דעות

יונתן סינדל, פלאש 90

בין קייב לראש העין: קואליציה בין הטיפות / יוסף טיקוצ'ינסקי

משבר קואליציוני ברמה כזאת היה מפיל כל ממשלה, אבל ממשלה שהוקמה עם חוקים משלה אינה מושפעת מזעזועים רגילים • ובינתיים, הדי ההפצצות באוקראינה מגיעים עד לישראל ומזכירים מול איזו זירה מורכבת אנו מתמודדים / פרשנות
 • 7 יתומים נותרו לבד. לא שוכחים אותם!!!

  תוכן מקודם

 • נענים לבקשתו של עמוד התפילה הרב גלאי שליט"א!

  תוכן מקודם

 • מדוע קשה להתחבר ללימוד בספרי החסידות, איפה האקטואליה שלהם לחיי היום יום?

  תוכן מקודם

 • נחשף: המשאלה האחרונה של הרב אורי זוהר זצ"ל

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ומשמיע קולות של ברווז, זה כנראה ברווז. ואם זה נראה כמו משבר קואליציוני, הולך כמו משבר קואליציוני ומשמיע קולות של משבר קואליציוני, אז זה כנראה, למרבה הפלא – אכן משבר קואליציוני.

משבר מהסוג הזה, על פי כל תקדים היסטורי מזעזע כל ממשלה, יציבה ככל שתהיה. ממשלה נורמלית עלולה ליפול ולקרוס תחתיה כשהיא חווה את מה שהממשלה הנוכחית עוברת. אבל הפעם משום זה פחות מתקבל כמשבר קואליציוני רגיל והסיבה לכך היא שהממשלה עצמה מתקבלת כממשלה לא כל כך רגילה. הזעזועים הפוקדים את שגרת חייה של הקואליציה מתקבלים אחרת ממשבר קואליציוני טיפוסי משום שהממשלה עצמה בנויה אחרת מכל ממשלה שהכרנו וממילא התותחים הרועמים הרגילים משפיעים עליה קצת אחרת.

לא היה דבר כזה בתולדות המדינה, שקואליציה סוגרת כמעט חודש מבלי שהצליחה כמעט לקדם חוקים משל עצמה. סיטואציה כזו שבה הקואליציה מפסידה הצבעה במליאה, היתה מחזה די נדיר בעבר וכל מקרה כזה היה תופס מיד כותרות. בשבועות האחרונים זה התחיל להיות חזון נפרץ, שבוע אחרי שבוע הקואליציה מושכת את החוקים שלה מסדר היום, בהיעדר רוב הם הולכים ומצטברים לפקק אינסופי וזה הגיע השבוע לשיא חדש, כשמליאה שלמה וארוכה מתנהלת כולה בניצחון אחרי ניצחון לאופוזיציה ואף אחד לא מקבל את זה אפילו כמשהו תמוה, כאילו זה הדבר הכי טבעי בעולם.

תמיד היו מפלגות שניסו למרוד, להציג עמדות ולהתבצר בהן, זה קורה בכל קואליציה אבל תמיד הדברים היו נסגרים בחדרים הסגורים בשקט ובמהירות. רצף כזה של התנגשויות פומביות לא מאפיין שום קואליציה חפצת חיים.

אופוזיציונר נשאר אופוזיציונר

השבוע הזה התחיל במשבר השבועי הקבוע עם רע"מ, העצם הכי גדולה בגרונה של הקואליציה. סילמן ובנט השקיעו את מרב המאמצים להגיע להסכמות עם המפלגה הערבית ולמצוא מתווה לדרישה הסחטנית של הטבות המס לפזורות הלא חוקיות בנגב. כשנדמה היה שהנושא עומד להסתדר, קפץ עליהם רוגזו של אלי אבידר.

