בטחוני

קרדיט: דובר צה"ל

“שמסרו נפשם על קדושת ה'”: קווים לדמותו של לוחם עז בקרב, ושוקד על תלמודו – הי”ד

לוחם שהתעסק בשאלה האם מעשיו מקרבים את ביאת המשיח ומשמחים את הקב”ה. לוחם שנלחם כדי לסיים מסכת שבת, ונפל בידי מרצחים לאחר שמסר נפשו במלחמה להציל יהודים. גופתו נמצאה בזכות הציצית שלבש • סיפורו של יוסף מלאכי הי”ד
 • עולם הכלכלה החרדי סוער בימים אלו, ואתה חייב לדעת למה.

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן והרידו את המדריך שיעשה לכם סדר בנושא השידוכים

  תוכן מקודם

 • פסיעה אחת עבור הזולת מונעת אלף פסיעות עבור עצמך איך תימנע ממצוקת השידוכים

  תוכן מקודם

 • בונים בתים ורואים ישועות ההגרלה ההיסטורית

  תוכן מקודם

 • "ארוחה מושקעת לנשים חרדיות באירוע המיוחד של 'בסדנו'

  תוכן מקודם

 • מזעזע: האברך ותשעת ילדיו אינם יכולים לשוב לבית!

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

חלק ראשון של הראיון עם האח אשר שיחי’

play-rounded-fill
צילום: ישראל זאב לוונטהל

עריכה: יוסי ברויער

חלק שני של הראיון עם האח אשר שיחי’

play-rounded-fill
צילום: ישראל זאב לוונטהל

עריכה: יוסי ברויער

לאחר סיום ימי השבעה על החייל יוסף מלאכי גדליה הי”ד שנפל בקרבות בעוטף עזה ביום הראשון למלחמה, הגענו לשיחה כאובה ומעוררת השראה ואמונה, עם אחיו לוחם גם הוא, שמסכם בדמעות את רגעיו האחרונים של אחיו הקרוב שמסר נפשו למען הצלת יהודים.

אולם לפני שניגע בראיון עצמו שהתמקד בנפילתו של אחד הלוחמים עזי הנפש של היחידה המובחרת דובדבן, וקודם שנעלה על נס את מסירות נפשו כפשוטו, שפשוט רץ לתוך אש חיה על מנת להציל חיים, כדאי לנו לרגע להפנות מבט למילות הפרידה המרגשות והמרטיטות של אח אחר של יוסף.

אחיו הצעיר יותר אחיך צ’רלי מיכה חיים, העלה עלי כתב מקצת זיכרונותיו מאחיו הגדול ממנו. נזכיר שוב, כי המילים נכתבו על בחור שהיה יוצא לילה לילה לפעולות מעצר וסיכול טרור בשטחי יו”ש, היה ממקימי מערך הרחפנים ביחידתו, לוחם נערץ וגיבור אמיתי.

זהירות מלשון הרע

“חברים שלך מספרים שלא היית מוכן לשמוע לשון הרע ורכילות, וכאשר התחלת לחוש שזה מתקרב היית קם בשקט ובשלווה ואומר להם: “חברה אני מצטער אבל זה לא הולך לקרב את בית המקדש”, וחברים שלך העריכו את זה, סיפרו שלנו שהיו שואלים אותך למה צריך את בית המקדש? ופעם נכנסת לחדר וראית שאחד החברה כותב במחשב “למה צריך את בית המקדש?” והתחיל לשמוע שיעורים ביוטוב. האמתיות שלך הקרינה והשפיעה”.

ניצול הזמן ללימוד תורה ודקדוק הלכה

“רצית לסיים את מסכת שבת עד השחרור, והיית יושב כל שבת על הספה ולאט לאט מתקדם. הקפדת לסיים שתיים מקרא ואחד תרגום וכשהרגשת צורך ביקשת מאשתך לצלם לך את הדפים הרלוונטיים, כך שתוכל ללמוד גם כשאין ספרים אתך. למדת עם חברותות וניסית איפה שאפשר ללמוד עוד. אני זוכר שבשבת הייתה לך ערימת ספרים שהיית רגיל לקרוא בהם לידך בספה.

“אבא סיפר, שבמבצע ‘בית וגן’ נתקלת בדילמה האם לאכול קבנוס כשר אך לא חלק, או טונה? ושאלת לדעתו, אבא ענה שהרמב”ם כותב שחלוצי צבא יכולים לאכול חזיר, אך פשוט חייכת אליו עם החיוך שלך, ואמרת שאכלת את הטונה. לאחר מכן אבא אמר שהתחדש לו שחלוצי צבא, הם חלוצים ומשמעות העניין היא שהם פוסקים הלכה חדשה, באמת כך עשית. לא היה בך פירוד הייתה נכנס לבית המדרש עם תצ”אות (-תצלומי אוויר), ולומד עם חברותא בטלפון. קדוש בארץ”.

