היום 32 ימים לעומר

החברה להגנת הטבע

תגלית נדירה במיוחד: 3 פרטים של שקד ערבי התגלו באזור בנימין

השקד הערבי הוא עץ של הרי טורקיה ואיראן, וישנם גם פרטים ספורים בירדן, גם שם נדיר ביותר ונמצא על סף הכחדה. בעבר עלו מספר דיווחים אודות שקדים ערביים בנחלי מזרח בנימין, אך בשנים האחרונות ידועים שני פרטים בלבד
  • הפתרון שיסייע לך לחתן את הילדים ללא הלוואות

    תוכן מקודם

  • הקרקע האסטרטגית שנמצאת רגע לפני קפיצת הערך הגדולה

    תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

לפני כשבועיים, טייל ערן ספיר, נער מהיישוב מעלה מכמש שבאזור גבעות בנימין, באחד הוואדיות של נחל מכמש, שנקרא “ואדי חביבי”, הידוע בצמחיה הנדירה בו. ספיר, חובב טבע מושבע שצפוי להצטרף לבית ספר שדה עפרה של החברה להגנת הטבע כמדריך בשנת שירות, חיפש צמחיית מצוקים, אך לא תיאר לעצמו שימצא שלושה פרטים של שקד ערבי (Amygdalus Arabica), שיח דמוי רותם הנחשב לנדיר ביותר, שעד כה ידוע על פרט אחד בלבד שלו, ששרד בטבע.

“הגעתי לשם לפני שבת עם אבא שלי וראיתי שיח רותמי מרחוק, שנראה לי שונה מאוד, אך בשל חוסר הזמן החלטנו לחזור בראשון, על הבוקר, כדי שאספיק להגיע ללימודים. חזרנו, ואחרי חיפוש של 20 דקות מצאתי אותו לפני פריחה. במשך כמה זמן חזרתי לנחל עם אבי ואחי ומצאנו פרט נוסף בפריחה. בסיור נוסף באזור, מצאנו עוד פרט שפורח עכשיו. זו תגלית יוצאת דופן, נדירה מאוד ומיוחדת במינה”, הוא מספר בהתרגשות.

בחברה להגנת הטבע מציינים כי הסוג שקד (Amygdalus) מונה כ-36 מינים של שיחים או עצים קטנים, שתפוצתם ממרכז אסיה ועד אירופה. השקדים שייכים למשפחת הוורדניים, שבה נמנים עצי מאכל רבים נוספים כמו האגס, התפוח, תותי שדה, ועוד. לכל מיני הבר של השקדים זרע לבן וגדול המכיל כמות רבה של חומר רעיל ומריר שנקרא אמיגדלין, שנוצר בזרעי השקד על מנת למנוע מהזרע הגדול והעשיר להיאכל ע”י בעלי חיים.

אוהד בנימיני, מהחברה להגנת הטבע, מוסיף ששקד ערבי התגלה לראשונה בארץ ב-1977 ע”י מימי רון. לדבריו, השקד הערבי משתייך לקבוצה של שקדים דמויי רותם, הגדלה באיזורי הספר ההררי של המזרח התיכון, הם מאופיינים בענפים דקים וירוקים ומחוסרי עלים במרבית השנה, אך בפריחה השיחים הללו מתכסים בפרחי שקד קטנים וכפתוריים.

“השקד הערבי הוא עץ של הרי טורקיה ואיראן, וישנם גם פרטים ספורים בירדן, גם שם נדיר ביותר ונמצא על סף הכחדה. בעבר עלו מספר דיווחים אודות שקדים ערביים בנחלי מזרח בנימין, אך בשנים האחרונות ידועים שני פרטים בלבד, הגדלים במרחק לא רב זה מזה בנחל מכמש הנשפך לנחל פרת. לפני כשנתיים, כנראה כתוצאה מרעיית יתר באיזור, מת אחד הפרטים ונותר עם פרט יחיד ובודד, המשתלשל ממצוקי נחל מכמש. התגלית של ערן חשובה ומעניינת מאוד, ואני מקווה שיימצאו הכלים לשמור על האוכלוסיה המצומצמת של השקד הערבי בישראל, לטובת הדורות הבאים”, הוא אומר.

ומהי המשמעות של התגלית, מבחינה אקולוגית? לפי יאיר אליאב, מנהל בית ספר שדה עפרה של החברה להגנת הטבע, הגילוי המסעיר מצריך מעקב וניטור אחר הפרטים, חיפוש פרטים נוספים באיזור הקרוב ובכלל, ושמירה על השיחים הנדירים.

“נחל מכמש, אחד היובלים המרשימים של נחל פרת, הוא ביתם של צמחים נדירים, בעלי כנף בסכנת הכחדה כמו עיט זהוב ועיט ניצי, ציפורי שיר כדוגמת פפיון הרים, עפרוני מדבר, שחור זנב, סלעית חורף וצוקית בודדת, וחיות בר מיוחדות כמו צבאים ארץ ישראלים, צבועים ועוד. אולם, מעליו, ממוקם מתקן טיהור שפכים שמזרים מי קולחין אל הנחל המסכנים את המערכת האקולוגית הייחודית שלו ושל נחל פרת. אנחנו מאושרים על המציאה המרגשת וכבר מצפים לבאה ומקווים, שיימצא פיתרון להזרמות המזהמות שמסכנות את החיים שם”, הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

כתבות חדשות באתר

כולם רוצים רווחה כלכלית, זאת השיטה להגשים אותה בעצמכם
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

תיעוד דרמטי מהרצועה: המחבלים ברחו מהטנק - וחוסלו מכטב"ם • צפו
בית הדין בהאג קבע כי יש להפסיק את הלחימה ברפיח מנסיבות 'הומניטריות'
המהפכה הגדולה בתחום הכשרות הלימודים במגזר החרדי
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

סמוטריץ' מאשים: "צה"ל ומשרד הביטחון מסרבים בתוקף להפיק לקחים"
הלחימה של היחידה ללוחמה בטרור בסימטאות הצפופות של ג׳אבליא • צפו
כך הפך השירות האזרחי למסלול מבוקש ואטרקטיבי למתנדבים החרדים
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

תיעוד חקירת המחבל חשף פרטים שהמשפחה לא ידעה עדיין; דו"צ התנצל
אל תפיצו שמועות ברשת! כך גילה אבי החטוף על הרצח של בנו
נדיר: מה גרם למשפיע הרב אהרון בירנצוויג לצאת מגדרו? • צפו
מ

תוכן מקודם בשיתוף המחלקה המסחרית

הצהרת דובר צה"ל: כך נרצחו שלושת החטופים - שגופותיהם חולצו
מטה המשפחות: "לפתוח במו"מ"; פורום תקווה: "להפסיק לדבר; להכות את חמאס"

הכתבות המעניינות ביותר

רשב"י מציל את הדור מהרגשת בזיון • הרב אהרן רוט יו"ר ארגון 'והשיב לב אבות'
קרית גת: המשפיע מסר שיחת הכנה לקראת ל"ג בעומר
שיחת הכנה לל"ג בעומר • הגרב"צ גוטפרב שליט"א • צפו
פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
ל"ג בעומר ב'חדשות JDN': שידורים חיים מכל מעמדי ההדלקות המרכזיים
לאור איסור העלייה למירון בשנה זו עקב המצב הבטחוני
טען עוד כתבות >

דיווח על סרטון

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

צירוף קובץ עד גודל של 5 מגה
דילוג לתוכן Hide picture