד במחצבים ותעשייה. אוקראינה מייצאת בעיקר מוצרי כימיה ופחם, מוצרי תזקיק נפט. בנוסף, עד שליש מהתמ"ג מבוסס על תעשיית מתכת, האחראית על 40% מהכנסת המט"ח של המדינה. היצוא של המדינה מתבצע בעיקר מנמלי הים השחור. הכנסה לא מבוטלת באה מהעברת נפט וגז טבעי מרוסיה לאירופה. היבוא של המדינה הוא בעיקרו גז, נפט ומוצרי גז ואנרגיה הנרכשים ברוסיה.

כל זה חשוב מאד לענייננו, מכיוון שמחצבי המתכת והאחרים של אוקראינה מצויים במזרח המדינה והתעשיות המייצרות את המתכות מצויות אף הן שם. למשל, המעוז האחרון של גדוד "אזוב" שהיווה את חוד החנית במלחמת האזרחים המתנהלת במדינה מאז 2014 – היה במפעל הענק ליצור פלדה, "אזובסטל" בעיר מריופול, שהיא עיר נמל, וכמו שאר נמלי הים השחור מצויה בדרום המדינה.

רוסיה מנהלת אפוא את המלחמה נגד אוקראינה במזרח ובדרום, כאשר המטרה היא לנתק את דרום ומזרח המדינה מן השלטון בקייב, ובכך להפוך את אוקראינה למדינה חדלת קיום – failed state.

אוקראינה הפכה למדינה עצמאית רק בשנת 1991 לאחר פירוק ברית המועצות. לפני כן הייתה אחת מן המועצות (מועצה = סובייט) שהרכיבו את ברה"מ.

בזמן ברה"מ התנהלה "המלחמה הקרה" בינה לבין ארה"ב, על רקע שאיפת המשטר הקומוניסטי להרחיב את השפעתו על העולם כולו. במסגרת מאבק זה הוקמה ע"י ברה"מ "ברית ורשה" ולעומתה הקימו ארצות מערב אירופה בראשות ארה"ב את "ברית נאט"ו" שתפקידה היה לבלום את האימפריאליזם הקומוניסטי.

לאחר התמוטטות הקומוניזם ופירוקה של ברה"מ, הבטיחה לה ארה"ב שבתמורה לפירוק ברית ורשה – תחדל ברית נאט"ו להיות גורם עוין לפדרציה הרוסית (שהחליפה את ברה"מ) והמדינות שהשתחררו מעול הקומוניזם, לא תצטרפנה לברית נאט"ו.

התחייבות זו הופרה שוב ושוב במשך השנים שחלפו, וברית נאט"ו מתפשטת כל הזמן מזרחה לכיוון גבולות רוסיה.

לאחר עליית ולדימיר פוטין לשלטון ברוסיה והתאוששותה הכלכלית לאחר פירוק ברה"מ – החליט המשטר הרוסי לשים קץ להתפשטות זו של נאט"ו, אותה ראו ברוסיה, ובצדק, כאיום קיומי.

בשנת 2008, לאחר שמדינות ברית נאט"ו בראשות ארה"ב, החליטו לצרף גם את גיאורגיה ואוקראינה לברית – הודיעו הרוסים: עד כאן! לא יקום ולא יהיה. ואכן, כאשר גיאורגיה החלה לעשות צעדים בכיוון זה – פלש הצבא הרוסי למדינה והשלטון שם הוחלף.

בשנת 2014 היה ויקטור ינוקוביץ' נשיאה הנבחר של אוקראינה, לאחר בחירות שזכו ללגיטימציה בין לאומית. בתחילה רצה להצטרף לשוק האירופי המשותף, אבל פוטין הציע לו סיוע כלכלי רב שגרם לו לדחות את ההחלטה על הצטרפות לשוק האירופאי ובמקום זאת החליט להצטרף לגוש הכלכלי של ארצות המזרח, בראשות רוסיה.