עבודת ה’ בפשיטות ותמימות

“היית מחובר וזה הקרין בתפילה שלך. אהבת את חג הסוכות ואני זוכר איך היינו מכניסים את כל הכיסאות הכי נוחים לסוכה, בונים ערסל ומשפצים איפה שאפשר כדי שנוכל לעשות הכל בסוכה.

“אבא מספר שכשהיית בן שנתיים הייתה בוהה בספרי תורה, והוא לא הצליח להבין למה?!, לחלק’ה קיבלת מתנה ארון קודש קטן ואחותך מספרת שהיית אוסף ספרי תורה לא אמתיים כילד. כל כך אהבת את שמחת תורה ונפלת בשמחת תורה”.

ענווה ומנהיגות

סיפרת לנו שהתקבלת לצוות שמתמקצע ברחפנים, אך לא סיפרת לנו שאתה אחד המקימים. משכת את הצוות קדימה בשקט ובמקצוענות, תכננת ואימנת את הלוחמים החדשים בחשיבה מחוץ לקופסא. היית לוקח אותם למחנה יהודה, לעיר העתיקה, לאדרת ולבתים שעוברים שיפוצים כדי שיכלו ללמוד בדרך הכי טובה. הבאת אותם לבית שלך כדי לבדוק שהרחפן ה חדש עובד, לא התפשרת, דחפת קדימה בכל הכוח”.

לוחם ויזם, עדינות ועוצמה

“בשבעה חברים שלך הקפידו להדגיש שהיית לוחם , אך אנחנו הכרנו אותך כילד עדין ורגיש, המורים שלימדו אותך כששמעו שלחמת ביחידת דובדבן לא הצליחו להבין איך זה מסתדר עם היוסף שהם הכירו. שילבת עדינות ועוצמה בדרך פלא, שמענו שבאחד הפעילויות שלכם חיפשתם נשק בבית מחבל, והיה בלאגן בבית, ואתה כמשיח לפי תומו התחלת לדבר עם אם המחבל, ושאלת, מי יעזור לך לנקות אחרינו? גם בתוך פעילות הצלחת להיות רגיש ועדין מספיק לראות אימא”.

אהבה ושמחה

“תמיד היה חיוך על פניך, שאלו אותי האם תרצה להמשיך בקבע, ועניתי יוסף אהב את החיים, הלכת למעיינות ורצית לשתף את הטוב שמצאת עם כולם. הנתינה שלך היית ה עצומה והכל הגיע מאהבה. לפעמים אפשר להיכנס לפעילות מתוך כעס, אך אתה פעלת תמיד מתוך אהבה מתוך מקום טוב. הכוח הזה שהניע אותך נתן לך את המקום להיות איש פלא, להחזיק בתוכך גם את העוצמה וגם את העדינות. נכנסת לכפר פעלת ונטרלת את האויב מתוך מקום של אהבת הטוב.

שחרור והקפדה

“לא היה מתח מסביבך, היית משוחרר ושמח אך בד בבד הצלחת להקפיד על שיגרת אימונים, ריצות, אימוני כוח, ואכילה בריאה. חבריך סיפרו שכשנכנסת לצוות אמרת להם שתרצה לישון 7 או 8 שעות בלילה. מבחינתם כל עוד תצליח לסיים את משימותיך תישן. בליבם הם לא האמינו שתצליח, אך פעם אחר פעם מצאו אותך יושן ועוד הלילה צעיר. התפלאו החברים שהצלחת לסיים את כל המשימות הנדרשות, ומאותו רגע הם הבינו שיש כאן משהו מיוחד”.