אבידר הוא יותר תופעה מאשר פוליטיקאי. אדם מוכשר בסך הכל, אבל כמות הרעש שהוא מייצר עומדת ביחס הפוך לכמות העשייה שלו. את הרייטינג שלו הוא צבר בקדנציה הקודמת כשהיה ממובילי מחאת בלפור, ואחרי הקמת הממשלה הוא מצא את עצמו מנהל סכסוך חדש עם יו"ר מפלגתו ליברמן שלא מיהר למלא את מאווייו הפוליטיים.

אחרי הסכסוך הרשמי בין השניים, המשיך אבידר לעשות את מה שהוא יודע, להיות אופוזיציונר. הנאום הארוך והמושחז שהוא נשא השבוע לא הפתיע איש למרות שהוא היה מלא ברובו הגדול בהתקפות ישירות נגד הממשלה ממנה הוא פורש ונגד הקואליציה בה הוא חבר, כי הוא תמיד היה לעומתי. כל אחד מחברי האופוזיציה היה חותם כמעט על כל מילה שיצאה מפיו של אבידר.

עד היום ישב אבידר בשקט במשרד שקיבל בתוקף תפקידו כשר בלי תיק, לשם הוא היה מגיע בכל בוקר כדי לעשות כלום והרבה כלום. הסידור הזה היה נוח לכולם, הוא התפוטר בנורבגי את מקומו בכנסת תפסה ח"כית נוספת שהגדילה את כח המפלגה, לליברמן היה שקט תעשייתי בסיעה שלו. כך יצא שאבידר הצליח למצוא לו פה ושם כמה דקות פנויות בעומס הגדול, כדי לחשוב על מצבו ולתכנן קצת את המהלכים שלו קדימה.

בחישוב פשוט הוא הבין שאין לו מה להפסיד. בישראל ביתנו הוא כבר לא יכול להישאר ומפלגה אחרת לא תקבל אותו כל כך מהר עם הרקורד העשיר שלו והבייס הענק שמשתרך אחריו באשר ילך. במצב הזה הוא חייב לחזור למרכז העניינים והדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות רעש, שוב לחזור ולייצר הרבה רעש. את ההזדמנות לכך הוא זיהה נוכח מצבה של הקואליציה, וזה מה שהביא אותו להכריז על פרישה מהממשלה וחזרה לחברותו בכנסת.

כעת הוא לא חייב שום דבר לאף אחד, האצבע שלו לא נספרת כחלק אינטגרלי מישראל ביתנו ולכן הוא יכול לסחור בה כרצונו. האצבע שלו יכולה להכריע הצבעות בקואליציה הצרה והוא הולך למכור אותה לכל המרבה במחיר, אם זה העצמאים שמרגישים שנזנחו ע"י אביר קארה, אם זה ארגוני עובדים או ועדים חזקים שמשתלם לעשות איתם עסקים, ככל שהממשלה תאריך ימים הוא יוכל לבנות לעצמו מחדש כח פוליטי הנתמך על ידי השטח.

עבור הקואליציה מדובר באתגר מסובך, דומה לזה שהציב בפניהם עמיחי שיקלי בתחילת הקדנציה והוא מעיק עליהם עד היום, עכשיו כשיש עוד אחד כזה, ניהול הקואליציה עלול להפוך למשימה מתישה ובלתי נסבלת.

איל ברזל בחומת נייר

אך המשבר האמיתי הגיע בבוקר יום רביעי כשאיומי כחול לבן הפכו למציאות. ההתנהגות שאפיינה עד עכשיו מפלגת קצה כמו רע"מ או ח"כים שוליים כמו שיקלי ואבידר, אומצה פתאום על ידי אחת המפלגות הגדולות והיציבות בקואליציה הזאת. זו כבר לא מהמורה בשולי הקואליציה אלא חתיכת מחסום באמצע הנתיב המרכזי.