בתגובה, ארגן משטר אובמה הפיכה בקייב, וינוקוביץ' נאלץ להימלט מאוקראינה כדי להציל את חייו.

בינוקוביץ' תמכה האוכלוסייה הרוסית בעיקרה. כל האוקראינים – כמו חלק ניכר מתושבי מזרח אירופה – סלאבים מבחינה אתנית, אבל מבחינה חברתית ותרבותית יש כאלה המרגישים יותר קרבה לתרבות המערב ורואים בארה"ב ומדינות אירופה המערבית מודל לחיקוי, ויש כאלה המרגישים יותר קרבה לתרבות הסלאבית ורואים את רוסיה כמקור מחצבתם.

המפה להלן מראה חלוקה תרבותית זו באוקראינה, לפי שיוך גיאוגרפי. באזורים הצבועים ירוק כהה ובהיר, מתגוררים הנוהים אחרי התרבות הרוסית. שימו לב שמדובר במזרח ודרום אוקראינה – האזורים התעשייתיים ואלה בהם מצויים נמלי הים השחור.

דבר זה משמעותי מאד להבנת המלחמה המתנהלת עכשיו באוקראינה:

בעקבות המהפכה שהתחוללה בקייב, פרצה באוקראינה מלחמת אזרחים המתנהלת עד היום, בין הנוהים אחרי התרבות הרוסית ובין הנוהים אחרי התרבות המערבית.

בעקבות ההפיכה בקייב הוקם גדוד "אזוב", שהיה מיליציה עצמאית, אשר גויסה ע"י השלטון החדש בקייב להילחם נגד תומכי רוסיה, שהיו מצביעיו של ינוקוביץ', אשר הודח כאמור בהפיכה שארגן אובמה.

חיילי "אזוב" ראו עצמם כממשיכי הנאצים האוקראינים, ששיתפו פעולה עם הגרמנים שפלשו לברה"מ ביוני 1941. אוקראינים אלה השתתפו בהרג יהודי אוקראינה לאחר הפלישה. בבאבי יאר למשל, שם הרגו כ-52,000 יהודי קייב תוך יומיים – ביצעה את ההרג המיליציה האוקראינית ששיתפה פעולה עם הגרמנים. בהמשך הוקמה ע"י האוקראינים דיביזיית אס.אס. "גליציה", שלחמה יחד עם הצבא הגרמני נגד הרוסים.

גדוד "אזוב", שהוקם כאמור בשנת 2014, ראה עצמו כממשיך המורשת של דיביזיית אס. אס. זו. הוא אימץ כסמל היחידה שלו את הסמל דמוי צלב הקרס של דיביזיית "גליציה". כמו כן גייס לשורותיו מתנדבים ניאו-נאצים רבים מרחבי אירופה ואמריקה, שהגיעו להילחם בצוותא עם הנאצים האוקראינים נגד הרוסים. לכן רואה אותם רוסיה כיום, כממשיכי המלחמה שניהלו הנאצים הגרמנים נגד ברה"מ בפלישה הגרמנית בשנת 1941.

במלחמת אזרחים זו נהרגו ע"פ הערכה כ-15,000 מתושבי המזרח, כמעט כולם תומכי רוסיה. את ההרג הזה ביצעו חיילי גדוד "אזוב".

בעקבות מלחמת אזרחים זו, החליטו תושבי מזרח אוקראינה לפרוש ממדינת אוקראינה והקימו מדינה עצמאית לה קראו "נובורוסיה", על שם מדינה שהוקמה שם ע"י האימפריה הרוסית (קיסרות רוסיה הצארית).

לאחר זמן מה פורקה מדינה זו שהקימו ובמקומה הוקמו, לאחר משאל עם, שתי רפובליקות עצמאיות, בשם דונייצק ולוגנסק, על שם שתי הערים הגדולות בחבל ארץ זה. חבל הארץ כולו נקרא "דונבס" – עמק הדון. הדון הוא נהר גדול ברוסיה הזורם קצת מזרחית משם, אשר על גדותיו שוכנת העיר הרוסית הגדולה רוסטוב.