רגעי הלחימה והנפילה של יוסף מלאכי הי”ד

את מכתבו מסיים האח הצעיר בבנים בתיאור קורע לב על רגעי נפילתו של אחיו הגדול ממנו: “בשבת ושמחת תורה הגעת לתפילה המשפחתית אך די מהר שמעת את האזעקות והבנת שמשהו לא בסדר, אחרי שיחה קצרה עם היחידה, רצת הביתה עם אשתך ובזריזות רבה הלכת לדרכך. הגעת ליחידה וישר עליתם על דויד (- כלי רכב ממוגן) לכיוון כפר עזה, הגעתם מהראשונים, הפקודה הייתה ברורה, להיכנס להציל חיים ולהרוג מחבלים. וכך עשיתם עברתם בית בית הרגתם מחבלים והצלתם חיים, מצאתם פצוע קשה טיפלתם בו הכנסתם אותו לדויד והבאתם אותו למקום בטוח, אחר כך חזרתם לתופת והמשכתם להילחם, עד שראיתם בית מבודד עם RPG לידו וחשבתם זה היעד הבא, אך לפני שהצלחתם להגיע ירו על הדויד שלכם טיל RPG והכל התחיל להעלות באש, לא הצלחתם להוציא את הנשקים מחרכי הירי, והתחלתם להישרף, קפצתם מהדויד, זרקו עליכם רימון ועוד רימון, וכל פעם הצוות התפזר עד שצעקו גדליה! גדליה! גדליה! ולא ענית.

אחרי כמה זמן, כוח ימ”ס (-יחידת מסתערבים) הצליח להגיע ולחלץ את חברך הפצועים, אך אור יוסף הי”ד נפגע מצלף ונהרג, ירו בך והתחילו למשוך את גופך לעזה, חברך לצוות הרימו רחפן זיהו אותך וישר שלחו את כוח גולני, הכוח הגיע עם
הנמר והצליחו בגבורה להרוג את המחבלים.

ההקפדה שלך על לבישת ציצית שמרה עליך ועזרה לכוח לזהות אותך, ולהחזיר את גופך אלינו. נתת את כל כולך לצוות הרחפנים, ובסוף הרחפנים באו ומצאו אותך, “כי מלאכיו יצווה לך לשמורך בכל דרכך”, הם בסוף שמרו עליך”.

את מכתבו מסיים האח במילים: “תמיד היית גיבור בכל מעשיך, חברים שלך סיפרו שבאחד מהאימונים זרקו רימון ובלי לחשוב קפצת על הרימון, כבר באימונים היית מוכן להקריב את כל כולך לכלל, היית תוכו כברו, גיבור היית בחייך וגיבור הלכת במותך”.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

13 תגובות
הכי מדורגות
חדשות ביותר ישנות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

יהי זכרו קדוש וברוך

איזה פנים, ממלאך, יהי זכרו ברוך, יבקש רחמים מהמרומים

מרגיש שחלק מנשמה שלי הלך מהיום הזה אני מרגיש בנשמה מה זה כל ישראל אחים לא בדם אלא בנשמה ממש מרגיש כאבים בגוף ובנפש בגללכם למרות שאני יודע שאתם למעלה במדרגה הגבוהה ביותר אבל עדיין אני אדם ולא מלאך ויש לי צער למרות שה’ הוא הרחמן האמיתי מתפלל שנדע מהגזירה הזאת לצאת בריאים בנפש ובגוף ולזכות לראות אתכם בתחיית המתים אבא שבשמיים תרחם על כולם תגן עלינו תביא לנו משיח כבר כוח אין לנו

זר שיקרא את הכתבות באתר העלוב הזה, יהיה משוכנע כי צה”ל הוא צבא קדוש שפועל לפי דעת תורה בכל הפרטים, והמפקדים בו אם אינם רבנים, אבל לפחות הם יראי השם וזוכרי שמו… כמה אתם מעוררי רחמים בזהות הכפולה שלכם, כמה אומללים אתם…

צודק בכל מילה. אבל הזמן להגיד את זה ,זה אחרי המלחמה . להזכיר גם את דברי הרב לייבל,הנכונים והמדויקים שפורסמו פה ,שנערים שלומדים תורה לא ילכו לצבא מהחשש הטבעי שיפסיקו לקיים מצוות וגם בגלל עוד סיבות, המבוגרים החרדים שעובדים לפרנסה יכולים לשרת בצבא בתנאים הדתיים הנאותים. העיקר שנחכה ונתפלל לגאולה השלמה בקרוב..

אם אתה מטייל בגוגל אז הוא הולך לצבא לפחות נפל על קידוש ה ……………….

בגלל שנאת חינם אנחנו במצב הזה…………אם אתה כזה קדוש מה אתה עושה פה?

לאט אבל בטוח זה יהפוך לצבא דתי וקדוש מעל 40 % מהחללים הם דתיים ומעל ועוד 35 %מסורתים ולאט לאט התורה תתפוס עווד אחיזה ועוד אחיזה (חבל להתכחש למציאות )

אתה טועה!!!!!!!!!!
זה הזמן שלך עכשיו לכתוב את זה???!!!!!
חיילים קדושים וטהורים שנלחמו בחירוף נפש בעוז ובגבורה ונטבחו!!
וזה מה שאתה כותב תתבישששששש!!!!!!!!!!