כשגנץ החליט לשבור את הכלים במחאה על כך שהממשלה לא מקדמת לו את הפנסיות ליוצאי צבא, הבין בנט שהוא באירוע אחר לגמרי. בליכוד הפליאו לעשות ומשכו מסדר היום הצעת חוק שדרשה לפתוח בחקירת פרשת המימד החמישי, החברה שגנץ עמד בראשה, כשהמטרה היא להלחיץ את בנט ולפיד ולרמוז להם כאילו מתרקם ציר חדש ומחודש בין גנץ לליכוד.

למעשה, אם היום יבוא גנץ ויאותת לנתניהו שהוא מוכן לעשות עסקים, נתניהו יקפוץ על המציאה ויקים איתו ממשלה חדשה בלי בחירות, בכנסת הנוכחית. בשונה מבעבר, כיום יש כמה נתונים שהשתנו שיכולים איכשהו לאפשר לדבר כזה לקרות.

ראשית, נתניהו עצמו אף פעם לא התכוון לתת למישהו אחר להיות ראש ממשלה במקומו אפילו ברוטציה, בדיוק מאותה סיבה שהוא לא חשב מעולם לחתום על עסקת טיעון, כי הוא לא יכול לעשות מרצונו החופשי מהלך שיקצוב את כהונתו. הוא לא מסוגל לוותר מרצונו על הכסא מתוך פרנויה שזה לא יחזור אליו. כעת, המצב שונה כי הוא הוזז משם כבר שלא בטובתו, הוא כבר בחוץ בכל מקרה ואם יבוא גנץ ויסכים להחליף את בנט, כשעל פי ההסכם הליכוד חוזרת לקואליציה ובעוד שנה או שנתיים נתניהו יחזור לבלפור בלי להזדקק לחסדי הבוחר, הוא מוכן עקרונית לחתום על זה כבר היום.

מהצד של גנץ, עד היום לא היה לו מנדט למהלך כזה כי גם אם הוא היה רוצה לחתום עם ביבי, הוא היה נשאר לבד וחברי מפלגתו לא היו באים איתו. היום המצב שונה, גם הם עצמם מתוסכלים מהקואליציה, בנט, סער ואלקין לא סופרים אותם ולא מקדמים חקיקה שלהם, גם הם לא ממש אוהבים את השותפות עם עבאס וכל אחד מהם מבין שאם הממשלה הנוכחית מתרסקת, הסיכוי שלהם לחזור לשלטון שואף לאפס והסיכוי שלהם להישאר בכלל ח"כים גם הוא לא גדול מידי, כך שהיום גנץ מסוגל למצוא יותר קשב ואוזן כרויה אצלו בבית. גם החברים שלו יעדיפו שהשלטון יתחלף והם יישארו בכסאותיהם באופן בטוח ויציב יותר.

האם זה יקרה? סביר להניח שהסיכוי לכך נמוך, לפחות כרגע. בנט ולפיד יעשו הכל כדי לפתור גם את המשבר הזה, הם ימצאו נוסחה להעביר את הפנסיות ליוצאי צבא באופן שיהיה מקובל גם על גנץ וגם על מפלגות מרצ והעבודה שמתנגדות לכך. בנט ולפיד לא ירשו לעצמם מציאות כזאת שהממשלה שלהם תיפול על דבר כזה. גם גנץ מעדיף כרגע להמשיך ככה ולא לגרום לזעזועים, את ה'צומי' שלו הוא כבר קיבל והוא כבר הזכיר לחבריו את העובדה שהוא לא מובן מאליו ויש לכבד את הדרישות שלו.

הפתרונות שיצוצו בהמשך ויאפשרו את המשך חייה של הממשלה, יהיו פתרונות יצירתיים שממשלה נורמלית לא יכולה לחיות איתם, כי ממשלה נורמלית כבר היתה נופלת מזמן מול רצף אירועים בלתי נסבל ובלתי אפשרי שכזה, אבל לממשלה הזאת יש חוקים משלה על פיהם היא קמה ועל פיהם היא מצליחה לשרוד זעזועים שממשלות אחרות היו קורסות תחתיהם.