במפה זו מצוינים האזורים בהן הוקמו שתי רפובליקות אלו:

שתי ערים אלו הן בעצם בירות המחוז של חבלי הארץ, דונייצק ולוגנסק, ראה במפה זו:

במלחמה המתנהלת עתה במזרח אוקראינה, רוצים הרוסים להרחיב את שליטת הפורשים במזרח על כל שטחי חבל דונבס, מעבר לערי בירות המחוז.

כ"כ, צירף המשטר הרוסי בעקבות ההפיכה בקייב, בחזרה את חצי האי קרים לפדרציה הרוסית. חצי האי קרים היה שייך לאימפריה הרוסית מאז נכבש על ידה מידי העות'מנים. מנהיג ברה"מ, ניקיטה חרושצ'וב (שהיה בעצמו אוקראיני) צירף ברגע של גחמה נוסטלגית, ו/או כאשר היה שיכור, את חצי האי ל"אוקראינה" (שהייתה כאמור אחד הסובייטים של ברה"מ). אף אחד בברה"מ דאז, וגם לא בעולם כולו, לא העלה על דעתו שהאימפריה הקומוניסטית תתפרק בצורה כזאת תוך זמן קצר.

אז עכשיו, לאחר שהוקם בקייב, משטר חדש בהפיכה בלתי חוקית – החליט פוטין שהגיע הזמן לשים קץ לשטות של חרושצ'וב.

*  *  *

במפה זו של אוקראינה, אפשר להבחין בבהירות, היכן מצויים המקומות בחדשות של ימינו:

דיברנו קודם על "נובורוסיה". במפה הבאה אפשר להבחין בנקל את מיקומה, בהקשר של "אוקראינה" של ימינו.

שני החלקים מימין הם בעצם "נובורוסיה", בעוד החלק השמאלי הכהה הוא חלקים במערב שסופחו לאוקראינה בעיקר לאחר המהפכה הקומוניסטית שהחליפה את הקיסרות הרוסית:

אז מהי "נובורוסיה"? זהו חבל ארץ שנוצר משטחים שכבשה האימפריה הרוסית (הצארית) מידי האימפריה העות'מנית, החופף במידה רבה את השטח של "חאנות קרים" לשעבר.

שטח נובורוסיה כולל את הערבה שמצפון לים השחור הממוקמת בין נהר דניסטר במערב ונהר קובאן במזרח. העיר המרכזית בנובורוסיה, שהייתה בירתה ההיסטורית של חבל ארץ זה, היא אודסה.

המפה להלן היא מימי האימפריה הרוסית ומצוינת שם "נובורוסיה" ("רוסיה החדשה"):

בשטח זה ישבו למעשה הקוזאקים. הם אינם שבט אתני, אלא "קוזאקים" הוא כינוי למעמד חברתי. היו אלה אריסים של האצילים הפולנים ששלטו בחבל ארץ זה שהיה תחת שליטת מלכות פולין – שמרדו במלכות פולין והתרכזו בחבל ארץ זה.

בין השנים 1774-1861 אוכלס האזור במתיישבים שונים, בעיקר סלאבים. בשנת 1778 הוקמה על פי הוראת הקיסרית יקטרינה הגדולה, עיר נמל שיושבה על ידי יוונים שהועברו אליה מחצי האי קרים. בהמשך נקראה עיר זו: מריופול.

"האימפריה הרוסית", או "רוסיה הקיסרית", הייתה מדינה ומערכת שלטונית שהתקיימה ברוסיה מאז עלייתו לשלטון של פיוטר הגדול בסוף המאה ה-17 ועד להדחתו של הצאר האחרון ניקולאי השני במהפכת פברואר ב-1917. בתקופה זו התרחבו שטחיה של רוסיה עד שהפכה לאימפריה הגדולה בעולם מבחינת שטח.