בגלל אנשים כמוך שלא מתבישים להיות כפויי טובה הלכו כאלה אנשים מיוחדים מקווה שלא יקרה לך כלום על המשפטים שלך

למה למה למה ל ק ט ר ג ?????! חוץ מזה מה א ת ה עושה פה? הוא לפחות נהרג על היותו יהודי ונשמתו נמצאת גבוה……….

קודש קודשים
זכותו יגן על כל עם ישראל
מרגש ממש
דמעות דמעות

כל עם ישראל מאוחדים תפסיקו כברררררררררר

כתבות חדשות באתר

הכירו את השיטה החכמה ליציאה לעצמאות כלכלית
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

בטענה לריגול נגד ישראל: אזרח רוסי נידון בלבנון לשמונה שנות מאסר
הי"ד: סמ"ר אברהם אובגן נפל בקרב; צה"ל מוציא כוחות מעזה | מתעדכן
הידעת ? כ -10,000 זוגות מתחתנים מדי שנה במגזר החרדי בלעה"ר
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

"יתלו אותך על עץ לכבוד פורים": הפנייה של צבי יחזקאלי ליחיא סינוואר • צפו
בדרך למלחמה רחבה בצפון: ישראל נערכת לשיבושים ממושכים ברשת החשמל
ראש ישיבת 'הנגב' בפניה לא שגרתית בעקבות המלחמה
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

למה סינוואר מנותק קשר? דיווח ערבי טוען כי הוא סובל מדלקת ריאות חריפה
קטאר: "חמאס החל להעביר תרופות לחטופים"; רה"מ: "נבחן את את אמינות הדיווח"
מחריד: מה התגלה לאחר שהבית חרב מנפילת הטיל?
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

הבחירות המוניציפליות החלו: קלפיות צבאיות נפתחו היום ברצועת עזה ובגבול הצפון
רה"מ בבסיס זיקים: "לא מוכנים לשלם את המחירים ההזויים שחמאס דורש" • צפו

הכתבות המעניינות ביותר

שמחת השבע ברכות לבת האדמו"ר מזווהעיל
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – י"ב באדר א' ה'תשפ"ד
היה צריך סתימה דחוף? הסוס העצבני שבר את דלת הזכוכית של המרפאה • צפו
צפו והגיבו: מי הוציא את ג'ינגל הבחירות הטוב ביותר? | כתבה מתעדכנת
צפת: שוקי אוחנה נקנס עקב תעמולת בחירות אסורה | פרסום ראשון
"שימו פוליטיקה בצד": סמוטריץ' מגיב לסערה שעוררו דבריו על השבת החטופים • צפו
טען עוד כתבות >

המיוחדים

ezgif
שרוליק פרוש חושף: דגל התורה באמת הפרה את ההסכם עם ש"ס באלעד? | ראיון
ezgif
רבני מודיעין עילית ניסו להדיח את גוטרמן - אך המהלך כשל | פרסום ראשון
WhatsApp-Image-2021-05-20-at-13.27.36-724x483-1-1-1
מלחמה וחטופים, בחירות וחודש אדר • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
WhatsApp-Image-2023-05-11-at-18.25.59-1024x683
קיפקעס | חתימת האדמו"ר שלא הושגה, היועץ שמייעץ למתחרים והנופש של הפורש

חדש באתר

Mea_A321_OD-RMI_at_Beirut_airport
בטענה לריגול נגד ישראל: אזרח רוסי נידון בלבנון לשמונה שנות מאסר
5886s_-47
הי"ד: סמ"ר אברהם אובגן נפל בקרב; צה"ל מוציא כוחות מעזה | מתעדכן
 שבע ברכות (10)
שמחת השבע ברכות לבת האדמו"ר מזווהעיל
F090331NS01-1024x683
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – י"ב באדר א' ה'תשפ"ד

גלריות

 שבע ברכות (10)
שמחת השבע ברכות לבת האדמו"ר מזווהעיל
' הרבנית מסקווירא ע''ה י
תיעוד ענק: מסע הלויית הרבנית מסקווירא ע"ה
'ניץ ניחום1 (8)
בצל השבעה בויז'ניץ: הרבי מויז'ניץ, ישתתף בחופה אצל תלמידו כבנו החתן היתום
''צ ברגמן ירחי כלה (12)
בפתיחת ה'ירחי כלה': מרן ראש הישיבה הגרמ"צ ברגמן: הצלת כלל ישראל היא רק ע"י לימוד התורה

עיתוני היום

F090331NS01-1024x683
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – י"ב באדר א' ה'תשפ"ד

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן Hide picture