המצב הפוליטי כרגע הוא מצב של משבר קואליציוני שאף אחד לא יכול לעבור עליו לסדר היום, שרון פיטר את שרי שינוי על הרבה פחות מזה, נתניהו העיף את לפיד וליבני והפיל את הממשלה של עצמו בגלל אירועים הרבה פחות משמעותיים מאלה, אבל הממשלה הזאת שורדת את הכל, אולי כי היא לא באמת קיימת כממשלה ואין כל כך מה להפיל בה.

קור רוסי וקפאון אמריקני

ובזמן שתותחי הקואליציה רועמים וקני הרובים מכוונים שם זה כנגד זה, מצאה ישראל את עצמה מתמודדת עם ההתפתחויות באוקראינה נוכח המלחמה שפרצה שם בעוצמה גבוהה מזו שנצפתה מראש. בעוד שהמשבר הקואליציוני מתנהל על אש גבוהה, ישראל לכודה בין הפטיש והסדן בהתנגשות בין וושינגטון למוסקבה.

ארה"ב מובילה קו תקיף נגד פוטין לפחות ברמה ההצהרתית, היא פוחדת להרגיז יותר מידי את הדוב הרוסי אבל עדיין ניצבת מולו. ישראל אמורה ליישר קו עם ידידתה הגדולה ביותר בעולם המערבי אבל מצד שני, לישראל יש שכנים חדשים ומלחיצים שהגיעו להתארח ונשארו להתגורר לא הרחק מהגבול הצפוני.

ישראל מתמודדת עם איראן, עם סוריה ועם לבנון, בכל המקומות הללו שוהים כרגע אנשי צבא רוסיה ודואגים לאינטרס של הבוס בקרמלין. פוטין מעמיק את קשריו הכלכליים והפוליטיים עם איראן ועם כל ציר הרשע תוך צפצוף ארוך על העולם המערבי, עבור ישראל כאב הראש הזה חזק במיוחד.

האיראניים והסורים מנהלים עסקים עם פוטין ובתוך החבילה הם מכניסים גם דרישות להרגיע את ישראל ולעצור את ההתקפות שלה כנגד שיירות נשק העוברות מאיראן לסוריה וללבנון. ובמילים אחרות הם אומרים לפוטין: תדאג שישראל לא תפריע לנו בהכנות להשמדתה. סביר להניח שפוטין לא מוטרד מידי מעתידה של ישראל אבל הוא מנהל משא ומתן גם איתה, הוא לא מזלזל בכסף שנכנס לו מעסקי הנפט והחיטה עם הדמוקרטיה הקטנטנה בלב המזרח התיכון וזו נקודת האור מבחינת הממשלה בירושלים.

במהלך השנים הצליח פוטין לגרום לרוב העולם המערבי להיות תלויים בו בקשרים כלכליים ולכן אף אחד לא ממהר לפתוח איתו חזית. ארה"ב ואירופה מאיימות בסנקציות על פוטין אבל הוא לא מאוד מוטרד כי בסופו של דבר, סנקציות הן מהלך דו כיווני, גם המדינות המחרימות מפסידות כסף וכך פוטין מרשה לעצמו לכבוש את אוקראינה באין מפריע, העולם יצעק ויזעק אבל זה יסתיים בזה.

עבור ישראל האתגר הוא כפול. ירושלים צריכה את מוסקבה ועד היום המדיניות היתה לשמור על קשרים טובים ככל האפשר עם הקרמלין, כדי לשמור עד כמה שניתן על האינטרסים הביטחוניים בגיזרה הצפונית. כל סכסוך משמעותי עם רוסיה עלול לסגור את מסך הברזל על האפשרות לפעול מול האיומים ועל חופש הפעולה הצבאי בגבול הצפוני.