בשנת 1918, הקים הממשל הסובייטי את הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של אוקראינה. עד אז לא הייתה אף פעם ישות מדינית עצמאית בשם "אוקראינה". היה שבט סלאבי שאנשיו נקראים אוקראינים, כמו שיש שבטים סלאביים אחרים. יש להם ניב לשון שונה במשהו מן הרוסית, אבל זו אותה משפחה לשונית והלשונות דומות מאד זו לזו. גם מבחינה פיזית יש להם מאפיינים דומים, למשל עצמות לחיים גבוהות.

כאמור, בשנת 2014, הקימו הרוסים שפרשו ממדינת אוקראינה בעקבות מלחמת האזרחים, ישות מדינית במזרח, לה קראו "ברית הרפובליקות העממיות" או "המדינה הפדרלית של נובורוסיה". בתחומי הישות חיו למעלה מ-5 מיליון תושבים.

האם תקום עתה בעקבות המלחמה הנוכחית, "נובורוסיה" מחדש"? האם תקומנה שתי מדינות: "אוקראינה" ו"נובורוסיה"? בכל אופן, עתה – לאחר שהנאצים באזובסטל נכנעו – עסוק הצבא הרוסי בהכנעת הצבא האוקראיני בחבל דונבס. ימים יגידו מה הצורה המדינית שתלבש אוקראינה שלפני פברואר 2022.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

94 אהבו

לא מעניין

24לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

הנופשים הופתעו: האורח המוזר נכנס לחדר שלהם בבית המלון • צפו
תיעוד דרמטי מהמסוק: ספינה נקלעה לסופה ושקעה במצולות • צפו
קומיקאי עזתי לועג לישראל: "חלום הרצל עומד לקרוס" • צפו
הגרלת הדירות: עו"ד נתן רוזנבלט מסביר בטור דעה איפה כדאי להירשם?
דוח מבקר המדינה: ליקויים בניהול התקציב במודיעין עילית
בגלל מחירי הדלק: הוצאות הישראלים באשראי בשיא של כל הזמנים
משמעות הצעדים של בנק ישראל: גם המשכנתא מתייקרת / דודי מייזליק
נחשף: חיל האוויר התקשה בהפלת הכטב"מים של חיזבאללה
האופוזיציה במסר לשגריר: נאשר את חוקי הויזות במהלך הפגרה
הטקטיקה של לפיד: תעשה פרס! / בנימין ברגר
פלסטינים גנבו קטנועים ונמלטו; השוטרים עצרו אותם בתוך המנהרה • צפו
'מפעל הדף היומי בעיון' סיכומי שיטות הראשונים עד ההלכה למעשה • יבמות דף קכ
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
16 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

מניין לכותב מידע?
מפרופגנדה של פוטין?
התופעה החדשה של חדשות כזב – fake news!

הפוך ידידי הפוך
סוף סוף מישהו מביא גם את המבט של הצד הרוסי.
הרי ברור שיש לסיפור שני צדדים, ובכלל לא ברור שהצד המערבי הוא הצודק.
ברגע שנקבל מידע משני הצדדים בצורה שווה נוכל יותר להבין מי צודק ומי פחות.
מסקרן.
אל תהיה תמים לחשוב שרוסיה היא מקור הרוע של העולם כמו שמנסה הפרופגנדה האמריקאית בחמישים שנה האחרונים, כשם שההיתי מצפה מחילוני נורמלי לא לקבל את הפרופגנדה של התקשורת נגדנו החרדים.

תמים אני לא. במיוחד שהנני יליד ברה"מ. ודי.