יתרה מכך: באותן שעות שהמטוסים הרוסים מפציצים את קייב, יושבים בווינה נציגים של רוסיה, אוקראינה וארה"ב גם יחד ומנהלים משא ומתן עם איראן על הסכם גרעין. ארה"ב לא רוצה לחבל בהסכם הזה וזו סיבה נוספת עבורה לא לעצבן מידי את פוטין, מנגד, ישראל מאוד מעוניינת לחבל בהסכם הזה אבל לא יכולה להרגיז את ביידן ופוטין גם יחד.

כעת כשכל העולם ובעיקר ארה"ב מזדהה עם אוקראינה המותקפת ומגנה את פוטין הכובש, אין לישראל הרבה ברירה. משרד החוץ פרסם השבוע הודעה קצרה ומאופקת בשם הממשלה, שגם היא יצאה אחרי הרבה זמן והיא מכילה בעיקר דאגה לאזרחיה של אוקראינה. ההודעה גררה כצפוי גינוי מצד רוסיה שטענה כי גם ישראל היא מדינה כובשת והנוכחות שלה ברמת הגולן וביו"ש אינה חוקית וממילא אין לה זכות לבקר את הכיבוש הרוסי באוקראינה.

בינתיים, לפי שעה, המצב מתנהל בצורה מושכלת ונכונה. גינוי רפה מצידה של ישראל הוא לא שבירת כלים וזה בסדר גמור להלך כך בזהירות בין הטיפות. הרי גם בארה"ב ובאירופה מסתפקים לפי שעה בדיבורים בלבד מתוך תקווה שהמשבר הזה יסתיים וכולם יוכלו לחזור לביזנס.

חילופי מהלומות מילוליות בין מדינות זו התנהלות תקינה ואף מתבקשת. זה בסדר שארה"ב מזהירה את פוטין וזה בסדר שישראל מסתייגת מכיבוש אוקראינה כל זמן שהשיח נשאר בתחומי הדאגה ההומניטרית לאזרחים ולא חורג משם. הבעיה תהיה כשהמשבר יילך ויחריף ובמקרה שהוא יתפתח לצעדים משמעותיים יותר מצד המערב נגד רוסיה. ככל שארה"ב תחמיר את תגובתה כלפי פוטין, ישראל תתקשה לעמוד מהצד. קשה יהיה לקבל החלטה ברורה משום שכאמור המצב מורכב מהרבה מאוד נתונים ואינטרסים רגישים, כל החלטה בזירה אחת יכולה לגרום נזק בזירה אחרת.

הסיטואציה הנוכחית היא תזכורת נוספת גם עבור ישראל. עד היום כשישראל התמודדה עם סבבי לחימה בעזה או עם גלי פיגועים מתמשכים, העולם לא התערב ורק שיגר מסרים דיפלומטיים. המצב הנוכחי הוא תזכורת שגם אם חלילה נגיע למצב של עימות אמיתי עם איראן או לחימה כוללת מול חיזבאללה וסוריה, המצב לא יהיה שונה בהרבה. רוסיה בוודאי שלא תתערב וארה"ב גם היא לא תמהר לנקוט צעדים של ממש שיסכנו את האינטרסים שלה.

ישראל צריכה לשמור עד כמה שאפשר על המצב הנוכחי, בו גם היא מצידה לא מתערבת בנעשה ולא קשורה ללוחמה הפנימית בין סוריה לאוקראינה, עכשיו התור של ישראל להיות מהאו"ם, להשקיף מהצד ולשמור עד כמה שאפשר את היחסים הזהירים עם שני הצדדים, מצד אחד ליישר קו עם ארה"ב, מצד שני לא להרגיז את פוטין, מצד שלישי לנהל מגעים עם שניהם נגד איראן וכל זה תוך התנהלות מול הטרור בעזה וביו"ש. במצב כזה, קשה להבין איך יהודי שאינו מאמין בקב"ה מצליח להירדם בלילה.

הטור פורסם במוסף 'יתד השבוע' מבית יתד נאמן

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו >

מה דעתך על הכתבה, עניין אותך?

מעניין

45 אהבו

לא מעניין

2לא אהבו

הכתבות המעניינות ביותר

מה קורה לטילים הרוסיים? מסתובבים באוויר ופוגעים במשגר שלהם • צפו
הצייר החסידי מגיש: כך תציירו את גנץ ב-30 שניות • צפו
מדהים: מה קורה כאשר סוחטים מגבת בחלל? • צפו בתוצאות הניסוי
נָגִיל וְנָשִׂישׂ • הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד ביתר עילית
מעמד הופעת הספר 'מסלול ודרך' שנכתב ע"י האדמו"ר מחוג חתם סופר
ממשלת מעבר: יאיר לפיד נכנס לתפקיד ראש הממשלה
מה ההטבות של ראש ממשלה לשעבר שבנט עלול להפסיד?
יומן מלחמה: אוקראינה כבשה מחדש את אי הנחשים – חייל ישראלי נעצר
"אתם לא באים, מה עושים?": ההקלטות הדרמטיות ממפעל הפלדה באיראן • צפו
טמפרטורת הבחירות דורשת אחריות בבחירת המילים / יעקב בנדה
טראמפ: "נתניהו אכזב אותי, אבל אשקול לתמוך בו שוב בבחירות"
דיווח: "אנשי כוח קודס ישנו במלון של הקונסול הישראלי, חולץ במבצע דרמטי"
הירשם לקבלת עדכונים
עדכן אותי על
0 תגובות
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

המיוחדים

Collage Maker-30-Jun-2022-12
עלה בטרמפ מימין, ירד בשמאל: אחרי עשור בפוליטיקה - בנט עוזב, בינתיים • סיכום
WhatsApp Image 2022-06-28 at 18.44
ח"כ ביטון בראיון ל'JDN': "מאוד חשוב לי שבקואליציה הבאה יהיו חרדים" • צפו
Collage Maker-28-Jun-2022-05
בני ערובה למניפולציות של חמאס: סיפורם של הנעדרים והשבויים בעזה
MRPAUM1zLjaUfcYPXIIUC3gdEZCETrmT
המחיר המדיני של המלחמה: הרובל בשיא, הכלכלה בשפל ופוטין מחפש לאיפה לטוס

חדש באתר

חב''ד ביתר הכנסת ס''ת (31)
נָגִיל וְנָשִׂישׂ • הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד ביתר עילית
חוג חתם סופר מסלול ודרך (5)
מעמד הופעת הספר 'מסלול ודרך' שנכתב ע"י האדמו"ר מחוג חתם סופר
.
ממשלת מעבר: יאיר לפיד נכנס לתפקיד ראש הממשלה
.
מה ההטבות של ראש ממשלה לשעבר שבנט עלול להפסיד?

גלריות

חב''ד ביתר הכנסת ס''ת (31)
נָגִיל וְנָשִׂישׂ • הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד ביתר עילית
חוג חתם סופר מסלול ודרך (5)
מעמד הופעת הספר 'מסלול ודרך' שנכתב ע"י האדמו"ר מחוג חתם סופר
WhatsApp Image 2022-06-30 at 15.42
חנוכת הבית בפתיחת בית המדרש החדש של קוזמיר בשכונת רמה ה' בבית שמש
צאנז גאב''ד קרית צאנז (1)
האדמו"ר מצאנז ביקר בבית גיסו גאב"ד קרית צאנז

עיתוני היום

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – א' בתמוז ה'תשפ"ב
Whatsapp Chat
0
מעניין אותנו מה אתה חושב, תוכל להגיב בבקשה?x
()
x

מה ברצונך למצוא?

יש לך משהו דחוף לומר לנו?

הדואר
האדום

Hide picture