אוקריאנה המדינה הגדולה ביותר באירופה. למעלה מ-600000 קמ"ר.
רוסיה קזחסטן וטורקיה גדולות, אך רוב שטחן הוא באסיה.
צרפת קטנה בהרבה מאוקראינה

סקירה מצויינת

קבלו תיקון: אם מטרת הכתבה היתה להצדיק במשהו את פוטין – אז זה מבחינתי שווה ערך לסקירה שתסביר מדוע להיטלר היו דרושים מרחבי מחיה ברחבי אירופה. גם שם בודאי היה איזשהו צידוק היסטורי לשטחים שעברו מיד לידי 1000 שנה קודם לכן.

כתבה מבית מדרשו של פוטין…
הייל פוטין

סוף סוף הבנתי מה ההיגיון… של פוטין.
כמובן שעל אף הכל, אין הדבר מאשר שפיכות דמים נוראה.

ישראל גם לא רוצה נוכחות איראנית בסוריה . פוטין גם לא רוצה נאטו בגבול שלו . מבין את פוטין. אוקראינה מקבלת עונש על גזירות ת"ח ת"ת על ידי שחמלניצקי ופליורה ….. ועל מליון וחצי יהודים שנשחטו בשואה על ידי האוקראינים

כתבה רוסית ממומנת

פרופגנדה רוסית במיטבה. "בתגובה, ארגן משטר אובמה הפיכה בקייב"? אשכרה? נראה שהכתב לקח משהו לפני הכתיבה

ליברמן שואל אם הוא יכול להצטרף עם בנטטה ולפידדתה למלחמה

אתם צריכיםלהבין אני חולה פרקינסון סובל מחוסר ביטחון עצמי ואני מודע לזה שאני עושה שטויות אבל בסוף אתם תיראו רוסיה תיכבש על ידי אוקרינאה בעזרת השם יתברך

להוסיף תגית: "כתבה ממומנת"
מרתק רק לדעת מי מממן, למה, וכמה הוא משלם.

הילדים הסורים שנרצחו בחלב, אנשי האופוזיציה ברוסיה שנזרקו אל מותם או שהורעלו
זה גם היה בגלל נובורוסיה? חבר שואל….

זה הרי ידוע שפוטין הוא צייד נאצים מובהק, הוא אפילו מצא יהודים כאלה…

המיוחדים

.
לו"ז הבחירות: מהפיצולים והפריימריז עד הגשת הרשימות והפסילות - כל התאריכים
Collage Maker-03-Jul-2022-05
עם עניבה, בלי השכלה: גיבור התרבות של תל אביב הפך לראש ממשלה
קריסת טריבונות בקולומביה וצביעות של מיקי לוי • עשרת הסרטונים הנצפים
Collage Maker-30-Jun-2022-12
עלה בטרמפ מימין, ירד בשמאל: אחרי עשור בפוליטיקה - בנט עוזב, בינתיים • סיכום

חדש באתר

.
הגרלת הדירות: עו"ד נתן רוזנבלט מסביר בטור דעה איפה כדאי להירשם?
.
דוח מבקר המדינה: ליקויים בניהול התקציב במודיעין עילית
.
בגלל מחירי הדלק: הוצאות הישראלים באשראי בשיא של כל הזמנים
‏‏לכידה
משמעות הצעדים של בנק ישראל: גם המשכנתא מתייקרת / דודי מייזליק

גלריות

דזיקוב ויז'ניץ חומש סעודה (20)
בֶּן חָמֵשׁ לַמִּקְרָא • חומש סעודה בתלמוד תורה בני נפתלי דזי'קוב ויז'ניץ
מונקאטש שחרית ראש חודש (10)
וּמוּסָפִים כְּהִלְכָתָם • האדמו"ר ממונקאטש בתפילת שחרית בראש חודש
ויז'ניץ ועידת מאירים (31)
וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם • ועידת היסוד לתומכי איגוד מוסדות ויז'ניץ
שבע ברכות לבן הגר''ב שמואלי (6)
האדמו"ר מתולדות אהרון הגיע להשתתף בשמחת השבע ברכות לבן המקובל • גלריה

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – ו' בתמוז ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
16
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x
()
x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture